Profily

Vendula Šafářová Irena Prášilová Markéta Pokorná
absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center Absolventka Fakulty stavební ČVUT, doktorát na univerzitě v Hamburku, členka polární vědecké expedice.
Ľubomíra Balková Dana Drábová Marcela Fejtová
Teoretická matematička, Odborná asistentka na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT jaderná fyzička, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Vedoucí vývojového týmu, Počítač ovládaný pouhým okem
Kateřina Sakařová Eva Jiřičná Lenka Lhotská
staví a projektuje tunely od Islandu přes Londýn až po Hong Kong Absolventka ČVUT, světoznámá architektka a designerka Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků
Novinky

Staň se na den vědkyní na FJFI ČVUT
8. 2. 2019  

Mezinárodní den žen a dívek ve vědě byl vyhlášen a stanoven Valným shromážděním OSN na 11. února. Tento den má připomenout zásadní úlohu žen ve vědeckém světě a podpořit jejich zapojení do výzkumné činnosti. 

K tomuto dni si pro studentky středních škol připravila Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT akci Staň se na den vědkyní. 11. února 2019 od 9 do 17 hodin budou pro dívky přichystány 4 přednášky a následně praktická cvičení na různá témata. Přesný program a další informace o akci Staň se na den vědkyní naleznete na webových stránkách vedkyne.fjfi.cvut.cz.

Dále se letos k oslavám přidává i NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR. Pod hashtagem #ZenyVeVede a #WomenInScience můžete na stránce NCE – gender a věda sledovat, sdílet a označovat úspěšné ženy ve vědě. 

Noc vědců 2017
28. 9. 2017   Během prvního říjnového pátečního večera budete mít opět možnost navštívit na mnoha místech ČR vědecká a technická pracoviště a univerzity. Také ČVUT si na letošní Noc vědců nachystalo bohatý program, během něhož se představí nejenom jeho 8 fakult, ale také jeho 2 nefakultní součásti – Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky a Masarykův ústav vyšších studií.
Akce se koná 6. 10. 2017 od 17. hodin a vstup je volný.
Více informací a podrobný program naleznete na stránkách www.noc-vedcu.cz
Prague Open 2017
28. 9. 2017   Během víkendu 30. září a 1. října bude na FIT ČVUT probíhat Prague Open 2017. Jedná se o mezinárodní soutěž v rychloskládání Rubikovy kostky, tzv. speedcubing. Sedmdesát speedcuberů se utká celkem ve 13 různých disciplínách. Skládat budou kostky rozličných tvarů a rozměrů, a to jednou rukou, poslepu, ale i nohama. Pro diváky je připraven bohatý doprovodný program. Vstup na akci je zdarma.
Festival vědy 2017
29. 8. 2017  

Stejně jako v minulých letech, tak i letos se v dejvickém kampusu uskuteční Festival vědy.

Během celého dne budete mít možnost prozkoumat vědeckou laboratoř pod širým nebem. Představí se zde přírodovědné a technické obory, dostanete příležitost vyzkoušet si nevšední pokusy a shlédnout zajímavé a poučné prezentace. Festival vědy je určen pro širokou veřejnost a každou věkovou kategorii.

Akce bude probíhat 6. září na volném prostranství u "Kuluťáku" a v NTK od 8.30 do 18 hodin a vstup je volný!

Více informací naleznete na www.festival-vedy.cz 

Girls day
11. 3. 2017  
27. dubna se opět otevřou brány technických univerzit, firem a výzkumných center, kde bude probíhat interaktivní den otevřených dveří zaměřený především na dívky. Během Girls Day budeš mít možnost seznámit se se širokou nabídkou studijních oborů a profesí.
 
Tak jako v minulých letech i letos se opět zúčastní ČVUT. Fakulta stavební, Fakulta architektury a také Fakulta biomedicínského inženýrství si pro tebe připravili celodenní exkurze, během kterých si budeš moct prohlédnou prostory fakult, dozvíš se o projektech, na kterých studenti pracují a dostaneš šanci vyzkoušet si práci v laboratořích či ateliérech.
 
