Profily

Lenka Lhotská Olga Štěpánková Daniela Filipiová
Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví
Senta Čermáková Lucia Hladná Klára Štrausová
absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard absolventka ČVUT, autorka domu pro 21. století absolventka ČVUT
Carly Fiorina Vendula Šafářová Irena Prášilová
generální ředitelka, Hewlett Packard absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center
Novinky

Práce snů v šestadvaceti: Tři frčky a služební Boeing
8. 6. 2011   Poprvé letěl, když mu bylo patnáct a to na kluzáku. Dnes je mu šestadvacet a už pilotuje velké dopravní letadlo. Řeč je o Tomáši Petrmanovi, jednom z nejmladších dopravních pilotů v České republice.
Studentům záleží na tom, kde žijí. Navrhují chytrá řešení pro životní prostředí.
20. 3. 2011   Vítězové soutěže Chytrá řešení pro životní prostředí jsou Dong Nguyen Thanh a Hung Hoang Dieu z Vysoké školy chemicko-technologické a z Českého vysokého učení technického v Praze. Uspěli v konkurenci víc než stovky projektů s novou technologií k odstraňování arzénu ze znečištěné vody. Ocenění jim předali ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a předseda Akademie věd Jiří Drahoš.
Pod taktovkou holek z ČVUT
25. 2. 2011   Sociologický ústav Akademie věd pořádá letos oficiálně první ročník tzv. mentoringu, který si klade za úkol představit holkám ze střední, jak se studuje na vysoké a co všechno to obnáší. V pilotním ročníku v roce 2009 probíhal projekt mezi studentkami z vybraných pražských gymnázií a z ČVUT.
Technomolky se hlásí o slovo
15. 2. 2011   Mohou se holky vyrovnat klukům? Jsou jejich schopnosti rovnocenné? Technomolky si myslí, že když pomineme fyzickou sílu, tak určitě ano. Na straně technicky zaměřených holek jsou i vědecké testy, které jejich názor podporují. Jak je tedy možné, že je zatím v nových technologiích tak málo holčičího zastoupení?
Miss Academia 2010
18. 12. 2010   MISS ACADEMIA ČR je soutěž pro všechny studentky vysokých a vyšších odborných škol, kterým je pod 26 let. Motto akce vypovídá za vše: „Miss, která má (s)mysl.“ Zkrátka se hledá dívka nejen krásná, ale i inteligentní.


Holky, pojďte do vedení

Láká tě představa, že budeš vést v budoucnu firmu? Že se budeš podílet se na rozhodování o jejím osudu? Jen do toho! Průzkumy mluví jasně. Společnosti, které mají na vysokých pozicích ženy, jsou úspěšné. Mezi výhody se řadí například lepší finanční výsledky, lepší podmínky pro diskuzi, bourání starých zavedených pravidel a v neposlední řadě fakt, že mužské osazenstvo chodí daleko lépe upravené do práce :).

Podle odhadů je ale v ČR stále málo žen, které se pohybují v top managementu. Mluví se řádově o sedmi procentech. V tom případě jsme výrazně pod evropským průměrem, který se přibližuje deseti procentům žen ve vedení firem.

Žebříčku vévodí Norsko, to si dokonce uzákonilo 40 procentní podíl žen. Ze zavedení kvót nebyl na začátku nikdo na větvi, ale osvědčilo se to. Jak také potvrzuje Elin Hurvenes, zakladatelka a šéfka Professional Boards Forum: „470 řídících orgánů nemělo žádné ženy a novou legislativu nikdo nepodporoval. Podmínky ale nakonec splnily všechny firmy, kterých se to týkalo a dnes vidí v působení žen ve vedení velké přínosy. I kdyby se dnes kvóty zrušily, počet žen dramaticky neklesne.“

Norská cesta ale české podnikatelky moc nebere. Spíš by chtěly vytvořit prostředí, kde se dá lépe skloubit kariéra a rodina. „Ženy, které se chtěly prosadit, možnost měly. Ani já jsem nikdy neměla pocit, že by mi někdo házel klacky pod nohy proto, že jsem žena,“ říká Vladimira Glatzová, zakládající partnerka advokátní kanceláře Glatzová and Co.

Podobný názor má i Senta Čermáková z firmy Hewlett-Packard: „ Když se ženy budou spoléhat na kvóty, ubere jim to chuť, soutěživost.“ Sama se i bez kvót dostala na pozici ředitelky vztahů s médii a analytiky v oblasti technologických služeb HP a působí po celém světě.

Ale i když máme v Česku málo top šéfových, je spousta příkladů, u kterých se inspirovat. Třeba Muriel Anton šéfuje Vodafonu, Jane Gilson zase Microsoftu a Magdalena Souček je v čele Ernst & Young. Za podnikatelskou zónu stojí za to zmínit Evu Štěpánkovou, která vybudovala kosmetickou firmu Ryor nebo Kateřinu Janků, co má na triku Moravia IT .

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.