Profily

Lenka Lhotská Olga Štěpánková Daniela Filipiová
Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví
Senta Čermáková Lucia Hladná Klára Štrausová
absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard absolventka ČVUT, autorka domu pro 21. století absolventka ČVUT
Carly Fiorina Vendula Šafářová Irena Prášilová
generální ředitelka, Hewlett Packard absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center
Novinky

Práce snů v šestadvaceti: Tři frčky a služební Boeing
8. 6. 2011   Poprvé letěl, když mu bylo patnáct a to na kluzáku. Dnes je mu šestadvacet a už pilotuje velké dopravní letadlo. Řeč je o Tomáši Petrmanovi, jednom z nejmladších dopravních pilotů v České republice.
Studentům záleží na tom, kde žijí. Navrhují chytrá řešení pro životní prostředí.
20. 3. 2011   Vítězové soutěže Chytrá řešení pro životní prostředí jsou Dong Nguyen Thanh a Hung Hoang Dieu z Vysoké školy chemicko-technologické a z Českého vysokého učení technického v Praze. Uspěli v konkurenci víc než stovky projektů s novou technologií k odstraňování arzénu ze znečištěné vody. Ocenění jim předali ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a předseda Akademie věd Jiří Drahoš.
Pod taktovkou holek z ČVUT
25. 2. 2011   Sociologický ústav Akademie věd pořádá letos oficiálně první ročník tzv. mentoringu, který si klade za úkol představit holkám ze střední, jak se studuje na vysoké a co všechno to obnáší. V pilotním ročníku v roce 2009 probíhal projekt mezi studentkami z vybraných pražských gymnázií a z ČVUT.
Technomolky se hlásí o slovo
15. 2. 2011   Mohou se holky vyrovnat klukům? Jsou jejich schopnosti rovnocenné? Technomolky si myslí, že když pomineme fyzickou sílu, tak určitě ano. Na straně technicky zaměřených holek jsou i vědecké testy, které jejich názor podporují. Jak je tedy možné, že je zatím v nových technologiích tak málo holčičího zastoupení?
Miss Academia 2010
18. 12. 2010   MISS ACADEMIA ČR je soutěž pro všechny studentky vysokých a vyšších odborných škol, kterým je pod 26 let. Motto akce vypovídá za vše: „Miss, která má (s)mysl.“ Zkrátka se hledá dívka nejen krásná, ale i inteligentní.


Recyklace – heslo dneška :-)

Heslem dneška je recyklace. :-)) Chceme-li ještě nějakou dobu na týhle planetě žít, musíme se podle toho taky chovat. Bezohlednost vůči Zemi se nám totiž nemusí vyplatit.

 

Když recykluješ, tak vlastně používáš něco dvakrát. Nebo třikrát, čtyřikrát... podle toho jak seš šikovná. A dnes je to hodně důležitý, protože lidi se k ní chovaj jako dobytek. Je to hodně hustý!

Recyklace může celej proces ničení naší planety zpomalit, jinak se totiž dost brutálně narušuje ekologická rovnováha. Recyklace je proto považována za jedno z nejefektivnějších řešení celé situace. Může se týkat různých materiálů: papír, textil, plasty, kov, sklo, elektronika, to vše můžeš recyklovat. Existuje mnoho způsobů, jak lze recyklovat, například:

Recyklace papíru – když mluvíme o recyklaci papíru neboli eko-recyklaci, chceme znovu používat už jednou použitý papír. Deštný pralesy pak mizej pomaleji, stejně tak lesy, a rostlinný a živočišný druhy taky nehynou tak rychle.

Recyklace e-odpadu: produkty, které nejsou biologicky rozložitelné, mohou být také na konci svého životního cyklu recyklovány. Jedná se o elektronické produkty - například laptopy, počítače, mobilní telefony nebo třeba navigace do auta. Většina těchto produktů leží doma v nějaké krabici, dlouho se nepoužívá a skončí někde na skládce. Recyklace snižuje znečištění, taky se nemusí těžit tolik surovin.

Recyklace minerálů: Další druh recyklace! Chrání se tím zdroje materiálů, třeba olovo, hliník nebo zlato. V rámci recyklačního procesu se využívají tavící postupy.

Recyklační metody mohou životnímu prostředí opravdu hodně pomoct. Snižují emise skleníkových plynů, a právě ty jsou hlavní příčinou globálního oteplování. Recyklovat je prostě fér!

 

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.