Nasa upozorňuje na rok 2012!

Mayský kalendář končí ve stejný rok, na který upozorňuje NASA. To není jen tak! Úřad pro letectví a vesmír tak reaguje na hysterii kolem roku, kdy má skončit lidská existence.

 

NASA kvůli fenoménu 2012 dokonce zřídil speciální stránku http://www.nasa.gov/topics/earth/features/2012.html.

Všichni konspirátoři a proroci konce světa zde ale přijdou zkrátka. NASA nejenže jejich obavy nepotvrdila, ale tvrdě je odsoudila. Mayský kalendář vědci přirovnali ke kalendáři, který máme každý doma. Když dojdeme na konec, taky nepřijde konec světa. Jen prostě vytáhneme nový kalendář a začneme obracet listy od začátku. Nechybí ani připomínka obav, které vyvolával rok 2000. Tehdy se měly všechny počítačové systémy zbláznit a přestat fungovat.

Problém je, že katastrofických vizí týkajících se konce roku 2012 je neskutečně mnoho. Jedna z těchto teorií dokonce tvrdí, že se se Zemí srazí planetka nebo meteorit, který znali již staří Sumerové. Jenže s touto planetkou jsme se měli srazit už v roce 2003. Když se tehdy nic nestalo, prostě se datum srážky posunulo. Odborníci z NASA ale tvrdí, že pokud by se skutečně k Zemi blížila takováto planetka, astronomové by její trajektorii už dávno znali a přibližující se těleso by bylo možné pozorovat. Nic takového se ale neděje.

Jiná teorie, kterou mimochodem zastával i český záhadolog Souček, tvrdí že dojde k přemagnetizování Země. Tyto katastrofické předpovědi ale prý zaměňují rotaci magnetického pole, která se děje zhruba každých 400 tisíc let a prakticky nijak neovlivňuje chod života na Zemi, s hrozbou otočení zemské osy. Jenže k něčemu takovému prý během pár hodin dojít nemůže.

Podle vědců tak neexistuje jediný důkaz, který by potvrzoval nějaký katastrofický scénář. Bohužel my víme, že na rok 2012 je naplánováno především vydání Windows 8. To může samo o sobě být dost velkým průšvihem. Pokud totiž Microsoft splní své sliby, možná stroje ožijí...

Ale to není všechno. V roce 2012 dojde k plošnému vypnutí analogového signálu TV v celé Evropské unii, začne fungovat první vesmírný hotel a prý, což je nejhorší, má být zpomalen internet. Nic z toho však ve skutečnosti nezní jako opravdová hrozba pro lidstvo.

 

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.