Profily

Olga Štěpánková Daniela Filipiová Senta Čermáková
Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard
Lucia Hladná Klára Štrausová Carly Fiorina
absolventka ČVUT, autorka domu pro 21. století absolventka ČVUT generální ředitelka, Hewlett Packard
Vendula Šafářová Irena Prášilová Markéta Pokorná
absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center Absolventka Fakulty stavební ČVUT, doktorát na univerzitě v Hamburku, členka polární vědecké expedice.
Novinky

Práce snů v šestadvaceti: Tři frčky a služební Boeing
8. 6. 2011   Poprvé letěl, když mu bylo patnáct a to na kluzáku. Dnes je mu šestadvacet a už pilotuje velké dopravní letadlo. Řeč je o Tomáši Petrmanovi, jednom z nejmladších dopravních pilotů v České republice.
Studentům záleží na tom, kde žijí. Navrhují chytrá řešení pro životní prostředí.
20. 3. 2011   Vítězové soutěže Chytrá řešení pro životní prostředí jsou Dong Nguyen Thanh a Hung Hoang Dieu z Vysoké školy chemicko-technologické a z Českého vysokého učení technického v Praze. Uspěli v konkurenci víc než stovky projektů s novou technologií k odstraňování arzénu ze znečištěné vody. Ocenění jim předali ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a předseda Akademie věd Jiří Drahoš.
Pod taktovkou holek z ČVUT
25. 2. 2011   Sociologický ústav Akademie věd pořádá letos oficiálně první ročník tzv. mentoringu, který si klade za úkol představit holkám ze střední, jak se studuje na vysoké a co všechno to obnáší. V pilotním ročníku v roce 2009 probíhal projekt mezi studentkami z vybraných pražských gymnázií a z ČVUT.
Technomolky se hlásí o slovo
15. 2. 2011   Mohou se holky vyrovnat klukům? Jsou jejich schopnosti rovnocenné? Technomolky si myslí, že když pomineme fyzickou sílu, tak určitě ano. Na straně technicky zaměřených holek jsou i vědecké testy, které jejich názor podporují. Jak je tedy možné, že je zatím v nových technologiích tak málo holčičího zastoupení?
Miss Academia 2010
18. 12. 2010   MISS ACADEMIA ČR je soutěž pro všechny studentky vysokých a vyšších odborných škol, kterým je pod 26 let. Motto akce vypovídá za vše: „Miss, která má (s)mysl.“ Zkrátka se hledá dívka nejen krásná, ale i inteligentní.


Studentům záleží na tom, kde žijí. Navrhují chytrá řešení pro životní prostředí.

Vítězové soutěže Chytrá řešení pro životní prostředí jsou Dong Nguyen Thanh a Hung Hoang Dieu z Vysoké školy chemicko-technologické a z Českého vysokého učení technického v Praze. Uspěli v konkurenci víc než stovky projektů s novou technologií k odstraňování arzénu ze znečištěné vody. Ocenění jim předali ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a předseda Akademie věd Jiří Drahoš.

Loni v listopadu vyhlásilo ministerstvo životního prostředí a Akademie věd soutěž s cílem najít nové talenty a využít jejich myšlenky a nápady pro řešení konkrétních problémů životního prostředí. Porota hodnotila praktický přínos pro ochranu životního prostředí, objevnost, realizovatelnost a originalitu projektu.

V soutěži se jednalo o místa s výskytem arzénu v povrchových vodách jsou v Jihočeském Karlovarském, Ústeckém a Středočeském kraji, kde jsou zdrojem znečištění popílky tepelných elektráren, doly, zemědělství i průmyslové odpadní vody. Vítězové navrhli novou metodu, která umožňuje arzén z vody úplně odstranit. Navíc je mnohokrát levnější než dosavadní způsoby a je možné ji využít v EU i v globálním měřítku! Technologie je už připravena k patentování a průmyslovému využití!

Soutěžilo se ve dvou kategoriích - středních a vysokých škol. Kromě hlavní ceny se udělila cena Talent roku a tři soutěžní práce byly označené za Nápad roku.

Pět projektů s největším potenciálem k uskutečnění získalo 100 000 korun. To má umožnit ověření realizace projektu v praxi. Kromě vítězů v kategorii "vysoké školy", porota pro tuto odměnu vybrala i držitele druhého místa Jonáše Tokarského z Technické univerzity v Ostravě, ten soutěžil s návrhem čištění vod a plynů.

Stejná částka putuje taky vítězi kategorie střední školy. Tím je Vojtěch Kundrát ze Střední průmyslové školy chemické akademika Heyrovského a Gymnázia Ostrava-Zábřeh. Přišel s novou technologií pro čištění kontaminovaných vod a území. Současně ho porotci vyhlásili talentem roku.

Dvě stotisícová ocenění získaly slečny! Barbora Jedličková z Masarykovy univerzity v Brně za novou metodu přípravy vzorků vody a Martina Nádherná z Ústavu organické chemie Akademie věd s prací o nových bezpečných Li-ion bateriích nejen pro elektromobily.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.