Profily

Ľubomíra Balková Dana Drábová Marcela Fejtová
Teoretická matematička, Odborná asistentka na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT jaderná fyzička, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Vedoucí vývojového týmu, Počítač ovládaný pouhým okem
Kateřina Sakařová Eva Jiřičná Lenka Lhotská
staví a projektuje tunely od Islandu přes Londýn až po Hong Kong Absolventka ČVUT, světoznámá architektka a designerka Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků
Olga Štěpánková Daniela Filipiová Senta Čermáková
Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard
Novinky

Práce snů v šestadvaceti: Tři frčky a služební Boeing
8. 6. 2011   Poprvé letěl, když mu bylo patnáct a to na kluzáku. Dnes je mu šestadvacet a už pilotuje velké dopravní letadlo. Řeč je o Tomáši Petrmanovi, jednom z nejmladších dopravních pilotů v České republice.
Studentům záleží na tom, kde žijí. Navrhují chytrá řešení pro životní prostředí.
20. 3. 2011   Vítězové soutěže Chytrá řešení pro životní prostředí jsou Dong Nguyen Thanh a Hung Hoang Dieu z Vysoké školy chemicko-technologické a z Českého vysokého učení technického v Praze. Uspěli v konkurenci víc než stovky projektů s novou technologií k odstraňování arzénu ze znečištěné vody. Ocenění jim předali ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a předseda Akademie věd Jiří Drahoš.
Pod taktovkou holek z ČVUT
25. 2. 2011   Sociologický ústav Akademie věd pořádá letos oficiálně první ročník tzv. mentoringu, který si klade za úkol představit holkám ze střední, jak se studuje na vysoké a co všechno to obnáší. V pilotním ročníku v roce 2009 probíhal projekt mezi studentkami z vybraných pražských gymnázií a z ČVUT.
Technomolky se hlásí o slovo
15. 2. 2011   Mohou se holky vyrovnat klukům? Jsou jejich schopnosti rovnocenné? Technomolky si myslí, že když pomineme fyzickou sílu, tak určitě ano. Na straně technicky zaměřených holek jsou i vědecké testy, které jejich názor podporují. Jak je tedy možné, že je zatím v nových technologiích tak málo holčičího zastoupení?
Miss Academia 2010
18. 12. 2010   MISS ACADEMIA ČR je soutěž pro všechny studentky vysokých a vyšších odborných škol, kterým je pod 26 let. Motto akce vypovídá za vše: „Miss, která má (s)mysl.“ Zkrátka se hledá dívka nejen krásná, ale i inteligentní.


Firmy volají: Máme nedostatek strojních inženýrů.

Co si představíš, když ti někdo řekne strojařina? Nejspíš špinavou práci někde v dílně popřípadě v hale velkého výrobního podniku. Omyl! Dnešní strojařina už vypadá jinak, hodně se toho už dnes děje na počítači a výrobní haly vypadají spíš jako prostory pro kosmický výzkum.

Strojírenský průmysl je hlavní oporou českého exportu, vyváží výrobky do Německa, Ruska nebo Číny a třeba takový nástupní plat čerstvého absolventa může v tomto oboru dosahovat až 30 tisíc korun. A strojírenství nabízí víc než jenom dobrý plat. Práce v tomto oboru vypadá úplně jinak než za časů našich dědečků. Dnešní strojní inženýři využívají moderní metody a technické prostředky pro vývoj nových výrobků a technologií, nové výpočetní metody či metody konstruování ve 3D.

Strojní inženýr, který má zkušenosti ze zahraničí a umí se domluvit nejen česky, je pak k nezaplacení. Nedostatek a tudíž velká poptávka je po specialistech pro hydrauliku, pneumatiku, automatizaci a manipulaci. Firmy se snaží své budoucí strojní inženýry „odchytit“ a motivovat už při studiu na vysoké škole a nabízejí jim možnost spolupráce prostřednictvím bakalářských a diplomových prací či možností odborné praxe.

Jelikož je absolventů strojních fakult nedostatek, snaží se podniky přiblížit tento obor studentům už na středních a vysokých školách různými přednáškami. Další bod pro studium technicky je, že na Fakultu strojní ČVUT v Praze nemusíš dělat přijímačky, když z maturity z matematiky dostaneš nejhůř dvojku. Dny otevřených dveří na Fakultě strojní ČVUT už sice proběhly, ale veškeré důležité informace najdeš na stránkách fakulty a na poslání přihlášky máš čas až do konce března.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.