Profily

Vendula Šafářová Irena Prášilová Markéta Pokorná
absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center Absolventka Fakulty stavební ČVUT, doktorát na univerzitě v Hamburku, členka polární vědecké expedice.
Ľubomíra Balková Dana Drábová Marcela Fejtová
Teoretická matematička, Odborná asistentka na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT jaderná fyzička, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Vedoucí vývojového týmu, Počítač ovládaný pouhým okem
Kateřina Sakařová Eva Jiřičná Lenka Lhotská
staví a projektuje tunely od Islandu přes Londýn až po Hong Kong Absolventka ČVUT, světoznámá architektka a designerka Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků
Novinky

Práce snů v šestadvaceti: Tři frčky a služební Boeing
8. 6. 2011   Poprvé letěl, když mu bylo patnáct a to na kluzáku. Dnes je mu šestadvacet a už pilotuje velké dopravní letadlo. Řeč je o Tomáši Petrmanovi, jednom z nejmladších dopravních pilotů v České republice.
Studentům záleží na tom, kde žijí. Navrhují chytrá řešení pro životní prostředí.
20. 3. 2011   Vítězové soutěže Chytrá řešení pro životní prostředí jsou Dong Nguyen Thanh a Hung Hoang Dieu z Vysoké školy chemicko-technologické a z Českého vysokého učení technického v Praze. Uspěli v konkurenci víc než stovky projektů s novou technologií k odstraňování arzénu ze znečištěné vody. Ocenění jim předali ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a předseda Akademie věd Jiří Drahoš.
Pod taktovkou holek z ČVUT
25. 2. 2011   Sociologický ústav Akademie věd pořádá letos oficiálně první ročník tzv. mentoringu, který si klade za úkol představit holkám ze střední, jak se studuje na vysoké a co všechno to obnáší. V pilotním ročníku v roce 2009 probíhal projekt mezi studentkami z vybraných pražských gymnázií a z ČVUT.
Technomolky se hlásí o slovo
15. 2. 2011   Mohou se holky vyrovnat klukům? Jsou jejich schopnosti rovnocenné? Technomolky si myslí, že když pomineme fyzickou sílu, tak určitě ano. Na straně technicky zaměřených holek jsou i vědecké testy, které jejich názor podporují. Jak je tedy možné, že je zatím v nových technologiích tak málo holčičího zastoupení?
Miss Academia 2010
18. 12. 2010   MISS ACADEMIA ČR je soutěž pro všechny studentky vysokých a vyšších odborných škol, kterým je pod 26 let. Motto akce vypovídá za vše: „Miss, která má (s)mysl.“ Zkrátka se hledá dívka nejen krásná, ale i inteligentní.


Pod taktovkou holek z ČVUT

Sociologický ústav Akademie věd pořádá letos oficiálně první ročník tzv. mentoringu, který si klade za úkol představit holkám ze střední, jak se studuje na vysoké a co všechno to obnáší. V pilotním ročníku v roce 2009 probíhal projekt mezi studentkami z vybraných pražských gymnázií a z ČVUT.

V ČR máme alarmujících 25% žen zastoupených ve vědě, kdy v technických oborech jich je jen kolem 14% a v přírodovědených 27%. Nejnovější studie sice ukazují na zlepšující se tendenci, to ale znamená, že rovnosti dosáhneme za 82 let :), odhadují socioložky v nové studii Národního kontaktního centra – ženy a věda. Tato čísla řadí Českou republiku mezi nejhorší státy Evropy. Proto je snaha přirozeně vést ženy ke vědě. Mezi první vlaštovky patří projekt Sociologického ústavu Akademie věd, který se zaměřuje na dívky na středních školách, podporuje jejich technické zaměření a následně je provází po celou jejich kariéru.

Program Mentoring je postavený na tom, že zkušený předává informace nováčkovi, tak že ho “provede” ve svém prostředí, svým obvyklým dnem. V tomto případě jde o studentku vysoké školy a středoškolačku. Při takové nenásilné formě se snadno odbourají ostych a nervozita, takže vše probíhá v přátelském a příjemném prostředí. Mentorka (školitelka) bere svou mentee (žačku) do školy, předává jí své zkušenosti s přijímacími zkouškami, s přestupem na vysokou školu, seznámí ji s projekty, na kterých pracuje ale i se spolužáky a jídelnou.:) Prostě se můžeš dovědět maximální množství informací, které tě zajímá a na vlastní oči poznat prostředí.

Zkušební ročník 2009 byl vedený pouze holkama z ČVUT a podle všeho velmi úspěšně!Protože se program rozrůstá. Probíhá totiž po dobu celého školního roku a účastní se ho mentorky z technických univerzit nejen v Praze, ale i v Liberci a Brně, a tak se i skupina několika pražských gymnázií rozrůstá střední školy v daných třech městech.

Novinkou je, že se do programu můžeš přihlásit sama, skrz jednoduchý dotazník na webových stránkách AV: (http://www.zenyaveda.cz/mentoring/index.php?s1=1&s2=9&s3=4&lng=12).

V rámci celého projektu pořádá Akademie věd semináře ve svém sídle (Jilská 1, Praha 1). Přednášet budou osobnosti, jako je například profesorka Kateřina Demmerová z VŠCHT (1. 3. 2011) a profesorka Marie Demlová z ČVUT (23. 3. 2011).

Jestli máš zájem o podobnou zkušenost, pročti si webovky ústavu, kde je vše důležité, co musíš vědět, aby ses mohla přihlásit.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.