Profily

Dana Drábová Marcela Fejtová Kateřina Sakařová
jaderná fyzička, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Vedoucí vývojového týmu, Počítač ovládaný pouhým okem staví a projektuje tunely od Islandu přes Londýn až po Hong Kong
Eva Jiřičná Lenka Lhotská Olga Štěpánková
Absolventka ČVUT, světoznámá architektka a designerka Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií
Daniela Filipiová Senta Čermáková Lucia Hladná
absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard absolventka ČVUT, autorka domu pro 21. století
Novinky

Práce snů v šestadvaceti: Tři frčky a služební Boeing
8. 6. 2011   Poprvé letěl, když mu bylo patnáct a to na kluzáku. Dnes je mu šestadvacet a už pilotuje velké dopravní letadlo. Řeč je o Tomáši Petrmanovi, jednom z nejmladších dopravních pilotů v České republice.
Studentům záleží na tom, kde žijí. Navrhují chytrá řešení pro životní prostředí.
20. 3. 2011   Vítězové soutěže Chytrá řešení pro životní prostředí jsou Dong Nguyen Thanh a Hung Hoang Dieu z Vysoké školy chemicko-technologické a z Českého vysokého učení technického v Praze. Uspěli v konkurenci víc než stovky projektů s novou technologií k odstraňování arzénu ze znečištěné vody. Ocenění jim předali ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a předseda Akademie věd Jiří Drahoš.
Pod taktovkou holek z ČVUT
25. 2. 2011   Sociologický ústav Akademie věd pořádá letos oficiálně první ročník tzv. mentoringu, který si klade za úkol představit holkám ze střední, jak se studuje na vysoké a co všechno to obnáší. V pilotním ročníku v roce 2009 probíhal projekt mezi studentkami z vybraných pražských gymnázií a z ČVUT.
Technomolky se hlásí o slovo
15. 2. 2011   Mohou se holky vyrovnat klukům? Jsou jejich schopnosti rovnocenné? Technomolky si myslí, že když pomineme fyzickou sílu, tak určitě ano. Na straně technicky zaměřených holek jsou i vědecké testy, které jejich názor podporují. Jak je tedy možné, že je zatím v nových technologiích tak málo holčičího zastoupení?
Miss Academia 2010
18. 12. 2010   MISS ACADEMIA ČR je soutěž pro všechny studentky vysokých a vyšších odborných škol, kterým je pod 26 let. Motto akce vypovídá za vše: „Miss, která má (s)mysl.“ Zkrátka se hledá dívka nejen krásná, ale i inteligentní.
Holky, pojďte do vedení
9. 9. 2010   Láká tě představa, že budeš vést v budoucnu firmu? Že se budeš podílet se na rozhodování o jejím osudu? Jen do toho! Průzkumy mluví jasně. Společnosti, které mají na vysokých pozicích ženy, jsou úspěšné. Mezi výhody se řadí například lepší finanční výsledky, lepší podmínky pro diskuzi, bourání starých zavedených pravidel a v neposlední řadě fakt, že mužské osazenstvo chodí daleko lépe upravené do práce:).
ČVUT designuje na míru mladým, co jsou zatím single, … ☺
29. 7. 2010   V architektonické soutěži navrhují studenti ČVUT bydlení pro singles, fenomén naší generace. Pro mladý lidi, co jsou bez závazků a mají čas a prostor pro zábavu, sport, zkrátka pro aktivní život.


Informatika na ČVUT má tradici

Myslíte si, že informatika je záležitost nového tisíciletí? Tak to jste na omylu! Katedra počítačů na fakultě Eletrotechnické slaví 50 let a je jednou z nejstarších kateder počítačů na světě.

ČVUT nejlepší technickou univerzitou v ČR

Podle letošního hodnocení prestižního světového žebříčku univerzit QS World University Rankings si ČVUT výrazně zlepšilo své hodnocení oproti minulým rokům a umístilo se mezi 411. a 420. místem. Díky tomu se stalo nejen nejlepší technickou vysokou školou v České republice, ale předstihlo řadu předních univerzit ze západní Evropy i ze světa.

ČVUT vypisuje mimořádné termíny přijímacích zkoušek

ČVUT vypisuje mimořádné termíny přijímacích zkoušek na fakulty Stavební, Elektrotechnickou a Masarykův ústav vyšších studií.

Zapoměla jsi podat přihlášku na vejšku? Tak se přihlaš na strojárnu nebo jaderku!

Zapoměla jsi podat přihlášku na vysokou školu? Nevadí ČVUT ještě stále přijímá studenty na Fakultu strojní a Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou!

Dny otevřených dveří na fakultách ČVUT 2014

Připomínáme, kdy se konají dny otevřených dveří na fakultách ČVUT.

Druhá šance dostat se na ČVUT!

