Profily

Lenka Lhotská Olga Štěpánková Daniela Filipiová
Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví
Senta Čermáková Lucia Hladná Klára Štrausová
absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard absolventka ČVUT, autorka domu pro 21. století absolventka ČVUT
Carly Fiorina Vendula Šafářová Irena Prášilová
generální ředitelka, Hewlett Packard absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center
Novinky

Práce snů v šestadvaceti: Tři frčky a služební Boeing
8. 6. 2011   Poprvé letěl, když mu bylo patnáct a to na kluzáku. Dnes je mu šestadvacet a už pilotuje velké dopravní letadlo. Řeč je o Tomáši Petrmanovi, jednom z nejmladších dopravních pilotů v České republice.
Studentům záleží na tom, kde žijí. Navrhují chytrá řešení pro životní prostředí.
20. 3. 2011   Vítězové soutěže Chytrá řešení pro životní prostředí jsou Dong Nguyen Thanh a Hung Hoang Dieu z Vysoké školy chemicko-technologické a z Českého vysokého učení technického v Praze. Uspěli v konkurenci víc než stovky projektů s novou technologií k odstraňování arzénu ze znečištěné vody. Ocenění jim předali ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a předseda Akademie věd Jiří Drahoš.
Pod taktovkou holek z ČVUT
25. 2. 2011   Sociologický ústav Akademie věd pořádá letos oficiálně první ročník tzv. mentoringu, který si klade za úkol představit holkám ze střední, jak se studuje na vysoké a co všechno to obnáší. V pilotním ročníku v roce 2009 probíhal projekt mezi studentkami z vybraných pražských gymnázií a z ČVUT.
Technomolky se hlásí o slovo
15. 2. 2011   Mohou se holky vyrovnat klukům? Jsou jejich schopnosti rovnocenné? Technomolky si myslí, že když pomineme fyzickou sílu, tak určitě ano. Na straně technicky zaměřených holek jsou i vědecké testy, které jejich názor podporují. Jak je tedy možné, že je zatím v nových technologiích tak málo holčičího zastoupení?
Miss Academia 2010
18. 12. 2010   MISS ACADEMIA ČR je soutěž pro všechny studentky vysokých a vyšších odborných škol, kterým je pod 26 let. Motto akce vypovídá za vše: „Miss, která má (s)mysl.“ Zkrátka se hledá dívka nejen krásná, ale i inteligentní.


Práce snů v šestadvaceti: Tři frčky a služební Boeing

Poprvé letěl, když mu bylo patnáct a to na kluzáku. Dnes je mu šestadvacet a už pilotuje velké dopravní letadlo. Řeč je o Tomáši Petrmanovi, jednom z nejmladších dopravních pilotů v České republice.

Tomáš vystudoval bakalářský obor: Profesionální pilot a navazující magisterský obor: Management a ekonomika dopravy a telekomunikací na Fakultě dopravní ČVUT v Praze. Při hledání práce mu pak přálo štěstí, úspěšně prošel přijímacím řízením a po státnicích se mohl rovnou vrhnout na dráhu dopravního pilota.

Už od střední školy se Tomáš věnuje především létání a na ostatní oblíbené aktivity, jako snowboarding, plavání, modelářství nebo třeba počítačovou grafiku, mu už nezbývá tolik času. Na oplátku se při svých cestách dostane na nejrůznější zajímavá místa. Asi nejvíce ze všech destinací se mu líbilo ve Vietnamu a Tádžikistánu, kvůli odlišnostem tamních kultur. Nejkrásnější na létání je pro něho ale to, když se letadlo odlepí od dráhy a všechny jeho problémy zůstanou tam dole na zemi. Při letu se pak už výhradně věnuje řízení letadla (Což jistě ocení všichni cestující a zbytek posádky :-).

V patnácti byl jeho snem „řidičák“ na motorová letadla, když s nimi pak začal létat, měl další sen, akrobacii. A po vysoké škole s pilotním zaměřením dosáhl na ještě vyšší metu - pilot dopravního letadla. Tomáš si už vlastně splnil všechny své sny a cíle a do budoucna by se nadále rád věnoval létání, jak tomu dopravnímu, tak sportovnímu, kde by uvítal i nějaké úspěchy.

Svým povoláním se ale Tomáš nerad chlubí a tvrdí: „Od určitého momentu se pak většinou ženy chtějí seznamovat spíše s pilotem a ne se mnou. Bohužel jsou vždy nablízku kamarádi, kteří si to nenechají pro sebe.“ Pokud by si snad na tohoto atraktivního, mladého a úspěšného pilota některá z Vás brousila zuby, musím tě zklamat, Tomáš je už nějakou dobu šťastně zadán…


Foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz


Foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.