Profily

Lenka Lhotská Olga Štěpánková Daniela Filipiová
Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví
Senta Čermáková Lucia Hladná Klára Štrausová
absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard absolventka ČVUT, autorka domu pro 21. století absolventka ČVUT
Carly Fiorina Vendula Šafářová Irena Prášilová
generální ředitelka, Hewlett Packard absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center
Novinky

Práce snů v šestadvaceti: Tři frčky a služební Boeing
8. 6. 2011   Poprvé letěl, když mu bylo patnáct a to na kluzáku. Dnes je mu šestadvacet a už pilotuje velké dopravní letadlo. Řeč je o Tomáši Petrmanovi, jednom z nejmladších dopravních pilotů v České republice.
Studentům záleží na tom, kde žijí. Navrhují chytrá řešení pro životní prostředí.
20. 3. 2011   Vítězové soutěže Chytrá řešení pro životní prostředí jsou Dong Nguyen Thanh a Hung Hoang Dieu z Vysoké školy chemicko-technologické a z Českého vysokého učení technického v Praze. Uspěli v konkurenci víc než stovky projektů s novou technologií k odstraňování arzénu ze znečištěné vody. Ocenění jim předali ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a předseda Akademie věd Jiří Drahoš.
Pod taktovkou holek z ČVUT
25. 2. 2011   Sociologický ústav Akademie věd pořádá letos oficiálně první ročník tzv. mentoringu, který si klade za úkol představit holkám ze střední, jak se studuje na vysoké a co všechno to obnáší. V pilotním ročníku v roce 2009 probíhal projekt mezi studentkami z vybraných pražských gymnázií a z ČVUT.
Technomolky se hlásí o slovo
15. 2. 2011   Mohou se holky vyrovnat klukům? Jsou jejich schopnosti rovnocenné? Technomolky si myslí, že když pomineme fyzickou sílu, tak určitě ano. Na straně technicky zaměřených holek jsou i vědecké testy, které jejich názor podporují. Jak je tedy možné, že je zatím v nových technologiích tak málo holčičího zastoupení?
Miss Academia 2010
18. 12. 2010   MISS ACADEMIA ČR je soutěž pro všechny studentky vysokých a vyšších odborných škol, kterým je pod 26 let. Motto akce vypovídá za vše: „Miss, která má (s)mysl.“ Zkrátka se hledá dívka nejen krásná, ale i inteligentní.


Kybernetika pro nás všechny

Už nějaký ten pátek se mluví o tom, že absolventi vysokých škol zaměřených na humanitní obory mají mnohem horší vyhlídky na trhu práce, než je tomuu těch, co své studium zasvětili technice. A když se zaměříme třeba na obor, jakým je např. kybernetika, může být takový student v klidu a poohlížet se po zaměstnání nejen v České republice.

Když už jsme nakousli tenhle obor, pojďme se mu společně podívat na zoubek. Provázet nás bude paní profesorka Olga Štěpánková právě z katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Kybernetika je pro většinu z nás asi těžko představitelná, ale pomáhá nám zefektivnit např. výrobu nebo zdravotnictví a to díky vhodnému využití informačních a komunikačních technologií. Asi nejrozšířenější oblast, kde můžeš kybernetiku a její příbuznou robotiku najít, je právě medicína.

Olga Štěpánková vede studijní program Biomedicínského inženýrství a informatiky. Kromě toho je členkou Gerstnerovy laboratoře, konkrétně skupiny Přírodou inspirované technologie. Ta hledá různé využití nových senzorů, které umí na člověku sejmout řadu informací pro diagnostikování jeho aktuálního zdravotního stavu. Takové zdroje informací pak mohou usnadnit vývoj alternativních vstupů či pokynů k řízení počítače a pomoci tak lidem různě znevýhodněným. Již teď se může katedra kybernetiky pochlubit svojí technologií I4Control, která umožňuje řídit počítač pouze pohybem očí.

Katedra samozřejmě také aktivně spolupracuje s firmami, což je velkou výhodou pro absolventy. Jejich centrum pro strojové vnímání vyvíjí hned pro několik automobilek např. přístroje pro usnadnění couvání nebo čtečky poznávacích značek aut pirátů silnic. Pozadu ale nejsou ani v dalších odvětvíchprůmyslu, pro které vzniká množství dalších aplikací.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.