Přijímací zkoušky na vysoké školy už jsou pomalu za námi, ale na České vysoké učení technické v Praze máš stále ještě možnost se přihlásit, některé fakulty ČVUT totiž vypisují 2. kola přijímaček. Hlásit se můžeš na Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou a na vybrané obory Fakulty stavební a Fakulty biomedicínského inženýrství.

Firmy volají: Máme nedostatek strojních inženýrů.

Co si představíš, když ti někdo řekne strojařina? Nejspíš špinavou práci někde v dílně popřípadě v hale velkého výrobního podniku. Omyl! Dnešní strojařina už vypadá jinak, hodně se toho už dnes děje na počítači a výrobní haly vypadají spíš jako prostory pro kosmický výzkum.

Soutěž Young Architect Award 2012 ovládly ženy

Architektura už zdaleka není jen doménou mužů, o slovo se hlásí i zástupkyně něžného pohlaví. Zdárným příkladem jsou nadané ženy Zuzana Procházková a Tereza Komárková. Tyto dvě mladé architektky si došly pro svou cenu letos v září v soutěži Young Architect Award. A čím si to zasloužily? Pojď se i ty s námi podívat na jejich vítězné práce.

Přijď na Dny otevřených dveří FITu a FELu

Fakulta informačních technologií a Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze tě zvou na své Dny otevřených dveří 29. a 30. listopadu. Kromě základních informací o studijních programech a prohlídky učeben tě čekají také workshopy vědeckých skupin a projektů nebo oblíbená Robosoutěž.

Mentoring – studium na vysoké škole na zkoušku

Pokud máš zájem o studium vysoké školy s technickým a přírodovědným zaměřením a zatím nevíš, jakou jsi vybrat, je mentoringový program, pořádaný Sociologickým ústavem AV ČR, v.v.i., přímo pro tebe. Pomocí mentoringu se dozvíš mnohem více informací než při hodinách od tvých vyučujících či na dnech otevřených dveří. Pojď se s námi podívat, jak takový mentoringový program probíhá.

Jaderka a Biomedicína tě zvou na návštěvu

Dny otevřených dveří na ČVUT se blíží. V první sérii se podíváme na Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou, která otevře své dveře už v úterý 20. listopadu, a na Fakultu biomedicínského inženýrství, kterou můžeš navštívit v pátek 23. listopadu. Pojď se společně s námi podívat, co tě na jednotlivých fakultách čeká.

Kybernetika pro nás všechny

Už nějaký ten pátek se mluví o tom, že absolventi vysokých škol zaměřených na humanitní obory mají mnohem horší vyhlídky na trhu práce, než je tomuu těch, co své studium zasvětili technice. A když se zaměříme třeba na obor, jakým je např. kybernetika, může být takový student v klidu a poohlížet se po zaměstnání nejen v České republice.

Na dopravku a biomedicínu až do půlky srpna

Rozhodla ses studovat techniku a prošvihla jsi už všechny termíny na poslání přihlášky, nebo se ti jen prostě nevyvedly přijímačky? Fakulta dopravní ČVUT v Děčíně vyhlásila mimořádný termín přijímacího řízení pro akademický rok 2012/2013, takže máš možnost se přihlásit až do 20. srpna. Pozadu nezůstala ani Fakulta biomedicínckého inženýrství ČVUT v Kladně a Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská, kam můžeš poslat přihlášku až do 15. srpna.

Holky, pozor! a rovné příležitosti

V posledních několika málo letech se firmy působící v České republice zabývají problematikou rovnosti pohlaví ve firemním prostředí. V praxi si to můžeš představit, že jsou např. vytvářeny programy pro zaměstnankyně, které se vrací do práce po mateřské, nebo se vyrovnávají rozdíly v pracovních kolektivech. V tomto ohledu není pozadu ani ČVUT se svým projektem Holky, pozor!

V RWE ženám věří

Nedávno proběhl na půdě ČVUT zajímavý workshop s názvem „V RWE mají ženy zelenou“. Posluchačky se dozvěděly o veškerých programech, které RWE pořádá pro své zaměstnankyně a zároveň mohly vyzpovídat i váženého hosta z RWE.

Ženy, které se kariéry nebojí

Zajímáš se o svou budoucnost, ale ještě pořádně nevíš, jaké povolání by tě bavilo, nebo v jakém oboru by ses mohla realizovat? Přijď si pro inspiraci na Den rovnosti platů a poslechni si životní příběhy, rady a zkušenosti žen úspěšných nejen u nás, ale i ve světě.

Tento týden za dopravou a informatikou

Maratón otevřených dveří se chýlí do finále. Jako poslední se představí 8. února detašované pracoviště Fakulty dopravní ČVUT v Děčíně a 9. února Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze.

