Profily

Vendula Šafářová Irena Prášilová Markéta Pokorná
absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center Absolventka Fakulty stavební ČVUT, doktorát na univerzitě v Hamburku, členka polární vědecké expedice.
Ľubomíra Balková Dana Drábová Marcela Fejtová
Teoretická matematička, Odborná asistentka na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT jaderná fyzička, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Vedoucí vývojového týmu, Počítač ovládaný pouhým okem
Kateřina Sakařová Eva Jiřičná Lenka Lhotská
staví a projektuje tunely od Islandu přes Londýn až po Hong Kong Absolventka ČVUT, světoznámá architektka a designerka Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků
Novinky

Sportovní i elegantní. Nedostižná elektroformule ze stáje týmu studentů ČVUT
17. 3. 2011   Studenti z ČVUT vystavěli první elektroformuli v ČR a hned se s ní dostali na soutěž Formula Student Electric v německém Hockenheimu, kde se v srpnu utkají s 29 týmy z celého světa. Při testování od ledna už elektroformule najela přes 24 kilometrů, vypadá to na pořádnou jízdu.
S iPhone strčíš televizi do kapsy!
27. 8. 2010   Taky patříš mezi fanoušky iPhonu? Propadla jsi jeho kouzlu a pokaždé zas a znova tě dokáže překvapit, jaké nové funkce a vychytávky se pro tvého miláčka vyvíjejí? Firma Mediawork z Vědeckého inkubátoru ČVUT přišla s revoluční platformou pro iPhone na českém trhu, a tak můžeš zdarma sledovat TV vysílání.
Uživatelsky vytuněná ovládání od počítače až po mobil
17. 8. 2010   S rozvojem technologií se zvyšuje potřeba, aby je bylo schopno ovládat víc a víc lidí. Drtivá většina interakcí mezi uživatelem a zařízením, ať už to jsou počítače, mobilní telefony, domácí spotřebiče nebo auta, je zprostředkována tak zvaným “rozhraním”. Díky němu člověk nejen ovládá zařízení příkazy, ale také jeho prostřednictvím dostává odpověď, zpětnou vazbu o stavu nebo procesech v něm.
Co za vysvědčení? No přece motýlí netbook od HP!!!
29. 6. 2010   Společnost HP přišla s cool netbookem, který je speciálně určený holkám. Tenhle stylový kousek přišel na svět díky slavné americké návrhářce Vivienne Tam v motýlím designu. Tváří unikátního mini noťasu se stala zpěvačka Klára Vytisková ze skupiny Toxique. Jak se ti líbí?


Seznamte se s geekerkami

Možná, že už nějakou takovou holku znáš, jen jsi nevěděla, že se jí tak říká. „Geek“ je označení pro člověka, který si hodně dobře rozumí s moderními technologiemi. No a když je to holka, tak prostě geekerka. Na první pohled je nepoznáš. Pojď se podívat, jak takové holky žijí a co dělají.

Fronéma, jak si tahle mladá geekerka říká, začala s programováním už ve 12 letech na gymnáziu, poté vystudovala Aplikovanou informatiku na VŠE a dnes je z ní programátorka. Nejvíce kamarádů má samozřejmě mezi ajťáky a k tomu dodává: „Lidi si pod pojmem „ajťák“ často představí asociálního podivína, ale to je předsudek. Ti opravdu dobří programátoři žádní magoři nebývají a ajťačky nenosí běžně knír.“ I když jí její kamarádi udělili titul „čestný muž“, na chlapa Fronéma rozhodně nevypadá, má dlouhé hnědé vlasy, sexy štíhlou postavu a ďábelský úsměv. Její největší zálibou je hraní počítačových her, běh a občas si i seskočí s padákem. Alexis se už jako malá holka pohybovala spíš v klučičí společnosti, ani panenky jí moc nezajímaly, leda jako zkušební objekty. Programova

t začala už v šesti letech a vyhrávala jednu programátorskou soutěž pro děti za druhou. Na ČVUT vystudovala obor Biomedicínské inženýrství a nyní pracuje jako softwarová testerka. Nejvíc ji ovšem zajímá robotika a umělá inteligence, speciálně pak oblast zpracování dat. Její přítel je programátor, takže mají i hodně společných přátel. Alexis má ráda sci-fi, oblíbenou knihou je Sní androidi taky o ovečkách? nebo předloha filmu Blade Runner.

Nikola Bornová kvůli své lásce, počítačovým hrám, opustila studium medicíny a nyní už deset let působí jako herní vývojářka ve 2 firmách. Pro jednu navrhuje hry do mobilních telefonů a ve druhé vytváří herní design (píše scénáře, vytváří příběh, logické hříčky a vzhled hry). Své práci je Nikola opravdu oddaná, hry hraje i ve svém volném čase. Abychom jí ale nekřivdili, zajímá se i o filmy, oblíbené má Hvězdné války, Star Trek a horory. Dopustit nedá ani na Stevena Kinga.

Poslední z našich geekerek možná znáš z televize, Barbora Štalmachová je jednou z moderátorek Game Page. Krom moderování ještě pracuje v jedné firmě jako fakturantka a brand manažerka a zároveň studuje na ČVUT obor Vodohospodářské stavby. Sama o sobě říká, že je geek tak napůl. Počítač sice dokáže celý rozložit a zase složit, proto si i s ostatními geeky rozumí, ale neumí třeba programovat, a proto tolik nezapadá do této komunity. S muži si ale rozumí víc než s holkama, jelikož jsou podle ní přímější a mají víc analytické myšlení, což Barboře vyhovuje.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.