Už je to tady, z televize začnou vylézat herci!

Ale bát se nemusíte, nechají vás na pokoji. To jenom výrobci televizí přišli po letech se zásadní inovací, která jim má zvýšit prodeje. 3D obraz teď vládne kinům v čele s filmovým hitem Avatar a během pár měsíců opanuje i naše televize.

Ploché televize už nejdou na dračku tak jako dřív a jejich cena spadla, takže na nich výrobci nevydělávají tak jak před časem. Tento malý ekonomický exkurs vám, milá děvčata, neservírujeme jen tak. Je totiž velmi důležitý pro pochopení toho, že už za chvíli budete koukat na televizi se speciálními brýlemi a výskat vzrušením pokaždé, když herec z televize vystoupí a skoro se vás dotkne.

Zní to báječně a ono to i báječně vypadá a funguje. Jen zapomeňte na to, že u televize budete třeba ležet, nebo na ní koukat jen tak po očku při práci. Sledování 3D obrazu vyžaduje soustředění a posez přímo před obrazovkou. Jinak 3D efekt zmizí a zbude jen bolení hlavy z divného obrazu.

Samsung 3D TV

První 3D domácí kino nabídnou výrobci od dubna letošního roku. Sestava LCD televize, Blue-ray přehrávače a speciálních brýlí bude z počátku hodlně luxusní hračkou, na kterou běžná studentská kapsa mít nebude. S velkou televizí si musíte našetřit až 100 000 korun, s menší televizí pár desítek tisíc ušetříte. Ale už příští rok by celé kombo přístrojů mělo stát pod 50 000 korun. Ale dodejme, že 3D televize umí samozřejmě přehrávat i normální obraz, což platí i o Blue-ray přehrávači.

První funkční vzorky 3D domácího kina představil Samsung. Obří televize s úhlopříčkou 140 centimetrů a stylový Blue-ray přehrávač umí zobrazit originální 3D obraz, tedy takový, který byl jako 3D vytvořen. To je třeba případ filmového Avatara, který bude za pár měsíců dostupný právě i v 3D pro domácí kina. Jenže televize Samsung umí 3D vytvořit i z běžného televizního signálu nebo třeba z obyčejného DVD.

Samsung 3D TV

V tom případě je obraz také plastický, ale jen asi jako kdysi s dvoubarevnými brýlemi. To opravdové 3D je děvčata opravdu jiná káva. Obraz se jakoby vylévá z televize ven, tu se k vám přiblíží ruka herce, tu je jakoby centimetr před vámi celá postava. Zážitek je to parádní, jen z něj trochu bolí oči.

A jak že to funguje? Na stereoskopický obraz (tedy dva téměř stejné, ale posunuté, obrazy) koukáte skrze aktivní brýle. Bez nich se zdá obraz rozmazaný. Brýle mají optický senzor, který přijímá informace z televize. Proto musíte před televizí sedět a ne ležet a nesmíte odcházet, protože pak byste nic neviděli. Brýle fungují triviálně, přesto geniálně: podle instrukcí z televize v milisekundách zakrývají jedno nebo druhé oko. Prostě optický klam našich nedokonalých očí, respektive mozku.

Samsung 3D TV

Takže děvčata, pokud se už těšíte, že Brad Pitt nebo nějaký jiný štramák na vás bude šahat přímo ve vašem pokoji, tak se dočkáte velmi brzy. Ale musíte šetřit a šetřit a šetřit...

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.