Studenti ČVUT triumfovali v soutěži „Cena Nadace ČEZ“

Společnost ČEZ pořádala už 11. ročník soutěže vědeckých a technických projektů studentů vysokých škol „Cena Nadace ČEZ“. 1. července byla vyhlášená skupina těch nej nej, kteří inovativně zpracovali řešení reálných problémů z oblasti energetiky, a rozdělili si fajnových 180 000 Kč.

Letos se utkali studenti a studentky z ČVUT v Praze, Západočeské univerzity v Plzni a VUT v Brně v několika kategoriích, kde řešili problémy z oblasti elektroenergetiky, elektrických strojů, řízení energetiky a ekonomiky, elektrotechnologií, obnovitelných zdrojů a ionizujícího záření.

První kolo soutěže probíhá na fakultách jednotlivých vysokých škol, velké finále se pak rozsekne po jednodenní konferenci, kde studenti svoje práce prezentují. Finále v ČEZu se v tomhle roce zúčastnilo 16 studentů.

Holky zazářily v kategorii dozimetrie a využití ionizujícího záření. Královnami oborů byly vyhlášeny dvě studentky ČVUT: Jitka Svobodová a Martina Malá. Obě získaly cenu ve výši 15 000 Kč. "Ve své práci jsem se zabývala havarijní ochranou napájení výzkumného reaktoru LVR-15 v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy. Získanou cenu použiji na zahraniční stáž," řekla Martina Malá z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

„Cílem soutěže je vyhledávání a podpora talentovaných vysokoškolských studentů a zvýšení zájmu vysokoškoláků o vybrané obory, jejichž absolventy Skupina ČEZ potřebuje," uvedla koordinátorka projektu Marie Dufková. Na organizaci soutěže se kromě Nadace ČEZ podílí taky Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze a Asociace pro mládež, vědu a techniku Amavet.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.