Jsi na svém počítači v bezpečí?

Když jdeš z domu, zamkneš dveře. Peněženku nosíš v náprsní kapse a připevněnou k oděvu tak, aby ti ji nikdo neodnesl. Mobil máš bezpečně zavřený v kabelce a peníze nosíš všude možně, jen abys v případě krádeže nepřišla o všechno? Víš ale jak si zabezpečit počítač?

Počítačová bezpečnost je zapeklitá věc. V 80. letech existoval velmi slavný hacker Kevin Mitnick. Ten se dokázal nabourat do jakéhokoliv systému. Nepoužíval k tomu nic jiného, než že se vydával za někoho, kým nebyl. Tím dokázal zmást lidi u počítače a přimět je, aby mu vydali, co chtěl.

Ovšem když jsi třeba ve škole, je problém trochu jiný. Do počítače třeba nechtěně uložíš hesla, která tam nemají být; člověk, který počítač bude používat po tobě, uvidí, kde všude jsi byla; možná budeš potřebovat nějak zajistit, aby se nepřišlo na tebou uložená data. Na to všechno existují šikovné programy.

Pokud tedy nechceš, aby novodobý Kevin Mitnick ukradl tvou identitu, musíš po sobě uklidit. To znamená, že musíš vymazat historii navštívených internetových stránek, dočasné soubory stažené z internetu, cookies, seznamy stažených souborů nebo obsah vyplněných formulářů. Taky dávej pozor na to, co jsi přehrávala a otevírala, protože třeba Windows Media Player a Microsoft Office i OpenOffice uchovávají seznamy naposledy otevřených souborů. Pokud nechceš všechno nosit v hlavě, stačí když si stáhneš program Ccleaner. Ten akorát nainstaluješ, spustíš a necháš pracovat a je po všem usvědčujícím materiálu.

Dobré je též umět trvale smazat soubory na disku. Smazání souboru a vysypání koše totiž stále znamená, že soubor je relativně snadno obnovitelný. Trvalou likvidaci je možné zajistit jen pomocí speciálního software. Například program Disk Wipe dokáže snadno zlikvidovat kompletní obsah disku, USB klíčenky a flash disků. Jednotlivé soubory pro změnu umí smazat program Wipe File. Obnova dat je po použití tohoto programu prakticky nemožná.

Pokud si však chceš data schovat, hodí se jejich ukrytí. Program WinMend Folder Hidden jednoduše skryje data uložená na disku každému, kdo nezná správné heslo. Program umí skrýt i obsah USB klíčenek nebo paměťových karet. Žádný souborový manažer nedokáže odhalit tyto skryté složky.

Takhle si na tebe žádný Mitnick nepřijde.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.