Profily

Markéta Pokorná Ľubomíra Balková Dana Drábová
Absolventka Fakulty stavební ČVUT, doktorát na univerzitě v Hamburku, členka polární vědecké expedice. Teoretická matematička, Odborná asistentka na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT jaderná fyzička, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost
Marcela Fejtová Kateřina Sakařová Eva Jiřičná
Vedoucí vývojového týmu, Počítač ovládaný pouhým okem staví a projektuje tunely od Islandu přes Londýn až po Hong Kong Absolventka ČVUT, světoznámá architektka a designerka
Lenka Lhotská Olga Štěpánková Daniela Filipiová
Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví
Novinky

Staň se na den vědkyní na FJFI ČVUT
8. 2. 2019  

Mezinárodní den žen a dívek ve vědě byl vyhlášen a stanoven Valným shromážděním OSN na 11. února. Tento den má připomenout zásadní úlohu žen ve vědeckém světě a podpořit jejich zapojení do výzkumné činnosti. 

K tomuto dni si pro studentky středních škol připravila Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT akci Staň se na den vědkyní. 11. února 2019 od 9 do 17 hodin budou pro dívky přichystány 4 přednášky a následně praktická cvičení na různá témata. Přesný program a další informace o akci Staň se na den vědkyní naleznete na webových stránkách vedkyne.fjfi.cvut.cz.

Dále se letos k oslavám přidává i NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR. Pod hashtagem #ZenyVeVede a #WomenInScience můžete na stránce NCE – gender a věda sledovat, sdílet a označovat úspěšné ženy ve vědě. 

Noc vědců 2017
28. 9. 2017   Během prvního říjnového pátečního večera budete mít opět možnost navštívit na mnoha místech ČR vědecká a technická pracoviště a univerzity. Také ČVUT si na letošní Noc vědců nachystalo bohatý program, během něhož se představí nejenom jeho 8 fakult, ale také jeho 2 nefakultní součásti – Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky a Masarykův ústav vyšších studií.
Akce se koná 6. 10. 2017 od 17. hodin a vstup je volný.
Více informací a podrobný program naleznete na stránkách www.noc-vedcu.cz
Prague Open 2017
28. 9. 2017   Během víkendu 30. září a 1. října bude na FIT ČVUT probíhat Prague Open 2017. Jedná se o mezinárodní soutěž v rychloskládání Rubikovy kostky, tzv. speedcubing. Sedmdesát speedcuberů se utká celkem ve 13 různých disciplínách. Skládat budou kostky rozličných tvarů a rozměrů, a to jednou rukou, poslepu, ale i nohama. Pro diváky je připraven bohatý doprovodný program. Vstup na akci je zdarma.
Festival vědy 2017
29. 8. 2017  

Stejně jako v minulých letech, tak i letos se v dejvickém kampusu uskuteční Festival vědy.

Během celého dne budete mít možnost prozkoumat vědeckou laboratoř pod širým nebem. Představí se zde přírodovědné a technické obory, dostanete příležitost vyzkoušet si nevšední pokusy a shlédnout zajímavé a poučné prezentace. Festival vědy je určen pro širokou veřejnost a každou věkovou kategorii.

Akce bude probíhat 6. září na volném prostranství u "Kuluťáku" a v NTK od 8.30 do 18 hodin a vstup je volný!

Více informací naleznete na www.festival-vedy.cz 

Girls day
11. 3. 2017  
27. dubna se opět otevřou brány technických univerzit, firem a výzkumných center, kde bude probíhat interaktivní den otevřených dveří zaměřený především na dívky. Během Girls Day budeš mít možnost seznámit se se širokou nabídkou studijních oborů a profesí.
 
Tak jako v minulých letech i letos se opět zúčastní ČVUT. Fakulta stavební, Fakulta architektury a také Fakulta biomedicínského inženýrství si pro tebe připravili celodenní exkurze, během kterých si budeš moct prohlédnou prostory fakult, dozvíš se o projektech, na kterých studenti pracují a dostaneš šanci vyzkoušet si práci v laboratořích či ateliérech.
 
Tak neváhej a přihlaš se i ty na girlsday.cz
 
Podrobnější program můžete najít ZDE

Equal Pay Day - ŽENY SOBĚ
3. 2. 2017  

Ve dnech 24. a 25. března proběhne v Clarion Congress Hotel Prague již 8. rořník akce Equal Pay Day.

Akce Equal Pay Day - ŽENY SOBĚ podporuje ženy v jejich profesním i osobním růstu. Její nedílnou součástí je velký mentoringový den, kterého se účastní stovky žen. Vzájemně sdílejí své zkušenosti, podporují se v rozvoji, motivují se, diskutují o sebedůvěře, učí se vyjednávat či prezentovat. Mentorkami jsou zkušené, úspěšné ženy, které předávají rady a zkušenosti kolegyním, které jsou na začátku kariéry, či podnikání, nebo hledají smysluplné uplatnění po mateřské dovolené.

Tak přijď i Ty a poznej mnoho inspirativních osobností, které ti prozradí cenné informace a praktické rady nejen do pracovního života.

Další podrobnosti o této akci můžeš naleznout na webových stránkách www.equalpayday.cz

Staň se na den vědkyní
11. 1. 2017  

Jsi středoškolačka a zajímá tě věda a CERN? Jsi přesvědčená, že věda není čistě mužský prostor a chceš zjistit, jak jsou do výzkumu zapojeny ženy-vědkyně v CERNu a u nás?

V únoru celý svět slaví Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, tak ho přijď oslavit 10. února 2017 od 8.30 do 17.15h na Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou (FJFI), Břehová 7, Praha 1. Přesně tobě je určena akce Jaderky Staň se na den vědkyní. Konkrétně je na Katedře fyziky FJFI připravený Experiment ATLAS pro středoškolačky, celým dnem tě provedou jaderné fyzičky.

Detailní informace o programu jsou k dispozici zde.

Zkusíš tedy objevit Higgsův boson, často označovaný za „božskou částici“?

FOOD FILM FEST
19. 10. 2016  

Ve dnech 21. – 23. října se v Národní technické knihovně a přiléhajícím Kampusu Dejvice uskuteční FOOD FILM FESTIVAL.

Těšit se můžete na bohatý program, kde se na jednom místě bude setkávat film, jídlo i věda.

Během tohoto víkendu uvidíte například diskuzi o hledání cesty k jídlu s Romanem Vaňkem, investigativní francouzský dokument o pesticidech v potravinách, povídání o včelách a lidech s držitelkou ceny za nejlepší med roku 2016 a mnoho dalšího.


Noc vědců 2016
27. 9. 2016  

Dne 30. 9. od 17.00 do 23:00 se pro návštěvníky z řad široké veřejnosti otevřou brány ČVUT v rámci projektu Noc vědců. Během této noci bude umožněno navštívit nejen naučné exkurze a přednášky, ale také podívat se do odborných laboratoří a případně si něco vyzkoušet i na vlastní kůži.

Podrobný program najdete na internetových stránkách zde nebo na facebooku zde

Rubik Prague Open
27. 9. 2016  

Znáte Rubikovu kostuku? Ale víte, že existují  jiné než 3x3 a soutěží se v jejich rychloskládání a to třeba i jednou rukou, nohama nebo poslepu? Přijďte se podívat na unikátní soutěž v rychloskládání Rubikovy kostky do Prahy! Akce proběhne 1. - 2. října na FIT ČVUT. 

Více informací na najdete na facebooku zde
Festival vědy 2016
22. 8. 2016  
Letos již po čtvrté se 7. září uskuteční na Kulaťáku v těsné blízkosti Vítězného náměstí a Dejvického kampusu FESTIVAL VĚDY, jež byl v minulých letech pořádán pod názvem Vědecký jarmark. Až padesát vystavovatelů zde bude předvádět technické a přírodovědné obory zábavnou a interaktivní formou a vytvoří tak vědecko-technickou laboratoř pod širým nebem.

Vědecký jarmark na Kulaťáku 2015
1. 9. 2015   Třetí ročník Vědeckého jarmarku se uskuteční 9. září od 8.30 do 17.30 hodin na Vítězném náměstí v Praze 6. Oblíbenou akci spolupořádají ČVUT v Praze a VŠCHT Praha společně s Ústavem organické chemie a biochemie AV ČR a společností Věda nás baví. Vědecký jarmark se těší stále většímu zájmu veřejnosti, v loňském roce si exponáty přišlo prohlédnout necelých 13.000 návštěvníků.
Letní škola IT
4. 5. 2015  

Už máš představu, co budeš v životě dělat? Víš, na jakou vysokou školu se chceš přihlásit? Co kdybychom Ti ukázali informační technologie jinak, než je znáš jako uživatel, a přesvědčili Tě o tom, že IT může být obor právě pro Tebe? Ne jen pro kluky. Ale pro Tebe. Dej nám týden a my Ti dáme do ruky kouzelnou hůlku, pomocí které dokážeš vytvářet věci - aplikace. A společně s dalšíma holkama jednou přispět k tomu, že změníš svět.

My, holky z techniky
23. 4. 2015  
Již brzy se můžete na našich stránkách těšit na malou sérii rozhovorů „My, holky z techniky“. Představíme vám slečny, které zvládají nejen studium některé z fakult ČVUT, ale i spoustu dalších aktivit, o kterých vám rády povědí víc.
Jak zvládá život v česku Dalva, sympatická felačka z Paraguaye? To se dozvíte v prvním rozhovoru, který pro Vás chystáme již za několik dní!
Přijď se podívat na ČVUT s Girslday
26. 3. 2015   23. dubna 2015 bude probíhat Girlsday i na ČVUT v Praze. V rámci dopolední exkurze se podíváme na fakultu elektrotechnickou, fakultu informačních technologií, Fakultu stavební a na závěr navštívíme Air House - projekt sudentů ČVUT, kde na nás bude čekat malé občerstvení.
Vyhlášení celostátního kola Matematické olympiády


