Profily

Ľubomíra Balková Dana Drábová Marcela Fejtová
Teoretická matematička, Odborná asistentka na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT jaderná fyzička, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Vedoucí vývojového týmu, Počítač ovládaný pouhým okem
Kateřina Sakařová Eva Jiřičná Lenka Lhotská
staví a projektuje tunely od Islandu přes Londýn až po Hong Kong Absolventka ČVUT, světoznámá architektka a designerka Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků
Olga Štěpánková Daniela Filipiová Senta Čermáková
Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard
Novinky

Práce snů v šestadvaceti: Tři frčky a služební Boeing
8. 6. 2011   Poprvé letěl, když mu bylo patnáct a to na kluzáku. Dnes je mu šestadvacet a už pilotuje velké dopravní letadlo. Řeč je o Tomáši Petrmanovi, jednom z nejmladších dopravních pilotů v České republice.
Studentům záleží na tom, kde žijí. Navrhují chytrá řešení pro životní prostředí.
20. 3. 2011   Vítězové soutěže Chytrá řešení pro životní prostředí jsou Dong Nguyen Thanh a Hung Hoang Dieu z Vysoké školy chemicko-technologické a z Českého vysokého učení technického v Praze. Uspěli v konkurenci víc než stovky projektů s novou technologií k odstraňování arzénu ze znečištěné vody. Ocenění jim předali ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a předseda Akademie věd Jiří Drahoš.
Pod taktovkou holek z ČVUT
25. 2. 2011   Sociologický ústav Akademie věd pořádá letos oficiálně první ročník tzv. mentoringu, který si klade za úkol představit holkám ze střední, jak se studuje na vysoké a co všechno to obnáší. V pilotním ročníku v roce 2009 probíhal projekt mezi studentkami z vybraných pražských gymnázií a z ČVUT.
Technomolky se hlásí o slovo
15. 2. 2011   Mohou se holky vyrovnat klukům? Jsou jejich schopnosti rovnocenné? Technomolky si myslí, že když pomineme fyzickou sílu, tak určitě ano. Na straně technicky zaměřených holek jsou i vědecké testy, které jejich názor podporují. Jak je tedy možné, že je zatím v nových technologiích tak málo holčičího zastoupení?
Miss Academia 2010
18. 12. 2010   MISS ACADEMIA ČR je soutěž pro všechny studentky vysokých a vyšších odborných škol, kterým je pod 26 let. Motto akce vypovídá za vše: „Miss, která má (s)mysl.“ Zkrátka se hledá dívka nejen krásná, ale i inteligentní.


Holky, pozor! a rovné příležitosti

V posledních několika málo letech se firmy působící v České republice zabývají problematikou rovnosti pohlaví ve firemním prostředí. V praxi si to můžeš představit, že jsou např. vytvářeny programy pro zaměstnankyně, které se vrací do práce po mateřské, nebo se vyrovnávají rozdíly v pracovních kolektivech. V tomto ohledu není pozadu ani ČVUT se svým projektem Holky, pozor!

Řada českých a zahraničních firem se stále více zajímá o problematiku rovných příležitostí, především z důvodu, že chtějí více žen do svých kolektivů a managementu. A to platí obzvláště pro mladé ženy s technickým vzděláním. V dnešní době vzniklo za tímto účelem i několik nezávislých organizací a v otázce genderu nezůstávají pozadu ani česká ministerstva. Rovné příležitosti ovšem neřeší jen pohlaví, ale i skupinu seniorních zaměstnanců 55+ nebo reintegraci pracovníků vracejících se z dlouhodobé stáže v zahraničí.

Z větší části jsou ovšem programy stále zaměřeny více na rovné příležitosti ženského pohlaví. Jedná se o problematiku vyrovnanosti pracovního kolektivu, zastoupení žen ve vrcholném managementu nebo také návratnost žen-matek do práce po mateřské (rodičovské) dovolené. Hodně firem už vychází svým „maminkám“ vstříc, možností práce z domova, na zkrácený úvazek, či dokonce zřizují vlastní firemní školky. Nedostatkem žen v pracovních kolektivech trpí především firmy pohybující se v technickém prostředí. Problém ale začíná už na samotných vysokých školách.

Před třemi lety proto přišlo pražské ČVUT ve spolupráci se společností Hewlett-Packard s projektem Holky, pozor! Ten má studentkám středních škol přiblížit studium nejen na ČVUT, ale techniky celkově. Na internetových stránkách www.holkypozor.cz se můžeš dozvědět o zajímavých studentských akcích, o úspěšných studentkách a absolventkách ČVUT, nebo o právě probíhajících soutěžích. Jednou z nejúspěšnějších se stala soutěž o vědecko-technické projekty holek, na jejíž druhý ročník se můžeš ty i tvoje kamarádky opět těšit. A o projektu Holky, pozor! se nyní můžeš dočíst i v časopise CSR Fórum v rámci tématu Planeta žen.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.