Profily

Lenka Lhotská Olga Štěpánková Daniela Filipiová
Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví
Senta Čermáková Lucia Hladná Klára Štrausová
absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard absolventka ČVUT, autorka domu pro 21. století absolventka ČVUT
Carly Fiorina Vendula Šafářová Irena Prášilová
generální ředitelka, Hewlett Packard absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center
Novinky

Sportovní i elegantní. Nedostižná elektroformule ze stáje týmu studentů ČVUT
17. 3. 2011   Studenti z ČVUT vystavěli první elektroformuli v ČR a hned se s ní dostali na soutěž Formula Student Electric v německém Hockenheimu, kde se v srpnu utkají s 29 týmy z celého světa. Při testování od ledna už elektroformule najela přes 24 kilometrů, vypadá to na pořádnou jízdu.
S iPhone strčíš televizi do kapsy!
27. 8. 2010   Taky patříš mezi fanoušky iPhonu? Propadla jsi jeho kouzlu a pokaždé zas a znova tě dokáže překvapit, jaké nové funkce a vychytávky se pro tvého miláčka vyvíjejí? Firma Mediawork z Vědeckého inkubátoru ČVUT přišla s revoluční platformou pro iPhone na českém trhu, a tak můžeš zdarma sledovat TV vysílání.
Uživatelsky vytuněná ovládání od počítače až po mobil
17. 8. 2010   S rozvojem technologií se zvyšuje potřeba, aby je bylo schopno ovládat víc a víc lidí. Drtivá většina interakcí mezi uživatelem a zařízením, ať už to jsou počítače, mobilní telefony, domácí spotřebiče nebo auta, je zprostředkována tak zvaným “rozhraním”. Díky němu člověk nejen ovládá zařízení příkazy, ale také jeho prostřednictvím dostává odpověď, zpětnou vazbu o stavu nebo procesech v něm.
Co za vysvědčení? No přece motýlí netbook od HP!!!
29. 6. 2010   Společnost HP přišla s cool netbookem, který je speciálně určený holkám. Tenhle stylový kousek přišel na svět díky slavné americké návrhářce Vivienne Tam v motýlím designu. Tváří unikátního mini noťasu se stala zpěvačka Klára Vytisková ze skupiny Toxique. Jak se ti líbí?


Baterie budoucnosti - vezmi trochu zinku a dej ho na vzduch

Zní to jako pohádka, ale švýcarská firma Revolt chce už příští rok nabídnou nabíjecí zinko-vzduchové baterie. A to je dobrá zpráva. Naše mobily, MP3 přehrávače nebo počítače vydrží mnohem víc.

Nejdřív trochu fyziky a chemie. Zinko-vzduchové baterie používají zinkovou anodu a jako katoda působí vzduch. Reakcí vzniká oxid zinečnatý (ZnO) a elektrická energie. Výhodou je mnohem větší výdrž baterií, odhadem trojnásobně i více oproti dnes běžným lithiovým bateriím. Zinko-vzduchové baterie nejsou žádným vynálezem posledních let, používají se již skoro století. Jenže je tu jeden háček a tím je nabíjení.

Zinkové baterky doposud nešlo nabíjet. Švýcarská firma Revolt ale tento problém vyřešila a již nyní dokáží být její prototypy nabíjené až stokrát. To je však málo, komerční baterie v mobilech a dalších přístrojích musí zvládnout minimálně trojnásobný počet nabíjecích cyklů. Revolt slibuje, že do roka bude mít finální produkty, které zvládnou tři sta až pět set nabití.

Baterie Revolt

A opět se vrátíme do školy. Tentokrát ale na hodinu počtů. Jestliže konvenční baterka v současném mobilu vydrží tři dny a osm set nabíjecích cyklů, její celková životnost je teoreticky asi šest a půl roku. Reálně samozřejmě méně, tak dlouho stejně mobil nebo přehrávač používat nebudeme. Nové zinko-vzduchové baterie udrží mobil na příjmu deset dnů a vydrží tři sta nabíjecích cyklů. Do ruky kalkulačku a výsledek je jasný – nové baterky vydrží až osm let. Mnohem důležitější je ale výdrž na jedno nabití. Deset dnů je prostě mnohem lepší výdrž než hledat nabíječku co tři dny.

Baterie Revolt

Revolt musel použít speciální gely, aby bylo možné tyto baterie nabíjet. Při tomto procesu pak baterie přeměňuje oxid zinečnatý zpět na zinek a z baterie uniká ven kyslík. A to je jedna z mála drobností, na kterou je třeba myslet. Baterie musí mít neustále přístup ke vzduchu, jinak se potřebná chemická reakce nedostaví. Znamená to, že naše baterky na mobily budou mít porézní pouzdro a asi budou tvořit kryt samotného mobilu.

Není ta fyzika a chemie zajímavá?

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.