Profily

Lenka Lhotská Olga Štěpánková Daniela Filipiová
Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví
Senta Čermáková Lucia Hladná Klára Štrausová
absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard absolventka ČVUT, autorka domu pro 21. století absolventka ČVUT
Carly Fiorina Vendula Šafářová Irena Prášilová
generální ředitelka, Hewlett Packard absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center
Novinky

Sportovní i elegantní. Nedostižná elektroformule ze stáje týmu studentů ČVUT
17. 3. 2011   Studenti z ČVUT vystavěli první elektroformuli v ČR a hned se s ní dostali na soutěž Formula Student Electric v německém Hockenheimu, kde se v srpnu utkají s 29 týmy z celého světa. Při testování od ledna už elektroformule najela přes 24 kilometrů, vypadá to na pořádnou jízdu.
S iPhone strčíš televizi do kapsy!
27. 8. 2010   Taky patříš mezi fanoušky iPhonu? Propadla jsi jeho kouzlu a pokaždé zas a znova tě dokáže překvapit, jaké nové funkce a vychytávky se pro tvého miláčka vyvíjejí? Firma Mediawork z Vědeckého inkubátoru ČVUT přišla s revoluční platformou pro iPhone na českém trhu, a tak můžeš zdarma sledovat TV vysílání.
Uživatelsky vytuněná ovládání od počítače až po mobil
17. 8. 2010   S rozvojem technologií se zvyšuje potřeba, aby je bylo schopno ovládat víc a víc lidí. Drtivá většina interakcí mezi uživatelem a zařízením, ať už to jsou počítače, mobilní telefony, domácí spotřebiče nebo auta, je zprostředkována tak zvaným “rozhraním”. Díky němu člověk nejen ovládá zařízení příkazy, ale také jeho prostřednictvím dostává odpověď, zpětnou vazbu o stavu nebo procesech v něm.
Co za vysvědčení? No přece motýlí netbook od HP!!!
29. 6. 2010   Společnost HP přišla s cool netbookem, který je speciálně určený holkám. Tenhle stylový kousek přišel na svět díky slavné americké návrhářce Vivienne Tam v motýlím designu. Tváří unikátního mini noťasu se stala zpěvačka Klára Vytisková ze skupiny Toxique. Jak se ti líbí?


Konec kabelů! Poděkuj Maxwellovi, Herzovi nebo Teslovi

To, co pánové Maxwell, Herz a Tesla vymýšleli v devatenáctém století, přichází nyní do našich domácností. Místo překážejících kabelových nabíječek budeš mít na stole elegantní podložku, na kterou jen položíš mobil, hudební přehrávač nebo jiný přístroj. A on se bezdrátově nabije. Zázrak? Ne, to je jen prostá fyzika.

V druhé polovině devatenáctého století nejprve pomocí vzorců a posléze i praktickými zkouškami výše zmínění pánové a další jejich kolegové dokázali uskutečnit bezdrátový přenos elektromagnetických vln. Ten se v podobě přenosu informací, tedy energeticky nenáročných přenosů, velmi rychle etabloval a dnes bys bez něj nemohla telefonovat s mobilem, nekoukala by ses na televizi nebo bys nemohla přes wi-fi na internet.

Bezdrátové nabíječky

Jenže přenos energie, kterou přijímač dostává jen z „éteru“, je poněkud složitejší záležitost. Přestože Nikola Tesla už v roce 1893 dokázal rozsvítit v Chicagu na dálku žárovku, tak praktické využití bezdrátového přenosu energie jsme se dočkali nejdříve v druhé polovině minulého století, ale spíš až později. Hodilo se, respektive bylo nezbytné třeba u kardiostimulátorů a nebo u některých spotřebičů, které se používají v blízkosti vody. Konkrétně můžeš znát třeba elektrické zubní kartáčky, které stačí vložit do stojánku a ony se nabijí.

Bezdrátové nabíječky

Toto indukční nabíjení využívá magnetických cívek v nabíječce a v zařízení. Stejný princip používá i americká společnost Powermat, která začala prodávat ploché deskové nabíječky, na které stačí položit přístroj, který potřebuješ nabít. Ale tak snadné to není. Na přístroji – mobilu, MP3, foťáku - musíš mít speciální plošku, která energii do baterie z podložky přenese. V tenké plošce je integrovaný RFID čip, který pak nabíječce řekne, kolik energie má přístroji dodat. Na jedné podložce tak můžeš nabíjet hned několik rozdílných přístrojů najednou.

Bezdrátové nabíječky

Za podložku si Powermat účtuje v přepočtu asi 2000 korun a za plošku s krytem baterie na nejrůznější přístroje dáš od 400 do 600 korun. Pak ale můžeš zapomenout na všechny ty nevzhledné a překážející kabely, kterých se nadobro zbavíš. A jen tak pro zajímavost, bezdrátovou nabíječku má v základu i populární smartphone Palm Pre. A podobných přístrojů jistě bude přibývat a přibývat...

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.