Otevřená informatika nabízí stipendium nadaným děvčatům

Ženy a počítače, to k sobě nejde.“ … „Holka si vybere notebook leda, když je růžový s fialovýma puntíkama.“ … „Dívky přece technice nerozumí, nemají ji v genech.“ … STOP!!! Stereotypy o mužských a ženských povoláních už dávno neplatí. Pokud jsi dívka a uvažuješ o kariéře v IT, studijní program Otevřená informatika ti nabízí jedinečnou šanci!

Práce snů v šestadvaceti: Tři frčky a služební Boeing

Poprvé letěl, když mu bylo patnáct a to na kluzáku. Dnes je mu šestadvacet a už pilotuje velké dopravní letadlo. Řeč je o Tomáši Petrmanovi, jednom z nejmladších dopravních pilotů v České republice.

Studentům záleží na tom, kde žijí. Navrhují chytrá řešení pro životní prostředí.

Vítězové soutěže Chytrá řešení pro životní prostředí jsou Dong Nguyen Thanh a Hung Hoang Dieu z Vysoké školy chemicko-technologické a z Českého vysokého učení technického v Praze. Uspěli v konkurenci víc než stovky projektů s novou technologií k odstraňování arzénu ze znečištěné vody. Ocenění jim předali ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a předseda Akademie věd Jiří Drahoš.

Pod taktovkou holek z ČVUT

Sociologický ústav Akademie věd pořádá letos oficiálně první ročník tzv. mentoringu, který si klade za úkol představit holkám ze střední, jak se studuje na vysoké a co všechno to obnáší. V pilotním ročníku v roce 2009 probíhal projekt mezi studentkami z vybraných pražských gymnázií a z ČVUT.

Technomolky se hlásí o slovo

Mohou se holky vyrovnat klukům? Jsou jejich schopnosti rovnocenné? Technomolky si myslí, že když pomineme fyzickou sílu, tak určitě ano. Na straně technicky zaměřených holek jsou i vědecké testy, které jejich názor podporují. Jak je tedy možné, že je zatím v nových technologiích tak málo holčičího zastoupení?

Miss Academia 2010

MISS ACADEMIA ČR je soutěž pro všechny studentky vysokých a vyšších odborných škol, kterým je pod 26 let. Motto akce vypovídá za vše: „Miss, která má (s)mysl.“ Zkrátka se hledá dívka nejen krásná, ale i inteligentní.

L’Oreal ti poradí s kariérou v soutěži o iPod!

Jestli stále váháš, jaká oblast by tě po škole zajímala a kde by ses mohla uplatnit, vyzkoušej mezinárodní online hru REVEAL, ta ti prozradí, jakým směrem se po škole vydat. A vyhraješ iPod Apple Touch a týden v Paříži!

Holky, pojďte do vedení

Láká tě představa, že budeš vést v budoucnu firmu? Že se budeš podílet se na rozhodování o jejím osudu? Jen do toho! Průzkumy mluví jasně. Společnosti, které mají na vysokých pozicích ženy, jsou úspěšné. Mezi výhody se řadí například lepší finanční výsledky, lepší podmínky pro diskuzi, bourání starých zavedených pravidel a v neposlední řadě fakt, že mužské osazenstvo chodí daleko lépe upravené do práce :).

ČVUT designuje na míru mladým, co jsou zatím single, … ☺

V architektonické soutěži navrhují studenti ČVUT bydlení pro singles, fenomén naší generace. Pro mladý lidi, co jsou bez závazků a mají čas a prostor pro zábavu, sport, zkrátka pro aktivní život.

Přiznej barvu! Navrhni si vlastní prestižku...

ČVUT podporuje tvoji tvořivost, a proto tě na našich stránkách chceme informovat o projektu „Přiznej barvu“, ten na začátku dubna odstartovala firma Moleda. Nabízí se ti příležitost, popustit uzdu fantazii a navrhnout si vlastní boty, co ukážou světu, jaká si osobnost. Vytuň si vlastní originál, kašli na diktát módního průmyslu.

Buď spravedlivá ke všem

Už jsi někdy slyšela o Fair Trade, tzv. Spravedlivém obchodě? A víš, že jej nabízí i řada značek u nás?

Když jíš čokoládu, hubneš!

Kdo by nechtěl zhubnout a přitom netrpět. Zapomeň na Bravíčko a další časopisy. Většinou v nich radí strašný nesmysly. Ukážu ti sedm největších mýtů časopiseckých diet!

Víš co je to jogurt?

Lezou ti krkem ty reklamy na různé jogurty a bacily, co furt běží v televizi. Už jen proto, že vlastně nepropagují jogurty.

Recyklace – heslo dneška :-)

Heslem dneška je recyklace. :-)) Chceme-li ještě nějakou dobu na týhle planetě žít, musíme se podle toho taky chovat. Bezohlednost vůči Zemi se nám totiž nemusí vyplatit.

 

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.