Profily

Olga Štěpánková Daniela Filipiová Senta Čermáková
Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard
Lucia Hladná Klára Štrausová Carly Fiorina
absolventka ČVUT, autorka domu pro 21. století absolventka ČVUT generální ředitelka, Hewlett Packard
Vendula Šafářová Irena Prášilová Markéta Pokorná
absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center Absolventka Fakulty stavební ČVUT, doktorát na univerzitě v Hamburku, členka polární vědecké expedice.
Novinky

Práce snů v šestadvaceti: Tři frčky a služební Boeing
8. 6. 2011   Poprvé letěl, když mu bylo patnáct a to na kluzáku. Dnes je mu šestadvacet a už pilotuje velké dopravní letadlo. Řeč je o Tomáši Petrmanovi, jednom z nejmladších dopravních pilotů v České republice.
Studentům záleží na tom, kde žijí. Navrhují chytrá řešení pro životní prostředí.
20. 3. 2011   Vítězové soutěže Chytrá řešení pro životní prostředí jsou Dong Nguyen Thanh a Hung Hoang Dieu z Vysoké školy chemicko-technologické a z Českého vysokého učení technického v Praze. Uspěli v konkurenci víc než stovky projektů s novou technologií k odstraňování arzénu ze znečištěné vody. Ocenění jim předali ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a předseda Akademie věd Jiří Drahoš.
Pod taktovkou holek z ČVUT
25. 2. 2011   Sociologický ústav Akademie věd pořádá letos oficiálně první ročník tzv. mentoringu, který si klade za úkol představit holkám ze střední, jak se studuje na vysoké a co všechno to obnáší. V pilotním ročníku v roce 2009 probíhal projekt mezi studentkami z vybraných pražských gymnázií a z ČVUT.
Technomolky se hlásí o slovo
15. 2. 2011   Mohou se holky vyrovnat klukům? Jsou jejich schopnosti rovnocenné? Technomolky si myslí, že když pomineme fyzickou sílu, tak určitě ano. Na straně technicky zaměřených holek jsou i vědecké testy, které jejich názor podporují. Jak je tedy možné, že je zatím v nových technologiích tak málo holčičího zastoupení?
Miss Academia 2010
18. 12. 2010   MISS ACADEMIA ČR je soutěž pro všechny studentky vysokých a vyšších odborných škol, kterým je pod 26 let. Motto akce vypovídá za vše: „Miss, která má (s)mysl.“ Zkrátka se hledá dívka nejen krásná, ale i inteligentní.


Technomolky se hlásí o slovo

Mohou se holky vyrovnat klukům? Jsou jejich schopnosti rovnocenné? Technomolky si myslí, že když pomineme fyzickou sílu, tak určitě ano. Na straně technicky zaměřených holek jsou i vědecké testy, které jejich názor podporují. Jak je tedy možné, že je zatím v nových technologiích tak málo holčičího zastoupení?

Technomolky je úplně nové slovo, se kterým přišla studentka antropologie Iveta Hajdáková. Tu zaujal výraz geek, v holčičím provedení geekgirl nebo taky geekette. Tak se v angličtině označujeme člověk, co se zajímá o IT a nové technologie. Jeho překlad do češtiny zatím existuje jen v ženské verzi, ten mužský si na ten svůj bude muset ještě chvíli počkat ;-).

Výzkum vědců z Filadelfie dokazuje, že holky i kluci mají stejné matematické schopnosti, jen mají nižší sebevědomí ve své schopnosti. Hlavním problémem je překonání stereotypu, že „holky nemají buňky na matiku“, o čemž je občas přesvědčuje i jejich rodina.

Blíže to vysvětluje Lucie Žolté, která IT studuje a přidává vlastní zkušenost: "Hlavně v prvních ročnících studentka Elektotechnické fakulty VŠB jsem měla vždy pocit, že jsem ve třídě největší blbec. Všichni kolem se tvářili jako největší odborníci, házeli po sobě termíny, které mi nic neříkaly. Byla jsem přesvědčená, že budu jediná, která u zkoušky vyletí. První test ale ukázal opak a byla jsem nakonec jedna z mála, která předmět úspěšně absolvovala. Ono chvíli trvá, než člověk pochopí, jak s počítačem komunikovat. Když se holky chvíli nechytají, usoudí, že na to nemají a vzdají to."

Podobný názor má i Alena Varkočková, studentka softwarového inženýrství na Fakultě elektrotechnické na ČVUT: "V Česku je v IT rozhodně málo žen. Nemám moc přehled o zahraničí, ale přijde mi, že na západě už se začíná mýtus jménem "žena v IT” tak trochu bořit. Ostatně Google třeba ženám v IT pomáhá a docela dost jich taky zaměstnává." Zároveň dodává, že na Fakultě elektrotechnické ČVUT každý rok holek přibývá.

Přitom historie jako první programátorku označuje Adu Lovelace žijící už v 19. století. Byla to především velmi dobrá matematička a její práce si programátoři cení dodnes.

Jednoduše, ženy a počítače jdou náramně k sobě. Počítačem žena neztrácí svoji osobnost, může být i sexy. Prostě to není nic divného, ale naopak in.

Technomolky žádají odhození zbytečného studu a nedůvěry k překonání všech klišé, které ženám brání v jejich seberealizaci v technických a IT odvětvích a vlastním příkladem jim velí nebát se je překonávat.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.