Profily

Lenka Lhotská Olga Štěpánková Daniela Filipiová
Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví
Senta Čermáková Lucia Hladná Klára Štrausová
absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard absolventka ČVUT, autorka domu pro 21. století absolventka ČVUT
Carly Fiorina Vendula Šafářová Irena Prášilová
generální ředitelka, Hewlett Packard absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center
Novinky

Noc vědců 2017
28. 9. 2017   Během prvního říjnového pátečního večera budete mít opět možnost navštívit na mnoha místech ČR vědecká a technická pracoviště a univerzity. Také ČVUT si na letošní Noc vědců nachystalo bohatý program, během něhož se představí nejenom jeho 8 fakult, ale také jeho 2 nefakultní součásti – Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky a Masarykův ústav vyšších studií.
Akce se koná 6. 10. 2017 od 17. hodin a vstup je volný.
Více informací a podrobný program naleznete na stránkách www.noc-vedcu.cz
Prague Open 2017
28. 9. 2017   Během víkendu 30. září a 1. října bude na FIT ČVUT probíhat Prague Open 2017. Jedná se o mezinárodní soutěž v rychloskládání Rubikovy kostky, tzv. speedcubing. Sedmdesát speedcuberů se utká celkem ve 13 různých disciplínách. Skládat budou kostky rozličných tvarů a rozměrů, a to jednou rukou, poslepu, ale i nohama. Pro diváky je připraven bohatý doprovodný program. Vstup na akci je zdarma.
Festival vědy 2017
29. 8. 2017  

Stejně jako v minulých letech, tak i letos se v dejvickém kampusu uskuteční Festival vědy.

Během celého dne budete mít možnost prozkoumat vědeckou laboratoř pod širým nebem. Představí se zde přírodovědné a technické obory, dostanete příležitost vyzkoušet si nevšední pokusy a shlédnout zajímavé a poučné prezentace. Festival vědy je určen pro širokou veřejnost a každou věkovou kategorii.

Akce bude probíhat 6. září na volném prostranství u "Kuluťáku" a v NTK od 8.30 do 18 hodin a vstup je volný!

Více informací naleznete na www.festival-vedy.cz 

Girls day
11. 3. 2017  
27. dubna se opět otevřou brány technických univerzit, firem a výzkumných center, kde bude probíhat interaktivní den otevřených dveří zaměřený především na dívky. Během Girls Day budeš mít možnost seznámit se se širokou nabídkou studijních oborů a profesí.
 
Tak jako v minulých letech i letos se opět zúčastní ČVUT. Fakulta stavební, Fakulta architektury a také Fakulta biomedicínského inženýrství si pro tebe připravili celodenní exkurze, během kterých si budeš moct prohlédnou prostory fakult, dozvíš se o projektech, na kterých studenti pracují a dostaneš šanci vyzkoušet si práci v laboratořích či ateliérech.
 
Tak neváhej a přihlaš se i ty na girlsday.cz
 
Podrobnější program můžete najít ZDE

Equal Pay Day - ŽENY SOBĚ
3. 2. 2017  

Ve dnech 24. a 25. března proběhne v Clarion Congress Hotel Prague již 8. rořník akce Equal Pay Day.

Akce Equal Pay Day - ŽENY SOBĚ podporuje ženy v jejich profesním i osobním růstu. Její nedílnou součástí je velký mentoringový den, kterého se účastní stovky žen. Vzájemně sdílejí své zkušenosti, podporují se v rozvoji, motivují se, diskutují o sebedůvěře, učí se vyjednávat či prezentovat. Mentorkami jsou zkušené, úspěšné ženy, které předávají rady a zkušenosti kolegyním, které jsou na začátku kariéry, či podnikání, nebo hledají smysluplné uplatnění po mateřské dovolené.

Tak přijď i Ty a poznej mnoho inspirativních osobností, které ti prozradí cenné informace a praktické rady nejen do pracovního života.

Další podrobnosti o této akci můžeš naleznout na webových stránkách www.equalpayday.czDen vědy – Po budoucnosti mladých vědců nepátráme ve hvězdách

Dne 26. listopadu 2010 se na půdě Vysoké školy ekonomické v Praze uskutečnil už čtvrtý ročník DNE VĚDY. Tento den je plný přednášek, kdy se jak studenti, tak široká veřejnost dozví například, co všechno jde vyčíst z genetické informace člověka, jaké využití má projekt Galileo v dopravní telematice nebo jak je to vlastně s předvolebními analýzami. Všechny tyto zázraky jsou ještě doplněné bohatým doprovodným programem.

Pět pražských vysokých škol během Dne vědy představuje nejnovější informace ze světa vědy a snaží se je přiblížit a zatraktivnit i laikům. Čtvrtý ročník této akce tradičně organizuje pražská pětka ve složení: Česká zemědělská univerzita v Praze, České vysoké učení technické, Univerzita Karlova, Vysoká škola ekonomická v Praze a Vysoká škola chemicko-technologická v Praze. Máš tak možnost udělat si obrázek o novinkách z oblasti vědy a výzkumu a jejich praktickému využití.

Na stánku ČVUT v Praze byl letos k vidění už legendární model formule CTU CarTech, kterou vyvíjejí studenti ČVUT. V loňském roce s ní soutěžili např. na okruhu v německém Hockenheimu. Dále pak řada experimentů, ze kterých jde člověku hlava kolem: například činnosti rotačního válce s glycerinem – rotace rozptýlí barvivo do neviditelna a pak zase zpět, zařízení Eyetracker z Fakulty dopravní ČVUT ke sledování pohledů pro zkoumání řidičů ve standardních a mezních situacích nebo sledovat virtuální realitu ve 3D brýlích ve virtuálním automobilovém kokpitu. A už jsi měla možnost sáhnout si na zamrzlý blesk? :)

V rámci Dne vědy se koná i tisková konference rektorů pořádajících vysokých škol. Ta se uskutečnila ve středu 24. listopadu a jejím hlavním tématem byly změny ve vysokém školství a perspektivy mladých vědců.

Vysoké školy se musí v budoucnu připravit nejen na řadu legislativních a organizačních změn, ale budou muset řešit i výrazný pokles zájemců. „Vysoké školy musí na všechny tyto vnější okolnosti reagovat jak výraznější diferenciací mezi různými stupni studia – zavedením samostatných profesně orientovaných bakalářských programů na jedné straně a budováním elitních magisterských a doktorských programů na straně druhé – tak i větším důrazem na vědecko-výzkumnou činnost,“ uvádí prof. ing. Stanislava Hronová, CSc., prorektorka pro vědu a výzkum, VŠE.

„Podíváme-li se na rozvoj technických oborů na vysokých školách, je patrné, že nedochází k jejich útlumu, ale naopak k jejich rozvoji. Vzrůstá zájem o tento druh vzdělání, ale rovněž se zvyšuje jeho kvalita,“ přibližuje doc. RNDr. Vojtěch Petráček, CSc., prorektor pro vědeckou a výzkumnou činnost, ČVUT.

Studenti technických a přírodovědných oborů mají v současnosti neskutečné příležitosti k výjezdům na vědecké stáže na kvalitní zahraniční univerzity a do výzkumů. Naši studenti v zahraničí se mají dobré materiální a finanční podmínky. Tak se po jejich návratu zpět do ČR dostávají vysoké školy do svízelné situace – jak si mladé talentované vědce udržet na mateřské univerzitě?

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.