Profily

Lenka Lhotská Olga Štěpánková Daniela Filipiová
Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví
Senta Čermáková Lucia Hladná Klára Štrausová
absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard absolventka ČVUT, autorka domu pro 21. století absolventka ČVUT
Carly Fiorina Vendula Šafářová Irena Prášilová
generální ředitelka, Hewlett Packard absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center
Novinky

Práce snů v šestadvaceti: Tři frčky a služební Boeing
8. 6. 2011   Poprvé letěl, když mu bylo patnáct a to na kluzáku. Dnes je mu šestadvacet a už pilotuje velké dopravní letadlo. Řeč je o Tomáši Petrmanovi, jednom z nejmladších dopravních pilotů v České republice.
Studentům záleží na tom, kde žijí. Navrhují chytrá řešení pro životní prostředí.
20. 3. 2011   Vítězové soutěže Chytrá řešení pro životní prostředí jsou Dong Nguyen Thanh a Hung Hoang Dieu z Vysoké školy chemicko-technologické a z Českého vysokého učení technického v Praze. Uspěli v konkurenci víc než stovky projektů s novou technologií k odstraňování arzénu ze znečištěné vody. Ocenění jim předali ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a předseda Akademie věd Jiří Drahoš.
Pod taktovkou holek z ČVUT
25. 2. 2011   Sociologický ústav Akademie věd pořádá letos oficiálně první ročník tzv. mentoringu, který si klade za úkol představit holkám ze střední, jak se studuje na vysoké a co všechno to obnáší. V pilotním ročníku v roce 2009 probíhal projekt mezi studentkami z vybraných pražských gymnázií a z ČVUT.
Technomolky se hlásí o slovo
15. 2. 2011   Mohou se holky vyrovnat klukům? Jsou jejich schopnosti rovnocenné? Technomolky si myslí, že když pomineme fyzickou sílu, tak určitě ano. Na straně technicky zaměřených holek jsou i vědecké testy, které jejich názor podporují. Jak je tedy možné, že je zatím v nových technologiích tak málo holčičího zastoupení?
Miss Academia 2010
18. 12. 2010   MISS ACADEMIA ČR je soutěž pro všechny studentky vysokých a vyšších odborných škol, kterým je pod 26 let. Motto akce vypovídá za vše: „Miss, která má (s)mysl.“ Zkrátka se hledá dívka nejen krásná, ale i inteligentní.


Informatika na ČVUT má tradici

Myslíte si, že informatika je záležitost nového tisíciletí? Tak to jste na omylu! Katedra počítačů na fakultě Eletrotechnické slaví 50 let a je jednou z nejstarších kateder počítačů na světě.
Katedra počítačů je nejstarší katedrou počítačů nejen v České republice, ale je jednou z nejstarších v Evropě i ve světě. Byla založena 1. září 1964. Nově založená katedra sídlila v Ječné ulici 30. V září 1965 se přestěhovala do budovy E v areálu ČVUT na Karlově náměstí, kde sídlí dodnes. V zaměření Samočinné počítače studovalo v té době 40 studentů.

Ve školním roce 1970/71 bylo zavedeno programování do všech vyučovaných programů na FEL. V tomto roce byl na katedře instalován sálový počítač TESLA 200, který umožnil vývoj překladačů, kterému se katedra v té době věnovala.

Významným rokem pro výuku byl školní rok 1974/75, kdy byla zahájena výuka ve studijním programu Elektronické počítače. Pro tento program byly vytvořeny přednášky a semináře pro 19 nově zavedených předmětů. První absolventi ukončili studium v roce 1978.

Výzkum na katedře se zaměřil na překladače, programovací jazyky, umělou inteligenci, počítačovou grafiku, počítačové sítě a na automatizaci návrhu elektrických obvodů. Návrh a implementace překladačů byly historicky nejstarší oblastí výzkumu na katedře.

V posledních deseti letech se hodně změnilo v organizaci výuky informatiky na ČVUT a tedy i v organizaci katedry. V roce 2006 vznikl Institut intermedií, v roce 2008 byla vytvořena Katedra počítačové grafiky a interakce a v roce 2009 byla založena nová fakulta na ČVUT - Fakulta informačních technologií. Na katedru počítačů přišli noví učitelé i vědci a katedra vyučuje základní i odborné předměty ve třech stupních studijních programů zaměřených na hardwarové i softwarové aspekty výpočetní techniky a informatiky: v bakalářském, magisterském a doktorandském studiu. To už je ale novodobá historie.

S hrdostí na výsledky práce všech, kteří na katedře během pěti dekád její existence působili, slaví katedra v roce 2014 své padesáté narozeniny.
Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.