Profily

Ľubomíra Balková Dana Drábová Marcela Fejtová
Teoretická matematička, Odborná asistentka na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT jaderná fyzička, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Vedoucí vývojového týmu, Počítač ovládaný pouhým okem
Kateřina Sakařová Eva Jiřičná Lenka Lhotská
staví a projektuje tunely od Islandu přes Londýn až po Hong Kong Absolventka ČVUT, světoznámá architektka a designerka Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků
Olga Štěpánková Daniela Filipiová Senta Čermáková
Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard
Novinky

Práce snů v šestadvaceti: Tři frčky a služební Boeing
8. 6. 2011   Poprvé letěl, když mu bylo patnáct a to na kluzáku. Dnes je mu šestadvacet a už pilotuje velké dopravní letadlo. Řeč je o Tomáši Petrmanovi, jednom z nejmladších dopravních pilotů v České republice.
Studentům záleží na tom, kde žijí. Navrhují chytrá řešení pro životní prostředí.
20. 3. 2011   Vítězové soutěže Chytrá řešení pro životní prostředí jsou Dong Nguyen Thanh a Hung Hoang Dieu z Vysoké školy chemicko-technologické a z Českého vysokého učení technického v Praze. Uspěli v konkurenci víc než stovky projektů s novou technologií k odstraňování arzénu ze znečištěné vody. Ocenění jim předali ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a předseda Akademie věd Jiří Drahoš.
Pod taktovkou holek z ČVUT
25. 2. 2011   Sociologický ústav Akademie věd pořádá letos oficiálně první ročník tzv. mentoringu, který si klade za úkol představit holkám ze střední, jak se studuje na vysoké a co všechno to obnáší. V pilotním ročníku v roce 2009 probíhal projekt mezi studentkami z vybraných pražských gymnázií a z ČVUT.
Technomolky se hlásí o slovo
15. 2. 2011   Mohou se holky vyrovnat klukům? Jsou jejich schopnosti rovnocenné? Technomolky si myslí, že když pomineme fyzickou sílu, tak určitě ano. Na straně technicky zaměřených holek jsou i vědecké testy, které jejich názor podporují. Jak je tedy možné, že je zatím v nových technologiích tak málo holčičího zastoupení?
Miss Academia 2010
18. 12. 2010   MISS ACADEMIA ČR je soutěž pro všechny studentky vysokých a vyšších odborných škol, kterým je pod 26 let. Motto akce vypovídá za vše: „Miss, která má (s)mysl.“ Zkrátka se hledá dívka nejen krásná, ale i inteligentní.
Holky, pojďte do vedení
9. 9. 2010   Láká tě představa, že budeš vést v budoucnu firmu? Že se budeš podílet se na rozhodování o jejím osudu? Jen do toho! Průzkumy mluví jasně. Společnosti, které mají na vysokých pozicích ženy, jsou úspěšné. Mezi výhody se řadí například lepší finanční výsledky, lepší podmínky pro diskuzi, bourání starých zavedených pravidel a v neposlední řadě fakt, že mužské osazenstvo chodí daleko lépe upravené do práce:).
ČVUT designuje na míru mladým, co jsou zatím single, … ☺
29. 7. 2010   V architektonické soutěži navrhují studenti ČVUT bydlení pro singles, fenomén naší generace. Pro mladý lidi, co jsou bez závazků a mají čas a prostor pro zábavu, sport, zkrátka pro aktivní život.


Soutěž Young Architect Award 2012 ovládly ženy

Architektura už zdaleka není jen doménou mužů, o slovo se hlásí i zástupkyně něžného pohlaví. Zdárným příkladem jsou nadané ženy Zuzana Procházková a Tereza Komárková. Tyto dvě mladé architektky si došly pro svou cenu letos v září v soutěži Young Architect Award. A čím si to zasloužily? Pojď se i ty s námi podívat na jejich vítězné práce.

Letošní soutěže mladých architektů do 33 let Young Architect Award 2012 se zúčastnilo šedesát prací, ale jen šestnáct z nich porota poslala až do finále. Z vítězství ale i věcných cen, finanční odměny a také z pozvání na odbornou stáž v zahraničním architektonickém studiu (Equator European Architects) se nakonec radovali čtyři soutěžící a z toho hned dvě ženy, Zuzana Procházková a Tereza Komárková. Tématem letošního ročníku bylo hledání řešení veřejného prostoru s historickou zátěží.

Zuzana Procházková vsadila ve své soutěžní práci na zpustlé historické centrum města Jerez de la Frontera na jihozápadě Španělska. Absolventka Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci proměnila nevyužívané náměstí ve veřejnou tančírnu. Za svou práci dostala od poroty ocenění nejlepší práce v kategorii Projekty.

Druhé místo obsadila také absolventka FUA TU v Liberci, Tereza Komárková, se svým projektem knihovny Martina Kabátníka v Litomyšli. Místo nevyhovující knihovny navrhla mladá architektka nový veřejný prostor a oživila tak zdejší historickém náměstí. Za tento projekt získala také Cenu architekta Josefa Hlávky a ohodnocení od portálu Archiweb.cz, mediálního partnera soutěže.

Pro třetí místo si došla dvojice slovinských architektů Rok Škerjanc a Andrej Šeligo s projektem úprav okolo kostela La Clayette ve Francii spolu s vytvořením kulturního centra. Projekt se líbil nejen porotě, v anketě veřejnosti na webu soutěže se stal dokonce absolutním vítězem. Cenu rektora ČVUT za školní práci získal za návrh revitalizace bývalého barokního kláštera Paulánů v Nové Pace Tomáš Zdvihal.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.