Profily

Marcela Fejtová Kateřina Sakařová Eva Jiřičná
Vedoucí vývojového týmu, Počítač ovládaný pouhým okem staví a projektuje tunely od Islandu přes Londýn až po Hong Kong Absolventka ČVUT, světoznámá architektka a designerka
Lenka Lhotská Olga Štěpánková Daniela Filipiová
Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví
Senta Čermáková Lucia Hladná Klára Štrausová
absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard absolventka ČVUT, autorka domu pro 21. století absolventka ČVUT
Novinky

Sportovní i elegantní. Nedostižná elektroformule ze stáje týmu studentů ČVUT
17. 3. 2011   Studenti z ČVUT vystavěli první elektroformuli v ČR a hned se s ní dostali na soutěž Formula Student Electric v německém Hockenheimu, kde se v srpnu utkají s 29 týmy z celého světa. Při testování od ledna už elektroformule najela přes 24 kilometrů, vypadá to na pořádnou jízdu.
S iPhone strčíš televizi do kapsy!
27. 8. 2010   Taky patříš mezi fanoušky iPhonu? Propadla jsi jeho kouzlu a pokaždé zas a znova tě dokáže překvapit, jaké nové funkce a vychytávky se pro tvého miláčka vyvíjejí? Firma Mediawork z Vědeckého inkubátoru ČVUT přišla s revoluční platformou pro iPhone na českém trhu, a tak můžeš zdarma sledovat TV vysílání.
Uživatelsky vytuněná ovládání od počítače až po mobil
17. 8. 2010   S rozvojem technologií se zvyšuje potřeba, aby je bylo schopno ovládat víc a víc lidí. Drtivá většina interakcí mezi uživatelem a zařízením, ať už to jsou počítače, mobilní telefony, domácí spotřebiče nebo auta, je zprostředkována tak zvaným “rozhraním”. Díky němu člověk nejen ovládá zařízení příkazy, ale také jeho prostřednictvím dostává odpověď, zpětnou vazbu o stavu nebo procesech v něm.
Co za vysvědčení? No přece motýlí netbook od HP!!!
29. 6. 2010   Společnost HP přišla s cool netbookem, který je speciálně určený holkám. Tenhle stylový kousek přišel na svět díky slavné americké návrhářce Vivienne Tam v motýlím designu. Tváří unikátního mini noťasu se stala zpěvačka Klára Vytisková ze skupiny Toxique. Jak se ti líbí?


Letem světem s Google Earthem

Zapomeň na cestování prstem po papírové mapě. Je to nemoderní a pomalé. Teď se cestuje myší a ne po papírové mapě, ale po globusu Google Earth.

Chceš si podrobně prohlédnout Paříž a nebo si uložit všechna místa, kde jsi kdy byla? Pak je Google Earth tou správnou adresou. Aplikace používá podobné či stejné mapové podklady jako mapy Google Maps, které určitě znáš z internetu.

Google Earth si musíš nainstalovat do počítače, ale mnoho místa nezabere. Mapy se totiž stahují on-line z internetu, aby byly vždy co nejaktuálnější. A to je vše, víc dělat nemusíš, tedy teď už jen letět světem křížem krážem.

Google Earth

Po startu program zobrazí zeměkouli s kterou můžeš pomocí myši (nebo šipek) a pár ovladačů v pravé části obrazovky točit dle libosti, přibližovat a oddalovat. V dolní části mapy najdeš informaci, z jaké výšky se právě na zemi koukáš. Rozsah je ohromný. Maličkou zemi vidíš z výšky neuvěřitelných 64 000 kilometrů, nejvíc se můžeš přiblížit na dva metry.

Google Earth kombinuje satelitní snímky s ortofotomapami. To divné slovo znamená mapy pořízené leteckým snímkováním. Ne celý svět je detailně pokryt mapami s maximálními detaily. Ale třeba naše republika patří mezi země s nejdetailnějším zobrazením. Na svůj dům, školu nebo oblíbené místo se tak můžeš podívat pěkně detailně z nadhledu.

Google Earth

Ale co pohled z ulice? Pro Google Earth opět žádný problém. Aplikace Street View ti ukáže celé město tak, jako bys ho procházela. U nás je zatím detailně pokrytá Praha, hlavní silniční tahy a některá další města. Plánuje se ale další snímkování, takže i třeba tvoje město si brzo budeš moct projít.

Stejně detailně pokrývá Street View třeba Paříž, Londýn, New York nebo mnohá španělská města. Procházet se tak můžeš skoro po celém světě. Google Earth ti pomůže změřit vzdálenost, ukáže ti na přání mřížku poledníků a rovnoběžek a na většině míst světa si můžeš prohlížet fotky od ostatních uživatelů, nebo si číst podrobné informace o navštívených místech. Fotky můžeš sama přidávat a chlubit se pak s nimi kamarádkám.

Google Earth

Možnosti této mapy 21. století jsou ohromné. Můžeš si nechat ukázat hotely, hospody, obchody, ale i zajímavá místa, chráněné oblasti a množství dalších detailních informací. Svá oblíbená místa si můžeš označit a pak se na ně rychle vracet.

Google Earth

A pozor, aby nedošlo k mýlce, všechno je zadarmo! Aplikaci najdeš na stránce Googlu a instalace zabere jen pár minut. A pak už můžeš létat po světě jako superman. Teda jako superholka!

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.