Profily

Olga Štěpánková Daniela Filipiová Senta Čermáková
Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard
Lucia Hladná Klára Štrausová Carly Fiorina
absolventka ČVUT, autorka domu pro 21. století absolventka ČVUT generální ředitelka, Hewlett Packard
Vendula Šafářová Irena Prášilová Markéta Pokorná
absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center Absolventka Fakulty stavební ČVUT, doktorát na univerzitě v Hamburku, členka polární vědecké expedice.
Novinky

Sportovní i elegantní. Nedostižná elektroformule ze stáje týmu studentů ČVUT
17. 3. 2011   Studenti z ČVUT vystavěli první elektroformuli v ČR a hned se s ní dostali na soutěž Formula Student Electric v německém Hockenheimu, kde se v srpnu utkají s 29 týmy z celého světa. Při testování od ledna už elektroformule najela přes 24 kilometrů, vypadá to na pořádnou jízdu.
S iPhone strčíš televizi do kapsy!
27. 8. 2010   Taky patříš mezi fanoušky iPhonu? Propadla jsi jeho kouzlu a pokaždé zas a znova tě dokáže překvapit, jaké nové funkce a vychytávky se pro tvého miláčka vyvíjejí? Firma Mediawork z Vědeckého inkubátoru ČVUT přišla s revoluční platformou pro iPhone na českém trhu, a tak můžeš zdarma sledovat TV vysílání.
Uživatelsky vytuněná ovládání od počítače až po mobil
17. 8. 2010   S rozvojem technologií se zvyšuje potřeba, aby je bylo schopno ovládat víc a víc lidí. Drtivá většina interakcí mezi uživatelem a zařízením, ať už to jsou počítače, mobilní telefony, domácí spotřebiče nebo auta, je zprostředkována tak zvaným “rozhraním”. Díky němu člověk nejen ovládá zařízení příkazy, ale také jeho prostřednictvím dostává odpověď, zpětnou vazbu o stavu nebo procesech v něm.
Co za vysvědčení? No přece motýlí netbook od HP!!!
29. 6. 2010   Společnost HP přišla s cool netbookem, který je speciálně určený holkám. Tenhle stylový kousek přišel na svět díky slavné americké návrhářce Vivienne Tam v motýlím designu. Tváří unikátního mini noťasu se stala zpěvačka Klára Vytisková ze skupiny Toxique. Jak se ti líbí?


Solární dům slaví úspěchy v USA

Solar Decathlon 2013 už zná svoji dvacítku finalistů. V této studentské architektonické soutěži pořádané v USA soupeří univerzitní týmy z celého světa a poprvé se mezi ně dostal i tým z pražského ČVUT se svým solárním domem.

Studentská soutěž Solar Decathlon se koná každé dva roky a pořádá ji americké ministerstvo energetiky. Úkolem soutěžních týmů je návrh a stavba energeticky soběstačného solárního domu. Letošní 5. ročník soutěže se bude poprvé konat v Orange County v Kalifornii a svoji premiéru tu bude mít i tým z Česka. Tým složený ze zástupců Fakulty architektury ČVUT a Fakulty stavební ČVUT postoupil do finále se svým domem AIR House.

A jak vlastně AIR House vypadá? Je složený ze dvou částí, dřevěného boxu a membránové konstrukce. Dřevěná část obsahuje veškeré technologie potřebné k provozu domu. Membránu si pak můžeš představit jako takovou dvouvrstvou bublinu, která zakrývá celý obývací prostor a plní několik funkcí (nosnou, tepelnou, propouští světlo, ale zároveň i stíní a vyrábí elektrickou energii). Prostor mezi vrstvami je vyplněn vzduchem, takže membrána dobře reguluje teplotu a při přemisťováni domu se dá snadno vyfouknout. Výhodou je také stoprocentní recyklovatelnost veškerých použitých materiálů.

Dům si budeš moct prohlédnout v již v červnu příštího roku v areálu kampusu ČVUT, pak bude rozebrán a převezen do Kalifornie, kde se utká v deseti soutěžních disciplínách, podobně jako v atletickém desetiboji. A kategorie jsou následující: Architektura, Atraktivita pro trh, Cenová dostupnost, Domácí zábava, Energetická bilance, Komfort, Komunikace, Spotřebiče, Technika a Teplá voda.

Soutěž vyvrcholí na podzim 2013, do té doby čeká ale tým architektů ještě pořádný kus práce, a sice celý dům postavit. Jestli se třeseš nedočkavostí a nechceš, aby ti něco uteklo, sleduj stránky Fakulty architektury ČVUT věnované soutěži Solar Decathlon. Třeba teď se hledá zbrusu nové logo pro AIR House.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.