S technikou se neztratíš!

Neboj se studovat technickou školu jen proto, že jsi holka. Možná tě přesvědčí, že 44% poptávky po pracovních silách je právě z technické oblasti a o jednu takovou nabízenou pozici se přihlásí 11 uchazečů, což je oproti 41 uchazečům u netechnických oborů docela malá konkurence. Takže už víš, kam po maturitě?

Co se týče zájmu studentů o obory na vysokých školách, drží si technika spolu s informatikou úctyhodné třetí místo. Stále nejoblíbenější, s téměř dvojnásobným zájmem studentů, je však ekonomie a management a humanitní a společenské vědy. Takový nepoměr není pro českou ekonomiku zrovna ideální a tento trend trápí nejednu firmu v oblasti průmyslu. Řada z nich už zacílila svoje aktivity přímo na studenty, avšak preference se mění pomaleji než potřeby firem/trhu.

Budoucí studenty se pro technické obory snaží nadchnout významné průmyslové firmy, jako je například i ŠKODA AUTO. Intenzivněji spolupracují se školami a pro absolventy nabízejí atraktivní programy. Zaměřují se také na rozsáhlejší komunikaci na sociálních sítích, facebook nevyjímaje. V neposlední řadě se jejich podpora zaměřuje i na dívky. Sponzorováním soutěží pro dívky(www.holky pozor.cz) či speciálních letních škol chtějí u holek zvýšit zájem o techniku.

Takže jestli nechceš mít v budoucnu nouzi o práci a slušný příjem, můžeš na to vyzrát už teď. Kompletní nabídku studijních oborů na jednotlivých fakultách ČVUT najdeš například zde.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.