Míša Vyroubalová – technik tělem i duší

Kam po střední? Padaly nápady jako veterina, medicína a podobné obory. Nakonec Míša zjistila, že biologie asi nebude to pravé ořechové a naopak matika, fyzika a geometrie je to, čemu by se chtěla dál věnovat. Díky tomu vedly její kroky až na Fakultu strojní ČVUT v Praze, kde v současné době působí v Inovačním centru diagnostiky a aplikace materiálů.

Svůj vztah k technice a nehumanitním předmětům zúročila Míša na Fakultě strojní ČVUT. První tři roky studovala společný základ a teprve v tom čtvrtém šlo do tuhého – výběr oboru. Vsadila na Materiálové inženýrství a rozhodně dnes nelituje: „Materiály jsou všude a je potřeba vědět, jaký kdy použít, jak se který chová a co s ním, až přestane sloužit.“ Samozřejmě k tomu patří i zkoumání vnitřní struktury materiálů, aby se mohlo předejít jejich porušování v praxi. Navíc jakýkoliv technický obor potřebuje znalosti z oblasti materiálů, takže se Míšina volba ukázala jako jedna z nejlepších, nemusí se teď bát, že by v budoucnu nezavadila o nějakou práci v oboru.

Míša se nestydí za to, že je tak trochu exhibicionistka, takže se rozhodla na škole dál zůstat a věnovat se doktorskému studiu, jehož součástí je samozřejmě i výuka studentů. Jak sama tvrdí do budoucna je to pro ni určitě další zkušenost k dobru. Na škole si také nelze nevšimnout rozdílu mezi převažujícím počtem mužů nad něžným pohlavím. Pro holky je to samozřejmě výhoda, mají pak větší výběr, i když je potřeba se v tom množství trochu prohrabat. Stejně jako Míša, která si toho svého našla na technickém táboře „Technická přestávka“ připravovaný ČVUŤáky pro ČVUŤáky. Tenkrát tam působil jako vedoucí a dnes mají úžasné manželství zpříjemněné tříměsíčním miminkem. Víc si asi mladá doktorandka nemohla přát. A vám všem vzkazuje: „Holky, směle do toho!“

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.