Když na ČVUT zápasí roboti

10. prosince proti sobě bojovali roboti, které sestavili studenti z bakalářského studijního programu Kybernetika a robotika Fakulty elektrotechnické ČVUT. V soutěži se utkalo celkem dvacet týmů a dvacet chytrých robotů. Jejich cílem bylo vytlačit soupeře z ringu. To se nabízejí na Kybernetice zajimavé hrátky hned od prváku, co ty na to?

Z celkových dvaceti týmů ROBOSOUTĚŽE do finále postoupilo sedmnáct z Fakulty elektrotechnické ČVUT a tři ze středních škol. Všichni měli stejné podmínky. Každý z týmů dostal stavebnici. Cestu, jak robota sestavit a naprogramovat, musel najít každý tým sám. Soutěžilo se tvrdě, roboti se museli probojovat systémem každý s každým vyřazovacím pavoukem, až se jim kolečka potila :).

Předmět Roboti si na ČVUT zapíšeš už na začátku studia, úmyslně v době, kdy ještě nic moc neumíš. Jde o to tě hravou formou prakticky seznámit se základem automatického řízení, kybernetiky, robotiky, měření a zpracování signálů. A to si nejlíp zažiješ při řešení praktických úkolů. Díky sestavování robota máš možnost hned na začátku studia pochopit podstatu tvůrčí inženýrské a výzkumné práce.

"Ten předmět je motivační. Měl by studenty přimět k tomu, zamyslet se nad oborem a snažit se učit další těžké předměty, protože vědí, k čemu se jim budou hodit," vysvětluje vedoucí katedry řídicí techniky Fakulty elektrotechnické ČVUT prof. Michael Šebek.

A co se s vítězným robotem stane? "Rozloží se do krabice pro další ročníky," říká člen vítězného týmu Miroslav Rýzek. Už za rok čeká prváky nový náročný úkol. Roboti totiž budou soutěžit ve hře s míčky.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.