Tak neváhej a přihlaš se i ty na girlsday.cz
 
Podrobnější program můžete najít ZDETřídenní stáže pro středoškoláky na Fakultě stavební ČVUT

Třídenní studentské stáže, které probíhají dvakrát do roka na Fakultě stavební ČVUT v Praze, dávají středoškolákům možnost poznat výuku na vysoké škole a ujasnit si, kterou oblast by chtěli studovat. Vybírat mohou z celkem 12 oborů, jako průvodce mají k dispozici po celou dobu stáže studenta druhého nebo třetího ročníku daného oboru, s nímž navštěvují jeho hodiny podle rozvrhu. Stáže jsou určeny pro studenty posledních dvou ročníků středních škol. V současanosti se studenti mohou hlásit na podzimní termíny, které budou na fakultě probíhat od 6. listopadu do 8. prosince.

„Při pobytu na fakultě dostanou středoškoláci jako průvodce našeho studenta, který je po tři dny takovým jejich studijním ,guru´. Vybíráme přitom vždy dobré studenty z oborů, o něž mají stážisté zájem. Podzimní stáže jsou určeny především pro studenty čtvrtých ročníků, kteří se již rozhodují, na jaký obor chtějí podat přihlášku, jarní termíny jsou pak hlavně pro třeťáky, “ popisuje středoškolské stáže prof. Jiří Máca, proděkan pro pedagogickou činnost na Fakultě stavební ČVUT.

Zájemci o stáž mohou vybírat hned z dvanácti možností, volit lze Stavební inženýrství, Konstrukce pozemních staveb, Konstrukce a dopravní stavby, Architektura a stavitelství, Vodní hospodářství a vodní stavby, Inženýrství životního prostředí, Management a ekonomika ve stavebnictví, Příprava, realizace a provoz staveb, Požární bezpečnost staveb, Realizace pozemních a inženýrských staveb, Geodézie, kartografie a geoinformatika a Building Structures, který je v angličtině.

Účasti na stáži se nemusí bát ani mimopražští zájemci. „Chceme, aby stáže byly finančně dostupné pro všechny studenty,“ uvádí prof. Máca. „Studenti si sami hradí dopravu a stravu a na stáž přispívají poplatkem 150 korun. Pro mimopražské zájemce zajišťujeme ubytování na kolejích na dvě noci, které je pro ně zdarma.“

Studenty na stáž přihlašuje jejich třídní učitel nebo jiný pedagog ze školy, kterou navštěvují. Počet stážistů je limitován. „O stáže bývá každoročně mezi středoškoláky velký zájem, protože jim umožňují blíže poznat fakultu i studium naživo a zeptat se na vše přímo našich studentů i vyučujících. Mnozí se zde také rozhodují, jakému oboru by se chtěli při studiu věnovat, “ vysvětluje Ing. Marie Gallová z PR oddělení fakulty, které stáže organizačně zajišťuje.

To potvrzuje i studentka Anna Kudynová, která nyní studuje na Fakultě stavební ČVUT druhý ročník oboru Architektura a stavitelství: „Na stáž jsem šla, protože jsem váhala mezi dvěma vysokými školami a stáž mi pomohla si výběr ujasnit. Také mě lákalo si vyzkoušet vysokoškolské studium, jako středoškolák jsem si to neuměla představit. Moje průvodkyně mě navíc seznámila s celým kampusem, takže když jsem nastoupila na fakultu, už jsem věděla, kde je jaká posluchárna, kam si pro co dojít nebo kde je nejlevnější tisk atd. Už jsem nemusela nic složitě hledat.“

Podzimní stáže budou na Fakultě stavební ČVUT v Praze probíhat od 6. listopadu do 8. prosince. Vzhledem k velkému množství zájemců je třeba se zaregistrovat co nejdříve, později již může být vybraný termín kapacitně obsazen. Další kolo stáží bude probíhat v průběhu března a dubna. Podrobné informace o stáži a přihlášku s konkrétními termíny najdou zájemci na strankách Fakulty stavební

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.