Červená se line záře pod dozorem ČVUT

Nynější požární normy vycházejí z výsledků experimentů v laboratorních podmínkách, kde se testuje chování různých konstrukčních prvků při zvýšených teplotách. V praxi se ovšem ukazuje, že tyto experimenty nejsou dostačující. Proto se tým odborníků z ČVUT rozhodl pro unikátní experiment. Pojď se s námi podívat, jak toto neobvyklé požární cvičení vypadalo.

Kontrolovaný požár dvoupodlažní budovy si mohla zhlídnout 15. září ve Veselí nad Lužnicí. Odborníci z katedry ocelových a dřevěných konstrukcí Fakulty stavební ČVUT tam zjišťovali, jak se chová nosná konstrukce a obvodové pláště při zvyšování teploty a následně při chladnutí po požáru. Taková zkouška není ovšem ojedinělá, navazuje na 8 předešlých požárních zkoušek, které se uskutečnily ve Velké Británii. Jde tedy o experiment mezinárodního charakteru, který se koná jednou ročně a nenechají si ho ujít ani přední světoví experti.

Výsledkem celé akce bude vyhodnocení všech informací potřebných k vývoji nových požárně spolehlivých budov z ocelobetonu. V hledáčku specialistů jsou především přípoje, místa kde se ocelobetonové nosníky připojují ke sloupům z dutého profilu, které jsou vyplněné betonem. Při požárním testu se tak zkoumalo chování těchto přípojů při zvýšených teplotách a celkový vliv na zbytek konstrukce. Znalost chování konstrukce se jistě může hodit i hasičům při požáru, kteří si tak mohou lépe naplánovat postup zásahu.

Více informací o celém projektu se můžeš dozvědět na webu ČVUT.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.