Profily

Lenka Lhotská Olga Štěpánková Daniela Filipiová
Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví
Senta Čermáková Lucia Hladná Klára Štrausová
absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard absolventka ČVUT, autorka domu pro 21. století absolventka ČVUT
Carly Fiorina Vendula Šafářová Irena Prášilová
generální ředitelka, Hewlett Packard absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center
Novinky

Sportovní i elegantní. Nedostižná elektroformule ze stáje týmu studentů ČVUT
17. 3. 2011   Studenti z ČVUT vystavěli první elektroformuli v ČR a hned se s ní dostali na soutěž Formula Student Electric v německém Hockenheimu, kde se v srpnu utkají s 29 týmy z celého světa. Při testování od ledna už elektroformule najela přes 24 kilometrů, vypadá to na pořádnou jízdu.
S iPhone strčíš televizi do kapsy!
27. 8. 2010   Taky patříš mezi fanoušky iPhonu? Propadla jsi jeho kouzlu a pokaždé zas a znova tě dokáže překvapit, jaké nové funkce a vychytávky se pro tvého miláčka vyvíjejí? Firma Mediawork z Vědeckého inkubátoru ČVUT přišla s revoluční platformou pro iPhone na českém trhu, a tak můžeš zdarma sledovat TV vysílání.
Uživatelsky vytuněná ovládání od počítače až po mobil
17. 8. 2010   S rozvojem technologií se zvyšuje potřeba, aby je bylo schopno ovládat víc a víc lidí. Drtivá většina interakcí mezi uživatelem a zařízením, ať už to jsou počítače, mobilní telefony, domácí spotřebiče nebo auta, je zprostředkována tak zvaným “rozhraním”. Díky němu člověk nejen ovládá zařízení příkazy, ale také jeho prostřednictvím dostává odpověď, zpětnou vazbu o stavu nebo procesech v něm.
Co za vysvědčení? No přece motýlí netbook od HP!!!
29. 6. 2010   Společnost HP přišla s cool netbookem, který je speciálně určený holkám. Tenhle stylový kousek přišel na svět díky slavné americké návrhářce Vivienne Tam v motýlím designu. Tváří unikátního mini noťasu se stala zpěvačka Klára Vytisková ze skupiny Toxique. Jak se ti líbí?


Vesmírem křížem krážem

Nevíš, co s penězi z letní brigády? Při obcházení butiků a nakupování zlevněných hadříků rozhodně zavítej i do knihkupectví. Místo dalšího supervýhodného kousku do svého šatníku zvaž investici do nové knihy od americké fyzičky Lisy Randallové s názvem Tajemství skrytých dimenzí vesmíru.

Jak už název knihy napovídá, podíváš se s autorkou do vesmíru, seznámíš se s problémy, které trápí badatele už po staletí v oborech, jako jsou teorie relativity nebo kvantové teorie a gravitace. Navíc všechno je napsáno stravitelnou a srozumitelnou formou, takže se nemusíš bát, že by ses ztrácela v množství odborného textu. Kniha je určena všem ve věku od 15 do 99 let. Autorka se v knize také zabývá možným řešením zásadních otázek fyziky, a to pomocí skrytých dimenzí. Zatím známe pouze tři prostorové dimenze, ale Lisa, spolu s dalšími vědci, si pohrává s myšlenkou, že číslo 3 není konečná a právě ostatní skryté dimenze v budoucnu zodpoví nejednu fyzikální záhadu.

Autorka knihy Lisa Randallová je americká teoretická fyzička a přední odbornice na částicovou fyziku a kosmologii. Stala se také vůbec první ženou s titulem profesor teoretické fyziky na Harvardské univerzitě. Její nedávná vědecká práce se týká právě skrytých dimenzí. Je držitelkou mnoha vědeckých ocenění a v roce 2007 byla magazinem Time dokonce vybrána mezi 100 nejvlivnějších osobností světa. Lisa Randallová patří bezesporu mezi nejtalentovanější vědce v USA a ve svém oboru může jistě konkurovat i kdejakému muži. Zatím posledním oceněním, kterým se může pyšnit je „Občanka příštího století“.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.