26. 3. 2015   Ve středu 25. 3. 2015 proběhlo vyhlášení celostátního kola Matematické olympiády.
Chceš poznat Stavebku z blízka? Přihlaš se na stáž!
9. 3. 2015   Fakulta stavební ČVUT v Praze pořádá pro studenty středních škol stáže, které probíhají formou přímé účasti studentů ve výuce. Nabízí tak středoškolským studentům jedinečnou příležitost poznat prostředí fakulty, seznámit se se způsobem výuky a oborovým zaměřením, které je zajímá.
Technika začíná být lákavá
31. 8. 2011  
V kuloárech technických oborů koluje zpráva, že firmy jako Škoda Auto, ČEZ nebo Siemens budou nabírat tisíce nových techniků, konstruktérů a vývojářů. Problémem je, že jich je v současnosti nedostatek a to právě pro tebe znamená velkou příležitost dostat se do některé z těchto velkých firem.
Vesmírem křížem krážem
23. 8. 2011  
Nevíš, co s penězi z letní brigády? Při obcházení butiků a nakupování zlevněných hadříků rozhodně zavítej i do knihkupectví. Místo dalšího supervýhodného kousku do svého šatníku zvaž investici do nové knihy od americké fyzičky Lisy Randallové s názvem Tajemství skrytých dimenzí vesmíru.
Překážky na nádraží
16. 8. 2011  
Až při svých toulkách Prahou zavítáš na Holešovické nádraží, povšimni si rotačních bubnů hned vedle pokladen. Tam, kde dříve visely jízdní řády, totiž najdeš nenápadnou výstavu Projektu Plus kurátora Petra Valera, kde postupně různí zajímaví autoři představují svoje díla. A co tam můžeš shlédnout nyní? Na netradičním místě Holešovického nádraží představuje svoje kresby kreslířka a sochařka Kateřina Kociánová.
Když méně je více
9. 8. 2011  
S minimalismem se dnes setkáváme skoro ve všech uměleckých oblastech, v sochařství, malířství, architektuře, dokonce i v literatuře, hudbě, módě a užitém umění. Tímto uměleckým stylem se inspirovala také Jana Hamrová, absolventka ČVUT v Praze, a jeho podstatu jednoduchých linií, geometrických tvarů a čistého vzhledu vnáší do svých elegantních a nadčasových šperků.
Před vysokou na MALTU
26. 7. 2011  
Asi každý má obavy z nástupu na vysokou školu - nové prostředí, noví kamarádi, jiný systém učení než na střední škole a nespočet dalších starostí a radostí, které s sebou studium na vysoké škole přináší. A právě s tím by měl pomoci budoucím studentům Fakulty stavební ČVUT nový kurz MALTA.
Eva Jiřičná: zamilovaná do skla
19. 7. 2011  
O téhle dámě bys rozhodně měla vědět. Světoznámá architektka Eva Jiřičná vystudovala Fakultu architektury ČVUT v Praze, kterou pak ještě završila tříletou nástavbou na AVU. Ke všem jejím úspěchům však vedla dlouhá cesta.
Zdravotnické obory také na ČVUT
12. 7. 2011   Na práci zdravotní sestry v nemocnici ti už nestačí jen středoškolské zdravotní vzdělání, je potřeba absolvovat vyšší odbornou školu a na některé profese dokonce i vysokou školu. Třeba v případě porodní asistentky už v dnešní době není jiná volba než vysokoškolské vzdělání.
Barbora Stunová: Od báboviček na pískovišti k „bábovičkám“ z hořčíku
5. 7. 2011   Koho by napadlo, že na takovém špinavém a zaprášeném místě, jako je slévárna - formovna, najdeme tak půvabnou mladou dámu. Řeč je o Ing. Barboře Bryksí Stunové, která se na Ústavu strojírenské technologie Fakulty strojní ČVUT, zabývá technologií slévání.
Za kulturou s biomedicínou
27. 6. 2011   Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT na Kladně se otevírá svému okolí. V jejích prostorách na tebe nově čekají výstavy, koncerty i divadelní představení.
Stavařky z ČVUT zabodovaly na mezinárodní soutěži
23. 6. 2011   19. května se na Technické univerzitě v Košicích konal již 12. ročník Mezinárodního kola Studentské vědecké odborné činnosti (SVOČ) stavebních fakult ČR a SR. Pojď se s námi podívat, jakých úspěchů na něm dosáhli studenti a především studentky Fakulty Stavební ČVUT.
I Architektura myslí na ekologii
16. 6. 2011   Ekologické stavby jsou čím dál tím více oblíbené, proto se také na Fakultě architektury ČVUT v Praze rozjíždí nový bakalářský předmět Ekologie I. Budoucí architekti se v něm dozví například spoustu praktických informací o udržitelné architektuře.
Nový kabát pro Masarykovo nádraží
16. 6. 2011   Možná sis už všimla přestavby Masarykova nádraží v Praze, ale nejspíš ještě nevíš, že na Fakultě architektury ČVUT se koná s tím spojená výstava architektonických návrhů, jak by mohlo Nádraží a a jeho okolí v budoucnu vypadat.
Za všechno zase může Slunce
9. 6. 2011   Věděly jste, že příčinou klimatických změn naší planety nejsou skleníkové plyny, ale pohyby Slunce? Za tímto převratným objevem stojí Ing. Ivana Charvátová, CSc., z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Podle ní lze pohyb Slunce rozdělit na dva typy, uspořádaný do trojlístku a chaotický, a každý z nich má jiný vliv na klimatické dění na Zemi.
Práce snů v šestadvaceti: Tři frčky a služební Boeing
8. 6. 2011   Poprvé letěl, když mu bylo patnáct a to na kluzáku. Dnes je mu šestadvacet a už pilotuje velké dopravní letadlo. Řeč je o Tomáši Petrmanovi, jednom z nejmladších dopravních pilotů v České republice.
I pro rybáky se staví s dobou
2. 6. 2011   Rybáci od Troubeckého jezera se už zabydlují na třech nových ostrůvcích vyrobených z betonu. Rybák obecný je jedním z nejohroženějších ptačích druhů u nás, jeho přirozená hnízdiště, štěrkové ostrůvky bez vegetace, pomalu z vodních ploch mizí, a tak se s tím odborníci ze střední Moravy rozhodli něco udělat.
Za slavnými vilami na Architekturu
27. 5. 2011   Od 3. května je v nové budově Fakulty architektury ČVUT v Praze k vidění výstava o slavných vilách Čech, Moravy, Slezska a nově i našich sousedů na Slovensku. Krom panelů s texty a fotografiemi slavných vil můžete v expozici potkat i jejich trojrozměrné modely a komu tohle nepostačí, je připravena i procházka po vilách na Hanspaulce.
Přípravný kurz - pro snadnější začátek studia...
20. 5. 2011   Holky, chystáte se na technickou vysokou školu a tak trochu plavete v matice a fyzice? Pak právě pro vás je připraven speciální „Přípravný kurz – pro snadnější začátek studia na vysoké škole“.
Manažerem roku je absolventka ČVUT
13. 5. 2011   Poprvé po dlouhých 18 letech si cenu Manažera roku přebrala žena, Senta Čermáková, úspěšná manažerka společnosti Hewlett-Packard. Za sebou nechala 71 poražených finalistů z velkých firem jako Metrostav, Dalkia Česká republika, BAEST Machines & Structures, Top Hotels Group a další.
Práce snů v šestadvaceti: Tři frčky a služební Boeing
6. 5. 2011   Poprvé letěl, když mu bylo patnáct a to na kluzáku. Dnes je mu šestadvacet a už pilotuje velké dopravní letadlo. Řeč je o Tomáši Petrmanovi, jednom z nejmladších dopravních pilotů v České republice.
Od plavání k architektuře
29. 4. 2011   Vítězkou Olomouckého kola Hrdiny roku 2010 se stala teprve osmnáctiletá plavkyně Anna Hladká. Tato nadaná sportovkyně má za sebou už více úspěchů, například zlatou medaili z mistrovství republiky handicapovaných plavců a 3 bronzové medaile z loňského mistrovství světa handicapovaných juniorů. Vedle sportu se Anna věnuje například fotografování a v budoucnu by ráda studovala bytovou architekturu.
Rosina Kašičková: Extrémní parašutistka, Pilot
31. 3. 2011   Rosina (24 let) je doktorandka na Ústavu letecké dopravy Fakulty dopravní ČVUT, obchodní pilot letounů, pilot ULL, instruktorka parašutismu, řídící seskoků, parašutistka v disciplínách freestyle za volného pádu a létání na vysoce výkonných padácích (celkový nálet letouny: 320h+, počet seskoků z letadla: 2300+).
Kurz modelování v režii ČVUT
27. 3. 2011   Další z profíků ČVUT budou předávat svoje znalosti a zkušenosti všem těm, kteří se přihlásí na jejich kurzy. Tentokrát je to Fakulta architektury, která nabízí své prostory a zkušené kantory, aby se kdokoliv z amatérských i neamatérských nadšenců mohl pod jejich vedením zlepšovat v modelování.
ČVUT technici na zkušené po Evropě
25. 3. 2011   Studenti ČVUT se, jako v každém semestru, zúčastnili v minulém týdnu týdenních kurzů pořádaných partnerskými univerzitami programu ATHENS. Na výběr bylo přes 75 kurzů pořádaných například v Paříži, Budapešti, Soluni, nebo Madridu.
ČVUT zjistilo, že jeden billboard má za příčinu deset metrů nepozorné jízdy!
23. 3. 2011   Řidiči jsou nejčastěji za jízdy rozptylovaní billboardy se ženami. Určitě sis všimla, že reklamních poutačů je na českých silnicích požehnaně. Tým z Fakulty dopravní ČVUT pracuje na výzkumu naprosto unikátním v ČR.
Studentům záleží na tom, kde žijí. Navrhují chytrá řešení pro životní prostředí.
20. 3. 2011   Vítězové soutěže Chytrá řešení pro životní prostředí jsou Dong Nguyen Thanh a Hung Hoang Dieu z Vysoké školy chemicko-technologické a z Českého vysokého učení technického v Praze. Uspěli v konkurenci víc než stovky projektů s novou technologií k odstraňování arzénu ze znečištěné vody. Ocenění jim předali ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a předseda Akademie věd Jiří Drahoš.
Sportovní i elegantní. Nedostižná elektroformule ze stáje týmu studentů ČVUT
17. 3. 2011   Studenti z ČVUT vystavěli první elektroformuli v ČR a hned se s ní dostali na soutěž Formula Student Electric v německém Hockenheimu, kde se v srpnu utkají s 29 týmy z celého světa. Při testování od ledna už elektroformule najela přes 24 kilometrů, vypadá to na pořádnou jízdu.
Výstava na ČVUT o tom, jak ztvárnit lidské tělo
14. 3. 2011   ČVUT hostí do konce března Figuramu, už jedenáctý ročník výstavy kreseb figur od studentů i pedagogů z celkem jedenácti domácích i zahraničních vysokých uměleckých škol a to včetně Architektury ČVUT.
Studentský ples ČVUT
10. 3. 2011   Plesová sezóna vrcholí a v pátek 11. března proběhne všemi netrpělivě očekávaný osmý ročník Studentského plesu ČVUT. Letos se odehraje v komiksovém stylu. Veselé rejdění už tradičně hostí Masarykova kolej v Dejvicích.
Lady iKariera na ČVUT v Praze
5. 3. 2011   Ve středu 9. března proběhne už tradiční Veletrh pracovních příležitostí neboli iKariéra v dejvickém kampusu ČVUT. Letos se představí kolem 80 firem a společností, a to na půdě fakult stavební, elektrotechnická a strojní. Veletrh IKariéra pomáhá studentům nebo absolventům ČVUT hledat jejich první zaměstnání, praxe nebo téma diplomové práce.
Pod taktovkou holek z ČVUT
25. 2. 2011   Sociologický ústav Akademie věd pořádá letos oficiálně první ročník tzv. mentoringu, který si klade za úkol představit holkám ze střední, jak se studuje na vysoké a co všechno to obnáší. V pilotním ročníku v roce 2009 probíhal projekt mezi studentkami z vybraných pražských gymnázií a z ČVUT.
Když tě fyzika provází na každém kroku tvého života a ani o tom nevíš
23. 2. 2011   Se začátkem nového semestru se na Fakultě elektrotechnické ČVUT rozbíhá už tradiční cyklus Přednášky fyzikálních zajímavostí. Tady ti odborníci srozumitelnou formou vysvětlí dění na zeměkouli, v jejím okolí a za čím vším stojí fyzika. Napadla tě třeba někdy otázka, proč je v noci tma?
Novou budovou se rozrůstá dejvický kampus ČVUT
21. 2. 2011   Dne 22. února ve 14 hodin prezident republiky Václav Klaus slavnostně otevře Novou budovu ČVUT v kampusu v pražských Dejvicích. Téhle historické akce se zúčastní vedení ČVUT, studenti i další významní hosté.
Národní technické muzeum znovu otevřelo své brány
19. 2. 2011   Po čtyřech letech rekonstrukce se 16. února otevřelo pro veřejnost Národní technické muzeum v Praze na Letné. Připraveno je pro vás celkem pět nablýskaných expozic a dvě výstavy. Slavnostnímu otevření přihlížel i prezident republiky Václav Klaus a rektor ČVUT prof. Václav Havlíček.
Technomolky se hlásí o slovo
15. 2. 2011   Mohou se holky vyrovnat klukům? Jsou jejich schopnosti rovnocenné? Technomolky si myslí, že když pomineme fyzickou sílu, tak určitě ano. Na straně technicky zaměřených holek jsou i vědecké testy, které jejich názor podporují. Jak je tedy možné, že je zatím v nových technologiích tak málo holčičího zastoupení?
ČVUT jde za studenty do Trutnova
9. 2. 2011   Fakulta elektrotechnická ČVUT přichází s nabídkou kvalitního a jedinečného programu v Trutnově. Od akademického roku 2011/12 se otevírá bakalářský studijní program Elektrotechnika, energetika a management. Na české poměry v nevídaném podání! S oborem budou úzce spolupracovat ty nejprestižnější firmy regionu: například ABB, ZPA Smart Energy, Siemens, ČEZ a další. Nechceš být u toho i ty?
Ďábelsky chytrá a andělsky krásná studentka ČVUT ve finále Miss Academia
7. 2. 2011   Miss Academia 2011 zná už svou TOP desítku. Do finále 29. března postoupila i Aneta Dvořáková z Velvar, studentka Fakulty architektury na ČVUT. V krátkém rozhovoru prozradila něco víc o sobě. Svoje sympatie můžeš Anetě vyjádřit i ty, hlasuj na stránkách Miss Academia.
Design můžeš nově najít i na ČVUT
1. 2. 2011   Fakulta architektury ČVUT rozšířila nabídku svých oborů. Od minulého akademického roku nabízí ke studiu také průmyslový design. Nejde o jedinou novinku, dále by měly následovat krajinná a zahradní architektura nebo prostorové plánování. Architektura tak reaguje na poptávku po designérech, kteří mají širší záběr, a nezajímá je jen umělecká stránka věci.
Ukládání jaderného paliva pod taktovkou dvou žen
30. 1. 2011   Elektrárna Dukovany se pyšní evropskou raritou. Na jaderné palivo tam nově dohlížejí dvě fyzičky, sedmadvacetiletá Monika Mervartová a o dva roky starší Julie Krsková. Julie vystudovala Radiační ochranu na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT a obor Odpady a jejich využití na České zemědělské univerzitě. Monika vystudovala obor Fyzika plazmatu na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně.
Holčičí mozky na ČVUT jsou in!
27. 1. 2011   To, že je o holky na technikách velký zájem, dokazuje další škola. Fakulta elektrotechnická ČVUT chce pomoct zlomit klišé, že IT není pro holky a nabízí stipendium 50.000,-Kč třem nejlepším studentkám, které nastoupí v roce 2011 do prváku na obor Otevřená informatika.
Mikuláš? Nee, v lednu chodí nadělovat děkan Fakulty dopravní ČVUT
25. 1. 2011   Ve středu, dne 26. ledna 2011 proběhnou finálové prezentace a slavnostní vyhlášení třetího ročníku soutěže pro středoškoláky Cena děkana Fakulty dopravní ČVUT v Praze. Účastní se jednotlivci i týmy, ti nejlepší představí svoje projekty zpracované na různá dopravní témata. Následuje vyhlášení výsledků a předání cen děkanem Fakulty dopravní ČVUT prof. Dr. Ing. Miroslavem Svítkem.
Markéta Růžičková: Láska v texaskách
18. 1. 2011   Markéta (23) studuje Masarykův ústav vyšších studií, obor Podnikání a management v průmyslu. Momentálně ji můžete zastihnout na kampusu Texas Tech University v Lubbocku, kde je na ročním výměnném studijním pobytu.
ČVUT tě zve na pražský veletrh Gaudeamus!
14. 1. 2011   Už po čtvrté se bude konat v Praze veletrh Gaudeamus, a to ve dnech 25. a 26. ledna 2011 na výstavišti Praha Holešovice. Mezi osmou a šestnáctou hodinou se ti představí nejrůznější instituce pomaturitního vzdělávání. Čekají tě školy od českých po zahraniční, připraveny budou přednášky a poradenství kam po maturitě i program na odreagování :). Budeme se na tebe těšit také na stánku ČVUT!!!
Staň se vysokoškolačkou na Fakultě stavební ČVUT na 3 dny!
8. 1. 2011   V březnu a dubnu 2011 pro tebe připravila Fakulta stavebni ČVUT jedinečnou příležitost, jak poznat prostředí fakulty a její fungování, způsob studia a obor, o který máš zájem. Dostaneš se přímo do terénu, aby jsi viděla, že univerzitní džungle není neproniknutelná. Zárukou, že se neztratíš ti bude tvůj osobní průvodce:).
„Chci vědět, zda nás roboti opravdu jednou ovládnou,“ říká Bára Smolíková z Otevřené informatiky ČVUT
5. 1. 2011   Bára studuje druhý ročník na Fakultě elektrotechnické ČVUT. Proniká do tajů programu Otevřená informatika. Je to pro ni velká výzva, ale se studiem je celkově moc spokojená. A najde si čas i na spoustu jiných aktivit mimo školu. Baví ji šachy, jezdectví a florbal.
Jak ČVUT koncertuje v Rudolfínu a plesá na Žofíně
30. 12. 2010   Poznej ČVUT i z jiné než technické a akademické stránky. ČVUT ti otevírá svou společensko-kulturní náruč hned začátkem roku. Už tradičně proběhne v lednu novoroční koncert v Rudolfínu a následně v únoru univerzitní ples v Žofíně. Obě společenské akce se nesou v jedinečném slavnostním tónu. To podporuje fakt, že se konají v krásných, historických budovách.
Co ti letos přinese Ježíšek? Napiš si o Komix ČVUTIX!
23. 12. 2010   Chceš něco originálního a vtipného pod stromeček? Pak je jasnou volbou ČVUTIX = Komix + ČVUT. ČVUT přišlo s vlastním komixem. Každou z osmi fakult školy si vzal pod svá ochranná křídla jeden z předních komixových ilustrátorů a vznikly tak opravdu vypečené příběhy.
Miss Academia 2010
18. 12. 2010   MISS ACADEMIA ČR je soutěž pro všechny studentky vysokých a vyšších odborných škol, kterým je pod 26 let. Motto akce vypovídá za vše: „Miss, která má (s)mysl.“ Zkrátka se hledá dívka nejen krásná, ale i inteligentní.
Když na ČVUT zápasí roboti
12. 12. 2010   10. prosince proti sobě bojovali roboti, které sestavili studenti z bakalářského studijního programu Kybernetika a robotika Fakulty elektrotechnické ČVUT. V soutěži se utkalo celkem dvacet týmů a dvacet chytrých robotů. Jejich cílem bylo vytlačit soupeře z ringu. To se nabízejí na Kybernetice zajimavé hrátky hned od prváku, co ty na to?
V pražském Roxy se sešela celá Evropa
11. 12. 2010   9. prosince v pražském vyhlášeném klubu Roxy proběhla historicky první ERASMUS LABEL PARTY. Vytuněná akce pro studenty vysokých škol spojená s udílením cen Erasmus Student Label 2010 za nejzajímavější příběhy o zkušenostech z pracovních stáží Erasmus v zahraničí.
Univerzitou číslo jedna v ČR? ČVUT!
6. 12. 2010   Zajímá tě, jak dobře si stojí univerzita, na které studuješ v porovnání se zbytkem světa? ČVUT v Praze se pro rok 2010 raketově zlepšilo v hodnocení prestižního světového žebříčku univerzit THES-QS. V kategorii technických věd obsadilo 121. místo a posunulo se tak oproti loňsku o 50 míst.
Se stavebnicí Merkur postavíš Eiffelovu věž i stroj na kontaktní čočky
30. 11. 2010   V zámecké galerii v Kladně probíhá až do příštího března bezkonkurenčně největší výstava stavebnic Merkur u nás. Máš příležitost jak zkouknout modely známých světových staveb, tak si trochu hrát a sestavit vlastní dílko nebo sledovat, jak na Biomedicíně na ČVUT využívají stavebnici u studia, např. v robotice.
Den vědy – Po budoucnosti mladých vědců nepátráme ve hvězdách
27. 11. 2010   Dne 26. listopadu 2010 se na půdě Vysoké školy ekonomické v Praze uskutečnil už čtvrtý ročník DNE VĚDY. Tento den je plný přednášek, kdy se jak studenti, tak široká veřejnost dozví například, co všechno jde vyčíst z genetické informace člověka, jaké využití má projekt Galileo v dopravní telematice nebo jak je to vlastně s předvolebními analýzami. Všechny tyto zázraky jsou ještě doplněné bohatým doprovodným programem.
Dny otevřených dveří na ČVUT
23. 11. 2010   Máš zájem studovat na univerzitě s technickým zaměřením? Ale váháš, pro co konkrétně se rozhodnout? Přijď na dny otevřených dveří fakult ČVUT. Na vlastní oči tak poznáš, do čeho bys šla a co můžeš očekávat v následujících 5 letech tvého života – a vsaď se, že to bude naprosto bezkonkurenční pětiletka!
Běh 17.listopadu
17. 11. 2010   ČVUT pořádá v sobotu 20.listopadu už 58.ročník běhu u příležitosti oslav dne 17.listopadu. Přijď si o víkendu zaběhat do obory Hvězda na Praze 6, a připomenout si tak den den, kdy studenti vysokých škol pomohli změnit naši budoucnost.
Baví tě matika a současně biologie? Studuj BIOmedicínu namísto medicíny
13. 11. 2010   Biomedicína na ČVUT je hodně zajímavý obor, je to mix techniky a medicíny. Po absolvování tohoto programu se z tebe stane inženýrka, která je jednou z nejdůležitějších v týmu na operačním sále v nemocnici.
Kariérní centrum ČVUT v novém kabátě
9. 11. 2010   Webové stránky Kariérního centra ČVUT se pyšní novým vzhledem. Kromě vytuněnýho designu se zlepšila i přehlednost a dosažitelnost všemožných informací, které studenty zajímají. Klikni na http://www.kariernicentrum.cz/ a přesvědč se sama.
Školka pro lvíčata ČVUT
29. 10. 2010   ČVUT jako vůbec první univerzita v ČR má vlasní školku, která je otevřená pro děti jejích zaměstnanců a studentů. Divíš se, co všechno v kampusu ČVUT nenajdeš? Třeba se i tobě bude jednou v budoucnu tahle instituce hodit:)
Veronika Petříková: Se zakoukala do Fakulty informačních technologií ČVUT
20. 10. 2010   Veronika (23) je v prváku na Fakultě informačních technologií na ČVUT. Po střední její cesta nevedla rovnou na ČVUT. Veronika kromě studia informatiky na FIT studuje ještě Informatický obor na Vysoké škole ekonomické v Praze, a to už třetí rok.
L’Oreal ti poradí s kariérou v soutěži o iPod!
16. 10. 2010   Jestli stále váháš, jaká oblast by tě po škole zajímala a kde by ses mohla uplatnit, vyzkoušej mezinárodní online hru REVEAL, ta ti prozradí, jakým směrem se po škole vydat. A vyhraješ iPod Apple Touch a týden v Paříži!
TEREZA na ČVUT podporuje zrakově postižené studenty
14. 10. 2010   TEREZA, centrum zrakově postižených na Fakultě jaderky na ČVUT, pořádá ve středu 20.října od 10h do 17h den oteřených dveří. Zajímáš se o život ostatních? Přijď se podívat kde a jak studují lidé s postižením zraku do TEREZY na adresu: Trojanova 13, Praha 2.
Den otevřených dveří na stavárně ČVUT
10. 10. 2010   Přijd se podívat na Fakultu stavební ČVUT v Praze v Den otevřených dveří. Nabízí se ti jedinečná možnost seznámit se s fakultou, jak funguje a setkat se s pedagogy a studenty.
Klára Ferdová: Tajná stáž v NATO
1. 10. 2010  
Klára je absolventkou Fakulty architektury ČVUT. V posledním ročníku školy žádala o stáž v NATO a byla úspěšná! Aliance každý rok vybírá 40 stážistů ze studentů, kteří končí university v členských zemích. Co v jejím životě znamenlo úspěšně projít náročným výběrovým řízením a co předcházelo přestěhování se do Bruselu?

Byznys Prakticky
30. 9. 2010   Studuješ technickou školu a máš chuť se vrhnout do podnikání? Startovací info ti poskytne sedmi denní kurz.
Hanka Kodedová: Biomedicína na ČVUT je dobrá volba
22. 9. 2010   Hanka (24) je v páťáku na oboru Přístroje a metody v biomedicíně. Během studia poznala díky ČVUT nejen teorii z lavic nebo při exkurzích. Měla možnost podívat se, jak to chodí v praxi díky stáži v Rehabilitační klinice Malvazinky. Poznala i top vedení v Linetu, jedné z nejlepších českých firem, co v oboru působí po celém světě díky programu mentoring na ČVUT. Další zkušenost z oblasti výzkumu získala díky ČVUT na zahraničním studijním pobytu v Glasgow.
Mezinárodní rozjezdová party na ČVUT


20. 9. 2010   Začala škola, a tak je co oslavovat! Nový začátek, noví lidé nejen z ČR, ale i celého světa...
Exkurze v Ústřední knihovně ČVUT pro prváky


19. 9. 2010   Poznej, jak to chodí v ČVUT knihovně v Dejvicích.
ČVUT představuje cool obor: Inteligentní budovy
16. 9. 2010   Je známo, že holky zmáknou dělat víc věcí najednou, mají široký záběr a udržují si přehled, o tom co se děje v okolí. Proč nevyužít tuhle schopnost i ve škole? ČVUT nabízí mezifakultní program Inteligentí budovy, kde budeš moci skvěle uplatnit tuhle vrozenou vlastnost.
Inline brusle na Ladronce!


15. 9. 2010   Nejen vzděláním a seberozvojem živa je studentka ČVUT:)
Letní řádění v Temelíně
11. 9. 2010   Léto už pomalu končí a velký prázdniny taky. Člověku je z toho smutnozase začne škola. Ale určitě už spřádáš plány, co podnikneš příští léto. Co takhle zkusit něco dost bláznivýho? Podnikni misi do sci-fi světa v jižních Čechách. Nech se zavřít na čtrnáct dní do temelínský elektrárny a pořádně to tam s partou vyvolených prozkoumej.
Holky, pojďte do vedení
9. 9. 2010   Láká tě představa, že budeš vést v budoucnu firmu? Že se budeš podílet se na rozhodování o jejím osudu? Jen do toho! Průzkumy mluví jasně. Společnosti, které mají na vysokých pozicích ženy, jsou úspěšné. Mezi výhody se řadí například lepší finanční výsledky, lepší podmínky pro diskuzi, bourání starých zavedených pravidel a v neposlední řadě fakt, že mužské osazenstvo chodí daleko lépe upravené do práce:).
Lucia Fedorová: stáž v Googlu byla super zkušenost
3. 9. 2010   Lucia (23) studuje magisterský obor Výpočetní technika na Fakultě elektrotechnické ČVUT. Je zkušený matador v projektech zaměřených na střední školy. Při road show Sedm statečných jsi ji mohla potkat na své škole, možná byla dokonce tvojí mentorkou a představovala ti, jak to funguje na ČVUT
S iPhone strčíš televizi do kapsy!
27. 8. 2010   Taky patříš mezi fanoušky iPhonu? Propadla jsi jeho kouzlu a pokaždé zas a znova tě dokáže překvapit, jaké nové funkce a vychytávky se pro tvého miláčka vyvíjejí? Firma Mediawork z Vědeckého inkubátoru ČVUT přišla s revoluční platformou pro iPhone na českém trhu, a tak můžeš zdarma sledovat TV vysílání.
Šárka Procházková: Stáž ve Skotsku nakopla mou kariéru
25. 8. 2010   Šárka si náležitě užila studia na ČVUT. Kromě toho, že se věnovala oblasti, co jí ve škole bavila, stíhala i fůru věcí kolem. Zapojovala se studenstkých projektů na univerzitě - do dobrovolnické organizace, kde pomáhala zahraničním studentům, pořádala i cool akce přes léto a zimu pro český studenty, známý pod názvem Technická přestávka.
Přes sto špičkových odborníků obsadí nový vědecko-technický park ČVUT
20. 8. 2010   Tento týden proběhlo slavnostní položení základního kamene podobně sofistikované instituce jako je Národní divadlo☺. Pod taktovkou 150 profíků se budou rozvíjet jen a pouze kvalitní nápady! Ovšem půjde o umění z oblasti aut, motorů a převodovek…
Uživatelsky vytuněná ovládání od počítače až po mobil
17. 8. 2010   S rozvojem technologií se zvyšuje potřeba, aby je bylo schopno ovládat víc a víc lidí. Drtivá většina interakcí mezi uživatelem a zařízením, ať už to jsou počítače, mobilní telefony, domácí spotřebiče nebo auta, je zprostředkována tak zvaným “rozhraním”. Díky němu člověk nejen ovládá zařízení příkazy, ale také jeho prostřednictvím dostává odpověď, zpětnou vazbu o stavu nebo procesech v něm.
Jak se staví strahovský sen rukama studentů ČVUT aneb návod, jak si labužit na 14m2
11. 8. 2010   Neatraktivní stav kolejí Strahov jsou pověstné široko daleko. Tuhle skutečnost na druhou stranu vyvažuje řada výhod, kvůli kterým je Strahov stále plný studentů. Absolventi ČVUT pak se slozou v oku a notnou dávkou melancholie vzpomínají na svoje studentská léta.
Studenti ČVUT triumfovali v soutěži „Cena Nadace ČEZ“
9. 8. 2010   Společnost ČEZ pořádala už 11. ročník soutěže vědeckých a technických projektů studentů vysokých škol „Cena Nadace ČEZ“. 1. července byla vyhlášená skupina těch nej nej, kteří inovativně zpracovali řešení reálných problémů z oblasti energetiky, a rozdělili si fajnových 180 000 Kč.
ČVUT designuje na míru mladým, co jsou zatím single, … ☺
29. 7. 2010   V architektonické soutěži navrhují studenti ČVUT bydlení pro singles, fenomén naší generace. Pro mladý lidi, co jsou bez závazků a mají čas a prostor pro zábavu, sport, zkrátka pro aktivní život.
„Studentky technických univerzit mají u Bosche zelenou“
23. 7. 2010   Firma Bosch dlouhodobě spolupracuje se studenty a letos podporuje hlavně holčičí osazenstvo univerzit včetně ČVUT. V rámci genderové politiky firma rozjíždí projekty na podporu žen, které pracují v odborně zaměřených společnostech, a možnosti růstu jejich kariéry vs. rodiny. Zapoj se i ty. Navrhni, jak zlepšit postavení žen na trhu práce. A vyhraj super relaxační víkendovku v lázních!
Marija Miletić se zamilovala do jádra
20. 7. 2010   Marija Miletić (25) pochází z hlavního města Srbska, Bělehradu. V Praze vystudovala ČVUT, Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou, konkrétně teorii a techniku jaderných reaktorů. V současnosti pracuje v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy, v oboru, kde je minimum žen.
Foť přes léto a vyhraj s „Tvýma očima 2010“
2. 7. 2010   Fakulta stavební ČVUT v Praze pořádá už 3. ročník fotosoutěže Tvýma očima. Je otevřená i kategorie pro střední školy, tak se vžij do role fotografky. Témata jsou: "Lepší město – lepší život" a "Jak se staví..."
Co za vysvědčení? No přece motýlí netbook od HP!!!
29. 6. 2010   Společnost HP přišla s cool netbookem, který je speciálně určený holkám. Tenhle stylový kousek přišel na svět díky slavné americké návrhářce Vivienne Tam v motýlím designu. Tváří unikátního mini noťasu se stala zpěvačka Klára Vytisková ze skupiny Toxique. Jak se ti líbí?
Nasa upozorňuje na rok 2012!
19. 11. 2009   Mayský kalendář končí ve stejný rok, na který upozorňuje NASA. To není jen tak! Úřad pro letectví a vesmír tak reaguje na hysterii kolem roku, kdy má skončit lidská existence.
Jsi lepší než Einstein?
19. 11. 2009   Do Alberta se navážel už kdekdo. Zatím mu to ale nikdo nenatřel. Možná budeš lepší právě ty! Budeš mít ale co dělat, jeho teorii relativity totiž právě potvrdila vesmírná sonda.
V prodeji jsou nové Windows 7
26. 10. 2009   Do obchodních sítí se dostali nové Windows 7. Obchodníci si mnou ruce. Jejich zásoby prý byly vyprodány dříve, než stačili říct Steve Ballmer.
Vědci vědí, jak si vyrobit černou díru
26. 10. 2009   V americkém Darmouthu umějí divy! Teď vědci z tamní univerzity přišli s nápadem, jak vyrobit v laboratorních podmínkách malou černou díru.
Dálkové ovládání je jako atomová bomba!
26. 10. 2009   Podle ankety, kterou provedl server iDnes.cz je vynález atomové bomby srovnatelný svým významem s dálkovým ovládáním.
Ekologická nákupní taška ENVIROSAX


