Vědci vědí, jak si vyrobit černou díru

V americkém Darmouthu umějí divy! Teď vědci z tamní univerzity přišli s nápadem, jak vyrobit v laboratorních podmínkách malou černou díru.

Černá díra je do sebe zhroucená hvězda, která svým silným magnetismem pohlcuje vše okolo sebe. Okraj černé díry, zvaný horizont události, posloužil jako námět bezpočtu scifi autorům. Černé díry ale jsou od svého objevení předmětem zájmu fyziků. Jevy, které se tam dějí, mohou totiž dát odpovědi na spoustu otázek týkajících se vzniku vesmíru.

V americkém Darmouthu teď přišli na to, jak pomocí kontrolovaného experimentu vyrobit černou díru v laboratorních podmínkách. Jde jim o to, aby otestovali teorii slavného Stevena Hawkinga. Ten prý tvrdí, že se černé díry pomalu vytrácejí a vyzařují záření, které slavný fyzik skromně nazval po sobě - Hawkingovo záření.

Potíž je, že zatím neexistuje způsob, jak jeho teorii potvrdit nebo vyvrátit. Fyzik totiž svůj objev zdůvodnil jen teoreticky na papíře několika výpočty. Darmouthský experiment má právě potvrdit nebo vyvrátit Hawkingovu teorii. Vědcům by se ale naskytla jedinečná příležitost měřit a pozorovat chování černé díry přímo tady – na Zemi.

"Hawking ukázal, že černé díry vyzařují energii v souladu s jejich tepelným spektrem," říká Paul Nation z Dartmouthské univerzity. "Jeho výpočty jsou založeny na předpokladech fyziky ultravysokých energií a kvantové gravitace. Protože dosud nejsme schopni provádět měření na reálných černých dírách, potřebujeme způsob, jak tento fenomén vytvořit v laboratoři, abychom jej mohli prostudovat."

My všichni ostatní můžeme jen doufat, že se tato poněkud nebezpečná hračka, která svou ničivostí nemá ve vesmíru obdoby, nevymkne vědátorům z rukou. Nerada bych se ocitla v horizontu události zrovna, když budu mít rande s Karlem. Čas v horizontu události totiž běží nekonečně pomalu a Karel je hrozně nudnej:))))

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.