Přes tričko můžeš chytit svou oblíbenou stanici nebo zavolat kámošce

Autoři sci-fi vždy patřili mezi vizionáře. Jedna z takových vizí se jim splnila. Finská společnost Patria Aviation totiž dokázala vytvořit textilní anténu. Tu si teď můžeš přišít na tričko a třeba telefonovat kamarádce.

Vytvoření nového druhu antény financovala Evropská kosmická agentura (ESA). Anténa je vyrobena jen z textilních a pružných materiálů, takže je možné ji nosit našitou na jakýkoliv oblek. To z ní dělá dokonalý prostředek na komunikaci s okolím. Anténa je schopná zatím přijímat signál GPS a satelitní telefonní síť Iridium. „Satelity Iridium umožňují dvousměrnou hlasovou i datovou komunikaci, zatímco GPS poskytuje uživateli údaje o jeho pozici,” vysvětluje Rolv Midthassel z ESA.

V budoucnu by ale měla být schopna pracovat ve všech bezdrátových sítích, takže bude stačit, abys připojila počítač a získala tak lepší příjem wifi. „Flexibilní antény se dostávají do módy, protože nedávný pokrok v oboru ´wearable computing´ naznačil několik možností, jak integrovat bezdrátové funkce do oděvu,“ říká Rolv Midthassel z ESA.

Podle provedených testů anténa pracuje při nejrůznějších deformacích. Můžeš ji ohnout, schovat do kapsy, srolovat nebo s ní udělat cokoliv jinýho. Anténa bude stále pracovat. Hlavním problémem bylo najít materiál s vhodnými elektromagnetickými vlastnostmi. Bylo také třeba určit specifický výkon antény, když se budeš pohybovat.

Prototyp ve všech náročných zkouškách obstál na výbornou. Výkon se téměř vůbec nemění při pohybu, ani ohybu antény. A co víc! Polarizace rádiového signálu zůstává nezměněná, což bylo u přenosných antén dosud docela problémem.

Anténu chrání dvě ochranné vrstvy. Ty mají zabránit vodě, aby anténu vyřadila z provozu a zároveň chrání před dalšími vlivy prostředí. Může se to zdát zbytečný, ale faktem je, že ochrana je důležitá nejen u antén.

Vědci si od antény slibují, že díky jejím výjimečným vlastnostem nezůstane pouze u jejího využití v kosmickém výzkumu, ale především na Zemi. Zde by ji mohli využívat záchranáři nebo hasiči, protože by jim usnadnila komunikaci s centrálou a také usnadnila lokalizaci.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.