Profily

Vendula Šafářová Irena Prášilová Markéta Pokorná
absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center Absolventka Fakulty stavební ČVUT, doktorát na univerzitě v Hamburku, členka polární vědecké expedice.
Ľubomíra Balková Dana Drábová Marcela Fejtová
Teoretická matematička, Odborná asistentka na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT jaderná fyzička, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Vedoucí vývojového týmu, Počítač ovládaný pouhým okem
Kateřina Sakařová Eva Jiřičná Lenka Lhotská
staví a projektuje tunely od Islandu přes Londýn až po Hong Kong Absolventka ČVUT, světoznámá architektka a designerka Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků
Novinky

Sportovní i elegantní. Nedostižná elektroformule ze stáje týmu studentů ČVUT
17. 3. 2011   Studenti z ČVUT vystavěli první elektroformuli v ČR a hned se s ní dostali na soutěž Formula Student Electric v německém Hockenheimu, kde se v srpnu utkají s 29 týmy z celého světa. Při testování od ledna už elektroformule najela přes 24 kilometrů, vypadá to na pořádnou jízdu.
S iPhone strčíš televizi do kapsy!
27. 8. 2010   Taky patříš mezi fanoušky iPhonu? Propadla jsi jeho kouzlu a pokaždé zas a znova tě dokáže překvapit, jaké nové funkce a vychytávky se pro tvého miláčka vyvíjejí? Firma Mediawork z Vědeckého inkubátoru ČVUT přišla s revoluční platformou pro iPhone na českém trhu, a tak můžeš zdarma sledovat TV vysílání.
Uživatelsky vytuněná ovládání od počítače až po mobil
17. 8. 2010   S rozvojem technologií se zvyšuje potřeba, aby je bylo schopno ovládat víc a víc lidí. Drtivá většina interakcí mezi uživatelem a zařízením, ať už to jsou počítače, mobilní telefony, domácí spotřebiče nebo auta, je zprostředkována tak zvaným “rozhraním”. Díky němu člověk nejen ovládá zařízení příkazy, ale také jeho prostřednictvím dostává odpověď, zpětnou vazbu o stavu nebo procesech v něm.
Co za vysvědčení? No přece motýlí netbook od HP!!!
29. 6. 2010   Společnost HP přišla s cool netbookem, který je speciálně určený holkám. Tenhle stylový kousek přišel na svět díky slavné americké návrhářce Vivienne Tam v motýlím designu. Tváří unikátního mini noťasu se stala zpěvačka Klára Vytisková ze skupiny Toxique. Jak se ti líbí?


Roboti ovládaní mozkovými buňkami

Je to hezké, je to mechanické, pohybuje se to na kolečkách – a má to krysí mozek. Zní to jak ze špatného hororu, ale je to skutečnost!

 

Vědci z Univerzity v Readingu v Anglii zkonstruovali malého robota, který se ovládá z Petriho misky plné krysích neuronů. Odtud se přes Bluetooth posílají ovládací signály přímo do robotího mozku. „Když pochopíme základní principy toho co se děje v našem malém mozečku, může to pro medicínu znamenatu úplně nejvíc,“ řekl profesor Kevin Warwick. Když Warwick a jeho kolega Ben Whalley kyborga plodili, rozpustili mozek čerstvé krysy. Volně plovoucí mozkové buňky či neurony následně vlili do Petriho misky s pokovovaným okrajem, a tam se buňky spojily a začaly nahodile vysílat elektronické signály.

Elektrické pulzy zaslané prostřednictvím elektrod neutrony zase zchladily. Po chvíli se buňky začaly učit rozeznávat ultrazvukové „oči“. Když se robot například blížil ke zdi, tak hned zasáhly a zadaly nové pokyny. Mozek v misce tedy signály ultrazvukových „očí“ rozezná a rychle vyšle signál, kterým změní pokyny robotovi. Warwick a Whalley doufají, že jejich objevy trochu objasní problémy neurodegenerativních poruch, jako jsou Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba. Cílem je vytvořit neurální rozhraní pro pomoc lidem na vozíku, kteří se pak mohou pohybovat a komunikovat.

Takováhle až nechutná věda se ale nedělá jen v Anglii. Na Akademii Věd probíhá podobný výzkum s krysami, jako byl tento anglický. I tam zkoumají, jak se krysí mozek chová a jedná. Cílem je přijít na to, jak mozek funguje, zmapovat jeho části a nalézt řešení, jak by bylo možné propojit živý organizmus třeba s počítačem. To by otevřelo nebývalé možnosti jak při léčení a diagnostice nemocí, ale na své by si přišli i hráči. A kdo ví, třeba by Matrix nebyl zas tak špatnej svět...

 

 

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.