Profily

Vendula Šafářová Irena Prášilová Markéta Pokorná
absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center Absolventka Fakulty stavební ČVUT, doktorát na univerzitě v Hamburku, členka polární vědecké expedice.
Ľubomíra Balková Dana Drábová Marcela Fejtová
Teoretická matematička, Odborná asistentka na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT jaderná fyzička, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Vedoucí vývojového týmu, Počítač ovládaný pouhým okem
Kateřina Sakařová Eva Jiřičná Lenka Lhotská
staví a projektuje tunely od Islandu přes Londýn až po Hong Kong Absolventka ČVUT, světoznámá architektka a designerka Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků
Novinky

Staň se na den vědkyní na FJFI ČVUT
8. 2. 2019  

Mezinárodní den žen a dívek ve vědě byl vyhlášen a stanoven Valným shromážděním OSN na 11. února. Tento den má připomenout zásadní úlohu žen ve vědeckém světě a podpořit jejich zapojení do výzkumné činnosti. 

K tomuto dni si pro studentky středních škol připravila Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT akci Staň se na den vědkyní. 11. února 2019 od 9 do 17 hodin budou pro dívky přichystány 4 přednášky a následně praktická cvičení na různá témata. Přesný program a další informace o akci Staň se na den vědkyní naleznete na webových stránkách vedkyne.fjfi.cvut.cz.

Dále se letos k oslavám přidává i NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR. Pod hashtagem #ZenyVeVede a #WomenInScience můžete na stránce NCE – gender a věda sledovat, sdílet a označovat úspěšné ženy ve vědě. 

Noc vědců 2017
28. 9. 2017   Během prvního říjnového pátečního večera budete mít opět možnost navštívit na mnoha místech ČR vědecká a technická pracoviště a univerzity. Také ČVUT si na letošní Noc vědců nachystalo bohatý program, během něhož se představí nejenom jeho 8 fakult, ale také jeho 2 nefakultní součásti – Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky a Masarykův ústav vyšších studií.
Akce se koná 6. 10. 2017 od 17. hodin a vstup je volný.
Více informací a podrobný program naleznete na stránkách www.noc-vedcu.cz
Prague Open 2017
28. 9. 2017   Během víkendu 30. září a 1. října bude na FIT ČVUT probíhat Prague Open 2017. Jedná se o mezinárodní soutěž v rychloskládání Rubikovy kostky, tzv. speedcubing. Sedmdesát speedcuberů se utká celkem ve 13 různých disciplínách. Skládat budou kostky rozličných tvarů a rozměrů, a to jednou rukou, poslepu, ale i nohama. Pro diváky je připraven bohatý doprovodný program. Vstup na akci je zdarma.
Festival vědy 2017
29. 8. 2017  

Stejně jako v minulých letech, tak i letos se v dejvickém kampusu uskuteční Festival vědy.

Během celého dne budete mít možnost prozkoumat vědeckou laboratoř pod širým nebem. Představí se zde přírodovědné a technické obory, dostanete příležitost vyzkoušet si nevšední pokusy a shlédnout zajímavé a poučné prezentace. Festival vědy je určen pro širokou veřejnost a každou věkovou kategorii.

Akce bude probíhat 6. září na volném prostranství u "Kuluťáku" a v NTK od 8.30 do 18 hodin a vstup je volný!

Více informací naleznete na www.festival-vedy.cz 

Girls day
11. 3. 2017  
27. dubna se opět otevřou brány technických univerzit, firem a výzkumných center, kde bude probíhat interaktivní den otevřených dveří zaměřený především na dívky. Během Girls Day budeš mít možnost seznámit se se širokou nabídkou studijních oborů a profesí.
 
Tak jako v minulých letech i letos se opět zúčastní ČVUT. Fakulta stavební, Fakulta architektury a také Fakulta biomedicínského inženýrství si pro tebe připravili celodenní exkurze, během kterých si budeš moct prohlédnou prostory fakult, dozvíš se o projektech, na kterých studenti pracují a dostaneš šanci vyzkoušet si práci v laboratořích či ateliérech.
 
Tak neváhej a přihlaš se i ty na girlsday.cz
 
Podrobnější program můžete najít ZDEHolky z ČVUTu nafotily kalendář

Dvanáct měsíců, dvanáct odvážných holek a jeden fotograf. Tahle konstelace stvořila kalendář podporující vznik univerzitní školky. Znamená to, že do školy teď budou chodit mámy s dětma?

České Vysoké Učení Technické má fond jménem Lvíčata ČVUT. Ten má podporovat snadný návrat rodičů do zaměstnání. Jenže problémem rodičů jsou děti. „Zejména v posledních letech, kdy vysoce stoupla porodnost, se mladé rodiny potýkají s nedostatkem zařízení, které by umožňovaly rodičům klidný návrat do zaměstnání a jejich potomkům péči a vzdělávání na kvalitní úrovni. Mateřských školek je obecně málo, na území Prahy se již začíná jednat o problém,“ uvedla Jana Kaliková, která za projektem univerzitní školky stojí.

Opět v tom má prsty ženská a ženská musí odvést i samotnou práci. Takže holky z ČVUTu nafotily kalendář, který si můžeš koupit za 249 korun. Podpoříš tak projekt první universitní mateřské školky Lvíčata ČVUT.

V tomto kalendáři najdeš dvanáct zaměstnankyň ČVUT, které tě měsíc po měsíci provedou po tajuplné cestě do bájné země blahobytu, klidu a vzdělanosti.

Kalendář je důkazem, že když se chce, věci se dají do pohybu. Obvykle tedy za ten správný konec provazu musí táhnout ženský, protože chlap to má jednodušší, ale to není zas tak podstatný. Na ČVUT si totiž na nějakej gender nehrajou. Pro školku se totiž v anketě vyjádřilo 89.3 % zúčastněných studentů a 98.4 % zaměstnanců. To jsou dost vysoká čísla.

Školka bude situována v přízemí Masarykovy koleje ČVUT v prostorách univerzitního kampusu v Dejvicích. Tato lokalita byla zvolena jako nejvhodnější vzhledem ke své centrální poloze a je v docházkové vzdálenosti z Rektorátu ČVUT, většiny fakult i studentských kolejí.

Z toho, co víme, to znamená, že děcka budou rozdělena do různých tříd a bude jim věnována náležitá péče. Žádné holčičí a klučičí třídy, ale všichni pěkně pohromadě dostanou nalejvárnu z fyziky, chemie...ne, dělám si legraci. Dětem se bude věnovat učitelka nebo učitel a ti budou dětem dávat předškolní vzdělání podle schopností dětí. Takže nehrozí, že až dítě půjde do školy, bude to hotový jaderný fyzik:)))

Kalendář si můžeš objednat na adrese http://www.kalendarcvut.cz

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.