Profily

Eva Jiřičná Lenka Lhotská Olga Štěpánková
Absolventka ČVUT, světoznámá architektka a designerka Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií
Daniela Filipiová Senta Čermáková Lucia Hladná
absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard absolventka ČVUT, autorka domu pro 21. století
Klára Štrausová Carly Fiorina Vendula Šafářová
absolventka ČVUT generální ředitelka, Hewlett Packard absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji
Novinky

Práce snů v šestadvaceti: Tři frčky a služební Boeing
8. 6. 2011   Poprvé letěl, když mu bylo patnáct a to na kluzáku. Dnes je mu šestadvacet a už pilotuje velké dopravní letadlo. Řeč je o Tomáši Petrmanovi, jednom z nejmladších dopravních pilotů v České republice.
Studentům záleží na tom, kde žijí. Navrhují chytrá řešení pro životní prostředí.
20. 3. 2011   Vítězové soutěže Chytrá řešení pro životní prostředí jsou Dong Nguyen Thanh a Hung Hoang Dieu z Vysoké školy chemicko-technologické a z Českého vysokého učení technického v Praze. Uspěli v konkurenci víc než stovky projektů s novou technologií k odstraňování arzénu ze znečištěné vody. Ocenění jim předali ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a předseda Akademie věd Jiří Drahoš.
Pod taktovkou holek z ČVUT
25. 2. 2011   Sociologický ústav Akademie věd pořádá letos oficiálně první ročník tzv. mentoringu, který si klade za úkol představit holkám ze střední, jak se studuje na vysoké a co všechno to obnáší. V pilotním ročníku v roce 2009 probíhal projekt mezi studentkami z vybraných pražských gymnázií a z ČVUT.
Technomolky se hlásí o slovo
15. 2. 2011   Mohou se holky vyrovnat klukům? Jsou jejich schopnosti rovnocenné? Technomolky si myslí, že když pomineme fyzickou sílu, tak určitě ano. Na straně technicky zaměřených holek jsou i vědecké testy, které jejich názor podporují. Jak je tedy možné, že je zatím v nových technologiích tak málo holčičího zastoupení?
Miss Academia 2010
18. 12. 2010   MISS ACADEMIA ČR je soutěž pro všechny studentky vysokých a vyšších odborných škol, kterým je pod 26 let. Motto akce vypovídá za vše: „Miss, která má (s)mysl.“ Zkrátka se hledá dívka nejen krásná, ale i inteligentní.


V RWE ženám věří

Nedávno proběhl na půdě ČVUT zajímavý workshop s názvem „V RWE mají ženy zelenou“. Posluchačky se dozvěděly o veškerých programech, které RWE pořádá pro své zaměstnankyně a zároveň mohly vyzpovídat i váženého hosta z RWE.

RWE patří mezi pět největších evropských elektrárenských a plynárenských společností. V České republice tvoří celou skupinu RWE celkem 17 společností s 4 500 zaměstnanci, z nichž 35% tvoří ženy a pouze 19% ženy na manažerských pozicích. V RWE se proto rozběhl program Diversity, který se zabývá odlišnostmi, týkající se v první řadě genderu, dále věku a multikulturního prostředí.

Podobně jako motto RWE „The energy to lead“, se jmenuje i projekt v rámci programu Diversity: „The Woman to Lead“. Jeho cílem je především na zvýšení podílu žen-manažerek ve společnosti. Hlavní podstatou projektu je tzv. stínování a mentoring, tedy předávání zkušeností starších těm mladším. V rámci projektu se ženy účastní setkávání s inspirativními ženami, ale i muži, pracují na nejrůznějších projektech, jsou pro ně připraveny workshopy, exkurze a spousta dalších akcí. Projektu se v tuto chvíli účastní 39 žen a už teď se těší velké oblibě.

Na workshop zavítala i Ing. Alena Rozsypalová, Head of Controlling v RWE Transgas. Posluchačky se tak dozvěděly, co všechno tato pozice obnáší, jaké to je šéfovat celému oddělení a dále také o pozitivních osobních zkušenostech s projektem Woman to Lead. Slovo padlo také o tzv. Trainee programu, který skupina RWE vypisuje. Jsou to speciální trainee pozice určené především pro absolventy vysokých škol, kteří si ve firmě udělají jakési kolečko a zkusí si tak práci na více odděleních. Přítomnost trainee si Alena pochvaluje, na své oddělení už takto získala několik šikovných absolventů a absolventek.

Volba povolání je pro tebe možná ještě velká neznámá, teprve asi řešíš jakou vysokou školu si vybrat, ale je určitě dobré vědět, i jaké možnosti máš po škole. A skupina RWE je ukázkou, že ve velkých firmách mají o nadějné absolventky zájem. Více informací o Trainee programu v RWE najdeš zde.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.