17. 7. 2009   Igelitkám odzvonilo!!!
Znalci sítí změří síly v soutěži NAG
29. 3. 2009   Registrovat do soutěže NAG se můžete do 12. března
Na architektuře budou krásné nové stroje
20. 3. 2009   Fakulta architektury otevírá nový obor Průmyslový design
Biomedicína zaostřila na optiku
12. 3. 2009   Na Fakultě biomedicínského inženýrství bude od letoška opět z čeho vybírat. Pro akademický rok 2009/10 otevírá obor Optika a optometrie.
Informatika ČVUT dostala zelenou
25. 2. 2009   Už letos je možné studovat nový program Informatika na ČVUT
ČVUT na surfařské vlně
9. 2. 2009   ČVUT se umístilo na 31. místě ze všech světových vysokoškolských webů
Nositel Nobelovy ceny prof. Hänsch na ČVUT
Nenechte si ujít přednášku a semináře z programu tohoto vynikajícího vědce v oboru kvantové fyziky:


Absolventka ČVUT Kristiina Mäki se probojovala mezi čtyřiadvacet nejlepších mílařek světa

Říjnového mistrovství světa v Kataru se zúčastnila také česká reprezentantka Kristiina Mäki, která zde soutěžila na trati 1500 metrů.

Navzdory tomu, že Kristiina do Kataru letěla nachlazená, podařilo se jí zaběhnout osobní rekord 4:06,61, díky čemuž se probojovala mezi čtyřiadvacet nejlepších mílařek světa a dostala se tak do semifinále.

První studentka strojního inženýrství v ČR

Do vzniku ČSR bylo studium strojírenství vyhrazené jen mužům. Albína Aloyová byla před sto lety první ženou, která začala studovat na pražské technice.

Po maturitě na lounském gymnáziu se zapsala 29. září 1919 na České vysoké škole technické (nyní ČVUT) jako posluchačka strojního inženýrství, oboru stavba strojů. V únoru 1925 složila s  velmi dobrým prospěchem státní zkoušku a stala se tak první českou strojní inženýrkou. 

Největší český fintech Zonky staví první čistě ženský IT tým

Tuzemský fintech Zonky spustil netradiční náborovou kampaň s cílem vytvoření prvního čistě ženského IT týmu. Online služba zaměřená na sdílené půjčky a investování hledá skoro desítku nových žen na pozici vývojářek, testerek, scrum masterek nebo projektových manažerek.

Týden vědy na Jaderce

Již v neděli 16. června začíná 21. ročník akce Týden vědy na Jaderce, která je určena pro všechny studentky i studenty ze středních škol. Během tohoto týdne budeš mít na možnost nejenom důkladně poznat Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT (FJFI), ale i zažehnout fúzi v tokamaku Golem, ovládat štěpnou reakci v jaderném reaktoru Vrabec či navštívit přední česká vědecká pracoviště. Mimo to se můžeš těšit na přednášky, dílny a semináře ze všech různých oborů, se kterýma se lze setkat na Jaderce: od jaderné fyziky, přes chemii a lasery až třeba po programování či matematickou analýzu.

Celý program a podrobné informace včetně registrace najdeš na stránkách tydenvedy.fjfi.cvut.cz

Letní IT škola pro dívky 2019

Stejně jako v předchozích letech i letos budeš mít v týdnu od 18. do 23.8. šanci zúčastnit se Letní IT školy pro dívky na půdě ČVUT v Praze.

Během tohoto týdne budeš mít spolu s dalšími dívkami ze středních škol jedinečnou možnost prozkoumat svět IT a vyzkoušet si například vytvořit webové stránky, pracovat s křivkami a tvořit s grafickými programy nebo programovat.

Mimo to si budeš moci vyzkoušet celou řadu technologií, podívat se do malých i velkých IT firem nebo poznat spoustu zajímavých a inspirativních osobností.

Chceš vědět víc? Tak navštiv www.czechitas.cz/cs/co-delame/letni-skola-it, kde najdeš další informace včetně registrace.

Girls Day 2019

25. dubna se letos již po sedmé všem dívkám na jeden den otevřou brány technických univerzit, firem a výzkumných center. Girls Day je interaktivní den otevřených dveří pro studentky středních i vysokých škol, které mají jedinečnou šanci seznámit se s širokou paletou studijních oborů a profesí v oblastech jako jsou IT, telekomunikace či stavební a automobilový průmysl.
 
Program v Praze, Mladé Boleslavi, Plzni i Olomouci tradičně nabídne nejen workshopy a možnost nahlédnout do provozu firem, ale také se  seznámí s lidmi z praxe a naváží zajímavé kontakty.
 
Do letošního ročníku se zapojí řada renomovaných společností. V Praze a středních Čechách si dívky mohou vybírat z firem Škoda Auto, Vodafone, Průmstav a SMP CZ, MSD IT a Ricardo Prague. 
Programy v jednotlivých firmách i přihlašovací formulář naleznete na stránkách www.girlsday.cz.

Staň se na den vědkyní na FJFI ČVUT

Mezinárodní den žen a dívek ve vědě byl vyhlášen a stanoven Valným shromážděním OSN na 11. února. Tento den má připomenout zásadní úlohu žen ve vědeckém světě a podpořit jejich zapojení do výzkumné činnosti.

K tomuto dni si pro studentky středních škol připravila Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT akci Staň se na den vědkyní. 11. února 2019 od 9 do 17 hodin budou pro dívky přichystány 4 přednášky a následně praktická cvičení na různá témata. Přesný program a další informace o akci Staň se na den vědkyní naleznete na webových stránkách vedkyne.fjfi.cvut.cz.

Dále se letos k oslavám přidává i NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR. Pod hashtagem #ZenyVeVede a #WomenInScience můžete na stránce NCE – gender a věda sledovat, sdílet a označovat úspěšné ženy ve vědě. 

Jelencův květináč

Již před dvěma lety byla na našich stránkách vyhlášena soutěž pro studentky středních škol, které měly za úkol vytvořit návrh designového květináče pro interiér či exteriér.

Ze všech zaslaných modelů, byly nakonec vybrány 3 nejlepší, přičemž na prvním místě se umístila slečna Johana Jelínková.

Díky účasti v naší soutěži, si návrhu jejího Jelencova květináče všimla galerie, která nyní o její výtvor projevila zájem.

Slečně Jelínkové tímto moc gratulujeme a přejeme mnoho dalších úspěchů.

Ještě jednou si proto připomeňme celý její návrh.

Letní škola IT pro holky

Stejně jako v minulých letech, tak i letos se během srpna bude konat letní škola IT pro holky ze středních škol. Během jednoho týdne budou mít dívky možnost vytvořit si webové stránky, napsat první aplikaci či neprogramovat legorobota. Mimo to dostanou šanci podívat se do zajímavých IT firem a ve zbylém čase si budou užívat sportovních a kulturních aktivit.

Letní škola je určena i pro dívky, které zatím nemají s IT žádné zkušenosti, ale láká je to a chtěly by tento svět poznat blíže.

V tomto roce proběhne letní škola v Praze (19.8-25.8), Brně (5.8-11.8) a Pardubicích (27.8-31.8).

Více informací a přihlášky najdete na stránkách https://www.czechitas.cz/cs/co-delame/letni-skola-it

Maker Faire

První ročník českého Maker Faire míří do Prahy! A právě teď máš jedinečnou příležitost stát se také jeho součástí. Jestliže ve volném čase ráda pájíš, bastlíš, propojuješ ruční práce s elektronikou, experimentuješ s 3D tiskem, ráda vymýšlíš biologické, chemické či vědecké projekty a experimenty nebo prostě jen vytváříš cokoliv zajímavého, pak toto je šance přímo pro tebe! Do 30. března se můžeš na stránkách prague.makerfaire.com přihlásit, stát se tak jedním z vystavovatelů a podělit se o své výtvory a zkušenosti s veřejností.

Pokud Tě tyto věci zajímají, avšak zatím ještě sama nic nevyrábíš, tak neváhej a přijď se o víkendu 23. – 24. června 2018 do Průmyslového paláce na pražském Výstavišti inspirovat od ostatních „makerů“.

Více informací najdeš na stránkách prague.makerfaire.com

Třídenní stáže pro středoškoláky na Fakultě stavební ČVUT

Třídenní studentské stáže, které probíhají dvakrát do roka na Fakultě stavební ČVUT v Praze, dávají středoškolákům možnost poznat výuku na vysoké škole a ujasnit si, kterou oblast by chtěli studovat. Vybírat mohou z celkem 12 oborů, jako průvodce mají k dispozici po celou dobu stáže studenta druhého nebo třetího ročníku daného oboru, s nímž navštěvují jeho hodiny podle rozvrhu. Stáže jsou určeny pro studenty posledních dvou ročníků středních škol. V současanosti se studenti mohou hlásit na podzimní termíny, které budou na fakultě probíhat od 6. listopadu do 8. prosince.

Gaudeamus 2017

Ve dnech 31. října až 3. listopadu se na brněnském výstavišti uskuteční XXIV. ročník evropského veletrhu pomaturitního a celoživotního vzdělávání GAUDEAMUS Brno 2017, který je nejvýznamnějším zdrojem informací o možnostech dalšího studia, a to nejen po maturitě. ČVUT se během veletrhu představí návštěvníkům v interaktivní modré expozici.

Zájemci o studium na ČVUT se během veletrhu dozví veškeré informace o přijímacím řízení a studijních programech na jednotlivých fakultách. Budou mít možnost seznámit se především se studenty, ale i s pedagogy, kteří ochotně budou předávat praktické informace a své zkušenosti. Interaktivní expozice umožní návštěvníkům prohlédnout si roboty, aplikaci na detekci obličeje nebo se proletí se na leteckém simulátoru Fakulty elektrotechnické. Osvěžení a vodní hrátky si užijí na funkčním modelu části olympijského kanálu, který se projektoval na Fakultě stavební pro letní Olympijské hry v Riu De Janeiru.

Vítězem Imagine Cup 2017 se stal tým X.GLU z ČVUT

Barbora Suchanová, Marek Novák a Tomáš Pikous z Fakulty elektrotechnické ČVUT představili na mezinárodní soutěži Imagine Cup svůj bezbateriový glukometr, který má za úkol pomáhat dětem trpícím diabetem udržovat svou nemoc pod kontrolou.

Nová instalace studentů Fakulty architektury v dejvickém kampusu

Třetí červencový týden představili studenti a pedagogové Fakulty architektury ČVUT instalaci, kterou se rozhodli vylepšit dejvický kampus. V místech spontánně vyšlapané cesty, kterou si lidé zkracovali cestu od fakulty k Národní technické knihovně, vytvořili dřevěný průchod v rámci letního rukodělného workshopu, jež pro studenty zorganizovali pedagogové Josef Mádr a Šárka Malošíková. Tohoto projektu se zúčastnilo celkem 17 studentů Fakulty architektury, z nichž každý navrhl vlastní řešení a následně bylo vybráno to nejlepší k realizaci a společně se pak všichni podíleli na výstavbě dřevěné instalace. Výsledkem je 35 dřevěných rámu, zakotvených do země a spojených závitovými tyčemi, které tvoří tunel, resp. jakýsi most.

Jednou z laureátek ceny L’ORÉAL-UNESCO se stala Anna Kučerová

Dne 7. června byla v prostorách Francouzského velvyslanectví v Praze udělena ocenění L´Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě. Jednou z laureátek je Anna Kučerová z Fakulty stavební ČVUT, která se věnuje pravděpodobnostní inženýrské mechanice.

Projekt L\'Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě odměňuje České vědkyně již od roku 2006, a to na základě předložených vědeckých prací. Anna Kučerová se zabývá vývojem nových metod pro navrhování experimentů, ze kterých se materiálové vlastnosti zjišťují. Například výpočtové modely pro simulaci spalovacích motorů nosných raket mají značné množství parametrů, které je třeba správně určit, aby bylo možné věrohodně simulovat chování nosné rakety při startu či ve vesmíru. K tomu se využívá velký počet finančně nákladných experimentů.

FELFEST 2017

Již osmý ročník festivalu FELFEST na pražském Vítězném náměstí proběhne ve středu 14. června od 14.00 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na zajímavé exponáty v TechParku i na bohatou hudební produkci. Mezi vystupujícími skupinami budou poprvé i studentské kapely, které na sociální síti Facebook vybrali fanoušci festivalu.

ČEEP 2016 STUDENT

Zajímáš se o ekologii či energetiku? Napsala jsi na toto téma ročníkovou, bakalářskou či diplomovou práci v období od 1. 1. 2016 do 30. 6. 2017?

Jestliže ano, pak právě pro tebe je připraven letos již 15. ročník soutěže o nejlepší studentskou práci ČEEP 2016 STUDENT. Tato soutěž je určena nejen pro vysokoškolské studenty, ale tento rok poprvé i pro studenty středních škol!

Soutěže se mohou účastnit jak jednotlivci, tak týmy a své práce musí podat v období od 1. 3. 2017 do 29. 9. 2017 do 17:00 na adrese: ENVIROS, Dykova 53/10, Praha 10.

Pro všechny zúčastněné, jejichž práce budou zařazeny k hodnocení, bude 21. 11. 2017 připraven galavečer v Betlémské kapli v Praze, kde práce budou hodnoceny porotou složenou z předních odborníků. Na výherce pak čekají hodnotné ceny!

Tak neváhej a přihlas se i Ty!

Více informací najdeš na internetových stránkách http://www.top-expo.cz/ceep-2016/studentska-kategorie, www.enviros.cz nebo www.facebook.com/studentskacena .

Holky v IT – rozhovor s Janou Maškovou

Vše, co má začátek, má i svůj konec. Celou sérii rozhovorů na téma ženy v IT a jak to vidí FIŤačky tak uzavíráme spolu s Janou Maškovou, která navázala na Střední průmyslovou a Vyšší odbornou školu Jana Palacha (Kladno) bakalářským titulem v oboru Informační technologie (nově Bezpečnost a informační technologie, pozn. red.) a v současnosti na FITu pokračuje v rámci magisterského programu. Vedle toho pracuje na částečný úvazek pro světově uznávaný Avast Software, který patří ke špičce v oblasti počítačové bezpečnosti.

Holky v IT – rozhovor s Klárou Schovánkovou

Obor informačních a komunikačních technologií není výhradní doménou mužů. Ženy v této oblasti vynikají stejně dobře, ale je jich málo. Co je na jedničkách a nulách odrazuje? Na to jsme se tentokrát zeptali Kláry Schovánkové v pořadí v třetím rozhovoru z naší série – jak to vidí FIŤačky. Na FIT ČVUT zamířila z pražského všeobecného gymnázia s tím, že s programováním neměla prakticky žádné zkušenosti. Dnes má bakaláře úspěšně za sebou a studuje Teoretickou informatiku v prváku magisterského programu.

Holky v IT – rozhovor s Luckou Svitákovou

V pokračování série rozhovorů na téma ženy v IT a jak to vidí FIŤačky se naší další „obětí“ stala Lucka Svitáková. Lucka je původem z Opočna, úspěšně absolvovala bakalářský program v oboru Softwarové inženýrství a momentálně je v prvním ročníku magisterského studia. Vyzbrojeni původní sadou otázek, ale s vědomím, že každá z námi oslovených studentek má nějaký svůj vlastní životní příběh a pohled na věc, jsme byli zvědaví, jakých odpovědí se dočkáme tentokrát.

Holky v IT – rozhovor s Dominikou Králikovou

Téma nedostatku žen v IT oboru v Česku rezonuje napříč aplikační sférou. Se 7% podílem žen v tomto odvětví se držíme na chvostu mezi evropskými zeměmi a situace se bohužel nelepší, spíše naopak. Přitom IT firmy mají o ženy evidentně zájem. Smíšený kolektiv zkrátka funguje lépe, ženy na problém nahlížejí z různých úhlů a dokážou dobře a spolehlivě pracovat v týmu. Jejich nedostatek má nepochybně řadu příčin, tou nejzákladnější je však nízký počet studentek, který si tento obor samy zvolí. Co si o tom myslí na Fakultě informačních technologií Českého vysokého učení technického v Praze jsme pro vás zjišťovali v sérii rozhovorů.

Na úvod jsme vyzpovídali Dominiku Králikovou, studentku prvního ročníku bakalářského studia, která na FIT ČVUT přišla z Gymnázia Českolipská (Praha 9) a podle vlastních slov nikdy předtím neprogramovala.

Holky v IT

I když tě to možná překvapí, tak na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) studují i holky. Je jich sice méně, ale přesto dokážou vynikat stejně dobře, jako jejich spolužáci. 

Co je motivovalo k rozhodnutí vybrat si obor, který česká veřejnost tradičně považuje za výhradně mužskou doménu? Měly s programováním zkušenosti ještě před zápisem na školu, anebo do toho skočily, jak se říká, po hlavě? Jak hodnotí náročnost studia či přístup pedagogů? Jaké mají zájmy a jak se jim žije v převážně klučičím prostředí? Odpovědi na tyto a mnohé další otázky se dozvíš v sérii rozhovorů na téma „Holky v IT a jak to vidí FIŤačky“.

310 let ČVUT v Praze

Letos je to již 310 let ode dne, kdy císař Josef I. souhlasil s Willienbergovým návrhem výuky inženýrství.  Od tohoto okamžiku na Českém vysokém učení technickém působila řada významných osobností, mezi něž patřil nejenom Christian Doppler či František Křižík, ale také mnoho dalších.
V dnešní době se již výuka inženýrství v Praze značně rozšířila a ČVUT se může pyšnit 8 fakultami a více než 20 000 studenty. 

#mojeoblibenavedkyne

Pomozte nám oslavit Mezinárodní den žen a dívek ve vědě!

