Profily

Vendula Šafářová Irena Prášilová Markéta Pokorná
absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center Absolventka Fakulty stavební ČVUT, doktorát na univerzitě v Hamburku, členka polární vědecké expedice.
Ľubomíra Balková Dana Drábová Marcela Fejtová
Teoretická matematička, Odborná asistentka na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT jaderná fyzička, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Vedoucí vývojového týmu, Počítač ovládaný pouhým okem
Kateřina Sakařová Eva Jiřičná Lenka Lhotská
staví a projektuje tunely od Islandu přes Londýn až po Hong Kong Absolventka ČVUT, světoznámá architektka a designerka Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků
Novinky

Sportovní i elegantní. Nedostižná elektroformule ze stáje týmu studentů ČVUT
17. 3. 2011   Studenti z ČVUT vystavěli první elektroformuli v ČR a hned se s ní dostali na soutěž Formula Student Electric v německém Hockenheimu, kde se v srpnu utkají s 29 týmy z celého světa. Při testování od ledna už elektroformule najela přes 24 kilometrů, vypadá to na pořádnou jízdu.
S iPhone strčíš televizi do kapsy!
27. 8. 2010   Taky patříš mezi fanoušky iPhonu? Propadla jsi jeho kouzlu a pokaždé zas a znova tě dokáže překvapit, jaké nové funkce a vychytávky se pro tvého miláčka vyvíjejí? Firma Mediawork z Vědeckého inkubátoru ČVUT přišla s revoluční platformou pro iPhone na českém trhu, a tak můžeš zdarma sledovat TV vysílání.
Uživatelsky vytuněná ovládání od počítače až po mobil
17. 8. 2010   S rozvojem technologií se zvyšuje potřeba, aby je bylo schopno ovládat víc a víc lidí. Drtivá většina interakcí mezi uživatelem a zařízením, ať už to jsou počítače, mobilní telefony, domácí spotřebiče nebo auta, je zprostředkována tak zvaným “rozhraním”. Díky němu člověk nejen ovládá zařízení příkazy, ale také jeho prostřednictvím dostává odpověď, zpětnou vazbu o stavu nebo procesech v něm.
Co za vysvědčení? No přece motýlí netbook od HP!!!
29. 6. 2010   Společnost HP přišla s cool netbookem, který je speciálně určený holkám. Tenhle stylový kousek přišel na svět díky slavné americké návrhářce Vivienne Tam v motýlím designu. Tváří unikátního mini noťasu se stala zpěvačka Klára Vytisková ze skupiny Toxique. Jak se ti líbí?


S Merkurem zpět do dětství

V roce 1994 s ním byl málem ámen, ale ujal se ho Jaromír Kříž, nynější majitel firmy Merkur. Také díky němu si i dnes můžeš něco z téhle stavebnice postavit. Používá se dokonce i k výuce na některých technických školách. Jak ale taková stavebnice vzniká?

Dnes firma vyrábějící legendární stavebnici nese jméno Merkur Toys. Stavebnicové sety, jak je známe, se vyrábějí už od roku 1925, přitom historie sahá až do roku 1920. V roce 1994 se firma narodila podruhé, když se jí těsně před bankrotem ujal Jaromír Kříž, nynější majitel. V současné době se zde denně zkompletuje několik stovek krabic, přičemž proces dokončení jedné takové stavebnice trvá přibližně půl roku. Každá součástka tu totiž projde asi deseti rukama, než se vyseká z tenkého plechu požadovaný tvar, než se ohladí, odmastí a než dostane tu správnou barvu.

Firma Merkur nabízí širokou škálu výrobků, od klasických stavebnic, kde si můžeš sestavit nejrůznější dopravní prostředky, tanky, letadla až po edici vláčků, obráběcích strojů, či robotických setů. Většina výrobků je ovšem určena spíše pro kluky. Mezi ryze technickými stavebnicemi se najdou ale i takové, které by mohly zaujmout i děvčata, např. větrný mlýn, houpačka či kolotoč. Na všechny vyráběné stavebnice se koukni přímo na webové stránky Merkuru.

Stavebnice ale neslouží jen na hraní, najdeš je i na některých základních či středních a vysokých technických školách. Se speciálními výukovými stavebnicemi je možné provádět fyzikální pokusy napříč učivem celé základní školy. Na těchto učebních pomůckách firma spolupracuje s pražským ČVUT a mladoboleslavskou Škodovkou. Ze stavebnic mohou také studenti sestavovat své vlastní modely. Výhodou je že, když jim chybí nějaká součástka, jednoduše pošlou do Merkuru její návrh a ten jim je do několika dní vyrobí přímo na míru.

Pokud ses s touto stavebnicí ještě nesetkala, máš teď v březnu jedinečnou možnost. V prostorách Petřínské rozhledny právě probíhá výstava Věže z Merkuru. Najdeš zde např. Petřínskou rozhlednu nebo Eiffelovu věž, ale také modely dopravních prostředků a je tu i prostor postavit si něco vlastního. Výstava trvá až do 30. března, tak neváhej a přijď. Bližší info o výstavě najdeš zde.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.