Určit vítězku letošní soutěže Česká Miss? Žádná věda!

Členové sdružení Žádná věda se pustili do nového experimentu. Rozhodli se, že si vsadí na vítězku Miss. Ale šance vyhrát je pro všechny slečny vyrovnaná. Tak, jak vyhrát sázku? Sdružení porovnalo všechny finalistky metodou geometrické morfometriky. Výsledek vložili do obálky a vsadili si. Teď už jen čekají, jestli se naplní jejich očekávání.
Metodou geometrické morfometriky se totiž skutečně dá statisticky zjistit, zda obličej nese rysy, které lidé obvykle spojují s agresivitou, důvěryhodností, inteligencí nebo právě atraktivitou. Z obličeje lze vyčíst i příznaky určité nemoci.

Tuto vědu používali už antičtí umělci při snaze definovat ideál krásy, ale jako první ji proslavil básník a biolog Johann Wolfgang Gorthe. Geometrická morfometrika se zabývá zkoumáním tvaru organismů. Hledá a porovnává společné význačné body studovaných objektů.

Všechno ale spočívá ve statistice. Experiment se zakládá na statistickém souboru vítězek a 1. a 2. vicemiss za devítiletou historii soutěže Česká Miss. Celkem 27 portrétů dívek bylo srovnáno a byly vybrány významné body v obličeji, které by měly určit „ideální tvář“ ženy. Významné body vybírali antropologové. Významným bodem je například špička nosu.
Body ze všech portrétů byly zprůměrovány a přeneseny na portrét „ideálu české krásy.“

My můžeme být zvědaví, jestli se sdružení podařilo vítězku opravdu určit. Pokud ano, mohl by to být začátek boomu geometrické morfometriky i v ostatních odvětvích vědy jako je například průmyslový design a optimalizace strojů.
Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.