Profily

Eva Jiřičná Lenka Lhotská Olga Štěpánková
Absolventka ČVUT, světoznámá architektka a designerka Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií
Daniela Filipiová Senta Čermáková Lucia Hladná
absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard absolventka ČVUT, autorka domu pro 21. století
Klára Štrausová Carly Fiorina Vendula Šafářová
absolventka ČVUT generální ředitelka, Hewlett Packard absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji
Novinky

Práce snů v šestadvaceti: Tři frčky a služební Boeing
8. 6. 2011   Poprvé letěl, když mu bylo patnáct a to na kluzáku. Dnes je mu šestadvacet a už pilotuje velké dopravní letadlo. Řeč je o Tomáši Petrmanovi, jednom z nejmladších dopravních pilotů v České republice.
Studentům záleží na tom, kde žijí. Navrhují chytrá řešení pro životní prostředí.
20. 3. 2011   Vítězové soutěže Chytrá řešení pro životní prostředí jsou Dong Nguyen Thanh a Hung Hoang Dieu z Vysoké školy chemicko-technologické a z Českého vysokého učení technického v Praze. Uspěli v konkurenci víc než stovky projektů s novou technologií k odstraňování arzénu ze znečištěné vody. Ocenění jim předali ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a předseda Akademie věd Jiří Drahoš.
Pod taktovkou holek z ČVUT
25. 2. 2011   Sociologický ústav Akademie věd pořádá letos oficiálně první ročník tzv. mentoringu, který si klade za úkol představit holkám ze střední, jak se studuje na vysoké a co všechno to obnáší. V pilotním ročníku v roce 2009 probíhal projekt mezi studentkami z vybraných pražských gymnázií a z ČVUT.
Technomolky se hlásí o slovo
15. 2. 2011   Mohou se holky vyrovnat klukům? Jsou jejich schopnosti rovnocenné? Technomolky si myslí, že když pomineme fyzickou sílu, tak určitě ano. Na straně technicky zaměřených holek jsou i vědecké testy, které jejich názor podporují. Jak je tedy možné, že je zatím v nových technologiích tak málo holčičího zastoupení?
Miss Academia 2010
18. 12. 2010   MISS ACADEMIA ČR je soutěž pro všechny studentky vysokých a vyšších odborných škol, kterým je pod 26 let. Motto akce vypovídá za vše: „Miss, která má (s)mysl.“ Zkrátka se hledá dívka nejen krásná, ale i inteligentní.


Soutěž Young Architect Award 2012 ovládly ženy

Architektura už zdaleka není jen doménou mužů, o slovo se hlásí i zástupkyně něžného pohlaví. Zdárným příkladem jsou nadané ženy Zuzana Procházková a Tereza Komárková. Tyto dvě mladé architektky si došly pro svou cenu letos v září v soutěži Young Architect Award. A čím si to zasloužily? Pojď se i ty s námi podívat na jejich vítězné práce.

Letošní soutěže mladých architektů do 33 let Young Architect Award 2012 se zúčastnilo šedesát prací, ale jen šestnáct z nich porota poslala až do finále. Z vítězství ale i věcných cen, finanční odměny a také z pozvání na odbornou stáž v zahraničním architektonickém studiu (Equator European Architects) se nakonec radovali čtyři soutěžící a z toho hned dvě ženy, Zuzana Procházková a Tereza Komárková. Tématem letošního ročníku bylo hledání řešení veřejného prostoru s historickou zátěží.

Zuzana Procházková vsadila ve své soutěžní práci na zpustlé historické centrum města Jerez de la Frontera na jihozápadě Španělska. Absolventka Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci proměnila nevyužívané náměstí ve veřejnou tančírnu. Za svou práci dostala od poroty ocenění nejlepší práce v kategorii Projekty.

Druhé místo obsadila také absolventka FUA TU v Liberci, Tereza Komárková, se svým projektem knihovny Martina Kabátníka v Litomyšli. Místo nevyhovující knihovny navrhla mladá architektka nový veřejný prostor a oživila tak zdejší historickém náměstí. Za tento projekt získala také Cenu architekta Josefa Hlávky a ohodnocení od portálu Archiweb.cz, mediálního partnera soutěže.

Pro třetí místo si došla dvojice slovinských architektů Rok Škerjanc a Andrej Šeligo s projektem úprav okolo kostela La Clayette ve Francii spolu s vytvořením kulturního centra. Projekt se líbil nejen porotě, v anketě veřejnosti na webu soutěže se stal dokonce absolutním vítězem. Cenu rektora ČVUT za školní práci získal za návrh revitalizace bývalého barokního kláštera Paulánů v Nové Pace Tomáš Zdvihal.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.