Podívej se, jak to dopadne, když se iPhone nafoukne

Nemá cenu ti iPhone podrobně představovat, určitě ho dobře znáš. Takže jen v krátkosti, je to dotykový mobil od Apple s vlastním operačním systémem a s neuvěřitelnou popularitou po celém světě. Stejně vypadá ještě iPod Touch, který ale nemá integrovaný mobil a je to tedy především hudební přehrávač.

No a co se stane, když se takový iPhone nebo iPod Touch nafoukne? Odpověď je jednoduchá, vznikne iPad – nejnovější výtvor z dílen Applu. Ten iPhone kopíruje téměř dokonale. Má taktéž dotykový displej, vpředu jediné mechanické tlačítko pro návrat do pohotovostního režimu a na bocích klávesy pro ovládání hlasitosti či pro úplné ztišení a vypínací klávesu. Je vpředu černý s bílými zády a menu má taktéž skoro stejné jako iPhone.

Akorát se nám iPad poněkud nafoukl. Je zhruba dvakrát tak vysoký jako iPhone, je třikrát širší a zhruba stejně tlustý. S většími rozměry samozřejmě narostl také displej. Ten má tak trojnásobnou úhlopříčku – 9,5 palce. A s větší úhlopříčkou narostlo i rozlišení displeje, konkrétně na 1024 x 768 pixelů.

Apple iPad

Když to vezmeme kolem a kolem, tak iPad by měl konkurovat netbookům, s kterými má obdobné rozměry, je ale lehčí a nemá klávesnici (vyjma té, kterou si lze přikoupit jako příslušenství). Klávesnici nahrazuje dotykový displej s multidotykovým ovládáním. Oproti netbookům má iPad nevýhodu v chybějících USB konektorech pro připojení periférií, ale to zřejmě zákazníkům chybět nebude. A také mu chybí pevný disk, má jen flash paměť ve stejných velikostech jako iPhone.

Apple iPad

A k čemu ti tedy bude iPad dobrý? Úplně k tomu samému jako iPhone. Užiješ si s ním multimédia a internet, zahraješ si hry nebo nainstaluješ aplikace z AppStoru. Je jasné, že zážitek s multimédií nebo prohlížení internetu bude díky velkému displeji parádní. A navíc baterie vydrží až deset hodin, což postačí na zábavnou cestu vlakem přes celou republiku a možná ještě o kus dál.

Pokud se teď ptáš, v čem je háček, tak věz, že v tom, že na rozdíl od iPhonu si z iPadu nezavoláš. Přestože vedle standardního wi-fi jsou i verze s GSM/3G modulem, tak ten je použitelný jen pro datové přenosy. A teď cena. V USA bude základní verze stát v přepočtu pod 10 000 korun, což je rozumná suma. Jenže v Evropě Apple své zázraky prodává většinou o poznání dráž, takže počítej spíš s cenou okolo 12 000 korun.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.