Profily

Olga Štěpánková Daniela Filipiová Senta Čermáková
Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard
Lucia Hladná Klára Štrausová Carly Fiorina
absolventka ČVUT, autorka domu pro 21. století absolventka ČVUT generální ředitelka, Hewlett Packard
Vendula Šafářová Irena Prášilová Markéta Pokorná
absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center Absolventka Fakulty stavební ČVUT, doktorát na univerzitě v Hamburku, členka polární vědecké expedice.
Novinky

Práce snů v šestadvaceti: Tři frčky a služební Boeing
8. 6. 2011   Poprvé letěl, když mu bylo patnáct a to na kluzáku. Dnes je mu šestadvacet a už pilotuje velké dopravní letadlo. Řeč je o Tomáši Petrmanovi, jednom z nejmladších dopravních pilotů v České republice.
Studentům záleží na tom, kde žijí. Navrhují chytrá řešení pro životní prostředí.
20. 3. 2011   Vítězové soutěže Chytrá řešení pro životní prostředí jsou Dong Nguyen Thanh a Hung Hoang Dieu z Vysoké školy chemicko-technologické a z Českého vysokého učení technického v Praze. Uspěli v konkurenci víc než stovky projektů s novou technologií k odstraňování arzénu ze znečištěné vody. Ocenění jim předali ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a předseda Akademie věd Jiří Drahoš.
Pod taktovkou holek z ČVUT
25. 2. 2011   Sociologický ústav Akademie věd pořádá letos oficiálně první ročník tzv. mentoringu, který si klade za úkol představit holkám ze střední, jak se studuje na vysoké a co všechno to obnáší. V pilotním ročníku v roce 2009 probíhal projekt mezi studentkami z vybraných pražských gymnázií a z ČVUT.
Technomolky se hlásí o slovo
15. 2. 2011   Mohou se holky vyrovnat klukům? Jsou jejich schopnosti rovnocenné? Technomolky si myslí, že když pomineme fyzickou sílu, tak určitě ano. Na straně technicky zaměřených holek jsou i vědecké testy, které jejich názor podporují. Jak je tedy možné, že je zatím v nových technologiích tak málo holčičího zastoupení?
Miss Academia 2010
18. 12. 2010   MISS ACADEMIA ČR je soutěž pro všechny studentky vysokých a vyšších odborných škol, kterým je pod 26 let. Motto akce vypovídá za vše: „Miss, která má (s)mysl.“ Zkrátka se hledá dívka nejen krásná, ale i inteligentní.


Holky, pozor! a rovné příležitosti

V posledních několika málo letech se firmy působící v České republice zabývají problematikou rovnosti pohlaví ve firemním prostředí. V praxi si to můžeš představit, že jsou např. vytvářeny programy pro zaměstnankyně, které se vrací do práce po mateřské, nebo se vyrovnávají rozdíly v pracovních kolektivech. V tomto ohledu není pozadu ani ČVUT se svým projektem Holky, pozor!

Řada českých a zahraničních firem se stále více zajímá o problematiku rovných příležitostí, především z důvodu, že chtějí více žen do svých kolektivů a managementu. A to platí obzvláště pro mladé ženy s technickým vzděláním. V dnešní době vzniklo za tímto účelem i několik nezávislých organizací a v otázce genderu nezůstávají pozadu ani česká ministerstva. Rovné příležitosti ovšem neřeší jen pohlaví, ale i skupinu seniorních zaměstnanců 55+ nebo reintegraci pracovníků vracejících se z dlouhodobé stáže v zahraničí.

Z větší části jsou ovšem programy stále zaměřeny více na rovné příležitosti ženského pohlaví. Jedná se o problematiku vyrovnanosti pracovního kolektivu, zastoupení žen ve vrcholném managementu nebo také návratnost žen-matek do práce po mateřské (rodičovské) dovolené. Hodně firem už vychází svým „maminkám“ vstříc, možností práce z domova, na zkrácený úvazek, či dokonce zřizují vlastní firemní školky. Nedostatkem žen v pracovních kolektivech trpí především firmy pohybující se v technickém prostředí. Problém ale začíná už na samotných vysokých školách.

Před třemi lety proto přišlo pražské ČVUT ve spolupráci se společností Hewlett-Packard s projektem Holky, pozor! Ten má studentkám středních škol přiblížit studium nejen na ČVUT, ale techniky celkově. Na internetových stránkách www.holkypozor.cz se můžeš dozvědět o zajímavých studentských akcích, o úspěšných studentkách a absolventkách ČVUT, nebo o právě probíhajících soutěžích. Jednou z nejúspěšnějších se stala soutěž o vědecko-technické projekty holek, na jejíž druhý ročník se můžeš ty i tvoje kamarádky opět těšit. A o projektu Holky, pozor! se nyní můžeš dočíst i v časopise CSR Fórum v rámci tématu Planeta žen.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.