Profily

Lenka Lhotská Olga Štěpánková Daniela Filipiová
Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví
Senta Čermáková Lucia Hladná Klára Štrausová
absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard absolventka ČVUT, autorka domu pro 21. století absolventka ČVUT
Carly Fiorina Vendula Šafářová Irena Prášilová
generální ředitelka, Hewlett Packard absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center
Novinky

Sportovní i elegantní. Nedostižná elektroformule ze stáje týmu studentů ČVUT
17. 3. 2011   Studenti z ČVUT vystavěli první elektroformuli v ČR a hned se s ní dostali na soutěž Formula Student Electric v německém Hockenheimu, kde se v srpnu utkají s 29 týmy z celého světa. Při testování od ledna už elektroformule najela přes 24 kilometrů, vypadá to na pořádnou jízdu.
S iPhone strčíš televizi do kapsy!
27. 8. 2010   Taky patříš mezi fanoušky iPhonu? Propadla jsi jeho kouzlu a pokaždé zas a znova tě dokáže překvapit, jaké nové funkce a vychytávky se pro tvého miláčka vyvíjejí? Firma Mediawork z Vědeckého inkubátoru ČVUT přišla s revoluční platformou pro iPhone na českém trhu, a tak můžeš zdarma sledovat TV vysílání.
Uživatelsky vytuněná ovládání od počítače až po mobil
17. 8. 2010   S rozvojem technologií se zvyšuje potřeba, aby je bylo schopno ovládat víc a víc lidí. Drtivá většina interakcí mezi uživatelem a zařízením, ať už to jsou počítače, mobilní telefony, domácí spotřebiče nebo auta, je zprostředkována tak zvaným “rozhraním”. Díky němu člověk nejen ovládá zařízení příkazy, ale také jeho prostřednictvím dostává odpověď, zpětnou vazbu o stavu nebo procesech v něm.
Co za vysvědčení? No přece motýlí netbook od HP!!!
29. 6. 2010   Společnost HP přišla s cool netbookem, který je speciálně určený holkám. Tenhle stylový kousek přišel na svět díky slavné americké návrhářce Vivienne Tam v motýlím designu. Tváří unikátního mini noťasu se stala zpěvačka Klára Vytisková ze skupiny Toxique. Jak se ti líbí?


Co s děravým potrubím?

Milada Paulová, první žena, které bylo umožněno přednášet na univerzitě. Psal se rok 1925. A o celých 14 let později se jí podařilo získat titul první profesorky. To je jen kapka v moři krušných začátků žen v mužském prostředí. Pojď se s námi podívat, jak jsou na tom ženy – vědkyně, techničky dnes.

Od dob Milady Paulové se na českých vysokých školách přeci jen něco málo změnilo. Mezi profesory na veřejných školách je už téměř 13% žen. Jistě, číslo není nijak vysoké, ale každým rokem narůstá. Věda je na tom ještě o něco lépe! Mezi výzkumníky je více jak čtvrtina žen. S přihlédnutím k srovnatelnému počtu studentů a studentek, kteří na vysoké školy, a tedy potenciálně i do vědy, vstupují, je tento výrazný nepoměr vědců a vědkyň poměrně překvapující. Dokonce mezi studenty magisterského studia je šedesát procent žen, takže kam vzdělané a nadané ženy mizí? Tímto zvláštním jevem se v dnešním světě zabývá hodně odborníků a v Evropě dostal i odborný termín: „Děravé potrubí“.

Ženy se musí po studiích často rozhodovat mezi profesní kariérou a rodinou. Jen velmi málo žen si v dnešní době troufne obojí najednou. Takové vědkyni pak může pomoci třeba univerzitní školka, jaká funguje při ČVUT nebo Akademii věd. To je ovšem jen kapka v moři a stát k jakémukoliv řešení přistupuje velmi laxně.

Problémy nedostatku žen ve vědě, resp. v oblastech techniky proto řeší spíše samotné firmy, které ženy s technickým vzděláním potřebují. Řada velkých firem v Česku, jako HP, Škoda Auto, NOEN, ČEPS a další, spolupracují s technickými školami a nabízejí uplatnění pro jejich absolventy. Budují si tak základ pro genderově vyvážené pracovní kolektivy. Tak to vypadá, že ženám v mužském prostředí konečně svítá na lepší časy.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.