Profily

Olga Štěpánková Daniela Filipiová Senta Čermáková
Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard
Lucia Hladná Klára Štrausová Carly Fiorina
absolventka ČVUT, autorka domu pro 21. století absolventka ČVUT generální ředitelka, Hewlett Packard
Vendula Šafářová Irena Prášilová Markéta Pokorná
absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center Absolventka Fakulty stavební ČVUT, doktorát na univerzitě v Hamburku, členka polární vědecké expedice.
Novinky

Práce snů v šestadvaceti: Tři frčky a služební Boeing
8. 6. 2011   Poprvé letěl, když mu bylo patnáct a to na kluzáku. Dnes je mu šestadvacet a už pilotuje velké dopravní letadlo. Řeč je o Tomáši Petrmanovi, jednom z nejmladších dopravních pilotů v České republice.
Studentům záleží na tom, kde žijí. Navrhují chytrá řešení pro životní prostředí.
20. 3. 2011   Vítězové soutěže Chytrá řešení pro životní prostředí jsou Dong Nguyen Thanh a Hung Hoang Dieu z Vysoké školy chemicko-technologické a z Českého vysokého učení technického v Praze. Uspěli v konkurenci víc než stovky projektů s novou technologií k odstraňování arzénu ze znečištěné vody. Ocenění jim předali ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a předseda Akademie věd Jiří Drahoš.
Pod taktovkou holek z ČVUT
25. 2. 2011   Sociologický ústav Akademie věd pořádá letos oficiálně první ročník tzv. mentoringu, který si klade za úkol představit holkám ze střední, jak se studuje na vysoké a co všechno to obnáší. V pilotním ročníku v roce 2009 probíhal projekt mezi studentkami z vybraných pražských gymnázií a z ČVUT.
Technomolky se hlásí o slovo
15. 2. 2011   Mohou se holky vyrovnat klukům? Jsou jejich schopnosti rovnocenné? Technomolky si myslí, že když pomineme fyzickou sílu, tak určitě ano. Na straně technicky zaměřených holek jsou i vědecké testy, které jejich názor podporují. Jak je tedy možné, že je zatím v nových technologiích tak málo holčičího zastoupení?
Miss Academia 2010
18. 12. 2010   MISS ACADEMIA ČR je soutěž pro všechny studentky vysokých a vyšších odborných škol, kterým je pod 26 let. Motto akce vypovídá za vše: „Miss, která má (s)mysl.“ Zkrátka se hledá dívka nejen krásná, ale i inteligentní.


Firmy volají: Máme nedostatek strojních inženýrů.

Co si představíš, když ti někdo řekne strojařina? Nejspíš špinavou práci někde v dílně popřípadě v hale velkého výrobního podniku. Omyl! Dnešní strojařina už vypadá jinak, hodně se toho už dnes děje na počítači a výrobní haly vypadají spíš jako prostory pro kosmický výzkum.

Strojírenský průmysl je hlavní oporou českého exportu, vyváží výrobky do Německa, Ruska nebo Číny a třeba takový nástupní plat čerstvého absolventa může v tomto oboru dosahovat až 30 tisíc korun. A strojírenství nabízí víc než jenom dobrý plat. Práce v tomto oboru vypadá úplně jinak než za časů našich dědečků. Dnešní strojní inženýři využívají moderní metody a technické prostředky pro vývoj nových výrobků a technologií, nové výpočetní metody či metody konstruování ve 3D.

Strojní inženýr, který má zkušenosti ze zahraničí a umí se domluvit nejen česky, je pak k nezaplacení. Nedostatek a tudíž velká poptávka je po specialistech pro hydrauliku, pneumatiku, automatizaci a manipulaci. Firmy se snaží své budoucí strojní inženýry „odchytit“ a motivovat už při studiu na vysoké škole a nabízejí jim možnost spolupráce prostřednictvím bakalářských a diplomových prací či možností odborné praxe.

Jelikož je absolventů strojních fakult nedostatek, snaží se podniky přiblížit tento obor studentům už na středních a vysokých školách různými přednáškami. Další bod pro studium technicky je, že na Fakultu strojní ČVUT v Praze nemusíš dělat přijímačky, když z maturity z matematiky dostaneš nejhůř dvojku. Dny otevřených dveří na Fakultě strojní ČVUT už sice proběhly, ale veškeré důležité informace najdeš na stránkách fakulty a na poslání přihlášky máš čas až do konce března.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.