Profily

Ľubomíra Balková Dana Drábová Marcela Fejtová
Teoretická matematička, Odborná asistentka na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT jaderná fyzička, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Vedoucí vývojového týmu, Počítač ovládaný pouhým okem
Kateřina Sakařová Eva Jiřičná Lenka Lhotská
staví a projektuje tunely od Islandu přes Londýn až po Hong Kong Absolventka ČVUT, světoznámá architektka a designerka Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků
Olga Štěpánková Daniela Filipiová Senta Čermáková
Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard
Novinky

Sportovní i elegantní. Nedostižná elektroformule ze stáje týmu studentů ČVUT
17. 3. 2011   Studenti z ČVUT vystavěli první elektroformuli v ČR a hned se s ní dostali na soutěž Formula Student Electric v německém Hockenheimu, kde se v srpnu utkají s 29 týmy z celého světa. Při testování od ledna už elektroformule najela přes 24 kilometrů, vypadá to na pořádnou jízdu.
S iPhone strčíš televizi do kapsy!
27. 8. 2010   Taky patříš mezi fanoušky iPhonu? Propadla jsi jeho kouzlu a pokaždé zas a znova tě dokáže překvapit, jaké nové funkce a vychytávky se pro tvého miláčka vyvíjejí? Firma Mediawork z Vědeckého inkubátoru ČVUT přišla s revoluční platformou pro iPhone na českém trhu, a tak můžeš zdarma sledovat TV vysílání.
Uživatelsky vytuněná ovládání od počítače až po mobil
17. 8. 2010   S rozvojem technologií se zvyšuje potřeba, aby je bylo schopno ovládat víc a víc lidí. Drtivá většina interakcí mezi uživatelem a zařízením, ať už to jsou počítače, mobilní telefony, domácí spotřebiče nebo auta, je zprostředkována tak zvaným “rozhraním”. Díky němu člověk nejen ovládá zařízení příkazy, ale také jeho prostřednictvím dostává odpověď, zpětnou vazbu o stavu nebo procesech v něm.
Co za vysvědčení? No přece motýlí netbook od HP!!!
29. 6. 2010   Společnost HP přišla s cool netbookem, který je speciálně určený holkám. Tenhle stylový kousek přišel na svět díky slavné americké návrhářce Vivienne Tam v motýlím designu. Tváří unikátního mini noťasu se stala zpěvačka Klára Vytisková ze skupiny Toxique. Jak se ti líbí?


Letošní ročník eClubu ovládl longboard

Další úspěšný ročník eClubu je za námi! Z vítězství se tentokrát radoval tým vyrábějící speciální karbonové longboardy. Dalším oceněným projektem se stalo mobilní rozhraní pro nevidomé a webový míchač směsí potravinových doplňků.

S Merkurem zpět do dětství

V roce 1994 s ním byl málem ámen, ale ujal se ho Jaromír Kříž, nynější majitel firmy Merkur. Také díky němu si i dnes můžeš něco z téhle stavebnice postavit. Používá se dokonce i k výuce na některých technických školách. Jak ale taková stavebnice vzniká?

Zase o chlup rychlejší a bezpečnější přenos dat

Určitě to znáš, chceš se kouknout na video na internetu a musíš čekat než se „naloaduje“ a nemluvě o stahování filmů, či souborů a dalších. Rychlost je v dnešní době velmi důležitá a to především, co se týče přenosu dat. Trn z paty nám všem vytrhne společnost CertiCon, která už brzy uvede na trh zařízení na urychlení přenosu dat.

Studentská formule brázdila okruh v Hradci Králové

Studentská formule sice asi není žádná velká novinka, ale tahle v pořadí už čtvrtá s příznačným názvem FS 04, je zas o něco lepší a vychytanější než její předchůdkyně. Na její výrobě se podílelo již několik desítek studentů ČVUT. A svoje nejnovější dílo hned představili na CzechRingu v Hradci Králové.

Solární dům slaví úspěchy v USA

Solar Decathlon 2013 už zná svoji dvacítku finalistů. V této studentské architektonické soutěži pořádané v USA soupeří univerzitní týmy z celého světa a poprvé se mezi ně dostal i tým z pražského ČVUT se svým solárním domem.

Seznamte se s geekerkami

Možná, že už nějakou takovou holku znáš, jen jsi nevěděla, že se jí tak říká. „Geek“ je označení pro člověka, který si hodně dobře rozumí s moderními technologiemi. No a když je to holka, tak prostě geekerka. Na první pohled je nepoznáš. Pojď se podívat, jak takové holky žijí a co dělají.

Co s děravým potrubím?