V sobotu dne 11. února 2017 si již podruhé připomeneme všechny ženy a dívky působící ve vědě na celém světě. Na sklonku roku 2015 Valné shromáždění OSN rozhodlo označit právě tento den Mezinárodním dnem žen a dívek ve vědě.

Připojte se k tomuto dni účastí v online kampani, která má za úkol zviditelnit přínos vědkyň pro českou a světovou vědu. Kampaň probíhá na sociálních sítích od 1. do 11. února 2017.

„Neustále se učím nové věci,“ říká mladá softwarová inženýrka z Ruska

Ksenia Ponomareva pochází z Ruska. V Praze vystudovala obor Aplikované informatiky na ČVUT. V současné době pracuje jako softwarová inženýrka v CA Technologies.

Letní škola IT

Předposlední srpnový týden dostaly dívky ze středních škol opět možnost zúčastnit se Letní IT školy, kterou pro ně připravilo sdružení Czechitas ve spolupráci s ČVUT a Microsoftem.

Co s načatým létem? Nauč se něco nového!

Možná patříš mezi ty, kterým jde "všechno a nic", baví je milion věcí, ale právě kvůli té pestrosti zájmů​ se ničemu nevěnují moc do hloubky. Možná řešíš problém, co budeš chtít dělat po střední škole. Nebo tě možná tajně fascinuje svět IT, všechny ty jedničky a nuly, dokonalé stroje, roboti s umělou inteligencí a další supermoderní technologie. Možná si ale nevěříš, myslíš, že by ses nikdy nemohla na podobných projektech podílet, že je to jenom pro kluky, kteří tráví každou minutu volného času u počítače.

Co kdybychom společně tyhle mýty zbořili? Co kdybychom ti ukázaly, že abys uspěla v IT, nemusíš být ani kluk ani ze sebe nemusíš udělat asociála, co se ani na vteřinu neodtrhne od obrazovky? Že můžeš být stejně dobrá, ale i lepší, než kluci-ajťáci? Co kdybychom ti předsta​vili svět IT​ jinak - od holek pro holky? Co kdybychom ti představili Letní školu IT s Czechitas?

Týden vědy už tento týden!

Mnoho z vás každoroční událost Týden vědy na Jaderce určitě zná. Jedná se o šest dnů nabitých přednáškami, exkurzemi, vytvářením vlastních studentských miniprojektů, jejich následnou prezentací a večerními doprovodnými programy. Jak je naplánován letošní ročník?

wITches of ČVUT

Projekt Holky, pozor! vznikl hlavně proto, aby se do světa více rozšířila myšlenka, že IT a technika nejsou obory výhradně pro muže a že i žena v této oblasti může být velice úspěšná. Myšlenka se stále více stává realitou a zásluhu na tom má například i skupina studentek z fakulty elektrotechnické ČVUT, která se rozhodla, že zasvětit holky do tajů techniky, je super nápad!

Cross Campus 2016

Věděli jste, že v Kampusu Dejvice se nejen učí, ale i běhá? A že to není jen dobíhání autobusů nebo snaha nepřijít pozdě na přednášku nebo na cviko? Je to zábavná sportovní akce nesoucí jméno Cross Campus!

Dívčí matematická olympiáda 2016

Že existuje matematická olympiáda, o tom už pravděpodobně každý z nás někdy slyšel. Ale že existuje i verze jenom pro holky? A že si mezi sebou dokonce poměří síly v rámci evropského kola? Čti dál a dozvíš se víc!

Květináč? Jelencův květináč!

Soutěž o nejhezčí a nejpraktičtější květináč má konečně svoji vítězku! Není jí nikdo jiný než slečna Johana Jelínková s jejím Jelencovým květináčem. Zajímá vás, kdo se umístil na dalších dvou místech a jaké jsou specifikace jednotlivých květináčů? Čtěte dál.

Jak letos oslavíš Den žen v IT ty?

Každý čtvrtý čtvrtek čtvrtého měsíce v roce se slaví Den žen v IT. Letos to připadá na 28. dubna, takže jak nám vždycky říkala paní učitelka: "Zapište si to do diáře a udělejte si k tomu velký červený vykřičník, ať na to nezapomenete!" A měla pravdu. :) Protože minimálně na akci Girls Day, která se koná právě na počest tohoto dne, určitě zapomenout nechceš! ;)

Znáš Gaudeamus?

Patříš k těm, kteří mají rozličné zájmy, baví je různé předměty a i ve třeťáku nebo ve čtvrťáku stále tápají a neví, které oblasti mají vlastně zasvětit svůj život? Pořád váháš, kam jít na vysokou? Pak právě pro tebe je největší veletrh vzdělávání Gaudeamus jako dělaný! A máš velké štěstí, protože další ročník začíná už zítra, v našem krásném hlavním městě, v Praze!

Nová várka dnů otevřených dveří je tady!

Že je o techniku velký zájem, to už víme. Jenže jak si vybrat tu správnou fakultu? A obor, který ti padne jako ušitý? Řešení existuje! Přijď se podívat na blížící se dny otevřených dveří na ČVUT! Neváhej moc dlouho, nejbližší je už tenhle pátek. ;)

Vědecký jarmark na Kulaťáku 2015

Třetí ročník Vědeckého jarmarku se uskuteční 9. září od 8:30 do 17:30 hodin na Vítězném náměstí v Praze 6. Oblíbenou akci spolupořádají ČVUT v Praze a VŠCHT Praha společně s Ústavem organické chemie a biochemie AV ČR a se společností Věda nás baví. Vědecký jarmark se těší stále většímu zájmu veřejnosti, v loňském roce si exponáty přišlo prohlédnout necelých 13.000 návštěvníků.

Jak si užít poslední týden práznin? Přeci zažít Letní školu IT pro holky!

40 středoškolaček se vrátilo do školních lavic o týden dřív. Proč? Protože se konala Letní škola IT pro dívky se zájmem o výpočetní techniku ve věku 14 - 19 let. Celou akci připravilo sdružení CZECHITas ve spolupráci s ČVUT v Praze. Dívky si tedy rovnou zkusily, jaké je prostředí vysoké školy.

Junior Tech University na ČVUT

Do 21. srpna se mohou středoškolští studenti přihlásit do 5. ročníku projektu Junior Tech University a absolvovat tříměsíční individuální stáž na akademické půdě ČVUT v Praze. Akce je určena především studentům 3. ročníků středních škol a odpovídajícím třídám víceletých gymnázií.

Týden vědy na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze

Týden vědy, který navazuje na tradici Fyzikálního týdne z let 1999 až 2009, je již sedmnáctým rokem pořádán pro cca 200 studentů středních škol České republiky na katedře fyziky Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské Českého vysokého učení technického v Praze. Je určen fyzikálně, matematicky, chemicky a informačně nadaným a motivovaným studentům, kteří uvažují o studiu na technických a přírodovědných oborech vysokých škol. Hlavní náplní je seznámení s formou vědecké komunikace, demonstrace vybraných přírodních jevů pro hlubší pochopení teoreticky vykládané látky a seznámení s některými tématy vrcholného výzkumu v České republice.

Nejdřív pivo, potom práce aneb Pracovití Češi

Ačkoliv se naše prababičky ve školách pravděpodobně koukaly na stejné portréty, se studenty z Bosny a Hercegoviny se dnes v posluchárnách ČVUT moc často nesetkáváme. Co sem přilákalo Milicu Maric, usměvavou spolužačku z FELu? Jaká je země, jejíž hlavní město leží vzdušnou čarou blíže než českými turisty vyhledávaná Paříž? A jací jsme vlastně my?

Letní škola IT s Czechitas, ČVUT v Praze a společností Microsoft

Už máš představu, co budeš v životě dělat? Víš, na jakou vysokou školu se chceš přihlásit? Co kdybychom Ti ukázali informační technologie jinak, než je znáš jako uživatel, a přesvědčili Tě o tom, že IT může být obor právě pro Tebe? Ne jen pro kluky. Ale pro Tebe. Dej nám týden a my Ti dáme do ruky kouzelnou hůlku, pomocí které dokážeš vytvářet věci - aplikace. A společně s dalšíma holkama jednou přispět k tomu, že změníš svět.

Necítím se jako „victim“

Dalva Leonor Servín Marson je jednou z mála holek, které se rozhodly studovat elektroenergetiku na FELu. Hovoří plynule španělsky, anglicky, portugalsky a česky, ale rozumí také jazyku guaraní, což je druhý úřední jazyk její rodné země – Paraguaye. Jak se jí žije v Praze, proč se dala na techniku nebo proč nemá ráda číslovku čtyři, se dočtete v následujícím rozhovoru.

My, holky z techniky

Již brzy se můžete na našich stránkách těšit na malou sérii rozhovorů „My, holky z techniky“. Představíme vám slečny, které zvládají nejen studium některé z fakult ČVUT, ale i spoustu dalších aktivit, o kterých vám rády povědí víc.Jak zvládá život v česku Dalva, sympatická felačka z Paraguaye? To se dozvíte v prvním rozhovoru, který pro Vás chystáme již za několik dní!

Kurzy kreslení na ČVUT

Kurzy kreslení pořádá katedra architektury především pro uchazeče o studium programu ARCHITEKTURA A STAVITELSTVÍ v týdnu od 25. 5. – 29. 5. 2015 nebo 1. 6. – 5. 6. 2015.

Konference ŽENY SOBĚ

6. ročník konference úspěšných žen proběhne v Clarion Congress Hotel Prague 17. a 18. 4. 2015

Přijď se podívat na ČVUT s Girlsday

23. dubna 2015 bude probíhat Girlsday i na ČVUT v Praze. V rámci dopolední exkurze se podíváme na fakultu elektrotechnickou, fakultu informačních technologií, Fakultu stavební a na závěr navštívíme Air House - projekt sudentů ČVUT, kde na nás bude čekat malé občerstvení.

Vyhlášení celostátního kola Matematické olympiády

Ve středu 25. 3. 2015 proběhlo vyhlášení celostátního kola Matematické olympiády.

Chceš poznat Stavebku z blízka? Přihlaš se na stáž!

Fakulta stavební ČVUT v Praze pořádá pro studenty středních škol stáže, které probíhají formou přímé účasti studentů ve výuce. Nabízí tak středoškolským studentům jedinečnou příležitost poznat prostředí fakulty, seznámit se se způsobem výuky a oborovým zaměřením, které je zajímá.

Mars One se znovu hlásí

Po roce se konečně zúžil výběr dobrovolníků mise Mars One. Z původních 9 přihlášených čechů se mezi stovku nejlepších dostala pouze jedna češka. Je to absolventka Aplikované informatiku na Jaderné a fyzikálně inženýrské fakultě ČVUT v Praze.

Gaudeamus 2015 v Praze!

Jsi čtvrťačka a pořád nevíš kam na vysokou? Jsi ve třeťáku a už přemýšlíš co studovat dál? Pokud jsi alespoň na jednu otázku odvověděla ano, tak přijď na pražský Gaudeamus 2015 v Letňanech.

Fakulta strojní se podílela na vývoji nového dvoutaktního naftového motoru

V prosinci představila automobilová společnost Renault prototyp nového dvoutaktního naftového motoru. Na jeho vývoji se podíla i fakulta Strojní ČVUT v Praze. ČVUT byla jedním z partnerů evropského projektu Powerful, který probíhal minulé čtyři roky.

ÚJV Řež vede absolventka fakulty Strojní ČVUT v Praze

Na závěr roku 2014 se v ÚJV Řez stala novou ředitelkou Ing. Lucie Židová Ph.D.

Mentoring pro technicky nadané studentky

Již od roku 2009 pomáhá Národní kontaktní centrum středoškolačkám nadaným na technické předměty s výběrem, kam po maturitě - na jaký obor a na jakou vysokou školu. Program je určen pro studentky třetích ročníků středních škol, které mají zájem o studium vysoké školy technického zaměření a rády by zjistily, jak to na takové škole chodí a udělaly si jasnější představu o tom, co jednotlivé obory nabízí. Tyto informace získávají středoškolačky za pomoci svých mentorek, studentek vysokých škol, které jim během druhé poloviny školního roku představují život na vysoké škole a svůj studijní obor.

TRCZ – TECHNIKA NÁS BAVÍ! Získejte příspěvek a ukažte, co ve Vás je...

TRCZ, v rámci své kampaně „Technika nás baví!“, rozdá 80.000,- Kč vám, studentům SŠ nebo VŠ na pokrytí nákladů na účast ve vámi vybrané technické soutěži (soutěž robotů, soutěž programování atd.). TRCZ podpoří ty z Vás, kteří se chtějí pustit do zajímavých projektů v rámci zajímavých soutěží.

Spoj techniku s medicínou 2

14 studentek středních škol navšívilo Fakultu biomedicínského inženýrství a firmu Linet s.r.o. A rozhodně to stálo za to!

Cenu Milady Paulové získala děkanka fakulty Stavební

Cenu Milady Paulové pro vědkyni za celoživotní přínos v oblasti stavebního inženýrství a architektury získala prof. Ing. Alena Kohoutková,CSc., FEng., která je zároveň děkankou fakulty Stavební.Cenu převzala z rukou náměstka ministra školstv, mládeže a tělovýchovy prof. Ing. Jaromíra Vebera, CSc.

Spoj techniku s medicínou

Chceš se dozvědět více o světě biomedicíny? Zúčastni se v pátek 14. 11. 2014 našeho celodenního programu s návštěvou ČVUT a firmy Linet!

Nobelovu cenu za mír získala Malalaj Júsufzaiová

Přestože se očekávalo, že letošní Nobelovu cenu za mír získá papež František nebo Edward Snowden, cenu ale vyhrála Malalaj Júsufzaiová - bojovnice za práva žen na vzdělání a Kailáš Satjárthí, který přispěl k rozvoji důležitých mezinárodních úmluv o právech dítěte.

Přijď se podívat na ČVUT

Po roce se otevírají fakulty ČVUT pro studenty středních škol. Přijď se podívat jak to vysoké chodí, seznámit se s pedagogy a poslechnout si zkušenosti studentů, kteří na fakultách studují.

Informatika na ČVUT má tradici

Myslíte si, že informatika je záležitost nového tisíciletí? Tak to jste na omylu! Katedra počítačů na fakultě Eletrotechnické slaví 50 let a je jednou z nejstarších kateder počítačů na světě.

Po roce se opět hlásí Strahov OpenAir

Rok se s rokem sešel a zase je tu studentský hudební festival Strahov OpenAir. Oslav zahájení nového semestru na ČVUT!

ČVUT nejlepší technickou univerzitou v ČR

Podle letošního hodnocení prestižního světového žebříčku univerzit QS World University Rankings si ČVUT výrazně zlepšilo své hodnocení oproti minulým rokům a umístilo se mezi 411. a 420. místem. Díky tomu se stalo nejen nejlepší technickou vysokou školou v České republice, ale předstihlo řadu předních univerzit ze západní Evropy i ze světa.

KRISTIINA MÄKI - BĚŽKYNĚ A ARCHITEKTKA

BĚŽKYNĚ A ARCHITEKTKA. Kristiina Mäki je nejen nadějnou atletkou, ale zároveň se věnuje studiu architektury na fakultě Stavební ČVUT v Praze.

Vědecký jarmark 2014

ČVUT ani letos nechybělo na Vědeckém jarmarku, který organizuje VĚDA NÁS BAVÍ o.p.s. ve spolupráci s právě s ČVUT v Praze, VŠCHT Praha, Ústavem organické chemie a biochemie AV ČR a mnoha dalšími institucemi, které si pro návštěvníky připravily zajímavosti svého oboru.

V soutěži Moderní koupelna zvítězila studentka ČVUT

Společnosti SIKO KOUPELNY & KUCHYNĚ a AGC Flat Glass Czech, ve spolupráci s katedrou architektury stavební fakulty ČVUT, organizovaly v Praze ve stylovém showroomu SIKO na Zličíně slavnostní vyhlášení studentské soutěže na téma „Moderní koupelna“.

Fieldsovu medaili letos poprvé získala žena.

"Nobelova cena" za matematiku. Tak se přezdívá prestižní Fieldsovu medaili, kterou získala teprve 37letá Marjam Mírzácháníová. Společně s dalšími třemi kolegy jí byla medaile předána ve středu na mezinárodním matematickém kongresu v Soulu.

In in Temelin

Co spojuje Uran 235 se skvělou zábavou? Přece Letní univerzita ČEZ na JE Temelín! A že je to záležitost jen pro kluky? Ani náhodou. Letos se této podařené akce účastnilo 8 studentek technických fakult různých škol. Přečtěte si rozhovor s jednou z nich, Johanou Grygarovou, studentkou FEL ČVUT.

ČVUT vypisuje mimořádné termíny přijímacích zkoušek

ČVUT vypisuje mimořádné termíny přijímacích zkoušek na fakulty Stavební, Elektrotechnickou a Masarykův ústav vyšších studií.

ČVUT už ví jak bude vypadat olympijský kanál pro hry v Riu 2016

Ve vodohospodářské laboratoři na pražské ČVUT se rodí podoba olympijského kanálu pro hry v Rio de Janeiru 2016.

Soutěž E-Skills for jobs 2014

E-Skills for jobs 2014 je celoevropská soutěž, jejímž cílem je propagace zajímavých národních i evropských aktivit a mladých talentů v oblasti IT.

Zapoměla jsi podat přihlášku na vejšku? Tak se přihlaš na strojárnu nebo jaderku!

Zapoměla jsi podat přihlášku na vysokou školu? Nevadí ČVUT ještě stále přijímá studenty na Fakultu strojní a Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou!

Felfest 2014

Fakulta elektrotechnická Vás zve na tradiční festival plný skvělé hudby a super zábavy. Festival se koná ve středu 18.6. 2014 na Vítězném náměstí v Praze.

ČVUT na Pražské muzejní noci

ČVUT se připojilo k organizátorům 11. ročníku Pražské muzejní noci, která se koná 14. června. Vedle celoškolské expozice ČVUT v Národním technickém muzeu mohou návštěvníci zavítat i na den otevřených dveří na Fakultu architektury v Nové budově ČVUT v Dejvicích.

Tvýma očima. Fotografická soutěž pro středoškoláky.

Fakulta stavební ČVUT v Praze zve všechny, kdo se dívají na svět svýma očima, k účasti v 7. ročníku fotografické soutěže Tvýma Očima. Soutěž je vyhlášena pro studenty středních škol a pro studenty Fakulty stavební ČVUT v Praze.

Soutěž Interierový design 2014

V pátek 16. 5. 2014 proběhlo zasedání poroty. Ta vybírala z 18 zaslaných tři nejlepší designové návrhy prvků do interiéru.

Mirka Čejková

Vystudovala VŠCHT a postgraduál na ČVUT, kde také učila. V letech 1999 až 2009 působila jako novinářka a moderátorka v České televizi, na Nově i na Primě. V té době založila firmu, která se věnovala mediálním tréninkům. Koučink vystudovala na Coaching Development v Londýně. Její oblíbenou oblastní jsou komunikační strategie a transformace myšlenkových stereotypů. Se svými třemi dětmi žije v Praze.

Věda má budoucnost

Zajímá vás, jak v dnešní době firmy a školy spolupracují na popularizaci vědy u mladých lidí? Děje se tak prostřednictvím projektu Věda má budoucnost, který si klade za cíl zvýšit zájem mladých lidí o přírodní vědy, matematiku a informační technologie.

Projekt DISCHARGE. Fakulta biomedicínského inženýrství může ovlivnit vývoj v kardiovaskulární medicíně.

Fakulta biomedicínského inženýrství Českého vysokého učení technického v Praze je hlavním řešitelem pracovního balíčku ve studii DISCHARGE, která zkoumá efektivitu vyšetření srdce pomocí CT.

Určit vítězku letošní soutěže Česká Miss? Žádná věda!

Členové sdružení Žádná věda se pustili do nového experimentu. Rozhodli se, že si vsadí na vítězku Miss. Ale šance vyhrát je pro všechny slečny vyrovnaná. Tak, jak vyhrát sázku? Sdružení porovnalo všechny finalistky metodou geometrické morfometriky. Výsledek vložili do obálky a vsadili si. Teď už jen čekají, jestli se naplní jejich očekávání.

Navrhni interiérový prvek a vyhraj ceny od společností TON a Luminex!

Baví tě hrát si s designem? ČVUT v Praze hledá studentky gymnázií a středních škol, které mají cit pro interiérový design, aby se přihlásily do nové soutěže. Pozor, přihlásit se můžeš jen do 11. května!

Soutěž „Technika nás baví“ má svoji vítězku.

