Profily

Eva Jiřičná Lenka Lhotská Olga Štěpánková
Absolventka ČVUT, světoznámá architektka a designerka Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií
Daniela Filipiová Senta Čermáková Lucia Hladná
absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard absolventka ČVUT, autorka domu pro 21. století
Klára Štrausová Carly Fiorina Vendula Šafářová
absolventka ČVUT generální ředitelka, Hewlett Packard absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji
Novinky

Staň se na den vědkyní na FJFI ČVUT
8. 2. 2019  

Mezinárodní den žen a dívek ve vědě byl vyhlášen a stanoven Valným shromážděním OSN na 11. února. Tento den má připomenout zásadní úlohu žen ve vědeckém světě a podpořit jejich zapojení do výzkumné činnosti. 

K tomuto dni si pro studentky středních škol připravila Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT akci Staň se na den vědkyní. 11. února 2019 od 9 do 17 hodin budou pro dívky přichystány 4 přednášky a následně praktická cvičení na různá témata. Přesný program a další informace o akci Staň se na den vědkyní naleznete na webových stránkách vedkyne.fjfi.cvut.cz.

Dále se letos k oslavám přidává i NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR. Pod hashtagem #ZenyVeVede a #WomenInScience můžete na stránce NCE – gender a věda sledovat, sdílet a označovat úspěšné ženy ve vědě. 

Noc vědců 2017
28. 9. 2017   Během prvního říjnového pátečního večera budete mít opět možnost navštívit na mnoha místech ČR vědecká a technická pracoviště a univerzity. Také ČVUT si na letošní Noc vědců nachystalo bohatý program, během něhož se představí nejenom jeho 8 fakult, ale také jeho 2 nefakultní součásti – Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky a Masarykův ústav vyšších studií.
Akce se koná 6. 10. 2017 od 17. hodin a vstup je volný.
Více informací a podrobný program naleznete na stránkách www.noc-vedcu.cz
Prague Open 2017
28. 9. 2017   Během víkendu 30. září a 1. října bude na FIT ČVUT probíhat Prague Open 2017. Jedná se o mezinárodní soutěž v rychloskládání Rubikovy kostky, tzv. speedcubing. Sedmdesát speedcuberů se utká celkem ve 13 různých disciplínách. Skládat budou kostky rozličných tvarů a rozměrů, a to jednou rukou, poslepu, ale i nohama. Pro diváky je připraven bohatý doprovodný program. Vstup na akci je zdarma.
Festival vědy 2017
29. 8. 2017  

Stejně jako v minulých letech, tak i letos se v dejvickém kampusu uskuteční Festival vědy.

Během celého dne budete mít možnost prozkoumat vědeckou laboratoř pod širým nebem. Představí se zde přírodovědné a technické obory, dostanete příležitost vyzkoušet si nevšední pokusy a shlédnout zajímavé a poučné prezentace. Festival vědy je určen pro širokou veřejnost a každou věkovou kategorii.

Akce bude probíhat 6. září na volném prostranství u "Kuluťáku" a v NTK od 8.30 do 18 hodin a vstup je volný!

Více informací naleznete na www.festival-vedy.cz 

Girls day
11. 3. 2017  
27. dubna se opět otevřou brány technických univerzit, firem a výzkumných center, kde bude probíhat interaktivní den otevřených dveří zaměřený především na dívky. Během Girls Day budeš mít možnost seznámit se se širokou nabídkou studijních oborů a profesí.
 
Tak jako v minulých letech i letos se opět zúčastní ČVUT. Fakulta stavební, Fakulta architektury a také Fakulta biomedicínského inženýrství si pro tebe připravili celodenní exkurze, během kterých si budeš moct prohlédnou prostory fakult, dozvíš se o projektech, na kterých studenti pracují a dostaneš šanci vyzkoušet si práci v laboratořích či ateliérech.
 
Tak neváhej a přihlaš se i ty na girlsday.cz
 
Podrobnější program můžete najít ZDEPraha cyklistická

Cyklistika je asi neoblíbenějším sportem, kterému se Češi věnují. Paradoxně ale nejvíc kilometrů ujede jejich kolo na střeše auta, když vyjíždějí na víkendy a dovolené. Kolik z nich ale na kolo usedne přes týden a jede na něm třeba do práce? Vyznavači cyklistiky, a nejen ti, by si měli uvědomit, že kolo nemusí sloužit jen jako zábava pro volný čas, ale také jako docela dobrý dopravní prostředek.

Jízda v ulicích Prahy by se pro lecjakého cyklistu mohla zdát jako docela slušný adrenalin, ale není tomu tak. Za tímto názorem si stojí i messengerka Pavla, která už pět a půl roku brázdí Prahou na kole. A že ta toho najezdí -téměř sedmdesát kilometrů denně. A Praha se snaží jí její cestování co nejvíce usnadnit. Za poslední rok přibyly speciální pruhy pro cyklisty a i síť cyklostezek se rozšířila. Počet Pražanů, kteří usednou na kolo a frčí ranní špičkou do práce, však moc nevzrostl. Tak kde se stala chyba?

Ve velkých městech jako Kodaň, Vídeň, Londýn, Paříž, potkáte na ulicích spousty cyklistů. Existují tu dokonce sítě s automatickými stojany, kde je kolo možné vypůjčit, dopravit se, kam člověk potřebuje a tam ho zase do některého ze stojanů vrátit. Po vzoru londýnského Barclays Cycle Hire, nebo pařížského Vélib', chtějí svou síť City Bikes zavést i v New Yorku. Možná by se tak měla více inspirovat i naše metropole. Zatím se takový malý projekt s názvem Homeport Praha rozjel před několika lety v Praze 8 – Karlíně. Každý, kdo se zaregistruje na internetových stránkách Homeportu, si pak může půjčovat kola ze 7 stojanů instalovaných na území Karlína.

O osvětu bikesharingu mezi Pražany se postaral Tomáš Sýkora, student Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze. Letos v červnu vyzkoušel takové miniaturní sdílení kol na vltavské náplavce. Akce sice trvala pouhý týden a lidé se tu mohli projet na vypůjčeném kole jen několik stovek metrů, ale všem, kteří našli odvahu a jízdu vyzkoušeli, se to líbilo. Kdo si nechce kolo pořizovat, nebo se bojí ho nechat zamčené někde na ulici, je taková síť půjčoven řešení.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.