Zdravotnické obory také na ČVUT

Na práci zdravotní sestry v nemocnici ti už nestačí jen středoškolské zdravotní vzdělání, je potřeba absolvovat vyšší odbornou školu a na některé profese dokonce i vysokou školu. Třeba v případě porodní asistentky už v dnešní době není jiná volba než vysokoškolské vzdělání.

Pokud tě tedy láká nějaká odborná zdravotnická profese a necítíš se na studium medicíny, můžeš zkusit nějakou vyšší odbornou školu, nebo se vrhnout přímo na vysokou do bakalářského studia. Krom všeobecné zdravotní sestry patří mezi tato zdravotnická povolání třeba i zdravotnický záchranář, fyzioterapeut, nutriční terapeut, oční optik, farmaceutický asistent, zubní technik, dentální hygienistka a další.

Škol, které nabízejí tyto obory, je po republice více a nejsou to jen ty zdravotnické. Mezi technickými univerzitami nabízí zdravotnické vzdělání i Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT. V nově otevřeném programu Specializace ve zdravotnictví máš na výběr mezi obory Fyzioterapie, Radiologický asistent a Zdravotnický záchranář, v programu Biomedicínská a klinická technika si potom můžeš zvolit obory Biomedicínský technik, Optika a optometrie nebo Biomedicínská informatika.

Výhodu je také to, že na většinu zmiňovaných profesí stačí vysokoškolské odborné vzdělání, nemusíš mít tedy nutně vystudovanou střední zdravotnickou školu. Takže, jestli jsi teď na gymplu a zaujala tě práce fyzioterapeutky, stačí poslat přihlášku a úspěšně projít přijímačkami.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.