V pondělí 20. 1. 2014 proběhlo finále soutěže „Technika nás baví“. Vítězkou se stala Michaela Krákorová s projektem „Koordinační sloučeniny lanthanoidů a jejich luminiscenční vlastnosti“.

Mars One. Bude u toho i studentka ČVUT?

Byla vybrána z 202 tisiců lidí z celého světa do užšího výběru 1058 uchazečů projektu Mars One. Je jí 24 let, studuje aplikovanou informatiku na Jederné a fyzikálně inženýrské fakultě ČVUT. Lucie j ejednou ze dvou češek, která uspěla ve výběru nizozemské společnosti Mars One.

Grabštejn získal posilu z ČVUT. Mladá architektka bude kastelánkou.

Je jí teprve třiadvacet let a už pracuje v oboru, který i vystudovala. Mluvíme o Bc. Ivě Bártové, která vystřídala v kastelánství na hradě Grabštejn Jana Sedláka. Mezi českými kastelánkami a kastelány je, s velkou pravděpodobností, úplně nejmladší.

Dny otevřených dveří na fakultách ČVUT 2014

Připomínáme, kdy se konají dny otevřených dveří na fakultách ČVUT.

Inspirace pro budoucí vysokoškoláky.

Přemýšleli jste, co byste jednou chtěli dělat? Nevíte? Nechte se inspirovat českými vědci, kteří změnili svět. Společnosti český Google a Scio nám představili projekt: „ Po stopách vědy,“ ve kterém uvádí tři krátké filmy, prezentující významné české vědce, které si vybrala veřejnost. Jejich cílem je nadchnout mladou generaci při volbě budoucího povolání.

Mentoring na FEL ČVUT

Baví tě matematika či fyzika? Chtěla bys studovat vysokou školu, která má smysl a široké pole uplatnění? Máš pochybnosti, zda si vybrat technickou vysokou školu, nebo raději zvolit „cestu nejmenšího odporu“ a jít na ekonomku či učitelství? Víš, že umíš přemýšlet technicky a humanitní obory nejsou nic pro tebe, ale zároveň si nedovedeš představit, kam se vydat dál a jakou kariéru bys jednou mohla budovat? Budu vyprávět svoji zkušenost…

1 Dům = 1 Tým

Pozvánka na konferenci studentů fakulty architektury o soutěži Solar Decathlon 2013. Přijď si popovídat se studenty o domu, který se umístil na 3. místě v prestižní mezinározní soutěži a třeba tě to nadchne natolik, že si na architekturu podáš přihlášku.

Dny otevřených dveří na fakultách ČVUT v Praze

Chceš se podívat na fakulty ČVUT v Praze? RádiTě uvidíme a provedeme po fakultách. Tak si udělej čas a zapiš si do diáře:

SOUTĚŽTE S PROGRAMEM THINK BIG

Nadace Telefónica si pro Vás připravila další ročník soutěže s programem Think Big. Nadace pomáhá mladým lidem ve věku 15 - 26 let rozvíjet své nadání.

HOLKY, POZOR! SE OPĚT PODÍVALY NA GAUDEAMUS!

Holky, pozor! se prezentovaly v rámci stánku ČVUT na veletrhu vysokých škol v Brně. Holky představovaly svoje nejnovětší projekty pro středoškolačky a rozhodně si Gaudeamus užily.

\"\"

Rozhovor s vítězkou soutěže Bydlení snů

Přinášíme vám rozhovor s vítězkou jarní soutěže Bydlení snů. Kateřina Stará vyhrála 1. místo a získala plně hrazaný týdenní jazykový pobyt ve Dvoře Králové. O soutěži, jejím výběru vysoké školy i jazykovém pobytu si můžete přečíst v následujícím rozhovoru.

Celá Evropa se sjela do Londýna

Ve dnech 2. -7. září 2013 se v Londýně uskutečnil největší technologický festival na světě - Campus Party. Více než deset tisíc z účastníků z celé Evropy mělo možnost shlédnout přes pět set hodin přednášek, workshopů a dalších aktivit napříč 20 tématy.

Ivana Lomová to vidí realisticky

Ivana Lomová je uznávaná česká výtvarnice, která se věnuje především realistickým malbám, dále ilustrátorka a scenáristka. Její výstavy jsou ale vidět jen zřídka, namalovat jeden obraz detailní realistickou technikou totiž trvá i několik týdnů.

Absolventka ČVUT úspěšné řídí finance v Unipetrolu

Představujeme ti další úspěšnou ženu, která je absolventkou pražské techniky. Lenka Belingerová dohlíží ve společnosti Unipetrol na finance, především pak na řízení cash flow. Díky své píli také získala v loňském roce cenu Treasurer roku.

„Neváhej a foť vše, co stojí na pevných a krásných základech!“

„ Je motto letošního ročníku fotografické soutěže Tvýma Očima 2013, pořádané Fakultou stavební ČVUT v Praze. Soutěž je určená jak pro studenty fakulty, tak pro všechny středoškoláky, kteří se mohou se svými fotkami zúčastnit hned ve dvou kategoriích.

Letošní ročník eClubu ovládl longboard

Další úspěšný ročník eClubu je za námi! Z vítězství se tentokrát radoval tým vyrábějící speciální karbonové longboardy. Dalším oceněným projektem se stalo mobilní rozhraní pro nevidomé a webový míchač směsí potravinových doplňků.

Druhá šance dostat se na ČVUT!

Přijímací zkoušky na vysoké školy už jsou pomalu za námi, ale na České vysoké učení technické v Praze máš stále ještě možnost se přihlásit, některé fakulty ČVUT totiž vypisují 2. kola přijímaček. Hlásit se můžeš na Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou a na vybrané obory Fakulty stavební a Fakulty biomedicínského inženýrství.

Od leteckého inženýrství k módě

Absolvovala střední průmyslovku a její další kroky vedly opět na techniku, a sice na pražské ČVUT, kde vystudovala letecké inženýrství. Nyní se ovšem plně věnuje módě. Řeč je o Janině Šlemínové, organizátorce Prague Fashion Weekendu.

Soutěž Bydlení snů už má svoji vítězku

V pátek 7. června usedla odborná porota a z desítky soutěžních návrhů vybrala to nejlepší Bydlení snů. Vítězkou se stala Kateřina Stará ze Střední průmyslové školy stavební v Havlíčkově Brodu a hlavní cena, týdenní jazykový kurz věnovaný společností Eurovia CS, a.s., tak putuje na Vysočinu.

Strojárna a Škodovka u holek zabodovaly

Koncem května podnikly Holky, pozor! výlet do mladoboleslavské Škodovky. Účastnice zájezdu čekal nabitý program, který hned dopoledne začal prohlídkou Fakulty strojní ČVUT v Praze a jejích laboratoří mechaniky, spolu s představením studentské formule.

„Neboj se být originální, jdi studovat na FEL“

Posledními dvěma stipendistkami programu Otevřená informatika Fakulty elektrotechnické ČVUT jsou Elnaz Babyeva z Kazachstánu a Natalia Bogutskaya ze Sankt - Petěrburgu v Rusku. Obě studují obor Informatika a počítačové vědy. Zajímá tě, proč si tyto dvě dívky vybraly právě studium OI?

Jak se daří Karolíně Burešové na Otevřené informatice?

Pojď se s námi podívat, co na sebe práskla Karolína Burešová, další studentka Otevřené Informatiky na Fakultě elektrotechnické ČVUT, která získala speciální stipendium pro nadané dívky.

„Nenechte se odradit od studia na FEL,“ vzkazuje Lada Ondráčková, studentka Otevřené informatiky.

Další stipendistka Otevřené informatiky na Fakultě elektrotechnické ČVUT pochází z Pardubic, kde vystudovala Střední průmyslovou školu elektrotechnickou a Vyšší odbornou školu. Teprve 19letá Lada Ondráčková, studentka oboru Informatiky a počítačové vědy. A co nám o studiu na OI prozradila sama Lada?

Jak se daří studentkám Otevřené informatiky?

Tentokrát nám na sebe něco prozradila Lenka Houdková, absolventka Gymnázia v Benešově a nyní studentka Otevřené informatiky na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze. Informatika a matematika ji bavila už na gymnáziu, proto vysoká škola s technickým zaměřením pro ni byla jasná volba.

Stipendium Otevřené informatiky nejen pro dívky

Určitě si pamatuješ, že na studijním programu Otevřená informatika na Fakultě elektrotechnické ČVUT bylo vypsáno speciální stipendium pro nadané dívky. Letos čeká stipendium i na tři chlapce s nejlepším výsledkem testu SCIO z matematiky. Jak na tuhle novinku reagovaly talentované stipendistky a nejen to, se dozvíš v naší minisérii rozhovorů se šesti studentkami OI.

Auta nejsou jen pro kluky

Na 23. května si pro tebe Holky, pozor! připravily další zajímavou akci, tentokrát ve spolupráci s mladoboleslavskou Škodovkou. Nepůjde ale jen o auta, v rámci tohoto speciálního dne zavítáme také do laboratoří mechaniky na Fakultě strojní ČVUT v Praze a rozhodně nebude nuda.

Že se holky nehodí na techniku a přírodní vědy? Nesmysl!

To, že holky na techniku a přírodní vědy patří, víme už dávno a snažíme se je v jejich volbě vysoké školy i samotném studiu podporovat. Jedna z aktivit věnovaná především středoškolačkám je právě speciální mentoringový program, se kterým se můžeš letos blíže seznámit na festivalu Academia Film Olomouc.

Navrhni Bydlení snů a vyhraj týdenní jazykový kurz

Opět máte možnost si zasoutěžit! Holky, pozor! pro vás připravily novou soutěž, tentokrát o design interiéru, s názvem Bydlení snů, aneb soutěž o nejlepší návrh bytu. A jako obvykle se mohou účastnit pouze dívky, studentky gymnázií a středních odborných škol, ve věku 15-19 let.

S Merkurem zpět do dětství

V roce 1994 s ním byl málem ámen, ale ujal se ho Jaromír Kříž, nynější majitel firmy Merkur. Také díky němu si i dnes můžeš něco z téhle stavebnice postavit. Používá se dokonce i k výuce na některých technických školách. Jak ale taková stavebnice vzniká?

S ČEZem na COOL brigádu do Temelína

Na podzim se na facebookové stránce Práce v ČEZ objevila nová soutěž o COOL brigádu ve Skupině ČEZ. Díky speciální aplikaci jsi mohla jako on-line brigádník v jaderné elektrárně sbírat body za jednotlivé úkoly a získat tak opravdovou brigádu, stejně jako Iveta Matějů, která se na dva týdny podívala do Jaderné elektrárny Temelín.

Nesnadné cestování nevidomých po Praze

Jaké je pro nevidomého člověka cestování po Praze, si na vlastní kůži na jeden den zkusila Zuzka Kožnarová z Gymnázia Postupická. Do tohoto nesnadného úkolu se pustila kvůli svému projektu Kvalita cestování nevidomých lidí, se kterým se přihlásila do soutěže o Cenu děkana Fakulty dopravní ČVUT v Praze. Jak si s tím Zuzka poradila?

Firmy volají: Máme nedostatek strojních inženýrů.

Co si představíš, když ti někdo řekne strojařina? Nejspíš špinavou práci někde v dílně popřípadě v hale velkého výrobního podniku. Omyl! Dnešní strojařina už vypadá jinak, hodně se toho už dnes děje na počítači a výrobní haly vypadají spíš jako prostory pro kosmický výzkum.

Poslední šance nakouknout, co se děje za dveřmi ČVUT

Dny otevřených dveří na ČVUT stále pokračují. Tento týden se otevře zájemcům o studium Fakulta strojní a to ve středu 6. února a hned po ní, v pátek 8. února, Fakulta elektrotechnická a rovnou na dvou místech, V Dejvicích na Praze 6 a na Karlově náměstí v Praze 2. Kouknout se budeš moct také na detašované Pracoviště v Děčíně Fakulty dopravní ČVUT ve středu 6. února.

Dveře fakult ČVUT se otevírají i v lednu

Na konci minulého roku jsi měla možnost navštívit několik fakult ČVUT v rámci Dní otevřených dveří. Pokud jsi některé nestihla, do konce ledna máš příležitost podívat se na Fakultu biomedicínské inženýrství v Kladně a Fakultu jaderně a fyzikálně inženýrskou na Praze 1. Svoje dveře ti otevře také Fakulta stavební a to už tento pátek 25. ledna.

Markéta Pokorná, odbornice na mořské dno pod ledem

To se hned tak nevidí, aby žena z Česka zkoumala mořské dno a rovnou v Arktidě. A kdo, že se může tímto prvenstvím pochlubit? Markéta Pokorná, absolventka Stavební fakulty ČVUT v Praze. Ze své polární expedice v Arktidě se sice už vrátila, ale ledu a sněhu se věnuje dál ve své doktorské práci na Univerzitě v Hamburku.

Zase o chlup rychlejší a bezpečnější přenos dat

Určitě to znáš, chceš se kouknout na video na internetu a musíš čekat než se „naloaduje“ a nemluvě o stahování filmů, či souborů a dalších. Rychlost je v dnešní době velmi důležitá a to především, co se týče přenosu dat. Trn z paty nám všem vytrhne společnost CertiCon, která už brzy uvede na trh zařízení na urychlení přenosu dat.

Úspěšné absolventky ČVUT v Praze

Absolventky ČVUT opět ukázaly, že se ve světě práce rozhodně neztratí a nezáleží ani na tom, zda od konce jejich studia uběhlo dvacet či deset let, nebo dokonce pouhý rok. V trojlístku úspěšných žen tentokrát najdeš architektku Pavlu Melkovou, lektorku účetního výkaznictví Alici Šrámkovou a marketingovou ředitelku Ivanu Šedivou.

Nápadem k nezaplacení se stal „Mobilní most“

V pondělí 10. prosince vyvrcholil 2. ročník soutěže o Nejlepší vědecko-technické projekty holek aneb Nápad k nezaplacení. Do finále se probojovalo celkem pět prací studentek gymnázií a středních škol a to nejen z Česka, ale i ze sousedního Slovenska. A projekty to byly opravdu propracované a velmi zajímavé, takže porota neměla vůbec jednoduché rozhodování.

Soutěž Young Architect Award 2012 ovládly ženy

Architektura už zdaleka není jen doménou mužů, o slovo se hlásí i zástupkyně něžného pohlaví. Zdárným příkladem jsou nadané ženy Zuzana Procházková a Tereza Komárková. Tyto dvě mladé architektky si došly pro svou cenu letos v září v soutěži Young Architect Award. A čím si to zasloužily? Pojď se i ty s námi podívat na jejich vítězné práce.

Přijď na Dny otevřených dveří FITu a FELu

Fakulta informačních technologií a Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze tě zvou na své Dny otevřených dveří 29. a 30. listopadu. Kromě základních informací o studijních programech a prohlídky učeben tě čekají také workshopy vědeckých skupin a projektů nebo oblíbená Robosoutěž.

Mentoring – studium na vysoké škole na zkoušku

Pokud máš zájem o studium vysoké školy s technickým a přírodovědným zaměřením a zatím nevíš, jakou jsi vybrat, je mentoringový program, pořádaný Sociologickým ústavem AV ČR, v.v.i., přímo pro tebe. Pomocí mentoringu se dozvíš mnohem více informací než při hodinách od tvých vyučujících či na dnech otevřených dveří. Pojď se s námi podívat, jak takový mentoringový program probíhá.

Jaderka a Biomedicína tě zvou na návštěvu

Dny otevřených dveří na ČVUT se blíží. V první sérii se podíváme na Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou, která otevře své dveře už v úterý 20. listopadu, a na Fakultu biomedicínského inženýrství, kterou můžeš navštívit v pátek 23. listopadu. Pojď se společně s námi podívat, co tě na jednotlivých fakultách čeká.

Hrátky s legoroboty holky bavily

Akce „Od panenek k robotům“ slavila úspěch. Holky, pozor! si pro děvčata připravily povídání o Fakultě elektrotechnické a Fakultě informačních technologií ČVUT a také několik praktických ukázek, s čím se děvčata při studiu mohou setkat. Asi nejvíc je zaujali právě roboti. Odpolední část už probíhala ve společnosti IBM, kde o zábavu nebyla nouze.

Chytrá aplikace učí děti techniku

Pomocí programu Techambition se mohou nyní žáci základních a středních škol snadno a beze slov naučit, jak funguje například Archimedův zákon. Chytrou mobilní aplikaci vymysleli již před rokem studenti Českého vysokého učení technického a získali za ni cenu eClubu za nejlepší studentský nápad. Další úspěch následoval, když se ukázalo, že o ni je velký zájem.

Na tři dny studentem Fakulty stavební

Fakulta stavební ČVUT v Praze nabízí stáže pro studenty středních škol. Máš tak jedinečnou možnost poznat prostředí fakulty, způsob výuky a další věci, které tě zajímají, dříve než budeš podávat přihlášku na vysokou školu. První termín stáží začíná už v pondělí 5. listopadu.

Holky z ČVUT na Gaudeamu 2012

Kam po maturitě? Co a kde studovat? Možná to teď už také řešíš. V rozhodování ti jistě pomůže veletrh pomaturitního vzdělávání Gaudeamus 2012, konaný od 30. října v Brně. Na téhle akci rozhodně nebude chybět žádná vysoká, vyšší odborná ani jazyková škola a objeví se tu i známé zahraniční univerzity. Do Brna se samozřejmě chystá také ČVUT se zajímavým doprovodným programem.

Od panenek k robotům

Od panenek k robotům aneb snadná cesta do IBM přes ČVUT je název nové akce, kterou pro vás na listopad připravily Holky, pozor! Jedná se o den plný nejen zábavy. Dopoledne se dozvíš, jak to chodí na ČVUTu a to jak od profesorek, tak i od samotných studentek a poté si s jejich pomocí pohraješ s roboty, protože technika není jen učení. Odpoledne se můžeš těšit na výlet do IBM, kde se setkáš s ženami, které zasvětily svůj život IT.

Soutěž o nejlepší holčičí projekt je opět tady

Vědecko-technické projekty holek jsou opět in. Včera odstartoval již druhý ročník soutěže pro nadaná děvčata, která studují střední školu a která se nebojí ukázat, že jim věda či technika nejsou cizí. Jednotlivkyně nebo i skupinky holek mohou své projekty přihlašovat tady na webu Holky, pozor! až do 30. listopadu. Tři nejlepší práce budou odměněny jistě příjemnými cenami v podobě poukázek v celkové hodnotě 22 000Kč.

Kybernetika pro nás všechny

Už nějaký ten pátek se mluví o tom, že absolventi vysokých škol zaměřených na humanitní obory mají mnohem horší vyhlídky na trhu práce, než je tomuu těch, co své studium zasvětili technice. A když se zaměříme třeba na obor, jakým je např. kybernetika, může být takový student v klidu a poohlížet se po zaměstnání nejen v České republice.

Mladí architekti se poprali s historií

Young Architect Award 2012 je soutěž pro mladé architekty, kteří tak usilují o titul nejlepšího začínajícího architekta. A letošní ročník bude opravdu náročný, nejen pro soutěžící, ale i pro porotu, tématem prací je totiž hledání ideální podoby veřejného prostoru v historickém kontextu, téma v současné době hodně diskutované a často kontroverzní.

Praha cyklistická

Cyklistika je asi neoblíbenějším sportem, kterému se Češi věnují. Paradoxně ale nejvíc kilometrů ujede jejich kolo na střeše auta, když vyjíždějí na víkendy a dovolené. Kolik z nich ale na kolo usedne přes týden a jede na něm třeba do práce? Vyznavači cyklistiky, a nejen ti, by si měli uvědomit, že kolo nemusí sloužit jen jako zábava pro volný čas, ale také jako docela dobrý dopravní prostředek.

Studentská formule brázdila okruh v Hradci Králové

Studentská formule sice asi není žádná velká novinka, ale tahle v pořadí už čtvrtá s příznačným názvem FS 04, je zas o něco lepší a vychytanější než její předchůdkyně. Na její výrobě se podílelo již několik desítek studentů ČVUT. A svoje nejnovější dílo hned představili na CzechRingu v Hradci Králové.

Zavítej do Tech zóny ČVUT na Sázavafestu

Už se to pomalu blíží, ještě tak týden u babičky na venkově nebo s rodiči u moře a pak hurá s kámošema na Sázavafest. Jestli ještě nemáš lístek, možná se ti podaří vychytat akci 1+1, která platí do vyprodání zásob, nebo můžeš zkusit ISICa a taky nějakou tu korunu ušetřit. A co tě na tomhle vychytaném festivalu čeká? Krom zahraničních a domácích hudebních hvězd, také speciální Tech zóna ČVUT, kde se budeš bavit technikou. Víc se dozvíš níže.

