Profily

Lenka Lhotská Olga Štěpánková Daniela Filipiová
Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví
Senta Čermáková Lucia Hladná Klára Štrausová
absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard absolventka ČVUT, autorka domu pro 21. století absolventka ČVUT
Carly Fiorina Vendula Šafářová Irena Prášilová
generální ředitelka, Hewlett Packard absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center
Novinky

Noc vědců 2017
28. 9. 2017   Během prvního říjnového pátečního večera budete mít opět možnost navštívit na mnoha místech ČR vědecká a technická pracoviště a univerzity. Také ČVUT si na letošní Noc vědců nachystalo bohatý program, během něhož se představí nejenom jeho 8 fakult, ale také jeho 2 nefakultní součásti – Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky a Masarykův ústav vyšších studií.
Akce se koná 6. 10. 2017 od 17. hodin a vstup je volný.
Více informací a podrobný program naleznete na stránkách www.noc-vedcu.cz
Prague Open 2017
28. 9. 2017   Během víkendu 30. září a 1. října bude na FIT ČVUT probíhat Prague Open 2017. Jedná se o mezinárodní soutěž v rychloskládání Rubikovy kostky, tzv. speedcubing. Sedmdesát speedcuberů se utká celkem ve 13 různých disciplínách. Skládat budou kostky rozličných tvarů a rozměrů, a to jednou rukou, poslepu, ale i nohama. Pro diváky je připraven bohatý doprovodný program. Vstup na akci je zdarma.
Festival vědy 2017
29. 8. 2017  

Stejně jako v minulých letech, tak i letos se v dejvickém kampusu uskuteční Festival vědy.

Během celého dne budete mít možnost prozkoumat vědeckou laboratoř pod širým nebem. Představí se zde přírodovědné a technické obory, dostanete příležitost vyzkoušet si nevšední pokusy a shlédnout zajímavé a poučné prezentace. Festival vědy je určen pro širokou veřejnost a každou věkovou kategorii.

Akce bude probíhat 6. září na volném prostranství u "Kuluťáku" a v NTK od 8.30 do 18 hodin a vstup je volný!

Více informací naleznete na www.festival-vedy.cz 

Girls day
11. 3. 2017  
27. dubna se opět otevřou brány technických univerzit, firem a výzkumných center, kde bude probíhat interaktivní den otevřených dveří zaměřený především na dívky. Během Girls Day budeš mít možnost seznámit se se širokou nabídkou studijních oborů a profesí.
 
Tak jako v minulých letech i letos se opět zúčastní ČVUT. Fakulta stavební, Fakulta architektury a také Fakulta biomedicínského inženýrství si pro tebe připravili celodenní exkurze, během kterých si budeš moct prohlédnou prostory fakult, dozvíš se o projektech, na kterých studenti pracují a dostaneš šanci vyzkoušet si práci v laboratořích či ateliérech.
 
Tak neváhej a přihlaš se i ty na girlsday.cz
 
Podrobnější program můžete najít ZDE

Equal Pay Day - ŽENY SOBĚ
3. 2. 2017  

Ve dnech 24. a 25. března proběhne v Clarion Congress Hotel Prague již 8. rořník akce Equal Pay Day.

Akce Equal Pay Day - ŽENY SOBĚ podporuje ženy v jejich profesním i osobním růstu. Její nedílnou součástí je velký mentoringový den, kterého se účastní stovky žen. Vzájemně sdílejí své zkušenosti, podporují se v rozvoji, motivují se, diskutují o sebedůvěře, učí se vyjednávat či prezentovat. Mentorkami jsou zkušené, úspěšné ženy, které předávají rady a zkušenosti kolegyním, které jsou na začátku kariéry, či podnikání, nebo hledají smysluplné uplatnění po mateřské dovolené.

Tak přijď i Ty a poznej mnoho inspirativních osobností, které ti prozradí cenné informace a praktické rady nejen do pracovního života.

Další podrobnosti o této akci můžeš naleznout na webových stránkách www.equalpayday.czTýden vědy už tento týden!

Mnoho z vás každoroční událost Týden vědy na Jaderce určitě zná. Jedná se o šest dnů nabitých přednáškami, exkurzemi, vytvářením vlastních studentských miniprojektů, jejich následnou prezentací a večerními doprovodnými programy. Jak je naplánován letošní ročník?

Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská už od roku 1999 pořádá zmiňovaný Týden vědy na Jaderce, dříve známý pod názvem Fyzikální týden. Jednotlivé úkoly a přednášky se každý rok obměňují, ale zaměření se vždy točí okolo několika oblastí vědy:

 • Matematické modelování, matematická fyzika
 • Softwarové inženýrství, informační technologie
 • Laserové technologie, optoelektronika a fyzikální elektronika
 • Jaderná fyzika, plazma, termojaderná fúze a štěpení
 • Inženýrství pevných látek, materiály a aplikovaná mechanika
 • Dozimetrie a aplikace ionizujícího záření (např. v medicíně)
 • Jaderná chemie (letos nově)

Co se týče samotných přednášek, probírají se zde témata jako je například termojaderná fúze, pravda a lež ve fotografii digitálního věku, ionizující záření v medicíně, jaderný palivový cyklus a jeho uzavíraní, neboli přínos jaderné energetiky v řešení energetického problému lidstva, synchrotron, struktura molekul a biologie nebo třeba chemie a záření.

 

 

 

Tohle všechno (a ještě víc) čeká na účastníky hned první den, ale přednáškami to zdaleka nekončí. Hned po nich na ně navazuje „pecka“ v podobě Dobývání pevnosti Břehyard! O co v takové hře jde? Jak už některé z vás podle názvu akce napadlo, dobývání je inspirováno francouzskou televizní soutěží Pevnost Boyard. A samotný tým organizátorů píše o hře toto: „Břehová ulice v centru Prahy v sobě skrývá poklady, o které stojí usilovat. Cesta vede přes několik zapeklitých komnat a to nejlepší si odnáší ti nejšikovnější.“ Hra je pro účastníky nepovinná, ale kdo se zúčastní, určitě neprohloupí. Nejen kvůli skvělé zábavě, ale i kvůli zajímavým cenám, které může vyhrát. Tady je výběr z nich:

 • Předplatné vybraných časopisů
 • Poukázky do obchodu ALZA
 • Jaderňácká trička
 • Uranové korbely
 • Sleva na účast akce TCN (Tudy cesta nevede https://tcn.fjfi.cvut.cz/)
 • Privátní výstřel na tokamaku GOLEM http://golem.fjfi.cvut.cz/.
 • Přednost na některých projektech a přednáškách TV@J 2017
 • Pamětní medaile k 60 letům FJFI
 • Proplacení vstupného do Planetária, na Křižíkovu fontánu nebo do Hvězdárny

Kompletní přehled cen najdete –zde-

Kompletní program najdete –zde-

 

 

 

Zúčastnit se může každý středoškolský student, kterého baví matematika, fyzika, chemie a/nebo informatika a zároveň má v těchto oblastech základní znalosti podle osnov SŠ. Letos už přihlášení bohužel není možné, ale rozhodně není všem dnům, respektive ročníkům konec. Pokud přemýšlíte o účasti, mrkněte na stránky TV@J http://tydenvedy.fjfi.cvut.cz/ a přečtěte si, co o Týdnu vědy na Jaderce říkají někteří účastníci minulého ročníku:

 

Ladislav: Pevnost Břehyard bylo skvělé uvedení do Týdne vědy a ubytování na Strahově nebylo tak hrozné, jak se říkalo. Přednášky o prezentování se mi také velmi líbily. Hlavní přednáška bylo také dobré doplnění.

Lucie: Mrzí mě, že jsme se o této akci nedozvěděla dříve. Bylo to super :)

Tomáš: Týden vědy byla pro mě významná životní výhybka.

Katka: Již od mala se zajímám o všechny přírodovědné předměty. I když je pro mě zatím na prvním místě asi biologie, stále více mě začínají lákat hraniční obory na pomezí ať už biologie a fyziky nebo biologie a chemie, v nichž se propojují a dávají do souvislostí znalosti z obou oborů, a které mají určitě v současné době budoucnost. Podobné akce - pořádané VŠ pro studenty SŠ - jsou výborným nápadem, neboť dávají středoškolákům možnost seznámit se s aktuálními vědeckými problémy, vysokoškolským prostředím a atmosférou i vrstevníky s podobnými zájmy. Co však není na těchto akcích až tak běžné a na TV@J mě zaujalo nejvíce, jsou miniprojekty, dávající účastníkům možnost vyzkoušet si 'vědeckou práci' i prezentaci jejích výsledků. Důvodem výběrů, jak miniprojektů, tak přednášky pro mě je právě jejich mezioborovost a 'šmrncnutost' biologií.

Lucie: Děkuji za tuto možnost, ačkoliv jistě nejsem budoucím nositelem Nobelovy ceny, vědcem, fyzikem, či studentem ČVUT, této možnosti si velmi vážím a chválím organizátory, za jejich ochotu tuto akci podnikat. Pro studenty to má jistě značný význam.

Daniel: Doporucit TV@J?: Určitě ano, dosud jsem se neúčastnil akce, která by byla schopna konkurovat :)

Autorem toho článku je Zuzana Rychlá.
.
Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.