Profily

Irena Prášilová Markéta Pokorná Ľubomíra Balková
Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center Absolventka Fakulty stavební ČVUT, doktorát na univerzitě v Hamburku, členka polární vědecké expedice. Teoretická matematička, Odborná asistentka na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT
Dana Drábová Marcela Fejtová Kateřina Sakařová
jaderná fyzička, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Vedoucí vývojového týmu, Počítač ovládaný pouhým okem staví a projektuje tunely od Islandu přes Londýn až po Hong Kong
Eva Jiřičná Lenka Lhotská Olga Štěpánková
Absolventka ČVUT, světoznámá architektka a designerka Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií
Novinky

Noc vědců 2017
28. 9. 2017   Během prvního říjnového pátečního večera budete mít opět možnost navštívit na mnoha místech ČR vědecká a technická pracoviště a univerzity. Také ČVUT si na letošní Noc vědců nachystalo bohatý program, během něhož se představí nejenom jeho 8 fakult, ale také jeho 2 nefakultní součásti – Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky a Masarykův ústav vyšších studií.
Akce se koná 6. 10. 2017 od 17. hodin a vstup je volný.
Více informací a podrobný program naleznete na stránkách www.noc-vedcu.cz
Prague Open 2017
28. 9. 2017   Během víkendu 30. září a 1. října bude na FIT ČVUT probíhat Prague Open 2017. Jedná se o mezinárodní soutěž v rychloskládání Rubikovy kostky, tzv. speedcubing. Sedmdesát speedcuberů se utká celkem ve 13 různých disciplínách. Skládat budou kostky rozličných tvarů a rozměrů, a to jednou rukou, poslepu, ale i nohama. Pro diváky je připraven bohatý doprovodný program. Vstup na akci je zdarma.
Festival vědy 2017
29. 8. 2017  

Stejně jako v minulých letech, tak i letos se v dejvickém kampusu uskuteční Festival vědy.

Během celého dne budete mít možnost prozkoumat vědeckou laboratoř pod širým nebem. Představí se zde přírodovědné a technické obory, dostanete příležitost vyzkoušet si nevšední pokusy a shlédnout zajímavé a poučné prezentace. Festival vědy je určen pro širokou veřejnost a každou věkovou kategorii.

Akce bude probíhat 6. září na volném prostranství u "Kuluťáku" a v NTK od 8.30 do 18 hodin a vstup je volný!

Více informací naleznete na www.festival-vedy.cz 

Girls day
11. 3. 2017  
27. dubna se opět otevřou brány technických univerzit, firem a výzkumných center, kde bude probíhat interaktivní den otevřených dveří zaměřený především na dívky. Během Girls Day budeš mít možnost seznámit se se širokou nabídkou studijních oborů a profesí.
 
Tak jako v minulých letech i letos se opět zúčastní ČVUT. Fakulta stavební, Fakulta architektury a také Fakulta biomedicínského inženýrství si pro tebe připravili celodenní exkurze, během kterých si budeš moct prohlédnou prostory fakult, dozvíš se o projektech, na kterých studenti pracují a dostaneš šanci vyzkoušet si práci v laboratořích či ateliérech.
 
Tak neváhej a přihlaš se i ty na girlsday.cz
 
Podrobnější program můžete najít ZDE

Equal Pay Day - ŽENY SOBĚ
3. 2. 2017  

Ve dnech 24. a 25. března proběhne v Clarion Congress Hotel Prague již 8. rořník akce Equal Pay Day.

Akce Equal Pay Day - ŽENY SOBĚ podporuje ženy v jejich profesním i osobním růstu. Její nedílnou součástí je velký mentoringový den, kterého se účastní stovky žen. Vzájemně sdílejí své zkušenosti, podporují se v rozvoji, motivují se, diskutují o sebedůvěře, učí se vyjednávat či prezentovat. Mentorkami jsou zkušené, úspěšné ženy, které předávají rady a zkušenosti kolegyním, které jsou na začátku kariéry, či podnikání, nebo hledají smysluplné uplatnění po mateřské dovolené.