V nohách má už tisíc mil

A opět se podíváme za sportem, tentokrát za čtyřiadvacetiletou mílařkou Terezou Čapkovou z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT. Na práci toho má opravdu hodně, ale to jí vůbec nevadí, čím méně nudy, tím lépe jí to běhá.

Na dopravku a biomedicínu až do půlky srpna

Rozhodla ses studovat techniku a prošvihla jsi už všechny termíny na poslání přihlášky, nebo se ti jen prostě nevyvedly přijímačky? Fakulta dopravní ČVUT v Děčíně vyhlásila mimořádný termín přijímacího řízení pro akademický rok 2012/2013, takže máš možnost se přihlásit až do 20. srpna. Pozadu nezůstala ani Fakulta biomedicínckého inženýrství ČVUT v Kladně a Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská, kam můžeš poslat přihlášku až do 15. srpna.

Holky, pozor! a rovné příležitosti

V posledních několika málo letech se firmy působící v České republice zabývají problematikou rovnosti pohlaví ve firemním prostředí. V praxi si to můžeš představit, že jsou např. vytvářeny programy pro zaměstnankyně, které se vrací do práce po mateřské, nebo se vyrovnávají rozdíly v pracovních kolektivech. V tomto ohledu není pozadu ani ČVUT se svým projektem Holky, pozor!

Holky ze Stavárny míří na olympiádu

Úspěšné duo veslařek Antošových už za několik týdnů usedne do dvojskifu na olympijských hrách v Londýně. Předtím je ale čeká ještě spousta práce, krom objíždění přípravných závodů také studium. Starší Jitka už má pro tento rok školní povinnosti splněné, ale mladší Lence ještě něco málo zbývá, než se bude moci plně věnovat veslování.

Mladé florbalistky z vysokých škol vybojovaly stříbro

Koncem května se v Praze uskutečnil již 5. ročník univerzitního mistrovství světa ve florbalu, kde se české vysokoškolačky utkaly s celky ze Švédska, Finska a Švýcarska a vybojovaly skvělé 2. Místo, v těsném závěsu za obhájkyněmi titulu ze Švédska. Příjemným překvapením pro české fanoušky bylo ovšem absolutní vítězství českých akademiků, kteří tak ukončili naprostou nadvládu severských florbalových suverénů.

Výpočtářem ve společnosti Škoda Power je žena

Na univerzitě byly její představy o budoucím povolání naprosto odlišné od toho, čemu se věnuje dnes. Oblast byznysu v domácím prostředí nahradila termoenergetika v zahraničí. Řeč je o Marii Areshchenko, odbornici na tepelné výpočty zařízení pro kondenzaci a regeneraci ve společnosti Škoda Power.

Další úspěchy Šárky Vávrové

Koncem března se v Kodani uskutečnila evropská soutěž The e-Skills Week 2012 Competition, kde představila svůj projekt Elektronické časomíry také studentka střední školy Šárka Vávrová. Pokud ti je tohle jméno povědomé, nemýlíš se, tato talentovaná mladá slečna o sobě dala vědět už v soutěži o Vědeckotechnické projekty holek, pořádané pražským ČVUT v rámci projektu Holky, pozor! ,a se svojí časomírou vyhrála první místo.

Iveta se postavila na hlavu chameleonovi

Soutěž Postav se na hlavu už zná svoji vítězku, je jí Iveta Vašková z Konic u Olomouce. Minulý týden si Iveta přijela vyzvednout svoji výhru a při té příležitosti se jí ujaly i Holky z ČVUT a provedly ji po zajímavých místech kampusu v Dejvicích.

V RWE ženám věří

Nedávno proběhl na půdě ČVUT zajímavý workshop s názvem „V RWE mají ženy zelenou“. Posluchačky se dozvěděly o veškerých programech, které RWE pořádá pro své zaměstnankyně a zároveň mohly vyzpovídat i váženého hosta z RWE.

Pražský Majáles 2012

Květen klepe na dveře, takže krom pálení čarodějnic a líbání pod rozkvetlou třešní nás čeká další ročník Pražského Majálesu. To letošní osmé vydání slibuje ještě větší majálesový průvod, atraktivnější zóny jednotlivých škol, pódium pro studentské kapely a mnohem bohatší doprovodný program.

Lucka Čechová – nejkrásnější dívka ČVUT

Letošní Miss ČVUT se stala dvacetiletá Lucie Čechová, studentka Masarykova ústavu vyšších studií ČVUT. A co nám tato kráska o sobě prozradila.

ČVUT zná svoji Miss a svého Krále

Ve čtvrtek 29. března se na půdě ČVUT konala velká slavnost, a sice volba Miss a Krále ČVUT. Pojď se s námi podívat, jak celá soutěž probíhala a především, kdo na trůnu nahradil loňskou Miss ČVUT Hanku Wurzelovou a Krále ČVUT Tomáše Kouřima (TOOM da Moa).

Ženy, které se kariéry nebojí

Zajímáš se o svou budoucnost, ale ještě pořádně nevíš, jaké povolání by tě bavilo, nebo v jakém oboru by ses mohla realizovat? Přijď si pro inspiraci na Den rovnosti platů a poslechni si životní příběhy, rady a zkušenosti žen úspěšných nejen u nás, ale i ve světě.

Jak získat lístky na Sázavafest zadarmo

Chceš návod, jak získat lupeny na letošní Sázavafest zadarmo? Zúčastni se fotografické soutěže „Postav se na hlavu“, kterou pro tebe připravily holky z ČVUT, a lístky můžou být tvoje!

Solární dům slaví úspěchy v USA

Solar Decathlon 2013 už zná svoji dvacítku finalistů. V této studentské architektonické soutěži pořádané v USA soupeří univerzitní týmy z celého světa a poprvé se mezi ně dostal i tým z pražského ČVUT se svým solárním domem.

Seznamte se s geekerkami

Možná, že už nějakou takovou holku znáš, jen jsi nevěděla, že se jí tak říká. „Geek“ je označení pro člověka, který si hodně dobře rozumí s moderními technologiemi. No a když je to holka, tak prostě geekerka. Na první pohled je nepoznáš. Pojď se podívat, jak takové holky žijí a co dělají.

Postav se na hlavu

Holky z ČVUT si pro tebe připravily zbrusu novou fotografickou soutěž „Postav se na hlavu“. Asi už máš spoustu nápadů, co a jak vyfotit, tak klidně začni teď hned. Registrace do soutěže se rozbíhá už v pondělí 12. března a rozhodně je o co hrát. Hlavní cenou pro vítězku jsou totiž dva lupeny na Sázavafest.

Přijď se bavit technikou

Nestihla jsi Noc univerzit, kde ČVUT představovalo nejnovější vynálezy? Nemusí tě ale mrzet, že jsi si nevyzkoušela Bluetooth autíčko nebo nepřelstila detektor lži, máš totiž možnost to všechno napravit. Tyto a mnoho dalších vynálezů budou k vidění v Národním muzeu a dotýkání tentokrát není zakázáno, nýbrž doporučeno.

S technikou se neztratíš!

Neboj se studovat technickou školu jen proto, že jsi holka. Možná tě přesvědčí, že 44% poptávky po pracovních silách je právě z technické oblasti a o jednu takovou nabízenou pozici se přihlásí 11 uchazečů, což je oproti 41 uchazečům u netechnických oborů docela malá konkurence. Takže už víš, kam po maturitě?

Co s děravým potrubím?

Milada Paulová, první žena, které bylo umožněno přednášet na univerzitě. Psal se rok 1925. A o celých 14 let později se jí podařilo získat titul první profesorky. To je jen kapka v moři krušných začátků žen v mužském prostředí. Pojď se s námi podívat, jak jsou na tom ženy – vědkyně, techničky dnes.

Koko, Momo a Lola – kamarádky do deště

Houpací křeslo Koko, gaučík Momo a dámský budoár Lola je výsledkem toho, když se z vystudované architektky, stane designérka. Návštěvnice Designbloku jistě poznaly, že je řeč o Heleně Dařbujánové a jejím nábytku s netradičního materiálu – alukompaktních desek.

Tento týden za dopravou a informatikou

Maratón otevřených dveří se chýlí do finále. Jako poslední se představí 8. února detašované pracoviště Fakulty dopravní ČVUT v Děčíně a 9. února Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze.

Strojárna, elektro a masarykáč lákají k návštěvě.

Seriál otevřených dveří na ČVUT pokračuje. Tentokrát se ti představí Fakulta strojní ČVUT, Masarykův ústav vyšších studií ČVUT a Fakulta elektrotechnická ČVUT.

Stavárna a Biomedicína otevírají své dveře

Odevzdání přihlášek na vysokou školu se neúprosně blíží, proto bys měla pomalu vybírat, kam tvoje budoucí kroky povedou. Rozhodování ti třeba usnadní Dny otevřených dveří na ČVUT. Do konce ledna stihneš jeden buď na Fakultě stavební v Praze a na Fakultě biomedicínské inženýrství v Kladně, které se oboje konají 27. ledna. Všechny ostatní fakulty se ti představí začátkem února.

Ženy přebírají štafetu

Začíná nová éra, éra žen v politice, ekonomice a byznysu. V těchto oblastech ženy v posledních letech dokazují své kvality a dosahují vysokých postavení. A uplynulý rok 2011 je toho důkazem: německou kancléřkou je stále Angela Merkelová, v čele Mezinárodního měnového fondu je nově Christine Lagardeová .

Avocado není jen ovoce

Avocado je taé název studentského projektu, který vyhrál v soutěži s názvem eClub. Jedná se o soutěž pro začínající podnikatele, kterou už druhým rokem pořádá katedra kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Zajímavou motivací pro všechny soutěžící byla hlavní cena, a sice stipendium na letní semestr ve výši 15 tisíc korun měsíčně. Pojď se s námi teď podívat, jak to celé probíhalo.

Stylový mininotebook už zná svoji majitelku

V pondělí 5. prosince proběhla soutěž o nejlepší vědecko-technické projekty holek ze středních škol. Všechny šikovné středoškolačky se sjely snad ze všech koutů republiky a v prostorách Národní technické knihovnyv Dejvicích představily svoje vymazlené projekty. Prezentované práce překvapily asi především svojí různorodostí, jednalo se o prezentace z oblasti techniky, chemie, ale i módy. Pojď se na ně spolu s námi podívat.

Dívčí soutěž o mininotebook od HP

Hledáš program na pondělní odpoledne? Něco tu pro tebe máme. Holky, které se zapojily do soutěže o nejlepší vědecko-technický projekt, budou prezentovat svoje výtvory. Přijď to všechno skouknout a načerpat inspiraci pro příští rok.

Otevřená informatika nabízí stipendium nadaným děvčatům

Ženy a počítače, to k sobě nejde.“ … „Holka si vybere notebook leda, když je růžový s fialovýma puntíkama.“ … „Dívky přece technice nerozumí, nemají ji v genech.“ … STOP!!! Stereotypy o mužských a ženských povoláních už dávno neplatí. Pokud jsi dívka a uvažuješ o kariéře v IT, studijní program Otevřená informatika ti nabízí jedinečnou šanci!

Holky, pozor! Registrace prodloužena!

Řešíš zrovna nějaký školní projekt nebo máš nějaký dobrý nápad, se kterým se chceš pochlubit? Stačí, když všechno zpracuješ do prezentace v PowerPointu, spolu s obrázky, fotografiemi, grafy a tabulkami a přihlásíš se do naší soutěže O nejlepší vědecko-technické projekty holek přímo tady na stránkách www.holkypozor.cz/soutez. Nemusíš na to být sama, můžeš se do toho pustit s kamarádkou nebo rovnou s celým týmem holek. Registrace je prodloužena až do 30. 11., tak neváhej a přihlas se. Na autorku nejzajímavějšího projektu čeká mininotebook.

S Katkou nejen o lyžování

Už za několik dní proběhne na Fakultě biomedicínského inženýrství ČVUT další akce v rámci cyklu Besedování s osobnostmi na FBMI. Hostem bude tentokrát olympijská vítězka a mistryně světa v běhu na lyžích Kateřina Neumannová.

Dobij baterky & vyhraj elektrokolo!

Chceš už za měsíc jezdit do školy na novém elektrokole? Díky nové soutěži „Dobij si baterky a vyhraj elektrokolo“, kterou připravila Fakulta dopravní ČVUT, se ti tohle přání může splnit. K účasti stačí málo, profil na Facebooku a chuť soutěžit.

Navštiv nás na Gaudeamu v Brně

Už víš kam po maturitě? Jak se na vybranou školu dostat? Které nové obory budou v příštím roce otevřené? Ve kterých státech máš možnost jako český student studovat? Odpovědi na tyhle a spoustu dalších otázek určitě najdeš na blížícím se evropském veletrhu pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus.

Zachyť to svýma očima

Na Fakultě stavební ČVUT v Praze právě probíhá 4. ročník fotografické soutěže Tvýma očima. Soutěž není určena pouze pro studenty fakulty. Fotky mohou zasílat i studenti středních škol, takže je zde šance i pro tebe. Přihlásit se můžeš hned do dvou kategorií, první s názvem Variace na barokní téma a druhá Dřevo – živý materiál.

Krása se s technikou nevylučuje

Nemusíš být ani odbornice přes svět showbyznysu, ale tuhle holku budeš znát. Jitka Nováčková se v březnu stala novou Českou Miss pro rok 2011. Jihočeská kráska, milovnice tance, hudby, ale i outdoorových sportů letos úspěšně odmaturovala, kromě jiného i z matiky, a nyní sebejistě vykračuje po chodbách ČVUT jako po molu.

Míša Vyroubalová – technik tělem i duší

Kam po střední? Padaly nápady jako veterina, medicína a podobné obory. Nakonec Míša zjistila, že biologie asi nebude to pravé ořechové a naopak matika, fyzika a geometrie je to, čemu by se chtěla dál věnovat. Díky tomu vedly její kroky až na Fakultu strojní ČVUT v Praze, kde v současné době působí v Inovačním centru diagnostiky a aplikace materiálů.

Červená se line záře pod dozorem ČVUT

Nynější požární normy vycházejí z výsledků experimentů v laboratorních podmínkách, kde se testuje chování různých konstrukčních prvků při zvýšených teplotách. V praxi se ovšem ukazuje, že tyto experimenty nejsou dostačující. Proto se tým odborníků z ČVUT rozhodl pro unikátní experiment. Pojď se s námi podívat, jak toto neobvyklé požární cvičení vypadalo.

Barbora Nesnídalová, akrobatka z dopravky

Tahle holka je ve vzduchu jako ryba ve vodě. Od svých osmnácti se naplno věnuje letecké akrobacii a na závodech už to natřela nejednomu chlapovi. Je jen otázkou času, kdy dosáhne i na tu nejvyšší příčku, zatím má štěstí na druhá místa.

Technika začíná být lákavá

V kuloárech technických oborů koluje zpráva, že firmy jako Škoda Auto, ČEZ nebo Siemens budou nabírat tisíce nových techniků, konstruktérů a vývojářů. Problémem je, že jich je v současnosti nedostatek a to právě pro tebe znamená velkou příležitost dostat se do některé z těchto velkých firem.

Vesmírem křížem krážem

Nevíš, co s penězi z letní brigády? Při obcházení butiků a nakupování zlevněných hadříků rozhodně zavítej i do knihkupectví. Místo dalšího supervýhodného kousku do svého šatníku zvaž investici do nové knihy od americké fyzičky Lisy Randallové s názvem Tajemství skrytých dimenzí vesmíru.

Překážky na nádraží

Až při svých toulkách Prahou zavítáš na Holešovické nádraží, povšimni si rotačních bubnů hned vedle pokladen. Tam, kde dříve visely jízdní řády, totiž najdeš nenápadnou výstavu Projektu Plus kurátora Petra Valera, kde postupně různí zajímaví autoři představují svoje díla. A co tam můžeš shlédnout nyní? Na netradičním místě Holešovického nádraží představuje svoje kresby kreslířka a sochařka Kateřina Kociánová.

Když méně je více

S minimalismem se dnes setkáváme skoro ve všech uměleckých oblastech, v sochařství, malířství, architektuře, dokonce i v literatuře, hudbě, módě a užitém umění. Tímto uměleckým stylem se inspirovala také Jana Hamrová, absolventka ČVUT v Praze, a jeho podstatu jednoduchých linií, geometrických tvarů a čistého vzhledu vnáší do svých elegantních a nadčasových šperků.

Před vysokou na MALTU

Asi každý má obavy z nástupu na vysokou školu - nové prostředí, noví kamarádi, jiný systém učení než na střední škole a nespočet dalších starostí a radostí, které s sebou studium na vysoké škole přináší. A právě s tím by měl pomoci budoucím studentům Fakulty stavební ČVUT nový kurz MALTA.

Eva Jiřičná: zamilovaná do skla

O téhle dámě bys rozhodně měla vědět. Světoznámá architektka Eva Jiřičná vystudovala Fakultu architektury ČVUT v Praze, kterou pak ještě završila tříletou nástavbou na AVU. Ke všem jejím úspěchům však vedla dlouhá cesta.

Zdravotnické obory také na ČVUT

Na práci zdravotní sestry v nemocnici ti už nestačí jen středoškolské zdravotní vzdělání, je potřeba absolvovat vyšší odbornou školu a na některé profese dokonce i vysokou školu. Třeba v případě porodní asistentky už v dnešní době není jiná volba než vysokoškolské vzdělání.

Barbora Stunová: Od báboviček na pískovišti k „bábovičkám“ z hořčíku

Koho by napadlo, že na takovém špinavém a zaprášeném místě, jako je slévárna - formovna, najdeme tak půvabnou mladou dámu. Řeč je o Ing. Barboře Bryksí Stunové, která se na Ústavu strojírenské technologie Fakulty strojní ČVUT, zabývá technologií slévání.

Za kulturou s biomedicínou

Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT na Kladně se otevírá svému okolí. V jejích prostorách na tebe nově čekají výstavy, koncerty i divadelní představení.

Stavařky z ČVUT zabodovaly na mezinárodní soutěži

19. května se na Technické univerzitě v Košicích konal již 12. ročník Mezinárodního kola Studentské vědecké odborné činnosti (SVOČ) stavebních fakult ČR a SR. Pojď se s námi podívat, jakých úspěchů na něm dosáhli studenti a především studentky Fakulty Stavební ČVUT.

I Architektura myslí na ekologii

Ekologické stavby jsou čím dál tím více oblíbené, proto se také na Fakultě architektury ČVUT v Praze rozjíždí nový bakalářský předmět Ekologie I. Budoucí architekti se v něm dozví například spoustu praktických informací o udržitelné architektuře.

Nový kabát pro Masarykovo nádraží

Možná sis už všimla přestavby Masarykova nádraží v Praze, ale nejspíš ještě nevíš, že na Fakultě architektury ČVUT se koná s tím spojená výstava architektonických návrhů, jak by mohlo Nádraží a a jeho okolí v budoucnu vypadat.

Za všechno zase může Slunce

Věděly jste, že příčinou klimatických změn naší planety nejsou skleníkové plyny, ale pohyby Slunce? Za tímto převratným objevem stojí Ing. Ivana Charvátová, CSc., z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Podle ní lze pohyb Slunce rozdělit na dva typy, uspořádaný do trojlístku a chaotický, a každý z nich má jiný vliv na klimatické dění na Zemi.

I pro rybáky se staví s dobou

Rybáci od Troubeckého jezera se už zabydlují na třech nových ostrůvcích vyrobených z betonu. Rybák obecný je jedním z nejohroženějších ptačích druhů u nás, jeho přirozená hnízdiště, štěrkové ostrůvky bez vegetace, pomalu z vodních ploch mizí, a tak se s tím odborníci ze střední Moravy rozhodli něco udělat.

Za slavnými vilami na Architekturu

Od 3. května je v nové budově Fakulty architektury ČVUT v Praze k vidění výstava o slavných vilách Čech, Moravy, Slezska a nově i našich sousedů na Slovensku. Krom panelů s texty a fotografiemi slavných vil můžete v expozici potkat i jejich trojrozměrné modely a komu tohle nepostačí, je připravena i procházka po vilách na Hanspaulce.

Přípravný kurz - pro snadnější začátek studia...

Holky, chystáte se na technickou vysokou školu a tak trochu plavete v matice a fyzice? Pak právě pro vás je připraven speciální „Přípravný kurz – pro snadnější začátek studia na vysoké škole“.

Za Majálesem do Stromovky!

