Profily

Carly Fiorina Vendula Šafářová Irena Prášilová
generální ředitelka, Hewlett Packard absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center
Markéta Pokorná Ľubomíra Balková Dana Drábová
Absolventka Fakulty stavební ČVUT, doktorát na univerzitě v Hamburku, členka polární vědecké expedice. Teoretická matematička, Odborná asistentka na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT jaderná fyzička, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost
Marcela Fejtová Kateřina Sakařová Eva Jiřičná
Vedoucí vývojového týmu, Počítač ovládaný pouhým okem staví a projektuje tunely od Islandu přes Londýn až po Hong Kong Absolventka ČVUT, světoznámá architektka a designerka
Novinky

Sportovní i elegantní. Nedostižná elektroformule ze stáje týmu studentů ČVUT
17. 3. 2011   Studenti z ČVUT vystavěli první elektroformuli v ČR a hned se s ní dostali na soutěž Formula Student Electric v německém Hockenheimu, kde se v srpnu utkají s 29 týmy z celého světa. Při testování od ledna už elektroformule najela přes 24 kilometrů, vypadá to na pořádnou jízdu.
S iPhone strčíš televizi do kapsy!
27. 8. 2010   Taky patříš mezi fanoušky iPhonu? Propadla jsi jeho kouzlu a pokaždé zas a znova tě dokáže překvapit, jaké nové funkce a vychytávky se pro tvého miláčka vyvíjejí? Firma Mediawork z Vědeckého inkubátoru ČVUT přišla s revoluční platformou pro iPhone na českém trhu, a tak můžeš zdarma sledovat TV vysílání.
Uživatelsky vytuněná ovládání od počítače až po mobil
17. 8. 2010   S rozvojem technologií se zvyšuje potřeba, aby je bylo schopno ovládat víc a víc lidí. Drtivá většina interakcí mezi uživatelem a zařízením, ať už to jsou počítače, mobilní telefony, domácí spotřebiče nebo auta, je zprostředkována tak zvaným “rozhraním”. Díky němu člověk nejen ovládá zařízení příkazy, ale také jeho prostřednictvím dostává odpověď, zpětnou vazbu o stavu nebo procesech v něm.
Co za vysvědčení? No přece motýlí netbook od HP!!!
29. 6. 2010   Společnost HP přišla s cool netbookem, který je speciálně určený holkám. Tenhle stylový kousek přišel na svět díky slavné americké návrhářce Vivienne Tam v motýlím designu. Tváří unikátního mini noťasu se stala zpěvačka Klára Vytisková ze skupiny Toxique. Jak se ti líbí?


Uživatelsky vytuněná ovládání od počítače až po mobil

S rozvojem technologií se zvyšuje potřeba, aby je bylo schopno ovládat víc a víc lidí. Drtivá většina interakcí mezi uživatelem a zařízením, ať už to jsou počítače, mobilní telefony, domácí spotřebiče nebo auta, je zprostředkována tak zvaným “rozhraním”. Díky němu člověk nejen ovládá zařízení příkazy, ale také jeho prostřednictvím dostává odpověď, zpětnou vazbu o stavu nebo procesech v něm.

Cool obor, co se tvorbou uživatelských rozhraní zabývá, se jmenuje Human-Computer Interaction. Tento obor v sobě spojuje znalosti ze všech možných specializovaných oborů lidstva, jako jsou informatika, psychologie, sociologie, antropologie, design, lingvistika nebo taky ergonomika. Prostě všechno, co má vliv na chování a potřeby člověka při používání technických vychytávek dnešní doby. Každá z disciplín umožňuje z jiného úhlu pohledu řešit vznik a poladit uživatelské rozhraní tak, aby bylo pro zákazníky ideální.

Obor Human-Computer Interaction (HCI) je v Česku dost mladá a zatím ne moc rozvinutá disciplína. Hlavně akademickým institucím může zapojení do řešení problematiky HCI přinést zajímavé možnosti spolupracovat s různorodými obory i s komerční sférou. V rámci HCI se zatím jedná spíš o samostatné projekty než o komplexní dlouhodobou spolupráci. Mezi pěknou řádkou institucí v ČR už nějaká spolupráce aktivně probíhá, za nejaktivnější je označovaný tým odborníků z Fakulty eketrotechnické ČVUT v Praze, konkrétně se jedná o Institut intermédií.

Institut intermédií byl založen v roce 2007 díky spolupráci ČVUT a Akademie múzických umění v Praze. Cílem institutu je vytvořit funkční a dobře technicky i personálně vybavený systém, který bude sloužit k propojení technických a uměleckých oborů formou praxe i teorie, takže bude podporovat profesionální rozvoj studentů a rozjede týmovou a mezioborovou metodu práce. Třeba konkrétně oblast virtuální reality, komunikace a pohybu má využití v umělecké produkci – na projektu pracuje Ing. Roman Berka, PhD., z Fakulty elektrotechnické ČVUT.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.