Dálkové ovládání je jako atomová bomba!

Podle ankety, kterou provedl server iDnes.cz je vynález atomové bomby srovnatelný svým významem s dálkovým ovládáním.

Cílem anekty bylo zmapovat, jaký vynález v historii lidstva, považují návštěvníci serveru za nejdůležitější. Zpravodajský portál tak napodobil své zahraniční kolegy, kteří podobný průzkum dělali již dříve. Redaktoři serveru vytipovali 30 vynálezů, ke kterým čtenáři přidali ještě dalších 80 objevů.

Z těchto 110 vynálezů vybraly téměř čtyři tisícovky českých čtenářů. Ti svým hlasováním rozhodli, že nejvýznamějším vynálezem lidstva je internet. Například ale vynález záchodu se umístil na desátém místě a toaletní papír až na 44. místě! Poslední 50. příčku si mezi sebou rozdělily atomová bomba a dálkové ovládání. No, osobně si myslím, že kdyby na Nagasaki a Hirošimu spadla velká a malá krabice dálkových ovladačů, byli by Japonci mnohem šťastnější, ale proti gustu...:)))

Českými čtenáři zvolený internet ale svou šanci totálně projel ve Velké Británii, kde pro něj v roce 2005 hlasovaly pouhé 4 procenta posluchačů rozhlasové stanice BBC. To i přes to, že britští teenageři prý bez internetu „nemohou být“. Kdyby se ale tehdy hlasovalo podle pohlaví, u žen by pozici nejlepšího vynálezu lidstva vyhrála žehlička na vlasy a u mužů by to byl mobil. V té české anketě se mobil umístil až na 19. místě.

Když stejnou anketu udělal časopis Forbes, naprosto suveréně dostal pozici nejlepšího vynálezu nůž. Jak je to možný netuším, ale je fakt, že kdyby nebylo nože, těžko bychom se někam dostali.

Zajímavé je, že v anketě zvítězily především vynálezy moderní doby. Čím starší vynález byl, tím hůř se umisťoval. Výjimku tvoří snad jen knihtisk, který se umístil na druhém místě. S internetem prohrál o zhruba 400 hlasů. Třetí místo zaplnilo očkování.

Ale není všechno zlato, co se třpytí! V anketě londýnského Science Musea to internet prohrál. Nedostal se ani do první desítky. V anketě muzea se ale vedle DNA octl též automobil Mode T Ford z roku 1908, které bylo v roce 1999 zvoleno autem století.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.