Profily

Lenka Lhotská Olga Štěpánková Daniela Filipiová
Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví
Senta Čermáková Lucia Hladná Klára Štrausová
absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard absolventka ČVUT, autorka domu pro 21. století absolventka ČVUT
Carly Fiorina Vendula Šafářová Irena Prášilová
generální ředitelka, Hewlett Packard absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center
Novinky

Sportovní i elegantní. Nedostižná elektroformule ze stáje týmu studentů ČVUT
17. 3. 2011   Studenti z ČVUT vystavěli první elektroformuli v ČR a hned se s ní dostali na soutěž Formula Student Electric v německém Hockenheimu, kde se v srpnu utkají s 29 týmy z celého světa. Při testování od ledna už elektroformule najela přes 24 kilometrů, vypadá to na pořádnou jízdu.
S iPhone strčíš televizi do kapsy!
27. 8. 2010   Taky patříš mezi fanoušky iPhonu? Propadla jsi jeho kouzlu a pokaždé zas a znova tě dokáže překvapit, jaké nové funkce a vychytávky se pro tvého miláčka vyvíjejí? Firma Mediawork z Vědeckého inkubátoru ČVUT přišla s revoluční platformou pro iPhone na českém trhu, a tak můžeš zdarma sledovat TV vysílání.
Uživatelsky vytuněná ovládání od počítače až po mobil
17. 8. 2010   S rozvojem technologií se zvyšuje potřeba, aby je bylo schopno ovládat víc a víc lidí. Drtivá většina interakcí mezi uživatelem a zařízením, ať už to jsou počítače, mobilní telefony, domácí spotřebiče nebo auta, je zprostředkována tak zvaným “rozhraním”. Díky němu člověk nejen ovládá zařízení příkazy, ale také jeho prostřednictvím dostává odpověď, zpětnou vazbu o stavu nebo procesech v něm.
Co za vysvědčení? No přece motýlí netbook od HP!!!
29. 6. 2010   Společnost HP přišla s cool netbookem, který je speciálně určený holkám. Tenhle stylový kousek přišel na svět díky slavné americké návrhářce Vivienne Tam v motýlím designu. Tváří unikátního mini noťasu se stala zpěvačka Klára Vytisková ze skupiny Toxique. Jak se ti líbí?


Holky pozor, umělá kámoška je na obzoru!

Tak už je to tady, vědcům se podařilo vyrobit umělou buňku, která se dokáže sama rozmnožovat. A kopie jsou stejně syntetické jako vyrobený originál. S tou umělou kámoškou jsme to zatím trochu přepískli, ale za pár let to asi nebude nerealizovatelné.

Představ si to, potřebuješ kámošku, která není tak hezká jako ty, všude tě ráda a ochotně doprovází, píše zsa tebe seminárky, ráda naslouchá a přitom toho zbytečně moc nenakecá. Za normálních okolností ji buď máš a nebo budeš muset počkat, jestli se někdy nějaká neobjeví. Ale s umělou kámoškou by to bylo jiné. Nadiktovala by sis všechny parametry, předala je do laboratoře a jednoho krásného dne by ti vysněná kámoška zaklepala na dveře.

To co je zatím jen utopií z Sci-Fi filmů by se ale mohlo časem změnit v realitu. Vědci už totiž ví, jak na to. Vědcům Venterovi a Smithovi se totiž podařilo vyrobit první umělou buňku, která se sama začala rozmnožovat a i její klony si zachovaly svoji umělou DNA. Samotná dárcovská buňka umělá nebyla, jen jí oba vědci upravili DNA.

A právě v DNA je tajemství celého vzniku umělé bytosti. Do umělé DNA totiž oba vědci zakomponovali údaje, které pak mohli na kopiích „umělé“ buňky zkoumat a ověřit si, že buňka začala vytvářet kopie s umělou DNA, tedy úplné klony umělé buňky.

Dost lidem se podobné aktivity nelíbí, poukazují, že podobná hra na Bohy by se nemusela vyplatit. Nikdo neví, jak se umělý organismus (zatím buňka, časem i složitější organizmy) začnou chovat a jestli se nestanou zhoubou pro náš svět. Vědci oponují, že umělé buňky či organismy mohou být naprogramované třeba na hubení škůdců nebo na čištění ovzduší. Jenže kdo ví, jestli pak nezačnou čistit i nás.

Stejné rozporuplné emoce vzbudilo dřívější klonování nejrůznějších zvířecích druhů, počínaje legendární ovečkou Dolly a konče možná již naklonovaným člověkem. V tomto případě i v případě umělých buněk a organismů stojí za rozvojem těchto technik rozkódování a pochopení DNA lidí a dalších organismů.

A co ta slibovaná umělá kamarádka? Tak to si budeš muset ještě nějaký ten pátek počkat. Podle všeho teoreticky to již proveditelné je, ale proti podobným pokusům stojí odborná i laická veřejnost. A jestli se umělí lidé někde objeví, dost možná to bude podpultovka dodávaná mafií.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.