Profily

Olga Štěpánková Daniela Filipiová Senta Čermáková
Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard
Lucia Hladná Klára Štrausová Carly Fiorina
absolventka ČVUT, autorka domu pro 21. století absolventka ČVUT generální ředitelka, Hewlett Packard
Vendula Šafářová Irena Prášilová Markéta Pokorná
absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center Absolventka Fakulty stavební ČVUT, doktorát na univerzitě v Hamburku, členka polární vědecké expedice.
Novinky

Sportovní i elegantní. Nedostižná elektroformule ze stáje týmu studentů ČVUT
17. 3. 2011   Studenti z ČVUT vystavěli první elektroformuli v ČR a hned se s ní dostali na soutěž Formula Student Electric v německém Hockenheimu, kde se v srpnu utkají s 29 týmy z celého světa. Při testování od ledna už elektroformule najela přes 24 kilometrů, vypadá to na pořádnou jízdu.
S iPhone strčíš televizi do kapsy!
27. 8. 2010   Taky patříš mezi fanoušky iPhonu? Propadla jsi jeho kouzlu a pokaždé zas a znova tě dokáže překvapit, jaké nové funkce a vychytávky se pro tvého miláčka vyvíjejí? Firma Mediawork z Vědeckého inkubátoru ČVUT přišla s revoluční platformou pro iPhone na českém trhu, a tak můžeš zdarma sledovat TV vysílání.
Uživatelsky vytuněná ovládání od počítače až po mobil
17. 8. 2010   S rozvojem technologií se zvyšuje potřeba, aby je bylo schopno ovládat víc a víc lidí. Drtivá většina interakcí mezi uživatelem a zařízením, ať už to jsou počítače, mobilní telefony, domácí spotřebiče nebo auta, je zprostředkována tak zvaným “rozhraním”. Díky němu člověk nejen ovládá zařízení příkazy, ale také jeho prostřednictvím dostává odpověď, zpětnou vazbu o stavu nebo procesech v něm.
Co za vysvědčení? No přece motýlí netbook od HP!!!
29. 6. 2010   Společnost HP přišla s cool netbookem, který je speciálně určený holkám. Tenhle stylový kousek přišel na svět díky slavné americké návrhářce Vivienne Tam v motýlím designu. Tváří unikátního mini noťasu se stala zpěvačka Klára Vytisková ze skupiny Toxique. Jak se ti líbí?


Uživatelsky vytuněná ovládání od počítače až po mobil

S rozvojem technologií se zvyšuje potřeba, aby je bylo schopno ovládat víc a víc lidí. Drtivá většina interakcí mezi uživatelem a zařízením, ať už to jsou počítače, mobilní telefony, domácí spotřebiče nebo auta, je zprostředkována tak zvaným “rozhraním”. Díky němu člověk nejen ovládá zařízení příkazy, ale také jeho prostřednictvím dostává odpověď, zpětnou vazbu o stavu nebo procesech v něm.

Cool obor, co se tvorbou uživatelských rozhraní zabývá, se jmenuje Human-Computer Interaction. Tento obor v sobě spojuje znalosti ze všech možných specializovaných oborů lidstva, jako jsou informatika, psychologie, sociologie, antropologie, design, lingvistika nebo taky ergonomika. Prostě všechno, co má vliv na chování a potřeby člověka při používání technických vychytávek dnešní doby. Každá z disciplín umožňuje z jiného úhlu pohledu řešit vznik a poladit uživatelské rozhraní tak, aby bylo pro zákazníky ideální.

Obor Human-Computer Interaction (HCI) je v Česku dost mladá a zatím ne moc rozvinutá disciplína. Hlavně akademickým institucím může zapojení do řešení problematiky HCI přinést zajímavé možnosti spolupracovat s různorodými obory i s komerční sférou. V rámci HCI se zatím jedná spíš o samostatné projekty než o komplexní dlouhodobou spolupráci. Mezi pěknou řádkou institucí v ČR už nějaká spolupráce aktivně probíhá, za nejaktivnější je označovaný tým odborníků z Fakulty eketrotechnické ČVUT v Praze, konkrétně se jedná o Institut intermédií.

Institut intermédií byl založen v roce 2007 díky spolupráci ČVUT a Akademie múzických umění v Praze. Cílem institutu je vytvořit funkční a dobře technicky i personálně vybavený systém, který bude sloužit k propojení technických a uměleckých oborů formou praxe i teorie, takže bude podporovat profesionální rozvoj studentů a rozjede týmovou a mezioborovou metodu práce. Třeba konkrétně oblast virtuální reality, komunikace a pohybu má využití v umělecké produkci – na projektu pracuje Ing. Roman Berka, PhD., z Fakulty elektrotechnické ČVUT.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.