ČVUT technici na zkušené po Evropě

Studenti ČVUT se, jako v každém semestru, zúčastnili v minulém týdnu týdenních kurzů pořádaných partnerskými univerzitami programu ATHENS. Na výběr bylo přes 75 kurzů pořádaných například v Paříži, Budapešti, Soluni, nebo Madridu.

ČVUT je významným partnerem zahraničních univerzit a nabízí tak svým studentům mnoho možností studijních pobytů v cizině. Délka se výrazně liší podle daného programu - od studia kompletně v zahraničí tzv. double-degree přes celoroční stáže ale i krátkodobé intenzivní kurzy zaměřené na konkrétní problematiku.

V minulých dnech se studenti ČVUT zúčastnili už tradičních týdenních kurzů, které jsou pořádány dvakrát do roka na mnoha předních evropských školách. Skoro sto odvážných studentů se vypravilo do světa na zkušenou a dostalo možnost poznávat jiné přístupy a formy předávání informací.

Pořádající instituce navíc využívají této možnosti a seznamují během víkendu přijíždějící studenty s městem, prostředím a kulturou. Tuto zkušenost potvrzuje Hana Kodedová, účastnice kurzu v Madridu. “Univerzita nám společně se svými studenty připravila parádní víkend, kdy jsme si prošli to nejzajímavější z celého města. Pochopitelně nás neminula procházka po památkách, která však byla ve formě soutěže mezi jednotlivými skupinami, takže byla zábavná i pro ty, kteří je jinak nemusí. Další den to byly návštěvy světoznámých galerií Museo del Prado, Reina Sofia s vystavovanou Guernicou od Picassa a jako oživení jsme pak měli oběd v parku. Všechny tyto návštěvy byly pro studenty navíc zdarma! A přestože byl tedy program poměrně náročný, byl opravdu dobře poskládaný.“

Po kulturně nabitém víkendu následovala vzdělávací část. K tomu Hana dodává: „Co se výuky týká, je týden krátká doba, ale i tak to je zajímavá a opravdu intenzivní zkušenost. Člověk může porovnat, na jaké úrovni se učí u nás a v cizině a jaký je vůbec systém. Ten, kdo to nikdy nezažil, neví, o čem je řeč. Ne, že by to někde bylo horší, ale je to prostě jiné. Navíc většinu kurzů vypisují vyučující i podle toho, co je opravdu baví, takže se nemusí zabývat úplně vším a výuka pak dostane pořádný náboj. Organizace samotného kurzu je už plně v rukou školitele. A to jak průběh, délka hodin, nebo případné další doprovodné akce – my jsme například byli na výstavě, jiní byli na exkurzích. Denně můj kurz zabral přibližně pět hodin, ale někteří končili třeba až v sedm večer. Protože jsem měla poměrně štěstí a končili tak brzo, tak jsme po výuce stihli ještě projít nějaké památky. Hlavně návštěva paláce stála za to. Povedlo se nám vychytat nejen vstup zdarma, ale navíc nám přálo i počasí!“

Tento program, stejně jako ostatní výměnné pobyty, má za cíl nejen vzdělávat, a to je hlavní účel, ale i seznámit s jinou kulturou a pochopitelně procvičit v praxi cizí jazyk. To jsou další přidané hodnoty, které jsou s tím přirozeně spjaty. ČVUT nabízí svým studentům opravdu širokou škálu možností výjezdu a tak i rozvoje po všech stránkách.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.