Chytrá aplikace učí děti techniku

Pomocí programu Techambition se mohou nyní žáci základních a středních škol snadno a beze slov naučit, jak funguje například Archimedův zákon. Chytrou mobilní aplikaci vymysleli již před rokem studenti Českého vysokého učení technického a získali za ni cenu eClubu za nejlepší studentský nápad. Další úspěch následoval, když se ukázalo, že o ni je velký zájem.

Na začátku byl nápad Jakuba Stránského z Fakulty stavební ČVUT přiblížit žákům základních a středních škol techniku. Spolu s kamarády navrhli aplikaci do chytrých telefonů, která žákům a středoškolákům pomůže lépe pochopit některé technické vychytávky a celkově tak změnit postoj k technickým oborům. Aplikace dokonce před rokem vyhrála soutěž studentských nápadů mobilních aplikací pořádanou v rámci seminářů pro začínající podnikatele eClub. Studenti ji za pár měsíců přepracovali tak, aby ji bylo možné využívat ve školách přímo při výuce. A slaví úspěchy. Žáci se díky ní nejdříve seznámí s principem daného problému vizuálně a až poté se pouští do samotných výpočtů.

Čtveřice studentů vděčí za svůj úspěch eClubu, ten jejich projekt nastartoval, pomohl zpropagovat a díky němu získali také stipendia celkově ve výši devadesát tisíc korun. Špatně si nevede ani projekt Babywebík, který skončil na druhém místě. Tato webová a mobilní aplikace umožňuje zaznamenávat život novorozeněte. Je to jakýsi deníček dítěte s fotkami, statistikami a dalším. O tuto aplikaci dokonce projevila zájem společnost Huggies.

Projekt eClub založil Jan Šedivý, bývalý vývojář a později top manažer firem Google a IBM, který nyní působí na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze, kde kdysi také studoval. Do České republiky přijel motivovat studenty, aby své dobré nápady ukazovali a pracovali na nich, případně rozjeli úspěšný podnik. Jednou z motivací by pro ně měl být letošní ročník soutěže, kde mladí studenti - programátoři budou soutěžit o založení firmy ve Spojených státech a navíc se na tři měsíce podívají za oceán do inkubátoru Polytechnického institutu v New Yorku. Takový inkubátor je pro začínající firmu velmi přínosný.

Podobné inkubátory už vznikají i u nás v Čechách, začínající firmy zde dostanou potřebné zázemí a pomoc odborníků z praxe, ale s těmi americkými se zatím nedají srovnávat. Dle Jana Šedivého jsou zde firmy hodně oddělené a není to moc studentské, na rozdíl od těch amerických, kde převládá hodně činorodé prostředí. No uvidíme, třeba se české inkubátory časem přiučí a úspěšných studentských firem bude stále více. Pokud se chceš o eClubu dozvědět víc, koukni na jejich web.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.