Tak přijď i Ty a poznej mnoho inspirativních osobností, které ti prozradí cenné informace a praktické rady nejen do pracovního života.

Další podrobnosti o této akci můžeš naleznout na webových stránkách www.equalpayday.czDen vědy – Po budoucnosti mladých vědců nepátráme ve hvězdách

Dne 26. listopadu 2010 se na půdě Vysoké školy ekonomické v Praze uskutečnil už čtvrtý ročník DNE VĚDY. Tento den je plný přednášek, kdy se jak studenti, tak široká veřejnost dozví například, co všechno jde vyčíst z genetické informace člověka, jaké využití má projekt Galileo v dopravní telematice nebo jak je to vlastně s předvolebními analýzami. Všechny tyto zázraky jsou ještě doplněné bohatým doprovodným programem.

Pět pražských vysokých škol během Dne vědy představuje nejnovější informace ze světa vědy a snaží se je přiblížit a zatraktivnit i laikům. Čtvrtý ročník této akce tradičně organizuje pražská pětka ve složení: Česká zemědělská univerzita v Praze, České vysoké učení technické, Univerzita Karlova, Vysoká škola ekonomická v Praze a Vysoká škola chemicko-technologická v Praze. Máš tak možnost udělat si obrázek o novinkách z oblasti vědy a výzkumu a jejich praktickému využití.

Na stánku ČVUT v Praze byl letos k vidění už legendární model formule CTU CarTech, kterou vyvíjejí studenti ČVUT. V loňském roce s ní soutěžili např. na okruhu v německém Hockenheimu. Dále pak řada experimentů, ze kterých jde člověku hlava kolem: například činnosti rotačního válce s glycerinem – rotace rozptýlí barvivo do neviditelna a pak zase zpět, zařízení Eyetracker z Fakulty dopravní ČVUT ke sledování pohledů pro zkoumání řidičů ve standardních a mezních situacích nebo sledovat virtuální realitu ve 3D brýlích ve virtuálním automobilovém kokpitu. A už jsi měla možnost sáhnout si na zamrzlý blesk? :)

V rámci Dne vědy se koná i tisková konference rektorů pořádajících vysokých škol. Ta se uskutečnila ve středu 24. listopadu a jejím hlavním tématem byly změny ve vysokém školství a perspektivy mladých vědců.

Vysoké školy se musí v budoucnu připravit nejen na řadu legislativních a organizačních změn, ale budou muset řešit i výrazný pokles zájemců. „Vysoké školy musí na všechny tyto vnější okolnosti reagovat jak výraznější diferenciací mezi různými stupni studia – zavedením samostatných profesně orientovaných bakalářských programů na jedné straně a budováním elitních magisterských a doktorských programů na straně druhé – tak i větším důrazem na vědecko-výzkumnou činnost,“ uvádí prof. ing. Stanislava Hronová, CSc., prorektorka pro vědu a výzkum, VŠE.

„Podíváme-li se na rozvoj technických oborů na vysokých školách, je patrné, že nedochází k jejich útlumu, ale naopak k jejich rozvoji. Vzrůstá zájem o tento druh vzdělání, ale rovněž se zvyšuje jeho kvalita,“ přibližuje doc. RNDr. Vojtěch Petráček, CSc., prorektor pro vědeckou a výzkumnou činnost, ČVUT.

Studenti technických a přírodovědných oborů mají v současnosti neskutečné příležitosti k výjezdům na vědecké stáže na kvalitní zahraniční univerzity a do výzkumů. Naši studenti v zahraničí se mají dobré materiální a finanční podmínky. Tak se po jejich návratu zpět do ČR dostávají vysoké školy do svízelné situace – jak si mladé talentované vědce udržet na mateřské univerzitě?

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.