ČVUT představuje cool obor: Inteligentní budovy

Je známo, že holky zmáknou dělat víc věcí najednou, mají široký záběr a udržují si přehled, o tom co se děje v okolí. Proč nevyužít tuhle schopnost i ve škole? ČVUT nabízí mezifakultní program Inteligentí budovy, kde budeš moci skvěle uplatnit tuhle vrozenou vlastnost.

Co můžeš očekávat od oboru Inteligentní budovy?

Jedná se o moderní, atraktivní a dynamický program. Obecně, inteligentní budova má zajistit optimální vnitřní prostředí pro lidi i výrobní procesy, co ji využívají, je řízená efektivně po stránce ekonomický, energetický a funkční a současně bere ohledy na životní prostření. Díky tomuhle oboru máš jako absolventka super výhledy na uplatnění a hlavně se můžeš spolehnout, že jde o oblast, ve který se nikdy nebudeš nudit, protože se dostaneš k různým projektům, úkolům a budeš jednat s hromadou lidí.

Inteligentní budovy na ČVUT

Program učí společně tři fakulty ČVUT, stavební, elektrotechnická a strojní. Cílem je totiž vytvoření budovy, která bude bezvadně fungovat jako celek a současně bude přesně šitá na míru tomu, kdo ji bude využívat k danýmu účelu. To znamená, že je potřeba spolupracovat na více frontách. Pro vytvoření optimálního objektu se dají hlavy týmu dohromady a ladí jak stavební řešení budovy, tak technické zařízení a řídící systémy energetiky a informatiky. Tyhle systémy začínají být víc a víc složitý a mooc chytrý, takže v konečným důsledku se vlastně budova během provozu řídí sama, bez zásahu člověka. Například tak postavíš budovu, která v letním horku sama zatáhne žaluzie, takže ti nebude svítit na monitor v kanceláři, nebo se sama od sebe spustí klimatizace, aby ses během pracovního dne neuvařila.

Uplatnění s oborem Inteligentní budovy

V dnešní době je snaha každý objekt, co je větší než garáž, postavit jako integrovaný systém. Tím pádem je na trhu mega nedostatek odborníků z týhle oblasti. ČVUT proto reagovalo rychle a otevřelo speciálně tenhle obor. Jeho inženýři budou mít univerzální vzdělání. Budeš si moct vybrat, jestli se pustíš do výstavby, technickýho zařízení budov, nebo řídících IT systémů. Jestli tě bude bavit příprava projektu v ateliéru architektů – návrhy konceptu a výběr materiálů, nebo samotná výstavba objektu, popřípadě řízení a správa hotovýho díla (takzvaný facility management). Nebo se vrhneš do jiných profesí, který s tím souvisí, např. koordinátorství projektu, poradenská činnost, či vývoj a výzkum technologií a prvků pro inteligentní budovy. O budoucnost se fakt bát nemusíš.... To zní dobře, ne? Vic najdeš zde.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.