6. května se v pražské Stromovce uskuteční další ročník studentského festivalu Majáles. Pokud dorazíš, čeká tě nabitý program plný hudby, divadelních představení, výtvarného umění, ale také volba krále Majálesu, jarmarky a další studentské atrakce.

Manažerem roku je absolventka ČVUT

Poprvé po dlouhých 18 letech si cenu Manažera roku přebrala žena, Senta Čermáková, úspěšná manažerka společnosti Hewlett-Packard. Za sebou nechala 71 poražených finalistů z velkých firem jako Metrostav, Dalkia Česká republika, BAEST Machines & Structures, Top Hotels Group a další.

Práce snů v šestadvaceti: Tři frčky a služební Boeing

Poprvé letěl, když mu bylo patnáct a to na kluzáku. Dnes je mu šestadvacet a už pilotuje velké dopravní letadlo. Řeč je o Tomáši Petrmanovi, jednom z nejmladších dopravních pilotů v České republice.

Od plavání k architektuře

Vítězkou Olomouckého kola Hrdiny roku 2010 se stala teprve osmnáctiletá plavkyně Anna Hladká. Tato nadaná sportovkyně má za sebou už více úspěchů, například zlatou medaili z mistrovství republiky handicapovaných plavců a 3 bronzové medaile z loňského mistrovství světa handicapovaných juniorů. Vedle sportu se Anna věnuje například fotografování a v budoucnu by ráda studovala bytovou architekturu.

Rosina Kašičková: Extrémní parašutistka, Pilot

Rosina (24 let) je doktorandka na Ústavu letecké dopravy Fakulty dopravní ČVUT, obchodní pilot letounů, pilot ULL, instruktorka parašutismu, řídící seskoků, parašutistka v disciplínách freestyle za volného pádu a létání na vysoce výkonných padácích (celkový nálet letouny: 320h+, počet seskoků z letadla: 2300+).

Kurz modelování v režii ČVUT

Další z profíků ČVUT budou předávat svoje znalosti a zkušenosti všem těm, kteří se přihlásí na jejich kurzy. Tentokrát je to Fakulta architektury, která nabízí své prostory a zkušené kantory, aby se kdokoliv z amatérských i neamatérských nadšenců mohl pod jejich vedením zlepšovat v modelování.

ČVUT technici na zkušené po Evropě

Studenti ČVUT se, jako v každém semestru, zúčastnili v minulém týdnu týdenních kurzů pořádaných partnerskými univerzitami programu ATHENS. Na výběr bylo přes 75 kurzů pořádaných například v Paříži, Budapešti, Soluni, nebo Madridu.

ČVUT zjistilo, že jeden billboard má za příčinu deset metrů nepozorné jízdy!

Řidiči jsou nejčastěji za jízdy rozptylovaní billboardy se ženami. Určitě sis všimla, že reklamních poutačů je na českých silnicích požehnaně. Tým z Fakulty dopravní ČVUT pracuje na výzkumu naprosto unikátním v ČR.

Studentům záleží na tom, kde žijí. Navrhují chytrá řešení pro životní prostředí.

Vítězové soutěže Chytrá řešení pro životní prostředí jsou Dong Nguyen Thanh a Hung Hoang Dieu z Vysoké školy chemicko-technologické a z Českého vysokého učení technického v Praze. Uspěli v konkurenci víc než stovky projektů s novou technologií k odstraňování arzénu ze znečištěné vody. Ocenění jim předali ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a předseda Akademie věd Jiří Drahoš.

Sportovní i elegantní. Nedostižná elektroformule ze stáje týmu studentů ČVUT

Studenti z ČVUT vystavěli první elektroformuli v ČR a hned se s ní dostali na soutěž Formula Student Electric v německém Hockenheimu, kde se v srpnu utkají s 29 týmy z celého světa. Při testování od ledna už elektroformule najela přes 24 kilometrů, vypadá to na pořádnou jízdu.

Výstava na ČVUT o tom, jak ztvárnit lidské tělo

ČVUT hostí do konce března Figuramu, už jedenáctý ročník výstavy kreseb figur od studentů i pedagogů z celkem jedenácti domácích i zahraničních vysokých uměleckých škol a to včetně Architektury ČVUT.

Studentský ples ČVUT

Plesová sezóna vrcholí a v pátek 11. března proběhne všemi netrpělivě očekávaný osmý ročník Studentského plesu ČVUT. Letos se odehraje v komiksovém stylu. Veselé rejdění už tradičně hostí Masarykova kolej v Dejvicích.

Lady iKariera na ČVUT v Praze

Ve středu 9. března proběhne už tradiční Veletrh pracovních příležitostí neboli iKariéra v dejvickém kampusu ČVUT. Letos se představí kolem 80 firem a společností, a to na půdě fakult stavební, elektrotechnická a strojní. Veletrh IKariéra pomáhá studentům nebo absolventům ČVUT hledat jejich první zaměstnání, praxe nebo téma diplomové práce.

Kateřina Sakařová

Kateřina dokončila v roce 2006 studium oboru Pozemní stavby a konstrukce na Fakultě stavební ČVUT. Ve svých třiceti letech má za sebou obdivuhodné pracovní zkušenosti. Stojí za tunely v nejrůznějších místech světa. A navíc je na svých cestách neustále usměvavá inženýrka:).

Pod taktovkou holek z ČVUT

Sociologický ústav Akademie věd pořádá letos oficiálně první ročník tzv. mentoringu, který si klade za úkol představit holkám ze střední, jak se studuje na vysoké a co všechno to obnáší. V pilotním ročníku v roce 2009 probíhal projekt mezi studentkami z vybraných pražských gymnázií a z ČVUT.

Když tě fyzika provází na každém kroku tvého života a ani o tom nevíš

Se začátkem nového semestru se na Fakultě elektrotechnické ČVUT rozbíhá už tradiční cyklus Přednášky fyzikálních zajímavostí. Tady ti odborníci srozumitelnou formou vysvětlí dění na zeměkouli, v jejím okolí a za čím vším stojí fyzika. Napadla tě třeba někdy otázky, proč je v noci tma?

Novou budovou se rozrůstá dejvický kampus ČVUT

Dne 22. února ve 14 hodin prezident republiky Václav Klaus slavnostně otevře Novou budovu ČVUT v kampusu v pražských Dejvicích. Téhle historické akce se zúčastní vedení ČVUT, studenti i další významní hosté.

Národní technické muzeum znovu otevřelo své brány

Po čtyřech letech rekonstrukce se 16. února otevřelo pro veřejnost Národní technické muzeum v Praze na Letné. Připraveno je pro vás celkem pět nablýskaných expozic a dvě výstavy. Slavnostnímu otevření přihlížel i prezident republiky Václav Klaus a rektor ČVUT prof. Václav Havlíček.

Technomolky se hlásí o slovo

Mohou se holky vyrovnat klukům? Jsou jejich schopnosti rovnocenné? Technomolky si myslí, že když pomineme fyzickou sílu, tak určitě ano. Na straně technicky zaměřených holek jsou i vědecké testy, které jejich názor podporují. Jak je tedy možné, že je zatím v nových technologiích tak málo holčičího zastoupení?

ČVUT jde za studenty do Trutnova

Fakulta elektrotechnická ČVUT přichází s nabídkou kvalitního a jedinečného programu v Trutnově. Od akademického roku 2011/12 se otevírá bakalářský studijní program Elektrotechnika, energetika a management. Na české poměry v nevídaném podání! S oborem budou úzce spolupracovat ty nejprestižnější firmy regionu: například ABB, ZPA Smart Energy, Siemens, ČEZ a další. Nechceš být u toho i ty?

Ďábelsky chytrá a andělsky krásná studentka ČVUT ve finále Miss Academia

Miss Academia 2011 zná už svou TOP desítku. Do finále 29. března postoupila i Aneta Dvořáková z Velvar, studentka Fakulty architektury na ČVUT. V krátkém rozhovoru prozradila něco víc o sobě. Svoje sympatie můžeš Anetě vyjádřit i ty, hlasuj na stránkách Miss Academia.

Design můžeš nově najít i na ČVUT

Fakulta architektury ČVUT rozšířila nabídku svých oborů. Od minulého akademického roku nabízí ke studiu také průmyslový design. Nejde o jedinou novinku, dále by měly následovat krajinná a zahradní architektura nebo prostorové plánování. Architektura tak reaguje na poptávku po designérech, kteří mají širší záběr, a nezajímá je jen umělecká stránka věci.

Ukládání jaderného paliva pod taktovkou dvou žen

Elektrárna Dukovany se pyšní evropskou raritou. Na jaderné palivo tam nově dohlížejí dvě fyzičky, sedmadvacetiletá Monika Mervartová a o dva roky starší Julie Krsková. Julie vystudovala Radiační ochranu na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT a obor Odpady a jejich využití na České zemědělské univerzitě. Monika vystudovala obor Fyzika plazmatu na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně.

Holčičí mozky na ČVUT jsou in!

To, že je o holky na technikách velký zájem, dokazuje další škola. Fakulta elektrotechnická ČVUT chce pomoct zlomit klišé, že IT není pro holky a nabízí stipendium 50.000,-Kč třem nejlepším studentkám, které nastoupí v roce 2011 do prváku na obor Otevřená informatika.

Mikuláš? Nee, v lednu chodí nadělovat děkan Fakulty dopravní ČVUT

Ve středu, dne 26. ledna 2011 proběhnou finálové prezentace a slavnostní vyhlášení třetího ročníku soutěže pro středoškoláky Cena děkana Fakulty dopravní ČVUT v Praze. Účastní se jednotlivci i týmy, ti nejlepší představí svoje projekty zpracované na různá dopravní témata. Následuje vyhlášení výsledků a předání cen děkanem Fakulty dopravní ČVUT prof. Dr. Ing. Miroslavem Svítkem.

Markéta Růžičková: Láska v texaskách

Markéta (23) studuje Masarykův ústav vyšších studií, obor Podnikání a management v průmyslu. Momentálně ji můžete zastihnout na kampusu Texas Tech University v Lubbocku, kde je na ročním výměnném studijním pobytu.

ČVUT tě zve na pražský veletrh Gaudeamus!

Už po čtvrté se bude konat v Praze veletrh Gaudeamus, a to ve dnech 25. a 26. ledna 2011 na výstavišti Praha Holešovice. Mezi osmou a šestnáctou hodinou se ti představí nejrůznější instituce pomaturitního vzdělávání. Čekají tě školy od českých po zahraniční, připraveny budou přednášky a poradenství kam po maturitě i program na odreagování :). Budeme se na tebe těšit také na stánku ČVUT!!!

Staň se vysokoškolačkou na Fakultě stavební ČVUT na 3 dny!

V březnu a dubnu 2011 pro tebe připravila Fakulta stavebni ČVUT jedinečnou příležitost, jak poznat prostředí fakulty a její fungování, způsob studia a obor, o který máš zájem. Dostaneš se přímo do terénu, aby jsi viděla, že univerzitní džungle není neproniknutelná. Zárukou, že se neztratíš ti bude tvůj osobní průvodce:).

„Chci vědět, zda nás roboti opravdu jednou ovládnou,“ říká Bára Smolíková z Otevřené informatiky ČVUT

Bára studuje druhý ročník na Fakultě elektrotechnické ČVUT. Proniká do tajů programu Otevřená informatika. Je to pro ni velká výzva, ale se studiem je celkově moc spokojená. A najde si čas i na spoustu jiných aktivit mimo školu. Baví ji šachy, jezdectví a florbal.

Jak ČVUT koncertuje v Rudolfínu a plesá na Žofíně

Poznej ČVUT i z jiné než technické a akademické stránky. ČVUT ti otevírá svou společensko-kulturní náruč hned začátkem roku. Už tradičně proběhne v lednu novoroční koncert v Rudolfínu a následně v únoru univerzitní ples v Žofíně. Obě společenské akce se nesou v jedinečném slavnostním tónu. To podporuje fakt, že se konají v krásných, historických budovách.

Co ti letos přinese Ježíšek? Napiš si o Komix ČVUTIX!

Chceš něco originálního a vtipného pod stromeček? Pak je jasnou volbou ČVUTIX = Komix + ČVUT. ČVUT přišlo s vlastním komixem. Každou z osmi fakult školy si vzal pod svá ochranná křídla jeden z předních komixových ilustrátorů a vznikly tak opravdu vypečené příběhy.

Miss Academia 2010

MISS ACADEMIA ČR je soutěž pro všechny studentky vysokých a vyšších odborných škol, kterým je pod 26 let. Motto akce vypovídá za vše: „Miss, která má (s)mysl.“ Zkrátka se hledá dívka nejen krásná, ale i inteligentní.

Když na ČVUT zápasí roboti

10. prosince proti sobě bojovali roboti, které sestavili studenti z bakalářského studijního programu Kybernetika a robotika Fakulty elektrotechnické ČVUT. V soutěži se utkalo celkem dvacet týmů a dvacet chytrých robotů. Jejich cílem bylo vytlačit soupeře z ringu. To se nabízejí na Kybernetice zajimavé hrátky hned od prváku, co ty na to?

V pražském Roxy se sešela celá Evropa

9. prosince v pražském vyhlášeném klubu Roxy proběhla historicky první ERASMUS LABEL PARTY. Vytuněná akce pro studenty vysokých škol spojená s udílením cen Erasmus Student Label 2010 za nejzajímavější příběhy o zkušenostech z pracovních stáží Erasmus v zahraničí.

Univerzitou číslo jedna v ČR? ČVUT!

Zajímá tě, jak dobře si stojí univerzita, na které studuješ v porovnání se zbytkem světa? ČVUT v Praze se pro rok 2010 raketově zlepšilo v hodnocení prestižního světového žebříčku univerzit THES-QS. V kategorii technických věd obsadilo 121. místo a posunulo se tak oproti loňsku o 50 míst.

Se stavebnicí Merkur postavíš Eiffelovu věž i stroj na kontaktní čočky

V zámecké galerii v Kladně probíhá až do příštího března bezkonkurenčně největší výstava stavebnic Merkur u nás. Máš příležitost jak zkouknout modely známých světových staveb, tak si trochu hrát a sestavit vlastní dílko nebo sledovat, jak na Biomedicíně na ČVUT využívají stavebnici u studia, např. v robotice.

Den vědy – Po budoucnosti mladých vědců nepátráme ve hvězdách

Dne 26. listopadu 2010 se na půdě Vysoké školy ekonomické v Praze uskutečnil už čtvrtý ročník DNE VĚDY. Tento den je plný přednášek, kdy se jak studenti, tak široká veřejnost dozví například, co všechno jde vyčíst z genetické informace člověka, jaké využití má projekt Galileo v dopravní telematice nebo jak je to vlastně s předvolebními analýzami. Všechny tyto zázraky jsou ještě doplněné bohatým doprovodným programem.

Dny otevřených dveří na ČVUT

Máš zájem studovat na univerzitě s technickým zaměřením? Ale váháš, pro co konkrétně se rozhodnout? Přijď na dny otevřených dveří fakult ČVUT. Na vlastní oči tak poznáš, do čeho bys šla a co můžeš očekávat v následujících 5 letech tvého života – a vsaď se, že to bude naprosto bezkonkurenční pětiletka!

Běh 17.listopadu

ČVUT pořádá v sobotu 20.listopadu už 58.ročník běhu u příležitosti oslav dne 17.listopadu. Přijď si o víkendu zaběhat do obory Hvězda na Praze 6, a připomenout si tak den den, kdy studenti vysokých škol pomohli změnit naši budoucnost.

Baví tě matika a současně biologie? Studuj BIOmedicínu namísto medicíny

Biomedicína na ČVUT je hodně zajímavý obor, je to mix techniky a medicíny. Po absolvování tohoto programu se z tebe stane inženýrka, která je jednou z nejdůležitějších v týmu na operačním sále v nemocnici.

Kariérní centrum ČVUT v novém kabátě

Webové stránky Kariérního centra ČVUT se pyšní novým vzhledem. Kromě vytuněnýho designu se zlepšila i přehlednost a dosažitelnost všemožných informací, které studenty zajímají. Klikni na http://www.kariernicentrum.cz/ a přesvědč se sama.

Školka pro lvíčata ČVUT

ČVUT jako vůbec první univerzita v ČR má vlasní školku, která je otevřená pro děti jejích zaměstnanců a studentů. Divíš se, co všechno v kampusu ČVUT nenajdeš? Třeba se i tobě bude jednou v budoucnu tahle instituce hodit:)

Veronika Petříková: Se zakoukala do Fakulty informačních technologií ČVUT

Veronika (23) je v prváku na Fakultě informačních technologií na ČVUT. Po střední její cesta nevedla rovnou na ČVUT. Veronika kromě studia informatiky na FIT studuje ještě Informatický obor na Vysoké škole ekonomické v Praze, a to už třetí rok.

L’Oreal ti poradí s kariérou v soutěži o iPod!

Jestli stále váháš, jaká oblast by tě po škole zajímala a kde by ses mohla uplatnit, vyzkoušej mezinárodní online hru REVEAL, ta ti prozradí, jakým směrem se po škole vydat. A vyhraješ iPod Apple Touch a týden v Paříži!

TEREZA na ČVUT podporuje zrakově postižené studenty

TEREZA, centrum zrakově postižených na Fakultě jaderky na ČVUT, pořádá ve středu 20.října od 10h do 17h den oteřených dveří. Zajímáš se o život ostatních? Přijď se podívat kde a jak studují lidé s postižením zraku do TEREZY na adresu: Trojanova 13, Praha 2.

Den otevřených dveří na stavárně ČVUT

Přijd se podívat na Fakultu stavební ČVUT v Praze v Den otevřených dveří. Nabízí se ti jedinečná možnost seznámit se s fakultou, jak funguje a setkat se s pedagogy a studenty.

Klára Ferdová: Tajná stáž v NATO

Klára je absolventkou Fakulty architektury ČVUT. V posledním ročníku školy žádala o stáž v NATO a byla úspěšná! Aliance každý rok vybírá 40 stážistů ze studentů, kteří končí university v členských zemích. Co v jejím životě znamenlo úspěšně projít náročným výběrovým řízením a co předcházelo přestěhování se do Bruselu?

Byznys Prakticky

Studuješ technickou školu a máš chuť se vrhnout do podnikání? Startovací info ti poskytne sedmi denní kurz.

Hanka Kodedová: Biomedicína na ČVUT je dobrá volba

Hanka (24) je v páťáku na oboru Přístroje a metody v biomedicíně. Během studia poznala díky ČVUT nejen teorii z lavic nebo při exkurzích. Měla možnost podívat se, jak to chodí v praxi díky stáži v Rehabilitační klinice Malvazinky. Poznala i top vedení v Linetu, jedné z nejlepších českých firem, co v oboru působí po celém světě díky programu mentoring na ČVUT. Další zkušenost z oblasti výzkumu získala díky ČVUT na zahraničním studijním pobytu v Glasgow.

ČVUT představuje cool obor: Inteligentní budovy

Je známo, že holky zmáknou dělat víc věcí najednou, mají široký záběr a udržují si přehled, o tom co se děje v okolí. Proč nevyužít tuhle schopnost i ve škole? ČVUT nabízí mezifakultní program Inteligentí budovy, kde budeš moci skvěle uplatnit tuhle vrozenou vlastnost.

Letní řádění v Temelíně

Léto už pomalu končí a velký prázdniny taky. Člověku je z toho smutnozase začne škola. Ale určitě už spřádáš plány, co podnikneš příští léto. Co takhle zkusit něco dost bláznivýho? Podnikni misi do sci-fi světa v jižních Čechách. Nech se zavřít na čtrnáct dní do temelínský elektrárny a pořádně to tam s partou vyvolených prozkoumej.

Holky, pojďte do vedení

Láká tě představa, že budeš vést v budoucnu firmu? Že se budeš podílet se na rozhodování o jejím osudu? Jen do toho! Průzkumy mluví jasně. Společnosti, které mají na vysokých pozicích ženy, jsou úspěšné. Mezi výhody se řadí například lepší finanční výsledky, lepší podmínky pro diskuzi, bourání starých zavedených pravidel a v neposlední řadě fakt, že mužské osazenstvo chodí daleko lépe upravené do práce :).

Lucia Fedorová: stáž v Googlu byla super zkušenost

Lucia (23) studuje magisterský obor Výpočetní technika na Fakultě elektrotechnické ČVUT. Je zkušený matador v projektech zaměřených na střední školy. Při road show Sedm statečných jsi ji mohla potkat na své škole, možná byla dokonce tvojí mentorkou a představovala ti, jak to funguje na ČVUT

S iPhone strčíš televizi do kapsy!

