Profily

Vendula Šafářová Irena Prášilová Markéta Pokorná
absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center Absolventka Fakulty stavební ČVUT, doktorát na univerzitě v Hamburku, členka polární vědecké expedice.
Ľubomíra Balková Dana Drábová Marcela Fejtová
Teoretická matematička, Odborná asistentka na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT jaderná fyzička, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Vedoucí vývojového týmu, Počítač ovládaný pouhým okem
Kateřina Sakařová Eva Jiřičná Lenka Lhotská
staví a projektuje tunely od Islandu přes Londýn až po Hong Kong Absolventka ČVUT, světoznámá architektka a designerka Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků
Novinky

Sportovní i elegantní. Nedostižná elektroformule ze stáje týmu studentů ČVUT
17. 3. 2011   Studenti z ČVUT vystavěli první elektroformuli v ČR a hned se s ní dostali na soutěž Formula Student Electric v německém Hockenheimu, kde se v srpnu utkají s 29 týmy z celého světa. Při testování od ledna už elektroformule najela přes 24 kilometrů, vypadá to na pořádnou jízdu.
S iPhone strčíš televizi do kapsy!
27. 8. 2010   Taky patříš mezi fanoušky iPhonu? Propadla jsi jeho kouzlu a pokaždé zas a znova tě dokáže překvapit, jaké nové funkce a vychytávky se pro tvého miláčka vyvíjejí? Firma Mediawork z Vědeckého inkubátoru ČVUT přišla s revoluční platformou pro iPhone na českém trhu, a tak můžeš zdarma sledovat TV vysílání.
Uživatelsky vytuněná ovládání od počítače až po mobil
17. 8. 2010   S rozvojem technologií se zvyšuje potřeba, aby je bylo schopno ovládat víc a víc lidí. Drtivá většina interakcí mezi uživatelem a zařízením, ať už to jsou počítače, mobilní telefony, domácí spotřebiče nebo auta, je zprostředkována tak zvaným “rozhraním”. Díky němu člověk nejen ovládá zařízení příkazy, ale také jeho prostřednictvím dostává odpověď, zpětnou vazbu o stavu nebo procesech v něm.
Co za vysvědčení? No přece motýlí netbook od HP!!!
29. 6. 2010   Společnost HP přišla s cool netbookem, který je speciálně určený holkám. Tenhle stylový kousek přišel na svět díky slavné americké návrhářce Vivienne Tam v motýlím designu. Tváří unikátního mini noťasu se stala zpěvačka Klára Vytisková ze skupiny Toxique. Jak se ti líbí?


Solární dům slaví úspěchy v USA

Solar Decathlon 2013 už zná svoji dvacítku finalistů. V této studentské architektonické soutěži pořádané v USA soupeří univerzitní týmy z celého světa a poprvé se mezi ně dostal i tým z pražského ČVUT se svým solárním domem.

Studentská soutěž Solar Decathlon se koná každé dva roky a pořádá ji americké ministerstvo energetiky. Úkolem soutěžních týmů je návrh a stavba energeticky soběstačného solárního domu. Letošní 5. ročník soutěže se bude poprvé konat v Orange County v Kalifornii a svoji premiéru tu bude mít i tým z Česka. Tým složený ze zástupců Fakulty architektury ČVUT a Fakulty stavební ČVUT postoupil do finále se svým domem AIR House.

A jak vlastně AIR House vypadá? Je složený ze dvou částí, dřevěného boxu a membránové konstrukce. Dřevěná část obsahuje veškeré technologie potřebné k provozu domu. Membránu si pak můžeš představit jako takovou dvouvrstvou bublinu, která zakrývá celý obývací prostor a plní několik funkcí (nosnou, tepelnou, propouští světlo, ale zároveň i stíní a vyrábí elektrickou energii). Prostor mezi vrstvami je vyplněn vzduchem, takže membrána dobře reguluje teplotu a při přemisťováni domu se dá snadno vyfouknout. Výhodou je také stoprocentní recyklovatelnost veškerých použitých materiálů.

Dům si budeš moct prohlédnout v již v červnu příštího roku v areálu kampusu ČVUT, pak bude rozebrán a převezen do Kalifornie, kde se utká v deseti soutěžních disciplínách, podobně jako v atletickém desetiboji. A kategorie jsou následující: Architektura, Atraktivita pro trh, Cenová dostupnost, Domácí zábava, Energetická bilance, Komfort, Komunikace, Spotřebiče, Technika a Teplá voda.

Soutěž vyvrcholí na podzim 2013, do té doby čeká ale tým architektů ještě pořádný kus práce, a sice celý dům postavit. Jestli se třeseš nedočkavostí a nechceš, aby ti něco uteklo, sleduj stránky Fakulty architektury ČVUT věnované soutěži Solar Decathlon. Třeba teď se hledá zbrusu nové logo pro AIR House.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.