Profily

Vendula Šafářová Irena Prášilová Markéta Pokorná
absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center Absolventka Fakulty stavební ČVUT, doktorát na univerzitě v Hamburku, členka polární vědecké expedice.
Ľubomíra Balková Dana Drábová Marcela Fejtová
Teoretická matematička, Odborná asistentka na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT jaderná fyzička, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Vedoucí vývojového týmu, Počítač ovládaný pouhým okem
Kateřina Sakařová Eva Jiřičná Lenka Lhotská
staví a projektuje tunely od Islandu přes Londýn až po Hong Kong Absolventka ČVUT, světoznámá architektka a designerka Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků
Novinky

Práce snů v šestadvaceti: Tři frčky a služební Boeing
8. 6. 2011   Poprvé letěl, když mu bylo patnáct a to na kluzáku. Dnes je mu šestadvacet a už pilotuje velké dopravní letadlo. Řeč je o Tomáši Petrmanovi, jednom z nejmladších dopravních pilotů v České republice.
Studentům záleží na tom, kde žijí. Navrhují chytrá řešení pro životní prostředí.
20. 3. 2011   Vítězové soutěže Chytrá řešení pro životní prostředí jsou Dong Nguyen Thanh a Hung Hoang Dieu z Vysoké školy chemicko-technologické a z Českého vysokého učení technického v Praze. Uspěli v konkurenci víc než stovky projektů s novou technologií k odstraňování arzénu ze znečištěné vody. Ocenění jim předali ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a předseda Akademie věd Jiří Drahoš.
Pod taktovkou holek z ČVUT
25. 2. 2011   Sociologický ústav Akademie věd pořádá letos oficiálně první ročník tzv. mentoringu, který si klade za úkol představit holkám ze střední, jak se studuje na vysoké a co všechno to obnáší. V pilotním ročníku v roce 2009 probíhal projekt mezi studentkami z vybraných pražských gymnázií a z ČVUT.
Technomolky se hlásí o slovo
15. 2. 2011   Mohou se holky vyrovnat klukům? Jsou jejich schopnosti rovnocenné? Technomolky si myslí, že když pomineme fyzickou sílu, tak určitě ano. Na straně technicky zaměřených holek jsou i vědecké testy, které jejich názor podporují. Jak je tedy možné, že je zatím v nových technologiích tak málo holčičího zastoupení?
Miss Academia 2010
18. 12. 2010   MISS ACADEMIA ČR je soutěž pro všechny studentky vysokých a vyšších odborných škol, kterým je pod 26 let. Motto akce vypovídá za vše: „Miss, která má (s)mysl.“ Zkrátka se hledá dívka nejen krásná, ale i inteligentní.


Studentům záleží na tom, kde žijí. Navrhují chytrá řešení pro životní prostředí.

Vítězové soutěže Chytrá řešení pro životní prostředí jsou Dong Nguyen Thanh a Hung Hoang Dieu z Vysoké školy chemicko-technologické a z Českého vysokého učení technického v Praze. Uspěli v konkurenci víc než stovky projektů s novou technologií k odstraňování arzénu ze znečištěné vody. Ocenění jim předali ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a předseda Akademie věd Jiří Drahoš.

Loni v listopadu vyhlásilo ministerstvo životního prostředí a Akademie věd soutěž s cílem najít nové talenty a využít jejich myšlenky a nápady pro řešení konkrétních problémů životního prostředí. Porota hodnotila praktický přínos pro ochranu životního prostředí, objevnost, realizovatelnost a originalitu projektu.

V soutěži se jednalo o místa s výskytem arzénu v povrchových vodách jsou v Jihočeském Karlovarském, Ústeckém a Středočeském kraji, kde jsou zdrojem znečištění popílky tepelných elektráren, doly, zemědělství i průmyslové odpadní vody. Vítězové navrhli novou metodu, která umožňuje arzén z vody úplně odstranit. Navíc je mnohokrát levnější než dosavadní způsoby a je možné ji využít v EU i v globálním měřítku! Technologie je už připravena k patentování a průmyslovému využití!

Soutěžilo se ve dvou kategoriích - středních a vysokých škol. Kromě hlavní ceny se udělila cena Talent roku a tři soutěžní práce byly označené za Nápad roku.

Pět projektů s největším potenciálem k uskutečnění získalo 100 000 korun. To má umožnit ověření realizace projektu v praxi. Kromě vítězů v kategorii "vysoké školy", porota pro tuto odměnu vybrala i držitele druhého místa Jonáše Tokarského z Technické univerzity v Ostravě, ten soutěžil s návrhem čištění vod a plynů.

Stejná částka putuje taky vítězi kategorie střední školy. Tím je Vojtěch Kundrát ze Střední průmyslové školy chemické akademika Heyrovského a Gymnázia Ostrava-Zábřeh. Přišel s novou technologií pro čištění kontaminovaných vod a území. Současně ho porotci vyhlásili talentem roku.

Dvě stotisícová ocenění získaly slečny! Barbora Jedličková z Masarykovy univerzity v Brně za novou metodu přípravy vzorků vody a Martina Nádherná z Ústavu organické chemie Akademie věd s prací o nových bezpečných Li-ion bateriích nejen pro elektromobily.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.