Milada Paulová, první žena, které bylo umožněno přednášet na univerzitě. Psal se rok 1925. A o celých 14 let později se jí podařilo získat titul první profesorky. To je jen kapka v moři krušných začátků žen v mužském prostředí. Pojď se s námi podívat, jak jsou na tom ženy – vědkyně, techničky dnes.

Vesmírem křížem krážem

Nevíš, co s penězi z letní brigády? Při obcházení butiků a nakupování zlevněných hadříků rozhodně zavítej i do knihkupectví. Místo dalšího supervýhodného kousku do svého šatníku zvaž investici do nové knihy od americké fyzičky Lisy Randallové s názvem Tajemství skrytých dimenzí vesmíru.

Sportovní i elegantní. Nedostižná elektroformule ze stáje týmu studentů ČVUT

Studenti z ČVUT vystavěli první elektroformuli v ČR a hned se s ní dostali na soutěž Formula Student Electric v německém Hockenheimu, kde se v srpnu utkají s 29 týmy z celého světa. Při testování od ledna už elektroformule najela přes 24 kilometrů, vypadá to na pořádnou jízdu.

S iPhone strčíš televizi do kapsy!

Taky patříš mezi fanoušky iPhonu? Propadla jsi jeho kouzlu a pokaždé zas a znova tě dokáže překvapit, jaké nové funkce a vychytávky se pro tvého miláčka vyvíjejí? Firma Mediawork z Vědeckého inkubátoru ČVUT přišla s revoluční platformou pro iPhone na českém trhu, a tak můžeš zdarma sledovat TV vysílání.

Uživatelsky vytuněná ovládání od počítače až po mobil

S rozvojem technologií se zvyšuje potřeba, aby je bylo schopno ovládat víc a víc lidí. Drtivá většina interakcí mezi uživatelem a zařízením, ať už to jsou počítače, mobilní telefony, domácí spotřebiče nebo auta, je zprostředkována tak zvaným “rozhraním”. Díky němu člověk nejen ovládá zařízení příkazy, ale také jeho prostřednictvím dostává odpověď, zpětnou vazbu o stavu nebo procesech v něm.

Co za vysvědčení? No přece motýlí netbook od HP!!!

Společnost HP přišla s cool netbookem, který je speciálně určený holkám. Tenhle stylový kousek přišel na svět díky slavné americké návrhářce Vivienne Tam v motýlím designu. Tváří unikátního mini noťasu se stala zpěvačka Klára Vytisková ze skupiny Toxique. Jak se ti líbí?

Holky pozor, umělá kámoška je na obzoru!

Tak už je to tady, vědcům se podařilo vyrobit umělou buňku, která se dokáže sama rozmnožovat. A kopie jsou stejně syntetické jako vyrobený originál. S tou umělou kámoškou jsme to zatím trochu přepískli, ale za pár let to asi nebude nerealizovatelné.

Konec kabelů! Poděkuj Maxwellovi, Herzovi nebo Teslovi

To, co pánové Maxwell, Herz a Tesla vymýšleli v devatenáctém století, přichází nyní do našich domácností. Místo překážejících kabelových nabíječek budeš mít na stole elegantní podložku, na kterou jen položíš mobil, hudební přehrávač nebo jiný přístroj. A on se bezdrátově nabije. Zázrak? Ne, to je jen prostá fyzika.

Letem světem s Google Earthem

Zapomeň na cestování prstem po papírové mapě. Je to nemoderní a pomalé. Teď se cestuje myší a ne po papírové mapě, ale po globusu Google Earth.

Baterie budoucnosti - vezmi trochu zinku a dej ho na vzduch

Zní to jako pohádka, ale švýcarská firma Revolt chce už příští rok nabídnou nabíjecí zinko-vzduchové baterie. A to je dobrá zpráva. Naše mobily, MP3 přehrávače nebo počítače vydrží mnohem víc.

Roboti ovládaní mozkovými buňkami

Je to hezké, je to mechanické, pohybuje se to na kolečkách – a má to krysí mozek. Zní to jak ze špatného hororu, ale je to skutečnost!

 

Nové číslo Tecnicallu s tématem Ženy a věda je venku

Ženy jsou inspirací nejen pro muže v oblasti citové, ale také pro všechny odborníky bez rozdílu věku. Veřejně prohlásit, že dobrý vědec může být jen muž, si může dnes dovolit opravdu jen (s prominutím) velmi omezený člověk. Uvažování typu „ženy jsou dobrá výkonná síla, ale objevy a kreativita patří chlapům“ patří do minulého století – a kdoví jestli ne do předminulého. Toto číslo Tecnicallu vás o tom přesvědčí.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.