Taky patříš mezi fanoušky iPhonu? Propadla jsi jeho kouzlu a pokaždé zas a znova tě dokáže překvapit, jaké nové funkce a vychytávky se pro tvého miláčka vyvíjejí? Firma Mediawork z Vědeckého inkubátoru ČVUT přišla s revoluční platformou pro iPhone na českém trhu, a tak můžeš zdarma sledovat TV vysílání.

Šárka Procházková: Stáž ve Skotsku nakopla mou kariéru

Šárka si náležitě užila studia na ČVUT. Kromě toho, že se věnovala oblasti, co jí ve škole bavila, stíhala i fůru věcí kolem. Zapojovala se studenstkých projektů na univerzitě - do dobrovolnické organizace, kde pomáhala zahraničním studentům, pořádala i cool akce přes léto a zimu pro český studenty, známý pod názvem Technická přestávka.

Přes sto špičkových odborníků obsadí nový vědecko-technický park ČVUT

Tento týden proběhlo slavnostní položení základního kamene podobně sofistikované instituce jako je Národní divadlo☺. Pod taktovkou 150 profíků se budou rozvíjet jen a pouze kvalitní nápady! Ovšem půjde o umění z oblasti aut, motorů a převodovek…

Uživatelsky vytuněná ovládání od počítače až po mobil

S rozvojem technologií se zvyšuje potřeba, aby je bylo schopno ovládat víc a víc lidí. Drtivá většina interakcí mezi uživatelem a zařízením, ať už to jsou počítače, mobilní telefony, domácí spotřebiče nebo auta, je zprostředkována tak zvaným “rozhraním”. Díky němu člověk nejen ovládá zařízení příkazy, ale také jeho prostřednictvím dostává odpověď, zpětnou vazbu o stavu nebo procesech v něm.

Jak se staví strahovský sen rukama studentů ČVUT aneb návod, jak si labužit na 14m2

Neatraktivní stav kolejí Strahov jsou pověstné široko daleko. Tuhle skutečnost na druhou stranu vyvažuje řada výhod, kvůli kterým je Strahov stále plný studentů. Absolventi ČVUT pak se slozou v oku a notnou dávkou melancholie vzpomínají na svoje studentská léta.

Studenti ČVUT triumfovali v soutěži „Cena Nadace ČEZ“

Společnost ČEZ pořádala už 11. ročník soutěže vědeckých a technických projektů studentů vysokých škol „Cena Nadace ČEZ“. 1. července byla vyhlášená skupina těch nej nej, kteří inovativně zpracovali řešení reálných problémů z oblasti energetiky, a rozdělili si fajnových 180 000 Kč.

ČVUT designuje na míru mladým, co jsou zatím single, … ☺

V architektonické soutěži navrhují studenti ČVUT bydlení pro singles, fenomén naší generace. Pro mladý lidi, co jsou bez závazků a mají čas a prostor pro zábavu, sport, zkrátka pro aktivní život.

„Studentky technických univerzit mají u Bosche zelenou“

Firma Bosch dlouhodobě spolupracuje se studenty a letos podporuje hlavně holčičí osazenstvo univerzit včetně ČVUT. V rámci genderové politiky firma rozjíždí projekty na podporu žen, které pracují v odborně zaměřených společnostech, a možnosti růstu jejich kariéry vs. rodiny. Zapoj se i ty. Navrhni, jak zlepšit postavení žen na trhu práce. A vyhraj super relaxační víkendovku v lázních!

Marija Miletić se zamilovala do jádra

Marija Miletić (25) pochází z hlavního města Srbska, Bělehradu. V Praze vystudovala ČVUT, Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou, konkrétně teorii a techniku jaderných reaktorů. V současnosti pracuje v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy, v oboru, kde je minimum žen.

Foť přes léto a vyhraj s „Tvýma očima 2010“

Fakulta stavební ČVUT v Praze pořádá už 3. ročník fotosoutěže Tvýma očima. Je otevřená i kategorie pro střední školy, tak se vžij do role fotografky. Témata jsou: "Lepší město – lepší život" a "Jak se staví..."

Co za vysvědčení? No přece motýlí netbook od HP!!!

Společnost HP přišla s cool netbookem, který je speciálně určený holkám. Tenhle stylový kousek přišel na svět díky slavné americké návrhářce Vivienne Tam v motýlím designu. Tváří unikátního mini noťasu se stala zpěvačka Klára Vytisková ze skupiny Toxique. Jak se ti líbí?

Regina Loukotová. Významná architektka označuje kavárnu Národní technické knihovny v kampusu ČVUT jako Slávii Dejvic. Mezi její nejoblíbenější místa patří pražská Hanspaulka, Oslo a Káhira.

Její celoživotní láskou je architektura, kterou vystudovala na ČVUT v Praze. Pro získání jiného přístupu k věci vyjela na zkušenou na stáž do Skandinávie. Mimo zahraniční působení a vlastní architektonické kanceláře vedla ateliér na Fakultě architektury na ČVUT.

Holky pozor, umělá kámoška je na obzoru!

Tak už je to tady, vědcům se podařilo vyrobit umělou buňku, která se dokáže sama rozmnožovat. A kopie jsou stejně syntetické jako vyrobený originál. S tou umělou kámoškou jsme to zatím trochu přepískli, ale za pár let to asi nebude nerealizovatelné.

Pojeď na Rock for People s ČVUT!

I když tomu počasí nenasvědčuje, konečně se přiblížil začátek léta a ním spojené prázdniny ☺. Ty můžeš pořádně rozjet na cool fesťáku Rock for People! Nabízí se ti čtyři dny prvotřídní muziky, který si užiješ s bandou svých kamarádek a kámošů, a díky ČVUT dokonce se slevou!!!

Víš, co más společného marihuana a čokoláda?

Zjistíš to na na Týdnu vědy na ČVUT

Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze pořádá ve dnech 13. – 17. června už dvanáctý ročník Týdne vědy. Jestli studuješ na střední a baví tě fyzika, matika, chemie, informatika a uvažuješ o studiu na technicky nebo přírodovědně zaměřené vysoké škole, tak tehle týden plný projektů, přednášek a exkurzí je určený právě pro tebe ☺.

Petra Pochmanová: stojí na začátku nové životní kapitoly. Z ČVUT skočila rovnýma nohama do světa.

Péťa už několik měsíců píše před své jméno Ing.☺ Podělila se s námi o zkušenosti, kterých během pěti a půl roku na ČVUT získala hromady, a to v nejrůznějších oblastech, protože ČVUT otevírá dveře ke spoustě možnostem. Stačí jen vstoupit a vybrat si.

Svět potřebuje vědu a věda potřebuje ženy

Tři mladé vědkyně získávají od společnosti L’Oréal finanční podporu pro svůj výzkum. Ve čtvrtek 13. května 2010 se už počtvrté předávala tři Stipendia L’Oréal Pro ženy ve vědě v hodnotě 200 000 Kč. Získaly je RNDr. Marie Kalbáčová, Ph.D., doc. Ing. Gabriela Holubová, Ph.D. a Mgr. Jana Humpolíčková, Ph.D. Stipendia tvoří součást mezinárodního programu “For Women In Science”, který podporuje ženy pracující ve vědě.

Kateřina Kuklová: ČVUT bych neměnila, je to spousta příležitostí a radosti ze studia

Kačka letos dostudova Fakltu stavební ČVUT. Škola pro ni nikdy nebyla jen biflováním. Ráda se baví tím, co dělá, a proto se její zájmy jako grafika, sport a cestování staly součástí jejího studentského života.

Benefiční koncert na podporu Sluneční školy v Himálaji

Chceš podpořit dobrou věc a zaposlouchat se do bezva muziky v Betlémské kapli přímo v centru Prahy? Tak přijď 11. května v 19.30 hodin na benefiční koncert, jehož výtěžek bude věnován na zajištění výuky ve škole v indickém Himálaji. Záštitu nad koncertem převzal Rektor ČVUT prof. Václav Havlíček. Večerem bude provázet Jaroslav Dušek. Součástí koncertu bude i dražba fotografií Ing. Jana Tilingera z Fakulty stavební ČVUT.

Lucie Fleková: Prozrazuje jak programuje svoje nová dobrodružství. A to nejen ty jaderně ČVUTí.

Lucka finišuje ve velkém stylu na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT. Pracuje na projektu diplomky, který zajímá mezinárodní experty. Popisuje tu svoji cestu od prvního rozkoukávání až po dnešní zkušenou specialistku v oboru a cestovatelku srdcem i duší s kamarády po celé Evropě.

Konec kabelů! Poděkuj Maxwellovi, Herzovi nebo Teslovi

To, co pánové Maxwell, Herz a Tesla vymýšleli v devatenáctém století, přichází nyní do našich domácností. Místo překážejících kabelových nabíječek budeš mít na stole elegantní podložku, na kterou jen položíš mobil, hudební přehrávač nebo jiný přístroj. A on se bezdrátově nabije. Zázrak? Ne, to je jen prostá fyzika.

Jana Kuklová: To to letí!!! Už je to čtyři roky, co jsem na dopravce :-)

Jana hraje závodně volejbal, když může, tak cestuje, a když nemůže, tak taky cestuje. No a když je zrovna v Praze, ráda vyhledává společnost zahraňáků. Na školu jí mnoho času nezbývá, ale když je to potřeba, najde si ho...řídí se heslem: „Všechno jde, když se chce.“

Šárka Vejvodová letos dokončí studium na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrskské ČVUT. Co si myslí o spojení jaderná fyzika + holky?

Pod slovem jaderka si nemusíš představovat jen reaktory Temelína nebo jadernou fyziku. Najdeš na ní a zajímavě znějící oblasti, jako je materiálové inženýrství nebo softwarové inženýrství. A učí tady skvělou matiku. Šárka si vybrala právě matiku jako svůj obor a rovnou to nej, co se na ní nabízí: matematické modelování. Zeptáme se Šárky, jaká byla její cesta na jaderku a jak se jí tady líbí.

Fenomén HRA – to je zajímavá výstava v kampusu ČVUT

Do 29. dubna máš možnost zkouknout zajímavou výstavu v Národní technické knihovně, kterou najdeš v dejvickém kampusu ČVUT. Skupina současných umělců tam umístila svoje díla, ve kterých neotřelým způsobem ztvárnila pojem „hra a hraní“.

Podívej se, jak to dopadne, když se iPhone nafoukne

Nemá cenu ti iPhone podrobně představovat, určitě ho dobře znáš. Takže jen v krátkosti, je to dotykový mobil od Apple s vlastním operačním systémem a s neuvěřitelnou popularitou po celém světě. Stejně vypadá ještě iPod Touch, který ale nemá integrovaný mobil a je to tedy především hudební přehrávač.

Martina Fialová: ahoj, jsem ve třeťáku na Fakultě strojní ČVUT

Martina je neustále v jednom kole. Její život se netočí jen kolem skript. Zvládá se věnovat sportu na vysoký úrovni. Podílí se na akcích studentského života na kampusu univerzity. Stíhá i cestovat. Nedávno se vrátila z ročního studia v USA.

Už je to tady, z televize začnou vylézat herci!

Ale bát se nemusíte, nechají vás na pokoji. To jenom výrobci televizí přišli po letech se zásadní inovací, která jim má zvýšit prodeje. 3D obraz teď vládne kinům v čele s filmovým hitem Avatar a během pár měsíců opanuje i naše televize.

Přiznej barvu! Navrhni si vlastní prestižku...

ČVUT podporuje tvoji tvořivost, a proto tě na našich stránkách chceme informovat o projektu „Přiznej barvu“, ten na začátku dubna odstartovala firma Moleda. Nabízí se ti příležitost, popustit uzdu fantazii a navrhnout si vlastní boty, co ukážou světu, jaká si osobnost. Vytuň si vlastní originál, kašli na diktát módního průmyslu.

Holky pozor, termíny podaní přihlášek se blíží!

Seš v posledním ročníku na střední škole? A máš zájem pokračovat ve studiu na vejšce? Tak máš určitě ve svém diáři červeně zatrhnutou středu tohoto týdne, protože jde o deadline podání přihlášek na některé fakulty ČVUT.

Vyber si: holčičí nebo ekologický?

Těžké dilema. Co by sis vybrala? První holčičí dotykový mobil nebo nejekologičtější mobil na světě? Oba mají dotykový displej, solidní výbavu a že to sluší tomu holčičímu je jasné, ale fešácký je i ten ekologický.

L’Oreál ocení mladé vědkyně

Blíží se už 4. ročník udílení cen pro ženy ve vědě. Stipendiem L’Oreál ČR jsou ve spolupráci s Akademií věd ČR a Českou komisí pro UNESCO oceňovány mladé a talentované vědkyně. Na tři z nich čeká finanční dar - 200 000 Kč.

Technická a designová pecka, to je HP TouchSmart

Představ si nadupaný počítač, z kterého nebudou čouhat žádné kabely a vejde se do monitoru. Že si z tebe děláme srandu? Ale kdepak. Nové počítače HP TouchSmart jsou přesně takové.

Buď spravedlivá ke všem

Už jsi někdy slyšela o Fair Trade, tzv. Spravedlivém obchodě? A víš, že jej nabízí i řada značek u nás?

Horké novinky z Vegas: Průhledný dotykový displej

Tak to jste holky ještě neviděly. MP3 s barevným dotykovým displejem, který je navíc průhledný! A průhledný znamená opravdu průhledný. Můžete ho číst i z druhé strany, pravda zrcadlově, a je přes něj vidět. Samsung revoluční přehrávač představil na veletrhu CES v Las Vegas.

Na taháky, na internet, na video nebo na parádu – zkus stylový netbook HP

Ti kluci se maj. Většina notebooků a netbooků je udělaná pro ně. Strohý technický design je prostě hlavně pro kluky. Ale co holky, mají si s čím hrát? Hlavu vzhůru, mají!

Letem světem s Google Earthem

Zapomeň na cestování prstem po papírové mapě. Je to nemoderní a pomalé. Teď se cestuje myší a ne po papírové mapě, ale po globusu Google Earth.

iHolky poslouchají svoje pecky na iPodech. A ty?

Ten, který dal MP3 přehrávači jméno. Ano, leckdo neřekne MP3 přehrávači jinak než iPod, ač se o výrobek značky Apple vůbec nejedná. A co ty, jak přehrávači říkáš ty?

Baterie budoucnosti - vezmi trochu zinku a dej ho na vzduch

Zní to jako pohádka, ale švýcarská firma Revolt chce už příští rok nabídnou nabíjecí zinko-vzduchové baterie. A to je dobrá zpráva. Naše mobily, MP3 přehrávače nebo počítače vydrží mnohem víc.

Jitka Antošová mistryní světa

Domy ze zlata by pomalu mohla stavět 22 letá studentka Fakulty stavební ČVUT Jitka Antošová. V neděli 26. července se v Račicích na Litoměřicku konalo v pořadí 5. mistrovství světa veslařů do 23 let a Jitka se zde postavila na bednu již po čtvrté, po třetí na stupeň nejvyšší. Je jednoznačně naší nejúspěšnější veslařkou historie.

Tak se neboj a sáhni si

Holky, to je konec! Konec klasických klávesnic, abychom byli konkrétní. Ted prostě frčí dotykové mobily a ona to není jenom móda, ono je to opravdu praktické.

Přes tričko můžeš chytit svou oblíbenou stanici nebo zavolat kámošce

Autoři sci-fi vždy patřili mezi vizionáře. Jedna z takových vizí se jim splnila. Finská společnost Patria Aviation totiž dokázala vytvořit textilní anténu. Tu si teď můžeš přišít na tričko a třeba telefonovat kamarádce.

Holky z ČVUTu nafotily kalendář

Dvanáct měsíců, dvanáct odvážných holek a jeden fotograf. Tahle konstelace stvořila kalendář podporující vznik univerzitní školky. Znamená to, že do školy teď budou chodit mámy s dětma?

Jsi na svém počítači v bezpečí?

Když jdeš z domu, zamkneš dveře. Peněženku nosíš v náprsní kapse a připevněnou k oděvu tak, aby ti ji nikdo neodnesl. Mobil máš bezpečně zavřený v kabelce a peníze nosíš všude možně, jen abys v případě krádeže nepřišla o všechno? Víš ale jak si zabezpečit počítač?

Když jíš čokoládu, hubneš!

Kdo by nechtěl zhubnout a přitom netrpět. Zapomeň na Bravíčko a další časopisy. Většinou v nich radí strašný nesmysly. Ukážu ti sedm největších mýtů časopiseckých diet!

Ve vzduchu nic nedávaj, tak hurá na internet!

Ať ladíš jak ladíš, v těch rádiích prostě nic kloudného nehrají. Ale my máme jedno chytré řešení! Pořiď si internetové rádio a budeš mít doma tolik stanic, že je všechny do konce života asi ani nevyzkoušíš. A zadarmo!

Aneta Langerová právě vydává nové album, které si začala skládat doma v pokojíčku na spoustě zajímavých gadgetů :-)

Anetino album Jsem je na spadnutí, její Facebook má za tři měsíce 4000 přátel, ale nás zajímají gadgety, které používá, a tak jsme se jí ve volné chvilce, kterých má hrozně málo, zeptali a děkujem, že si udělala čas!

Běda mužům, kterým žena vládne? (Carly Fiorina)

Carly Fiorina je sice věkem skoro geront, ale zároveň patřila k nejmocnějším manažerkám na světě! Od roku 1999 do roku 2005 totiž šéfovala společnosti Hewlett-Packard.

Klára Štrausová čistí vodu

Piješ vodu z kohoutku? A napadlo tě, že by tě mohla zabít? Za to, že stále žiješ, může výzkum, na kterém se podílí Klára Štrausová!

Netbooky jsou in a užitečné

Tak tímhle vypálíš všem kámoškám rybník. S novým netbookem od Nokie totiž můžeš dělat prakticky všechno, nač si vzpomeneš. Má totiž nejen cool dyzajn, ale je taky neuvěřitelně výkonný!

Víš co je to jogurt?

Lezou ti krkem ty reklamy na různé jogurty a bacily, co furt běží v televizi. Už jen proto, že vlastně nepropagují jogurty.

Roboti ovládaní mozkovými buňkami

Je to hezké, je to mechanické, pohybuje se to na kolečkách – a má to krysí mozek. Zní to jak ze špatného hororu, ale je to skutečnost!

 

10 nejvychytanějších módních doplňků dneška

To, že móda nemusí být nudná, ví každý. Podívej se na luxusní věcičky, kterými si můžeš zpestřit volný čas a svoji skříň. Nebo se nechat jen tak inspirovat.

Recyklace – heslo dneška :-)

Heslem dneška je recyklace. :-)) Chceme-li ještě nějakou dobu na týhle planetě žít, musíme se podle toho taky chovat. Bezohlednost vůči Zemi se nám totiž nemusí vyplatit.

 

V DOXu zítřek začíná včera

 

Tohle je hodně cool akcička, která by ti neměla uniknout. Rozhodně se vyprav do DOXu, kde na podzim vystavují tři expozice k 20. výročí Sametové revoluce.

 

Nové číslo Tecnicallu s tématem Ženy a věda je venku

Ženy jsou inspirací nejen pro muže v oblasti citové, ale také pro všechny odborníky bez rozdílu věku. Veřejně prohlásit, že dobrý vědec může být jen muž, si může dnes dovolit opravdu jen (s prominutím) velmi omezený člověk. Uvažování typu „ženy jsou dobrá výkonná síla, ale objevy a kreativita patří chlapům“ patří do minulého století – a kdoví jestli ne do předminulého. Toto číslo Tecnicallu vás o tom přesvědčí.

Česká manažerka pronikla do vysokého managementu Hewlett-Packard

Když máte na starosti globální firmu, je to velká zodpovědnost. A hned tak někdo vám ji nesvěří. Půvabná Senta Čermáková s tím nemá problém. Bydlí v Praze, tým má v Palo Altu, a vůbec jí nevadí, že má někdy konferenci ve 2 ráno. Přes web, samozřejmě.

Fenomenální dům budoucnosti Lucie Hladné

Jako splněný sen by mohl znít příběh Lucii Hladné. Z řadové studentky ČVUT se v současné době stala uznávaná obletovaná architektka. Důvod? Vítězství v soutěži „Dům pro 21. Století“.

PechaKucha Night 15

 

Tvůj zapálený kolega-architekt hovoří o své práci. Už mluví dlouhé desítky minut a nevnímá čas, prostor – a vlastně ani tebe. Nepřipomíná ti to něco? Ano, téměř každý to zažil. Buď si ale jist – na Pecha Kucha se ti to nestane.

 

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.