Profily

Ľubomíra Balková Dana Drábová Marcela Fejtová
Teoretická matematička, Odborná asistentka na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT jaderná fyzička, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Vedoucí vývojového týmu, Počítač ovládaný pouhým okem
Kateřina Sakařová Eva Jiřičná Lenka Lhotská
staví a projektuje tunely od Islandu přes Londýn až po Hong Kong Absolventka ČVUT, světoznámá architektka a designerka Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků
Olga Štěpánková Daniela Filipiová Senta Čermáková
Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard
Novinky

Práce snů v šestadvaceti: Tři frčky a služební Boeing
8. 6. 2011   Poprvé letěl, když mu bylo patnáct a to na kluzáku. Dnes je mu šestadvacet a už pilotuje velké dopravní letadlo. Řeč je o Tomáši Petrmanovi, jednom z nejmladších dopravních pilotů v České republice.
Studentům záleží na tom, kde žijí. Navrhují chytrá řešení pro životní prostředí.
20. 3. 2011   Vítězové soutěže Chytrá řešení pro životní prostředí jsou Dong Nguyen Thanh a Hung Hoang Dieu z Vysoké školy chemicko-technologické a z Českého vysokého učení technického v Praze. Uspěli v konkurenci víc než stovky projektů s novou technologií k odstraňování arzénu ze znečištěné vody. Ocenění jim předali ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a předseda Akademie věd Jiří Drahoš.
Pod taktovkou holek z ČVUT
25. 2. 2011   Sociologický ústav Akademie věd pořádá letos oficiálně první ročník tzv. mentoringu, který si klade za úkol představit holkám ze střední, jak se studuje na vysoké a co všechno to obnáší. V pilotním ročníku v roce 2009 probíhal projekt mezi studentkami z vybraných pražských gymnázií a z ČVUT.
Technomolky se hlásí o slovo
15. 2. 2011   Mohou se holky vyrovnat klukům? Jsou jejich schopnosti rovnocenné? Technomolky si myslí, že když pomineme fyzickou sílu, tak určitě ano. Na straně technicky zaměřených holek jsou i vědecké testy, které jejich názor podporují. Jak je tedy možné, že je zatím v nových technologiích tak málo holčičího zastoupení?
Miss Academia 2010
18. 12. 2010   MISS ACADEMIA ČR je soutěž pro všechny studentky vysokých a vyšších odborných škol, kterým je pod 26 let. Motto akce vypovídá za vše: „Miss, která má (s)mysl.“ Zkrátka se hledá dívka nejen krásná, ale i inteligentní.


ČVUT designuje na míru mladým, co jsou zatím single, … ☺

V architektonické soutěži navrhují studenti ČVUT bydlení pro singles, fenomén naší generace. Pro mladý lidi, co jsou bez závazků a mají čas a prostor pro zábavu, sport, zkrátka pro aktivní život.

Tohle téma otevřel nově Kabinet modelového projektování Fakulty architektury ČVUT a vypsal soutěž na návrh bydlení pro singles. To je zadání pro čtvrtý ročník soutěže pro studenty univerzit se zaměřením na stavařinu nebo architekturu - Revit Open 2010. Na střeše paneláku v centru města se má navrhnout bydlení pro lidi, co programově bydlí samostatně, jsou mladí, finančně zajištění, se zájmem o kulturu a ekologii.

Studenti k tématu mají rozhodně co říct. „I to je důvod, proč jsme letos obzvlášť zvědaví na jejich návrhy. Žijí jiným stylem života než generace před nimi. Singles mají věkově blíž právě k dnešním studentům než k nám. Dá se říci, že si studenti mohou navrhnout bydlení sami pro sebe na základě vlastních zkušeností,“ uvedla Ing. arch. Dana Matějovská z Fakulty architektury na ČVUT.

„Pro soutěž jsme vybrali dům, který splňuje to, co je pro single důležité. Je blízko centra, nedaleko zastávky MHD a současně kousek od přírody, cyklistických tras a podobně,“ sdělila za organizátory soutěže Ing. arch. Matějovská.

Dalším požadavkem projektu je ekologická nenáročnost bydlení a jeho šetrnost k přírodě. „Studenti s tím přichází sami, jejich zájem o „zelená“ témata je vysoký. Ostatně od roku 2020 se již budou moci stavět jen domy s minimální spotřebou energie,“ připomněl předseda poroty soutěže Ing. Patrik Minks ze společnosti Autodesk, která s ČVUT na soutěži spolupracuje.

Svou představu single bydlení si vymazlila Hana Hlávková z Liberce: „Chtěla bych, aby byt byl moderní, vzdušný a hodně světlý. Chtěla bych velkou koupelnu a hodně úložného prostoru na kolo a další náčiní. Byt by měl být také nenáročný na provoz.“

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.